ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Тъжанското пръскало и лунната нощ

 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Стара планина Предишната тема
Следващата тема
Тъжанското пръскало и лунната нощ
Автор Съобщение
martin555



Регистриран на: 07 Яну 2011
Мнения: 844
Местожителство: Русе

Мнение Тъжанското пръскало и лунната нощ Отговорете с цитат
Планината над село Тъжа предлага безброй варианти за неконвенционални подходи и терен за пребиване. Smile Тъжанското пръскало, което се вижда добре при добра видимост от селото, ме човъркаше отдавна. Така да се каже - отлежаваше стабилно в графата непосетени. Колегата Пламен К не подложи на съмнение категоричният ми отговор 'Да' на въпроса - "Кога отиваме?"

Събота и приятното време ни изстреля в ранното утро, в подножието на водопад Пръскалото (Тъжанското пръскало) - 65м. двукаскадно разположен водопад.

Кончетата се чувстваха най-добре сред скалните отвеси в подножието на връх Каракачански Егрек. Почти веднага от любопитство ни и налазиха. Добре, решено е, снимаме ги:






Красивият скален каньон също ни разкри величието на скалните отвеси. Пръскалото също се виждаше добре:




Теренът е досущ като в Джендем, не напразно отреждат място на Тъжанското ждрело, сред труднодостъпните места и го определят като третият Джендем на Стара планина.


След половин час в забава по хлъзгавите камъни се озовахме и под него:


Живота течеше на бавни обороти с малиновата ракийка на Пламен, сланинката и винцето, с което се забавлявахме: Smile


След рефреш се озовахме над водопада: Изолирания скален каньон представи интересни погледи към долината и село Тъжа:


Сезонен водопад:


Още по-нагоре. Красоти без край...


Завъртяхме и покрай Бабското пръскало, откъдето се виждаха Петкановите водопади и Ботев връх:


После покрай чалгаджиницата, която раздираше по шевовете съботната хижа Русалка се изнесохме към Тъжа. Smile

_________________
http://martinpetrov555.blogspot.com/

Последната промяна е направена от martin555 на Вто Апр 30, 2013 8:55 am; мнението е било променяно общо 1 път
Вто Апр 16, 2013 9:07 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
Plamen К



Регистриран на: 03 Май 2011
Мнения: 832
Местожителство: Казанлък

Мнение Отговорете с цитат
Масив Триглав е красив през всичките сезони:


Водопад Пръскалото /Тъжански водопад/:


Сезонният водопад




Връх Ботев на заден план:


Свенливото Бабско пръскало. Водата е издълбала странична цепка в скалата и водния пад не се вижда много добре:


Горната каскада на Бабско пръскало с обзорното мостче:


Клипове:
Старопланински кончета

Тъжанско пръскало

Водопад от капки

Каскада на Елидере

Бабско пръскало

Още снимки
Сря Апр 17, 2013 10:48 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
fena73



Регистриран на: 16 Окт 2011
Мнения: 1930
Местожителство: Ст.Загора

Мнение Отговорете с цитат
Абе най ми хареса кво се е случвало под водопада-амалгама от пръски на твърде редки течности са водопадали по нечии гърла...блазе! Very Happy
Сря Апр 17, 2013 11:42 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3423
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Тъжанското пръскало ми е любимо място, особено над него. Скалния венец е много фотогеничен, предполагам сте направили доста снимки, които не показвате. Wink

_________________
Две неща движат този свят - инатът и шубето.
Сря Апр 17, 2013 3:05 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
martin555



Регистриран на: 07 Яну 2011
Мнения: 844
Местожителство: Русе

Мнение Отговорете с цитат
mislesht написа:
Тъжанското пръскало ми е любимо място, особено над него. Скалния венец е много фотогеничен, предполагам сте направили доста снимки, които не показвате. Wink


Пламен К прави повече снимки Wink (той си е картечар), аз както знаеш съм от по-претенциозните - светлина, условия, композиции, стативи (този път статива го забравих в колата) ТЮХ! Фотографска му работа! А Ели Дере, в превод - Ели (50 притока), събиращо вода от 50 притока си е Джендем отвсякъде! Голяма красота, нормално е да ти е любимо, за посещения! Smile В последно време все забравям я статив, я щеки, хм, малиновата ракия явно унищожава мозъчни гънки! Alcohol

_________________
http://martinpetrov555.blogspot.com/
Сря Апр 17, 2013 11:01 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
martin555



Регистриран на: 07 Яну 2011
Мнения: 844
Местожителство: Русе

Мнение Отговорете с цитат
Резерват Тъжанско ждрело е известен със стряскащата си красота, живописните проломи, дълбоките и непристъпни каньони, образувани с хиляди години от непокорният рев на реки и притоци. Обитателите му, мечките - 300 на брой по статистика, не внасяха яснота и логика в идеята за откриване на палатковия сезон точно там, но лунната нощ, която се очертаваше, топлият и слънчев ден, както и напиращото вече до неудържимост желание за откриване на палатковия сезон взимаха превес.

Снеготопенето и 15 градусовите температури на 2000 м.н.в. си бяха казали думата:


Водопад Пръскалото - 65м. се раздаваше стихийно:


Палатката и Пръскалото:


Звездната нощ:


_________________
http://martinpetrov555.blogspot.com/
Вто Апр 30, 2013 8:53 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
Plamen К



Регистриран на: 03 Май 2011
Мнения: 832
Местожителство: Казанлък

Мнение Отговорете с цитат
martin555 написа:

Палатката и Пръскалото:


Браво Шеф, пак си бил на кеф! Very Happy

Тази снимка максимално кефи! Clap
Вто Апр 30, 2013 9:53 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Evgeni Georgiev



Регистриран на: 29 Мар 2013
Мнения: 1

Мнение Отговорете с цитат
Имам късмета да притежавам вила в село Тъжа и всяко лято да съм там.
Този маршерут е истинска мечта.
Вто Апр 30, 2013 1:03 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
vanko_2



Регистриран на: 22 Юни 2011
Мнения: 1
Местожителство: Севлиево

Мнение Отговорете с цитат


Страхотно място. Маршрутът от с.Тъжа до пръскалото е супер за еднодневен преход, с време за почивка и снимки.

На връщане имахме късмета да видим и дива коза.








Пет Май 03, 2013 7:29 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
martin555



Регистриран на: 07 Яну 2011
Мнения: 844
Местожителство: Русе

Мнение Отговорете с цитат
Ванко, радвам се, че ви е харесало! Smile Последната снимка добре си я замазал, в предвид калпавите за снимане условия, а на предпоследната личи най-ясно за какъв дебит става дума по капките вода по обектива! Поздрави от нас!

_________________
http://martinpetrov555.blogspot.com/
Пет Май 03, 2013 8:34 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
Rain



Регистриран на: 03 Юли 2013
Мнения: 652
Местожителство: Стара Загора-София

Мнение Отговорете с цитат
..мисля си ,че съм ходила там,много отдавна ,та бих искала да знам през Ерен дере ли минахте?Smile Имам спомен ,че оттам минавахме,през една плоча над селото,после пътека през гората към Ерен дере и през някаква съборетина-"старата мандра"/ако не са ни подвели с името/цепихме нагоре безцелно.Затова и не знаехме наименованията на всички места ,които виждахме..SadSad
Беше хубаво,много...

_________________
https://www.youtube.com/watch?v=edqH0ofRQrM
Сря Авг 14, 2013 12:23 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
martin555



Регистриран на: 07 Яну 2011
Мнения: 844
Местожителство: Русе

Мнение Отговорете с цитат
rain написа:
..мисля си ,че съм ходила там,много отдавна ,та бих искала да знам през Ерен дере ли минахте?Smile Имам спомен ,че оттам минавахме,през една плоча над селото,после пътека през гората към Ерен дере и през някаква съборетина-"старата мандра"/ако не са ни подвели с името/цепихме нагоре безцелно.Затова и не знаехме наименованията на всички места ,които виждахме..SadSad
Беше хубаво,много...


През цялото време се движихме западно от Елидере, набирайки височина. Заобикаляхме скали излизайки в местността Голяма папратлива, от която като на длан се вижда Тъжанското пръскало и скалите около него.

_________________
http://martinpetrov555.blogspot.com/
Сря Авг 14, 2013 10:28 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
Rain



Регистриран на: 03 Юли 2013
Мнения: 652
Местожителство: Стара Загора-София

Мнение Отговорете с цитат
Ееее...благодаря.Припомних си малкоSmile Папратливата ме подсети.Едно от малкото наименования ,за които се сещамSmile
Благодаря!
Прекрасно е навсякъде. Razz

_________________
https://www.youtube.com/watch?v=edqH0ofRQrM
Сря Авг 14, 2013 12:13 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Стара планина Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Страница 1 от 1

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov