ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Умиращите ледници в планините на Черна гора и Албания

 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Планини, планини Предишната тема
Следващата тема
Умиращите ледници в планините на Черна гора и Албания
Автор Съобщение
Емил Гачев



Регистриран на: 01 Окт 2019
Мнения: 4
Местожителство: София

Мнение Умиращите ледници в планините на Черна гора и Албания Отговорете с цитат
Привет на всички читатели и членове на Планинарски форум!
Искам да разкажа за експедицията, която аз и още трима души проведохме в планините на Албания и Черна гора през октомври 2024 г. Поводът ми да разкажа е повод и да благодаря за подкрепата - материална и морална, която получих в най-нужен момент. От 2011 г. се занимавам с наблюдение и изследване на малки постоянни офрми от сняг, фирн и лед - микроледници и снежници, в планинте на Западните Балкани. С течение на времето се утвърдиха посещения (по възможност ежегодни) в планините Проклетия (в Албания и Черна гора) и Дурмитор (Черна гора), а от 2022 г. и в планината Немърчка в Южна Албания, където са установени такива форми с мое участие и от колеги-географи от Сърбия и Великобритания. Не е лесно да се осигури финансиране за една подобна програма за редовни наблюдения, която включва освен изброените планини и Пирин с неговите два микроледника. През годините съм намирал средства по най-различни проекти - международни проекти на БАН, университетски проекти на ЮЗУ "Неофит Рилски" (където работих между 2008 и 2023 г.), мобилности по програма ЕРАЗЪМ и т. н. До тази година, когато смених работата си (напуснах университета и отидох в БАН), и съответно, на новото място (ИИКАВ-БАН) започвам "от нулата", без проекти и лаботарория. В този труден за мен момент получих безкористната подкрепа на Ангел Илиев - дългогодишен участник в Планинарски форум и изследовател на снежниците в Пирин. Именно със средствата, предоставени от него, а също и с принос на Томи Мигленчев, беше реализирана експедицията, за която ще разкажа тук. Автомобил с по-висока проходимост ми беше предоставен от баща ми, Марио Гачев. БЛАГОДАРЯ ВИ ОТ СЪРЦЕ!!!
Пон Окт 14, 2024 2:55 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя Yahoo Messenger
Емил Гачев



Регистриран на: 01 Окт 2019
Мнения: 4
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
[]


Последната промяна е направена от Емил Гачев на Пон Окт 14, 2024 4:52 pm; мнението е било променяно общо 1 път
Пон Окт 14, 2024 4:48 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя Yahoo Messenger
Емил Гачев



Регистриран на: 01 Окт 2019
Мнения: 4
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
И така, екип в състав Емил Гачев, Ива Гачева, Габриел Бенатов и Милен Чанев потегли от София на 6 октомври 2024 г., и след мъчителни 14 часа път пристигна в град Жабляк, в подножието на планинския масив Дурмитор. Искам да отбележа за читателите на Планинарски форум, че от ноември миналата година пътят от Мойковац за Жабляк, който минава по каньона на р. Тара, Е ЗАТВОРЕН, без каквито и да е предупредителни табели на подходите към него - тоест, минахме 30 километра по завоите в каньона, за да разберем, че не може да се продължи и трябва тези километри да се върнат обратно, след което се наложи да минем по обходен път през Плевля с дължина 102 км. Това направи часовете за пътуване 14 вместо очакваните 10 и половина.

На 7 октомври се изкачихме до циркуса Велика Калица в планината Дурмитор, за да видим състоянието на Дебели намет - единственият ледник в планината. Дебели намет е признат за ледник още през 1968 г., а в миналите десетилетия е изследван от Предраг Джурович от Географския факултет на Белградския университет, и от д-р Филип Хюс от катедрата по география в университета в Манчестър. Аз заедно с колеги от различни институции мерим площта на ледника и изследваме състоянието му всяка година от 2011 досега (винаги през есента, преди падане на новия сняг). Размерите му са много променливи, като в добри години достигат 320 м дължина и 145 м широчина. Досега най-голям е бил през 2013 г., 3,1 хектара, докато най-катастрофално беше състоянието му през 2017 г. - едва 0,1 хектара открит сняг и лед. Както може да се очаква, през тази година ситуацията също беше катастрофално лоша - почти целият ледник е стопен, с изключение на малко петънце в горния край.

[img] https://www.facebook.com/photo?fbid=10234068011464571&set=pcb.10234068004584399[/img]
Пон Окт 14, 2024 4:50 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя Yahoo Messenger
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6442

Мнение Отговорете с цитат
Марио Гачев, специалистът по спътникови комуникации?

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Пон Окт 14, 2024 6:07 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Емил Гачев



Регистриран на: 01 Окт 2019
Мнения: 4
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Точно той. Той ми е баща.
Вто Окт 15, 2024 1:55 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя Yahoo Messenger
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6442

Мнение Отговорете с цитат
Емил Гачев написа:
Точно той. Той ми е баща.


Изключителен човек!
Работих при него в SkyGate около 2000-ната.

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Чет Окт 17, 2024 10:24 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Планини, планини Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Страница 1 от 1

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov