ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Златен Пирин, октомври, 2012 г.
Иди на страница 1, 2, 3  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Пирин Предишната тема
Следващата тема
Златен Пирин, октомври, 2012 г.
Автор Съобщение
BateBorko



Регистриран на: 01 Авг 2008
Мнения: 324
Местожителство: Враца

Мнение Златен Пирин, октомври, 2012 г. Отговорете с цитат
Когато преди по-малко от месец на снимка от Рилския поход с адрес :

https://picasaweb.google.com/113411068358504368642/RilaSeptember2012#5793579753366451922

написах коментар „Дали тази пътека няма да ме заведе още веднъж през тази година до Пирин?”, не знаех, колко близо съм до истината.

И така, на 19.10.2012 в 14:30 часа с Наташка и Ваня бяхме на х. Вихрен, откъдето стартирахме нашата разходка. Негово Величество Вихрен бе в есенна премяна и обкръжение!




За разлика от другите ми по-продължителни походи през тази година, този бе замислен като по-лежерен, с по-голям акцент на снимането и разпускането. Маршрутът ни бе доволно тривиален, за да заслужава описание. Времето, обаче, бе добро, планината бе много красива и това позволи постигането на нелоши фотографски резултати. Тази тема е за тези, които не са имали възможността да бъдат в Пирин скоро, както и за тези, които не са го посещавали през есента. Поместените тук и в албума в Пикасата снимки са снимани с непретенциозна апаратура, със заводска настройка стил landscape, като съм ползвал поляризационен филтър. При определен ъгъл на обектива спрямо слънчевите лъчи и въртене на филтъра, освен постигане на желани ефекти, има и нежелани такива – допълнително насищане на цветовете и затъмняване на небето в снимката, или на част от него. Е, няма безплатен обяд. Снимките само са преоразмерени (смалени 4 пъти) и силно компресирани (някои снимки са пострадали от това), други обработки не са правени.
На Бъндеришка порта се наложи да изчакаме идването на Ваня. Използвах това време за снимки из околността.




На Синанишка порта докато изчаквах Ваня се стъмни и слизането към хижата бе на фенерчета.




На другата сутрин поехме към з. Спано поле с идея да продължим до Тевно. На портата с Наташка оставихме раниците и тръгнахме по гребена към Синаница. Чакаше ни изненада:



Стадото бе голямо. Тичаха нагоре и надолу, докато ни забелязаха и се скриха от погледа ни. Направих и клипче, но е необходимо да го обработя, след което ще го кача в албума. Следващите две снимки са също от Синанишкия гребен:








Към обяд се изясни, че за Ваня ще е непосилна задача добирането до Тевно, така че останахме да нощуваме на з. Спано поле. С Наташка поехме към билото, от което се открива чудесни гледки към Бъндеришки циркус, Муратов връх, Вихрен, Тодорка и Ушиците.




Топлото време стана още по-приятно след две почивки с няколко глътки уиски, шоколад и витаминозни мезета! Беше събота, малко преди нас Дончови караули и Бъндеришки чукар бяха траверсирани от петчленна група, а вечерта на заслона дойде друга група, която също бе изкачила Бъндеришки чукар, само че в обратната посока.
Мястото над з. Спано поле бе истинска плантация, обагрена с характерните за есента топли цветове:





През нощта направих няколко снимки, за статив ползвах камъни и шапката :




Освен дирите от самолетите (като тази на снимката), имах късмета да видя отново падаща звезда.
Утрото на третия ден в планината бе слънчево, но не и в долината под нас, която бе захлупена от дебела облачна пелена. Към обяд започна да духа силен вятър, който образуваше високи вълни в Чаирското езеро, което е непосредствено до пътеката. Наташка бе любезна да позира за няколко илюстриращи силата на вятъра снимки и клипчета, част от които може да видите в албума. На Превала бяхме към 12:30 часа. Отлично време за фотосесия:









Тук дамите поеха към Банско, а аз – към задължителната дестинация з. Тевно езеро. На заслона бях първия гост за деня и след традиционния разговор с Иван, направих обиколка на езерото, при която направих доста снимки на езерото, Белемето и съседните върхове.




Продължаваше да е ветровито и се отказах да качвам съседните върхове. А може би просто ме домързя. Вечерта на заслона се събрахме поне десетина човека, за разлика от съботната вечер, когато Иван бе посрещнал 90 туристи!



Последният ден, както и предишния, бе ветровит, особено по билото за х. Вихрен. Някъде към Типиците застигнах Ангел и Севдалин, с които се запознахме вечерта на Тевно. Остатъкът от маршрута изходихме заедно. Синьото Василашко езеро е един от интересните обекти за снимане по пътя :




До едно езерце, разположено високо в Бъндеришкия циркус, направихме почивка. Ангел свари кафе, извадихме шоколад, ром, уиски, стана си едно сериозно културно мероприятие.




При слизането към езерата се откриха и други интересни гледки :




Не след дълго вече наближихме х. Вихрен. Върхът, на който носи името, вече бе победил облаците и гордо се извисяваше в небето:





Последва раздяла с високата планина и слизане към Банско, където останах да пренощувам. Атракцията на тази вечер бе изложбата на Ал. Иванов за Пирин, която разгледах два пъти. Снимките от въздуха са много информативни, а някои от тези, правени на земята, са чудесни. Поздравления за автора!
Поздравления и за НП Пирин, който ознаменува 50-годишнината си и с тази чудесна изложба!
Повече снимки и коментари, свързани с темата, може да намерите на адрес:



https://picasaweb.google.com/113411068358504368642/2012


Желая Ви топла, спокойна и красива есен!

В Пирин, от 19-ти до 22-ри октомври,
аз бях дарен с такава!


Чет Окт 25, 2012 10:14 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Speedy



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 2551
Местожителство: Неврокопъ

Мнение Отговорете с цитат
Благодатно време за снимки сте напипали. Тези от последния ден с облаците особено... И аз ходих на изложбата в Банско, още първия ден като я откриха. Страхотна е!

_________________
Пирин - географски и етимологичен речник
Пирин - пътеводител
Чет Окт 25, 2012 10:35 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
НИКОЛАЙ Т.



Регистриран на: 30 Юли 2012
Мнения: 711
Местожителство: РУСЕ

Мнение Отговорете с цитат
Чудесни снимки както винаги,трябва да споделиш с каква техника си.Хубаво е есента,шарено с много настроение.Само една малка забележчица,много те дъни поларизационния филтър.Това разбира се не прави снимките или преживяването по-малко хубави.Браво!

Забравих да допълня,ако си с широка оптика спокойно можеш да минеш без филтъра.Това е така защото тя има поляризиращ ефект.Чакаме още хубави снимки от теб.


Последната промяна е направена от НИКОЛАЙ Т. на Чет Окт 25, 2012 4:20 pm; мнението е било променяно общо 1 път
Чет Окт 25, 2012 10:38 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Stefak



Регистриран на: 09 Мар 2011
Мнения: 282
Местожителство: Видин

Мнение Отговорете с цитат
Бате Борко,
отново си походил качествено,отново си направил страхотни снимки.
Croc ръкопляскания
Извинявай ,че с този коментар малко ще ти пооспамя хубавата тема,
но
НИКОЛАЙ Т. нема нужда да се пънеш във всяка тема с коментари целящи да те изкарат разбирач от много голям калибър.
В случая човека сам си казва за "дефектите" на снимките,само че тук не сме форум за фотографи за да ръсиш мозък и в тази тема.И когато използваш термин като широка оптика,знаеш ли кога се използва и кои са нейните преимущества и недостатъци и сигурен ли си ,че използвана тук ще подобри тези кадри.Моля те не ми отговаряй.Не желая да цапаме хубавата тема.


ModEdit
Чет Окт 25, 2012 11:03 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6438

Мнение Отговорете с цитат
Браво Бате Борко, чудесни есенни гледки даваш Very Happy

Тия кози по Синаница - браво. Там чувал съм, бродят много яки бракониери дето пукат по сичко дето мърда ...

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Чет Окт 25, 2012 11:41 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
НИКОЛАЙ Т.



Регистриран на: 30 Юли 2012
Мнения: 711
Местожителство: РУСЕ

Мнение Отговорете с цитат
Добре колега от Видин,ще се съобразя и няма да коментирам,макар,че така форумите се обезмислят.Единственото което ще кажа това е мисъл/не моя/на един мъдър човек:Насила можеш да вземеш,но насила не можеш да дадеш.Лек ден на всички.
Чет Окт 25, 2012 11:53 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Emil



Регистриран на: 27 Мар 2012
Мнения: 1073
Местожителство: Sofia

Мнение Отговорете с цитат
Стрхотни са ти снимките, наистина много ми харесват. И страхотна разходка. Very Happy Very Happy Very Happy
Толкова кози не бях виждал на куп.
Чет Окт 25, 2012 2:13 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
bitterman



Регистриран на: 29 Юли 2009
Мнения: 280
Местожителство: ГРАД ДОБРИНИЩЕ

Мнение Отговорете с цитат
Браво BateBorko...Страхотни снимки...И аз на 19-ти бях по Пирина направо времето беше страхотно...

_________________
Пирин планина номер 1
Чет Окт 25, 2012 2:31 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
Stanev



Регистриран на: 02 Апр 2012
Мнения: 174

Мнение Отговорете с цитат
Stefo кротко бе човек, каква е тази злобаShocked . Коментара на Ники е много уместен, аз щях да направя подобен, защото си падам много разбирач и снимам от супер дупер много години със супер дупер мега скъпа никонска техника.... Razz

А сега сериозно... Kогато се ползва широкоъгълна оптика под 17-18мм (за 35мм еквивалент) не е препоръчително да се слага пола филтър, точно защото се получава този неприятен ефект със градиентното тъмно и светло синьо небе. Много голям срителен ъгъл батко имат тез стъкла, те тава е. Има писано много по темата в нета, който го интересува да чете.

Инак по темата, снимките са ти супер и ти благодаря, че за момент ме отдели от сиво белите стени на офиса. За малко се докоснах до красивият есенен Пирин. Еххх.... Как ме сърбят ръчичките да грабна щеките и раницата....ааа и фото техниката....може и жената ако слуша....... Twisted Evil

Хайде със здраве на всички!
Чет Окт 25, 2012 2:33 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Stefak



Регистриран на: 09 Мар 2011
Мнения: 282
Местожителство: Видин

Мнение Отговорете с цитат
Stanev,
грам злоба няма в коментара ми.Нито пък изпитвам злостни чувства към съфорумника НИКОЛАЙ Т. Намекнах му само да не се опитва да бъде на всяка манджа мерудия.Нищо лично.
А и какво да ти кажа така професионално обяснени нещата от теб стават разбираеми, но на широката публика от този форум надали защото малко са хората които наистина имат повече от любителски интерес към фотографията.Точно това е моето мнение - Евала на хората които ходят и въпреки някои недостатъци на техните снимки ги публикуват и красотите на планината стават достояние на хиляди.
А иначи също евала и на хората помъкнали допълнително килограми техника за да станат техните фотоси наистина професионални.
Чет Окт 25, 2012 3:25 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Stanev



Регистриран на: 02 Апр 2012
Мнения: 174

Мнение Отговорете с цитат
Ок, разбирам те. Просто коментара беше малко хард, така да се каже. Инак на мен хич не ми се мъкне тежката техника, но пусто му един малък апарат от най-висок клас, който може да докара наистина качественна картинка струва колкото нисък клас ДСЛР. По добре да инвестирам тези пари в нов обектив. Гледам има доста колеги планинари зарибени по фотографията във форума на едно така да се каже по напреднало ниво, в смисъл само снимките от телефон за спомен не им стигат. От опит знам, че ходенето по баира + поставянето за цел да се направят добри снимки е наистина тежка за изпълнение задача. Най-малкото хубавата светлина е в много кратък интервал сутрин и вечер, а пък раницата тежи по цял ден Laughing Laughing Но пък кефа после е голям Smile

Та докато сме на темата, ето един интересен линк за снимането в планината:

http://www.alpineexposures.com/pages/mountain-landscape-climbing-photo-tips

Всъщност съм доста офтопик, ама нали форума е за това да споделяме. Rolling Eyes
Чет Окт 25, 2012 5:42 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
zahri-emin



Регистриран на: 22 Май 2010
Мнения: 70
Местожителство: Смолян

Мнение Отговорете с цитат
По някога си мисля, че сме фото форум, снимките са супер и маршрутчето си е убаво
Чет Окт 25, 2012 9:34 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
igurbev



Регистриран на: 23 Авг 2008
Мнения: 2406
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Не разбирам от какво точно се оплаквате - ако ви пуснат ББ по новините с лошо качество, ще ходите да вдигате скандали в кварталната кабелна, но щом са снимки от планината - тогава може, качеството няма значение . Very Happy В тази връзка съвсем резонно е хората, които се палят в тази посока да отворят дума за техниките на снимане. Според мен на място ще е, а и много по-ценно, дори да има цял раздел във форума предназначен за това, отколкото купищата теми от сорта, какви чорапки да си купя, за да не ми миришат краката и кой модел раница на Ташев е точно за мен, ама да е голяма, здрава, удобна, лека и без пари.
Чет Окт 25, 2012 10:31 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
Pagane



Регистриран на: 15 Юни 2011
Мнения: 385
Местожителство: София

Мнение л Отговорете с цитат
igurbev написа:
Не разбирам от какво точно се оплаквате - ако ви пуснат ББ по новините с лошо качество, ще ходите да вдигате скандали в кварталната кабелна, но щом са снимки от планината - тогава може, качеството няма значение . Very Happy В тази връзка съвсем резонно е хората, които се палят в тази посока да отворят дума за техниките на снимане. Според мен на място ще е, а и много по-ценно, дори да има цял раздел във форума предназначен за това, отколкото купищата теми от сорта, какви чорапки да си купя, за да не ми миришат краката и кой модел раница на Ташев е точно за мен, ама да е голяма, здрава, удобна, лека и без пари.


определено и аз съм за тази тема, ето сега замислям покупка на фотоапарат и много бихте ми помогнали ,колеги с опит и знания в тази област , макар ,4е и другите теми са в помощ Smile
Чет Окт 25, 2012 10:49 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
zahri-emin



Регистриран на: 22 Май 2010
Мнения: 70
Местожителство: Смолян

Мнение Re: л Отговорете с цитат
Pagane написа:
igurbev написа:
Не разбирам от какво точно се оплаквате - ако ви пуснат ББ по новините с лошо качество, ще ходите да вдигате скандали в кварталната кабелна, но щом са снимки от планината - тогава може, качеството няма значение . Very Happy В тази връзка съвсем резонно е хората, които се палят в тази посока да отворят дума за техниките на снимане. Според мен на място ще е, а и много по-ценно, дори да има цял раздел във форума предназначен за това, отколкото купищата теми от сорта, какви чорапки да си купя, за да не ми миришат краката и кой модел раница на Ташев е точно за мен, ама да е голяма, здрава, удобна, лека и без пари.


определено и аз съм за тази тема, ето сега замислям покупка на фотоапарат и много бихте ми помогнали ,колеги с опит и знания в тази област , макар ,4е и другите теми са в помощ Smile

Тогава какво чакате, аз не съм против, даже се възхищавам на човека, но както винаги по форумите става "човек иска да каже нещо за хубаво и веднага след това различни п...ли скачат и се правят на интересни"
Браво на човека, за снимките и за ходенето а към останалите коментатори след последното ми мнение мога да кажа само, че ще е хубаво един ден да имат умствената възможност да четат и разбират правилно- много ще се радвам за тях и нека не го приемат толкова лично колкото аз техните коментари Very Happy
Чет Окт 25, 2012 11:00 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Пирин Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница 1, 2, 3  Следваща
Страница 1 от 3

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov