ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Какво да съдържа раницата при поход.
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... , 13, 14, 15  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Екипировка, необходими неща Предишната тема
Следващата тема
Какво да съдържа раницата при поход.
Автор Съобщение
Ристо Туристо



Регистриран на: 02 Окт 2008
Мнения: 4314
Местожителство: на 950 м.н.в.

Мнение Отговорете с цитат
bradley написа:
torah написа:
Дайте да не рекламираме ползите от тютюна поне на това място. Истината е, че цигарите вредят и който може най-добре да ги откаже. Гарантирано след това ще е в по-добра кондиция.


Айде нема нужда от лекции - всеки си има глава на раменете и си решава как да живее...

За пОртокола - през живота си не съм палил цигара, но от как преди много години прочетох фейлетона "Страст" на бай Алеко Константинов - не мога да счупя хатъра на никой пушач - все едно някой да ми каже - не пии бира била вредна за еди кое си...


По темата - въпреки че моят туризъм е все двудневен с преспване в хижа /за повече време няма/ задължително най-отдолу в раничката сандалките на тева стигна ли за където съм тръгнал, свалям туристическите папуци, ногите се натопяват във вудица студена и сандалките се озовават на патарагите - полар може да забравя, мерино блузката с дълъг ръкав също, павурчето с конячето - случва се, ама тевите - никогаш - разбира се и най-обикновени хлепки/чехли домашни стават - всеки според бъджета и предпочитанията...


Е не забравям полара/пухенката и мериносовото термобельо, ама за патъците за хижата/бивак, особено зимата съм абсолютно съгласен.
Специално зимата ползвам предишната версия на MEC Expedition Booties /пухени, без гетата и GORE™ WindStopper® fabric/. Перфектни, чисто нови за 5-6 лири на търг от Ebay.

_________________
Енциклопедия за ЕКИПИРОВКАТА за туризъм.
Палатки *** Туристически обувки
Сря Сеп 17, 2014 8:47 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
bradley



Регистриран на: 22 Апр 2012
Мнения: 54

Мнение Отговорете с цитат
в момента ползувам дистанс 40 на ташев /докато ми пристигне кактуса/

пълня го с:

1 брой ExOfficio боксерки
1 брой термо блуза дълъг ръкав на крафт
1 брой тениска пак на крафт
2 броя чорапки на бореал
към 3/400 грама да са
титаниево канче сноу пиик и пластмасов спорк /трябва да го сменя с титаниев / - 200 грама
викторинокс номад /сгъваемо ножче/ 100-на грама
2 х фенерчета /олийт и скилхънт със cr 123 и АА батерии/+ лента за глава да се ползват като челник + резервни батерии - 200 грама
бусела (тъй ли му са викаше) абе малък компас силва - не знам дали марката е читава + карта в планшет /тъй ли ми се викаше на непромукаем калъф за карти - забравил съм/ 100-на грама общо
пончо на фялрейвен 300 грама
полар на регата - евелски - имам го 10 години и не мога да го скъсам - сигурно е към 2/300 грама
Carinthia спален чувал + Hennessy Hammock Expedition Asym Classic + най-обикновено шалте - 2.7 кила общо - в повечето случаи само чувала - 1200 грама
малка аптечка - 100-на грама + турникет - около 100-на и той
2 х бъфчета - мат ли 50 грама нямат ли Rolling Eyes
сандалки тева идея си нямам колко тежат - 300/500 грама
хапване - около килограм - сникърси, ядки, нещо по-сериозно в случай че в хижата са го закъсали
- вода 2х0.5л. най-обикновени ботилчета водица + 20-на хапа за пречистване от зор заман
задължително лятната ми шапка блазер аргаил - 100-на грама
dirty girl gaiters 11 инча - сигурно са под 100 грама
щеки някакви обикновени на ванго - към 5/600 грама
фолио на sol - 100-на грама
20 метра прусек 4мм
два карабинера
портофелче макспедишън + застраховка
евелска нокиа

сигурно забравям някои неща - ама старост-нерадост

+ разни другиги нещица сп0ред случая

с раницата около 8 килца - Laughing нямам нищо против и до 12 да я докарам с апване и пийване /повече ми е некомфортно да нося пък и дистанса не му понася повече/ ама съм 105/6 кила / допреди няколко месеца 115 Shocked и се тежат д'ба мама им Laughing Laughing Laughing - лесно им е на младите дето са по 70 килца - припкат като козлета по баирите ама бирата и мезето в грдски условия не прощават Oops Laughing Laughing Laughing Laughing
Сря Сеп 17, 2014 9:11 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
баир_будала



Регистриран на: 22 Сеп 2012
Мнения: 252

Мнение Отговорете с цитат
Gamina написа:
...........................................

За цигарите - горе пуша повече, отколкото долу. Не знам защо. Тъпа работа.


Old
Ми хич не е тъпа тая работа . По принцип пушенето успокоява ума , особенно след натоварен ден .
Wink

Ма айде да н` се отплесваме , че моралистите ша подскочат . Disgust

_________________
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Сря Сеп 17, 2014 4:48 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Gamina



Регистриран на: 31 Авг 2007
Мнения: 2486

Мнение Отговорете с цитат
Нищо не успокоява, освен никотиновия глад, ма пусто.. Evil or Very Mad Аз нямам против да ми набиват канчето по въпроса, но бягаме от темата Wink

_________________
www.summitsweb.com
Сря Сеп 17, 2014 5:13 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Balkandjiq



Регистриран на: 19 Ное 2009
Мнения: 582

Мнение Отговорете с цитат
Не може да се каже нито че тютюна има само успокояващо действие върху психиката,нито че има само аналептично(стимулиращо).Действията му са доста по-комплексни.Между другото поне за тези две неща има значение и самото дърпане-действието в това отношение е коренно различно при поредица от кратки последователни дръпвания и при едно продължително дълбоко смукване.
А да се радваш че някой ти набива канчето за нещо е меко казано-тъпо.Важи за каквото и да било в живота.Човек трябва да може да огледа дадено нещо от всичките му страни и във всичките му аспекти-и положителни и отрицателни.Сетне-да се запознае с поне три противоречащи си тези за това нещо.И накрая-напъвайки си сивото вещество с мислене-сам да извърви пътя до истината за това нещо.Само извървените мисли са ценни,както е казал бай Ницше.Иначе другия вариант е човек да приеме масовото мнение което му натрапват медиите,обществото и т.н.Така е най-лесно и просто,но съм забелязал че и в Балкана и в живота-най-кратките и прости пътища обикновено са погрешни.
Неслучайно доста съвременни историографи се обединяват около тезата че човечеството върви към нов етап от своята история-т.нар."високотехнологично средновековие".Най-вече благодарение на интернет,социалните мрежи и другите средства за масова информация и натрупаните огромни маси невежи хора,които налагат мнението си над останалите...

_________________
Планини има много,но Балкана е само един!

http://hubavetz.com/
Сря Сеп 17, 2014 6:29 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
raider



Регистриран на: 31 Яну 2014
Мнения: 190

Мнение Отговорете с цитат
Balkandjiq интересна личност си ти Very Happy винаги ме разсмиваш с коментарите си Very Happy ! "високо технологично средновековие" хаха Very Happy нарича се "технологична ера" започва в началото на 20ти век. И точно благодарение на свободните комуникации и наличието на всевъзможна информация на разстояние един клик са причините днешното човечество да е по интелигентно от когато и да било ! А що се касае до налагане на мнение, заблуда,провокация,облаги,интереси,влиание,богатство,алчност и прочие, тях винаги ги е имало и винаги ще ги има докато човек съществува .
П.С. Обаче с теб винаги се отклоняваме от темите във форума, незнайно защо Very Happy
Сря Сеп 17, 2014 7:09 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
НИКОЛАЙ Т.



Регистриран на: 30 Юли 2012
Мнения: 711
Местожителство: РУСЕ

Мнение Отговорете с цитат
Като чета какво пишат някои колеги(например bradley и др.) ми иде да изпразня раницата и да я захвърля в някой ъгъл и да тръгна само с шише вода.Как ги правите тия минимални килограми не мога да разбера.Аз имам 3 раници (25л.,40л.и 65+10л.)едната е дистанс 40,дори и когато съм с нея килограмите общо с фотото и щеките не пада под 15 кг. Very Happy Very Happy
Сря Сеп 17, 2014 7:51 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dobrifin



Регистриран на: 30 Яну 2013
Мнения: 1046
Местожителство: Рилско

Мнение Отговорете с цитат
НИКОЛАЙ Т. написа:
Като чета какво пишат някои колеги(например bradley и др.) ми иде да изпразня раницата и да я захвърля в някой ъгъл и да тръгна само с шише вода.Как ги правите тия минимални килограми не мога да разбера.Аз имам 3 раници (25л.,40л.и 65+10л.)едната е дистанс 40,дори и когато съм с нея килограмите общо с фотото и щеките не пада под 15 кг. Very Happy Very Happy


+ 1 Very Happy , значи има и други шерпи като мен Laughing
Сря Сеп 17, 2014 7:59 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
peca



Регистриран на: 17 Яну 2012
Мнения: 1038
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
НИКОЛАЙ Т. написа:
Като чета какво пишат някои колеги(например bradley и др.) ми иде да изпразня раницата и да я захвърля в някой ъгъл и да тръгна само с шише вода.Как ги правите тия минимални килограми не мога да разбера.Аз имам 3 раници (25л.,40л.и 65+10л.)едната е дистанс 40,дори и когато съм с нея килограмите общо с фотото и щеките не пада под 15 кг. Very Happy Very Happy

Ако не нося палатката, а само чувала повече от 10-12кг. и то за 4дни в Пирин тази година например не съм прехвърлял,
а ракийката, луканката, сладкото винаги са с мен.
Още поларче, ветровка която ползвам за яке през топлото полугодие, джапанки- бумеранг(много са леки)
и един термо клин, една тениска, 2 чифта боксерки ама се пера по хижите.

_________________
"АКО ЖИВЕЕШ ВСЕКИ ДЕН КАТО ДА Е ПОСЛЕДЕН, ПОЧТИ СИГУРНО Е, ЧЕ НЯКОЙ ДЕН ЩЕ СЕ ОКАЖЕШ ПРАВ" Стив Джобс
Сря Сеп 17, 2014 8:03 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
torah



Регистриран на: 30 Авг 2011
Мнения: 336

Мнение Отговорете с цитат
Не нося много храна но лятната раница под 10 кг. не е била. Ако сложа палатка и щалте, отива към 12-15. Все се заканвам да не влача много и накрая пак взимам голямата торба. Smile)))
Сря Сеп 17, 2014 8:46 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Balkandjiq



Регистриран на: 19 Ное 2009
Мнения: 582

Мнение Отговорете с цитат
raider написа:
Balkandjiq интересна личност си ти Very Happy винаги ме разсмиваш с коментарите си Very Happy ! "високо технологично средновековие" хаха Very Happy нарича се "технологична ера" започва в началото на 20ти век. И точно благодарение на свободните комуникации и наличието на всевъзможна информация на разстояние един клик са причините днешното човечество да е по интелигентно от когато и да било !

За съвсем други неща говоря.
Нарича си се точно "високотехнологично средновековие" и тепърва сме се устремили натам-от има няма 30тина години."Технологичната ера" е друго.В смисъл-идват времена в които човечеството все повече ще затъпява,тънейки в консуматорски охолен живот.Тук между-другото пак опираме до мантри,които се натякват от медиите,обществото,фейсбук,тъпи еколози и т.н. и не са съвсем верни.Земята като планета може да изхранва и поддържа живота и на доста по-голямо население от сегашното.Със съответните кусури върху климат,замърсяване,водни ресурси и т.н.,но МОЖЕ!Петрола,природния газ,въглищата и повечето руди скоро НЕ се очертава да свършат!Примерно за природния газ и петрола има държави които в момента имат ресурс при сегашното потребление за над 300-400години още.
Хората са все повече,съответно се образуват критични маси от глупави хора,които могат да накланят везните в посока на всякакви откачени или популистки решения.Дедо Карл Маркс отдавна ги е казал тези неща за количествените промени,които водят и до качествени промени.
Същевременно хората не мисля че са станали по-интелигентни.Даже напротив.
Първо нека уточним-в психологията има няколко различни функции на човешката психика.Които са си съвсем отделни една от друга-"памет","мислене","интелект"(останалите важни за който му е интересно са "внимание","възприятно-представна дейност","емоции").
Arrow Хората в днешно време могат да имат по-голям паметов запас,защото информацията е по-достъпна,отколкото примерно за едно говедарче от 19ти век.Дори в това не съм сигурен че е така защото лесния достъп до информация,особено чрез интернет измързелясва хората.
Интелекта обаче е нещо съвсем друго-най-точно казано-"интелекта е да знаеш какво да правиш когато не знаеш какво да правиш".Примерно-аз съм член от дълги години на "Клуба на знаещите" от Минута е много.Там има много паметливи хора,начетени.Могат да ти изрецитират цифри,дати,имена,формули-въобще всякаква фактология до най-дребния детайл.Същевременно измежду тях има един-двама които ги гледаш че са с все едни и същи кърпени панталони.За тия люде можеш да кажеш че са паметливи,знаещи,начетени,образовани,но не и "интелигентни".Щото очевидно те не се справят добре с живота и не са приспособими към него.Което разбира се не ги прави нито по-лоши,нито по-добри.Просто ти ги давам като пример.
Arrow По-принцип съвременния човек не е по-интелигентен от хората от миналия век примерно.Защото сега вилнеят консуматорските ценности,отделно и вече живота е по-уреден и по-лесен и по още милион и една причини.
Учените говорещи за настъпването на т.нар."високотехнологично средновековие" примерно сочат чиста статистика-броя значими открития в дадена област от науката.Та ако погледнеш тази статистика-положението е страшно-ние в днешно време можем да имаме все по-мощни компютри и телефони,но до там и си оставаме с човешкия прогрес.преди 40години можехме да идем до Луната и да стъпят на нея люде,а днес-не можем.Ако утре кажеш на НАСА или Руснаците-не могат да идат дотам.Трябва да разчитаме на циганската космическа програма по изстрелване на каруца в космоса,ама тя кога ще стане...Тук се вижда и един друг фактор за общочовешкий прогрес,който ама хич не е за подценяване-липсата на идеологическа война.Навремето се бореха две идеологии за да се докажат коя е по-добра-едната прати човек в космоса,другата до Луната и така...Сега всички са от едната страна на барикадата-и Русия и САЩ и Китай-все са капиталисти и все са фокусирани не върху звездите а върху дребните прищевки на клиента за нови екстри в телефона на всеки 3месеца.Той не че комунизма има някакво по-цветущо бъдеще в това отношение и особено за колонизация на космоса,щото пък комунизма е икономически слаб-няма пари.
Въобще-очертават се няколкостотин години в които човечеството ще има ресурси да яде и пие(рушейки планетата) и самодоволно и спокойно ще се отдаде на това удоволствие-цъкайки по цял ден във фейсбук и гледайки съсредоточено в новия лаптоп който има 2нанометра по-напреднала технология или едиколкоси цвята в повече на дисплея...
За сравнение обаче примерно от всички цитостатици(лекарства за рак) има значими около 30препарата.Само два от тях-таксаните са открити през осемдесетте години.А след 90та-нито един.
Да не говорим че тук има влияние и друго-големите концерни,които мачкат науката или я изколцатват за собствени цели.Примерно заразяването със ХИВ(вируса на СПИН) е лечимо от няколко години с определена костномозъчна трансплантация.В Германия има няколко люде вече изчистени напълно от вируса по този начин.Същевременно обаче това не е удобно за големите фармацевтични компании,защото те си произвеждат т.нар.ХААРТ(високоефективна антиретровирусна терапия).Разликата е че при тая ХААРТ се пият хапчета,при това се пият цял живот(средната продължителност на живот след заразяването вече е 20-50години).При това-курса за лечение на месец е няколко хиляди лева.При това-субсидирани от държавата-ако утре се заразиш-държавата ти ги плаща и отиват в джоба на Глаксо Уелкъм,Бьорголфсон и т.н.Докато ако се направи въпросната специфична трансплантация на костен мозък-организма се изчиства от вируса и няма дойна крава от която фармацевтите да скубят.
Въобще-идват времена в които невежеството ще е по-на почит от науката по ред причини.
Именно затова и се казва че идва "високотехнологично средновековие"-сиреч-тъмни векове в които науката няма да се развива.Само че това сегашното средновековие ще е по-различно от нявгъшното на Османската империя и Византия,щото ще е компютризирано.

Както и да е-всичко това е мнооого долеч от темата за багажа в раницата,даже и въобще от тематиката на този форум.Така че спирам до тук.Ако някой има голям мерак да ги бистрим тия неща-нека пише на модератор и да отцепи темата....Аз поне нямам такъв...

_________________
Планини има много,но Балкана е само един!

http://hubavetz.com/
Сря Сеп 17, 2014 9:22 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
bradley



Регистриран на: 22 Апр 2012
Мнения: 54

Мнение Отговорете с цитат
аз моите идеи за това какво да нося ги избистрих гледайки стотици клипове в Youtube на тема true hiking и Ultra light hikiNg - там хората броят грамовете/унциите - раниците са по 500/600 грама за 45 литра, спалните чували под кило, и прочее...

преди всичко трябва да се вземе решение - бюджет -> искаме комфорт или сме готови да го жертваме за сметка на ниско тегло и останалото е лесно - щото и аз искам xl надуваемо шалте 9 санта дебело да си спя на меко и топло ама е 2 кила и половина и тежи колкото чувала и хамака заедно

да се има предвид че моят set up е за два дни с нощувка в/извън хижа - ако говорим за 3-5 дни - то с храната с лекота отива на 12/13 килограма и няма да се побере в 40 литра раница

п.с. м/у др. днес си взех титаниев спорк за 18 кинта от стената - на промоция са - така че - смело напред, който ползува подобни джаджи Very Happy

м/у др. в сайта на ташев пише че ще има дистанс 55 - да се надяваме да е под кило и половина
Сря Сеп 17, 2014 9:39 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
raider



Регистриран на: 31 Яну 2014
Мнения: 190

Мнение Отговорете с цитат
Ей няма ли някой от София който има път към Търново да ми вземе една такава джаджа от стената ?
http://www.stenata.com/en/products/product/spork-o-titanium
Точих им се от китайските сайтове с безплатна доставка,пак титаниеви има ги за по 10$ обаче са по гадни от тази .
Който помогне печели бира Smile



Приятелю Balkandjiq виждам,че си доста начетен човек с интересни възгледи и теории за живота . Разсъждаваш по подобен на моя начин но и на доста места се разминаваме . Примерно имаш много теории които излагаш едва ли не като факти .от къде знаеш какво гласят и правят в подземните секретни бази ! Шепа хора знаят какво следва от тук на сетне ! Иначе за космическото развитие си много прав, за консуматорското общество също . Естествено,че има начини за всичко ,но не опре ли ножа до кокал никой няма да се стресне,това е истината . Да наистина живеем в една високо технологична ера в която хората стават излишни консуматори,служещи единствено за цоцкане от високопоставени люде "богоизбраните" за които ти спомена по горе ! Що се отнася до болестите и химията с която се тъпчем ,за огромните приходи от това ,мога да кажа само,че всичко ти е ясно,както на теб така и на повечето хора ! Голямата разлика в мненията ни идва от там,че ти адски много подценяваш хората като единици , а аз смятам,че днешните хора са с огромни възможности и знания,каквито досега не са имали !
Ако трябва и аз да гадая какво следва , бих казал : Войни за власт и ресурси,размирици и граждански неподчинения,фалирали несъстоятелни държави закупени по този начин превзети от други държави,продължаване на консуматорският живот и тотално замърсяване на околната среда,изсичане на огромен процент дървесни площи,отравяне на водите и почвите,химически войни и тероризъм ебола и подобни на нея,приръст на безработица за сметка на малка част забогатяващи хора вложили парите си в технологии а не в хора. Има и много други неща които смятам,че ни предстоят но това е в общи линии, а щом изчерпаемите ресурси са на привършване и световното замърсяване е стигнало критичната си точка тогава ще започне да се действа в друга насока и стратегията ще се промени към по добро в правилната насока !
Сря Сеп 17, 2014 11:16 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
аngel



Регистриран на: 02 Юни 2015
Мнения: 1969

Мнение Отговорете с цитат
След като раницата ми започна осезаемо да ми тежи , реших че повече ми е трудно да продължавам да нося тези килограми , и започнах редукция. Моите ходения са за 3-4 пълни дни, без да разчитам на спане в хижа или закупуване на нещо по път . Получи се следното спартанско съдържание:
1.Бивак сак самоделен 850 гр., спален чувал 820 гр. , надуваемо полушалте 450 гр. – общо около 2150 гр.
2. Самата раница – Салева Кейп хорн 65 +10 – точно толкова кг.
3. Дрехи – 1 яке , есенно-пролетно от здрава материя с гортекс, 1 тънък летен панталон, 1 памучен клин ако застудее, 1 чифт чорапи + 1 резервен, 1 вълнени чорапи за спане, лятна шапка за слънце, плетена шапка памучна за застудяване, 1 средно дебел полар, 1 фанела с дълъг ръкав, 1 фанела с къс ръкав, 1 фанела без ръкави /всички памучни, потенето не ми е проблем /. Около 2 кг, защото този списък включва и дрехите , с които съм облечен. Тъй като ме излъгаха в магазина, когато купувах чувала, че топли / и името му лъже - Снежна лисица на Салева / а той въобще не топли, спи се навлечен с всички дрехи. Те и без това се взимат , тъй че става танто за кукуригу, загуби по трасето няма.
4. Храна – консерви риба тон, мед и бадеми, сухари, нескафе 50 гр. . 350 гр. домашна 60 С - ракийца в едно малко шишенце, но не всеки път. Рибата тон няма с какво да заменя, засега . На планина нямам апетит както и когато тренирах също, но топя излишното тегло и оттам набавям. Яденето ми за 4 дни :


5. Нож, челник, аспирин, фотоапарат, моб.телефон, документи, ключове, бутилки за вода – 3, 4 Х 0.5 литра, 5-6 сгънати хартиени кърпи, паста и четка за зъби, за евентуални рани 50 грама / да не става !!! / - голямо парче Ханзапласт и голямо кръвоспиращо алуминиево фолио в пакет.
Няколко идеи за намаляване на багажа:

- Фотоапарата го държа не в тежка и обемна спец. чантичка за него, а в един от тези тънки мъхести бели материи от компютри, има и пликове от тях и върши работа – спестих 350 гр.
- Челника просто го слагам в един джоб на якето , което вечер винаги се облича – хладно си е – минус 50 грама
- В един хотел на Севиля ме шашнаха с ултра минималистична паста от 7 / седем / грама и четка за зъби / там имат опит, Севилският бръснар , Кармен / , много ме изкефиха, поисках да си купя , те ми подариха още една , минус 150 гр.:


- Меда преливам в мека бутилка, кафето в пликче не кутия – минус 300 гр.
Получи се осезаемо намаляване на тегло - поне 5 кг, от палатка, икономия от дрехи и още 1 кг от дребни орязвания оттук -оттам. Сега намерих една чантичка, ще зашия на колана на раницата , че тя е от по-старите модели без такава, и ще махна една по-тежка приспособена, която закачвах отстрани и трябваше всеки път да свалям раницата, за да се ползува.
Нед Ное 01, 2015 7:43 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
аngel



Регистриран на: 02 Юни 2015
Мнения: 1969

Мнение Отговорете с цитат
f(x)dx написа:
никой не казва нищо за тоалетна хартия, но тя е също толкова важна част от екипировката, колкото и резервните чорапи или ножчето да речем.

Много години се занимавах с всякакви видове хигиенни хартии, та бих допълнил следното: тоалетната хартия не е удачна за планина. От нея трябва да вземе топче, може и не цяло, но с основата от руло, защото е много мека и се къса , или става на каша ако даже и малко се намокри.

Тоалетна хартия си е нужна , но има и друг вид от нея, по- удачното решение : сгънати хартиени кърпи - продават се в пакети по 100 и 200 бр . в Метро, по - добрите са от 100 % целулоза, не рециклирани. Взимам до 10 кърпи от за икомомия на тегло, и ги поставям в много тънко найлоново пликче, като тези с които се мерят плодове в Билла.
Предимства :
1.теглото
2. и да се намокри, изсъхва бързо без промяна на структурата и качествата на хартията
3. по-икономична е
4. може да се използува за подпалка в заслон

Друга миниатюрна икономия на тегло е от клечките за уши - потребни са , тъй като от усилията при движение метаболизма се засилва и тялото усилено провежда всякакви секрети, та се получава в пъти повече .
Взимам малко парченце памук, държа го до горната хартия . Привечер, издялквам малка клечица от пресен клек , по бялото дърво има естествена смола която залепя отлично памука. За разлика от пластмасовите клечки , които трябва да си ги носиш докрая на ходенето което е и доста неприятно

тези са от напълно естествени матрияли и мога да ги пусна под някой камик .

Нед Ное 22, 2015 12:13 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Екипировка, необходими неща Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... , 13, 14, 15  Следваща
Страница 14 от 15

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov