ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
х Вихрен - х. Синаница - Кончето - Вихрен -х. Вихрен 3 дни?

 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Пирин Предишната тема
Следващата тема
х Вихрен - х. Синаница - Кончето - Вихрен -х. Вихрен 3 дни?
Автор Съобщение
devalsis



Регистриран на: 19 Сеп 2024
Мнения: 3
Местожителство: Варна

Мнение х Вихрен - х. Синаница - Кончето - Вихрен -х. Вихрен 3 дни? Отговорете с цитат
Здравейте ! Нов съм тук и имам един въпрос. Има ли пряк път от Хижа Синаница до Заслон Кончето ? Намерил съм един такъв на картата kade.si , но не знам дали е актуален? Според картата следва така Х Синаница - Ташко Вълчев - Гергийско Езеро - Муратова Премка - Голямо Влахинско Езеро - Кабата. От там на сетне пътя го знам защото съм минавал Кончето от Хижа Вихрен . Та въпроса е този конкретен маршрут става ли за минаване , колко време е с добро темпо, може ли да се загубиш и има ли някаква маркировка? Смятаме да го направим 22-24 Септември, времето го дават добре. Факта че е било дъждовно предните дни дали ще възпрепятства? Ок ли е да се преспи на заслон Кончето?
Чет Сеп 19, 2024 12:24 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3358
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
Здравей!

Относно преспиването на заслон „Кончето“ – по принцип заслонът е само за аварийни нощувки, а не за планирани.
Поради трите почивни дни сигурно ще има и други желаещи да нощуват на заслона, а местата в него са ограничени.
Близо до заслона има къде да се разпъне шалте и спален чувал, така че не е нужно да се разчита на свободни места в заслона.

Маршрутът х. „Синаница“ – Гергийските езера – Муратова премка – Влахински езера – Кабата става за минаване, даже е много хубав.
Няма опасни участъци, макар на места пътеката да е камениста и да трябва да се внимава, особено след дъжд, но няма нищо страшно.
Да се има предвид, че има доста денивелация – пътеката ту се изкачва, ту слиза, което е уморително, но пък гарантира хубави гледки.

Точно времетраене не мога да дам, защото никога не съм минавал въпросната пътека от край до край, без да се отбивам.
А отбивки има – я връх Гредаро ще ти се прииска да изкачиш, я Муратова чука, която е по средата на красивите Гергийски езера,
я от Муратов превал по ръба до безименния връх 2571 м и от там до Муратов връх, колкото и стръмно и трудно да изглежда отдалече...

В пътеводителя на Пирин от 1988 г. дават, че от х. „Синаница“ до Георгийските езера и до Влахините езера се изминава за 3 часа.

Ето снимки на маршрута в пътеводителя, като уточнявам, че в него са дадени стари имена:

х. Сини връх е сегашната х. „Синаница“, Синивръшка порта – Синанишка порта, вр. Гранитен – в. Муратов, Вихренски преслап – Кабата.

Ако имаш още въпроси – задавай.

Успех и да напишеш после пътепис как е минал преходът!







____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!
Чет Сеп 19, 2024 6:47 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2479

Мнение Отговорете с цитат
Пътеката покрай Гергийски езера така както си планирал е уникална, смисъл впечатляваща е и много добра идея. АЗ съм минавал там мисля 2019 и принципно няма проблем. Само като се прехвърлиш вече към хижа Синаница има клек и може да е израснал, преди си беше изрязан и нямаше проблеми. Там даже не минават и хора, рядко ще видиш някой .... Ние тръгнахме от х.Вихрен сутринта да кажем 8-9 ли беше и до 17-18 бяхме на Синаница, като бяхме немалка група и се качвахме до Вихрен ...

П.С намерих трака Smile Smile Smile как ме върна назад във времето. Аз не се качвах до Вихрен затова че приблизително е 11 км с около 1100 метра денивелация, ма беше голямо лежане, понеже чаках хора постоянно. Минали сме го за 9 часа ама от тях 4 часа и половина в движение Smile) ...

И гледай се пак ако не познаваш района, като слизаш към Влахинските езера и после тръгне да качваш превала към Гредаро, да не отидеш към Муратов че и натам имаше пътека, а там работа нямаш. Поне част от хората бяха тръгнали натам... Ама ти едва ли си чак толкооо неориентиран Smile

Сега видях, че ти ще я минаваш от хижа Синаница, затова че тези неща с объркването отпадат. Дефакто ти още в началото като тръгнеш ще разбереш дали какво е положението с клека. Маркировка няма.
Чет Сеп 19, 2024 8:11 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
hristo.atanasov



Регистриран на: 24 Мар 2018
Мнения: 76

Мнение Отговорете с цитат
Потвърждавам всичко написано отгоре Smile Пътеката е супер! Преди почти два месеца минах от там за пръв път и беше страхотно. Обхват от Yettel доста рядко се прихващаше. Маркировка няма (с изключение на 1-2 много много стари и бледи зелени марки на едно място, ако не се лъжа), но каменни пирамидки има горе-долу достатъчно. Така че, с всички добре изразени чукари и превали наоколо, не би следвало да има проблем с ориентирането. Ама при първо ходене по такива места бих казал, че малко помощ от GPS вурху offline карта на телефона или друга ел. джаджа в джоба е силно препоръчително. В обратна на твоята посока от Кабата до х. Синаница ни отне 3 часа без размотаване, но и без търчане. Клекът за който споменава Калоян е проходим, защото пътеката там беше много добре разчистена. Успех и да пратиш снимки после!

_________________
http://www.hristoadventures.com
Чет Сеп 19, 2024 10:51 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
devalsis



Регистриран на: 19 Сеп 2024
Мнения: 3
Местожителство: Варна

Мнение Отговорете с цитат
Здравейте и благодаря за полезната информация! Всъщност цялата пътека от х.Синаница до Кабата беше добре маркирана. Отначало имаше синя маркировка и пирамидки, после само пирамидки но на често и щом не се загубихме значи сигурно никой няма да се загуби Very Happy Много е красиво и приятно за преминаване. Имаше само един участък над Голямо Влахинско езеро където вървяхме по едини нестабилни камъни и ни се стори доста опасничко. Може и да се заобиколи долу през самото езеро. За съжаление обаче силите не ни стигнаха. Тръгнахме лека полека от х. Синаница в 07:20 и около 14:00 се бяхме качили на Вихрен. Изкачването обаче ни дойде тежко и 2/3 ентусиасти решихме да се върнем надолу към х Вихрен през Казаните, вместо да отидем до заслон Кончето. Спечелихме вота с мнозинство и около 18 часа бяхме долу до хижата. Преживяването беше супер, около 19км преход, 11 часа. Не срещнахме нито 1 човек до Кабата. Общо взето беше супер и съветвам всеки да го опита Smile
Чет Сеп 26, 2024 9:29 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2479

Мнение Отговорете с цитат
devalsis написа:
Здравейте и благодаря за полезната информация! Всъщност цялата пътека от х.Синаница до Кабата беше добре маркирана. Отначало имаше синя маркировка и пирамидки, после само пирамидки но на често и щом не се загубихме значи сигурно никой няма да се загуби Very Happy Много е красиво и приятно за преминаване. Имаше само един участък над Голямо Влахинско езеро където вървяхме по едини нестабилни камъни и ни се стори доста опасничко. Може и да се заобиколи долу през самото езеро. За съжаление обаче силите не ни стигнаха. Тръгнахме лека полека от х. Синаница в 07:20 и около 14:00 се бяхме качили на Вихрен. Изкачването обаче ни дойде тежко и 2/3 ентусиасти решихме да се върнем надолу към х Вихрен през Казаните, вместо да отидем до заслон Кончето. Спечелихме вота с мнозинство и около 18 часа бяхме долу до хижата. Преживяването беше супер, около 19км преход, 11 часа. Не срещнахме нито 1 човек до Кабата. Общо взето беше супер и съветвам всеки да го опита Smile



Направо идеално е станало. А на Вихрен ли останахте за вечерта.. Там какво е положението ? Синаница как беше ? Хижаря още ли пържи кюфтета ? Имаше ли народ много ? РАзкажи още малко
Чет Сеп 26, 2024 9:38 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
devalsis



Регистриран на: 19 Сеп 2024
Мнения: 3
Местожителство: Варна

Мнение Отговорете с цитат
kaloyanv написа:
devalsis написа:
Здравейте и благодаря за полезната информация! Всъщност цялата пътека от х.Синаница до Кабата беше добре маркирана. Отначало имаше синя маркировка и пирамидки, после само пирамидки но на често и щом не се загубихме значи сигурно никой няма да се загуби Very Happy Много е красиво и приятно за преминаване. Имаше само един участък над Голямо Влахинско езеро където вървяхме по едини нестабилни камъни и ни се стори доста опасничко. Може и да се заобиколи долу през самото езеро. За съжаление обаче силите не ни стигнаха. Тръгнахме лека полека от х. Синаница в 07:20 и около 14:00 се бяхме качили на Вихрен. Изкачването обаче ни дойде тежко и 2/3 ентусиасти решихме да се върнем надолу към х Вихрен през Казаните, вместо да отидем до заслон Кончето. Спечелихме вота с мнозинство и около 18 часа бяхме долу до хижата. Преживяването беше супер, около 19км преход, 11 часа. Не срещнахме нито 1 човек до Кабата. Общо взето беше супер и съветвам всеки да го опита Smile



Направо идеално е станало. А на Вихрен ли останахте за вечерта.. Там какво е положението ? Синаница как беше ? Хижаря още ли пържи кюфтета ? Имаше ли народ много ? РАзкажи още малко


Ами да, то имаше маратон Пирин Ултра и имаше доста хора като цяло. На хижа Синаница е една идея по-скъпа храната но предполагам заради трудния достъп. Пържени кюфтета не видяхме, но закусвахме страхотни мекици,а и боба беше много добър. Стаите са с по 5 двуетажни легла и мисля че беше почти пълно. Баня няма, аз не мога да сравня и не знам какво да очаквам защото ми беше първата хижа на която нощувам. Втория ден като слязохме до х. Вихрен отидохме да спим в Банско, но х Вихрен била доста по добре, с отделни стаи, по добра кухня, баня и тн.
Чет Сеп 26, 2024 10:44 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
excalibur



Регистриран на: 30 Юли 2009
Мнения: 699
Местожителство: гр.София

Мнение Здравейте! Въпрос за слизане от Бъндеришки чукар Отговорете с цитат
Планирам изкачване от преливниците на Мозговица на Башлийски и Бъндеришки чукари. На картата има пътека към Башлийски след з. Спано поле от Атмейдан. После по ръба с Бъндеришки. Слизането от Бъндеришки посока з. Спано поле предполагам е на око Smile Lubitel препоръчва първо да кача Бъндеришки....И като часове около 8 часа нормално ходене ще стигнат ли?
Пет Сеп 27, 2024 10:17 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Пирин Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Страница 1 от 1

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov