ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
От Оплетня към Бегличка могила - как са пътеките?

 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Стара планина Предишната тема
Следващата тема
От Оплетня към Бегличка могила - как са пътеките?
Автор Съобщение
Yan4o



Регистриран на: 29 Юни 2011
Мнения: 433
Местожителство: Варна

Мнение От Оплетня към Бегличка могила - как са пътеките? Отговорете с цитат
Този уикенд смятаме да се поразходим към и из Врачанския Балкан и част от маршрута ми е от с. Оплетня да се качим към х. Пършевица, покрай Кобилини стени и Бегличка могила и тъй като ми е абсолютно непознат районът, да попитам, ако някой е минавал скоро тъдява - как са пътеките и по коя от двете възможни (по картата) - жълта или червена, е по-добре да се мине? Червената гледам, че движи основно по долината на реката, обикаляйки малко повече и може би по-плавна ще е, но няма да е прогледна, сякаш? Четох един-два материала за района - там май основно за маршрута по жълтата пишеха, с уговорката, че в един участък се губела малко (има го и на картата). Те, в края на краищата, се събират на заслончето, ама дотам откъде да е? Та ако някой може да ми даде съвет или най-добре местните да питам, като минем през Оплетня? То, някой път точно местни може да те "зачукат", ама.... Wink

П.П. Малко ще разширя въпроса, ако някой иска да вземе отношение по целия маршрут. Предната вечер сме на х. Тръстеная и идеята ми е да слезем до г. Лакатник, откъдето да се придвижим до Оплетня (с влака, но може и пеша) и оттам - към Пършевица - по интересен ми се стори маршрута, отколкото през Миланово, защото се минава току под Кобилини стени. Обаче сега, като се загледах малко повече в картата, откривам, че има вариант (немаркиран, разбира се) от Тръстеная да се хване на север, към вр. Ручева глава и оттам слизат разни пътеки, край Празова могила, към пролома между Оплетня и Очиндол. И там даже имаме избор - през кое от двете села да се качим нагоре. Какво мислите за такъв вариант, спрямо този през Лакатник?
Пет Сеп 20, 2024 3:16 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2479

Мнение Re: От Оплетня към Бегличка могила - как са пътеките? Отговорете с цитат
Yan4o написа:
Този уикенд смятаме да се поразходим към и из Врачанския Балкан и част от маршрута ми е от с. Оплетня да се качим към х. Пършевица, покрай Кобилини стени и Бегличка могила и тъй като ми е абсолютно непознат районът, да попитам, ако някой е минавал скоро тъдява - как са пътеките и по коя от двете възможни (по картата) - жълта или червена, е по-добре да се мине? Червената гледам, че движи основно по долината на реката, обикаляйки малко повече и може би по-плавна ще е, но няма да е прогледна, сякаш? Четох един-два материала за района - там май основно за маршрута по жълтата пишеха, с уговорката, че в един участък се губела малко (има го и на картата). Те, в края на краищата, се събират на заслончето, ама дотам откъде да е? Та ако някой може да ми даде съвет или най-добре местните да питам, като минем през Оплетня? То, някой път точно местни може да те "зачукат", ама.... Wink

П.П. Малко ще разширя въпроса, ако някой иска да вземе отношение по целия маршрут. Предната вечер сме на х. Тръстеная и идеята ми е да слезем до г. Лакатник, откъдето да се придвижим до Оплетня (с влака, но може и пеша) и оттам - към Пършевица - по интересен ми се стори маршрута, отколкото през Миланово, защото се минава току под Кобилини стени. Обаче сега, като се загледах малко повече в картата, откривам, че има вариант (немаркиран, разбира се) от Тръстеная да се хване на север, към вр. Ручева глава и оттам слизат разни пътеки, край Празова могила, към пролома между Оплетня и Очиндол. И там даже имаме избор - през кое от двете села да се качим нагоре. Какво мислите за такъв вариант, спрямо този през Лакатник?


За съжаление и аз не ги знам тези страничните пътеки, ти ако разбереш и ако минеш, пиши моля ти се Smile ... Може би слизането към Лакатник да не е най-готиното и този втория вариант да е по-добър, ама все пак някой който знае е по-добре да каже.

П.С - даже наистина това слизане което си го писал към Оплетня от към вр. Ручева глава изглежда чудесно като вариант, но аз бих питал преди да мина. Че може и да е зачукване .

Не знам дали това си попадал на него, той пък е тръгнал от Левище ..

https://pavelpronin.com/levishte_rebrovo/
Пет Сеп 20, 2024 8:16 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dobrifin



Регистриран на: 30 Яну 2013
Мнения: 1046
Местожителство: Рилско

Мнение Отговорете с цитат
От Оплетня се качвахме по жълтата марка преди няколко години и вярно, че на едно място се губеше марката. До колкото си спомням, преди време (миналата есен май?) имаше акция и маркировката бе опреснена.
Последните ми качвания са все от Очин дол, първо се върви по черен път и след това на една голяма поляна се събират двете пътеки (с тази от Оплетня), в посока заслон Ключо.
Пет Сеп 20, 2024 9:53 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Dimov



Регистриран на: 22 Дек 2017
Мнения: 333

Мнение Re: От Оплетня към Бегличка могила - как са пътеките? Отговорете с цитат
Yan4o написа:
да попитам, ако някой е минавал скоро тъдява - как са пътеките и по коя от двете възможни (по картата) - жълта или червена, е по-добре да се мине? Червената гледам, че движи основно по долината на реката, обикаляйки малко повече и може би по-плавна ще е, но няма да е прогледна, сякаш? Четох един-два материала за района - там май основно за маршрута по жълтата пишеха, с уговорката, че в един участък се губела малко (има го и на картата).


Опитът ми за минаване по червената маркировка е от февруари 2019 - след ниво около 710м. пътеката става обрасла и невъзможна за преминаване. Нямам никаква идея дали може нещо да се е променило за тези над 5 години. Но само ще допълня, че мене това впечатление, че е по-полегата е грешно - на практива стоиш в долината до последно, като изкачваш малко метри и после от това място на 710 трябва да се изкачиш до заслона на 1170м. За по-малко от 2км. трябва да се вземат 460м. положителна денивелация.
Пет Сеп 27, 2024 6:35 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Yan4o



Регистриран на: 29 Юни 2011
Мнения: 433
Местожителство: Варна

Мнение Отговорете с цитат
С известно забавяне (не оставаше време да си прегледам снимките), но да се отчета и отговоря на някои въпроси, които се породиха тук.
От Тръстеная към Пършевица решихме да минем не през Лакатник и Оплетня, а по най-прякото - слизане край вр. Ручева глава към Левище и оттам през Очин дол нагоре. В хижата ме убеди един (очевидно) местен, че няма да имам проблем по този маршрут. В интерес на истината, до Ручева глава си е обикновен черен път, на места даже макадам, широко, прогледно - хареса ни. Ей и една снимка от ливадата точно преди върха (и Кобилини стени отзад):



Пътеката подсича вдясно, както е дадено по картата. Видима е, но си личи, че малко се минава оттам:



След това обикаля Празова могила (гористото хълмче) от север и стръмно слиза през гората (на снимката - вляво):



към една изоставена махала (без име):



Точно до тази къща трябваше да има отклонение вляво, което мислех да хвана и най-бързо да слезем към Левище, но по съвет на един възрастен г-н, когото срещнахме горе на ливадата - минахме през махалата (посока И-ЮИ) до към кота 528 и оттам почти обратен към Левище. Според него пряката пътека по рида на север може да е по-неприятна за вървене, обрасла и стръмна. Аз така или иначе не я видях къде започва, а и не съжалявам, че минахме през махалата - беше прогледно и приятно, иначе щеше да е само през гората:





През махалата няма много явна пътека, но се следва билото на рида, край къщите, докато се стигне до обратния завой (с удивителния на картата), където вече пътеката става като алея:



и бързо се слиза в Левище.
Слизането, от хижата до спирката, го направихме за около 4 часа, като не сме бързали, почивахме си на прогледните места, ядохме горски плодове (Балканът е щедър по това време Smile ) а и бяхме 10 души, т.е. спокойно би се слязло и за 3 часа, ако се гони график.

От там към Очин дол е едно неприятно качване, особено ако е по обяд и в почти лятна жега. Уж малко разстояние (по пътеката), но към 45 мин драпахме до центъра на селото. Добре, че хванахме магазина-пивница, преди да затвори Laughing .
От селото има ясно означена пътека към Пършевица, която се събира с тази от Оплетня (жълтата) на разделящия ги рид на едно много приятно място с беседка, ливади и страхотни гледки:



От там нагоре е ясно - драпа се по баира, срещахме вече и хора (за разлика от преди това Smile ). За червената пътека от Оплетня, за която някой беше споменал тук - срещнахме на заслона (където излиза) две момчета, местни, които казаха, че е в добро състояние, бяха се качили от там и то с доста багаж, да бивакуват. Според единия дори - била по-приятната пътека от селото.
Като цяло, хареса ми слизането от Тръстеная към Левище, бих го препоръчал, ако някой се чуди от къде да минава. Само в участъка между Празова могила и махалата е добре да има помощни средства (гпс), за всеки случай, че не е много ясна пътеката, а има и отклонения...
Сря Окт 02, 2024 11:45 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Dimov



Регистриран на: 22 Дек 2017
Мнения: 333

Мнение Отговорете с цитат
Yan4o написа:
За червената пътека от Оплетня, за която някой беше споменал тук - срещнахме на заслона (където излиза) две момчета, местни, които казаха, че е в добро състояние, бяха се качили от там и то с доста багаж, да бивакуват. Според единия дори - била по-приятната пътека от селото.


Дано наистина да е в добро състояние червеномаркираната пътека, някой ден може да мина изцяло по нея.

Браво за прехода, информацията и снимките!
Сря Окт 02, 2024 2:54 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Yan4o



Регистриран на: 29 Юни 2011
Мнения: 433
Местожителство: Варна

Мнение Отговорете с цитат
И да завърша - последния ден бях планувал да хванем синята маркировка от Пършевица към Околчица, да повървим малко билно по Врачанския Балкан и край вр. Яворец да се прехвърлим на червено-жълтата, която слиза към Зверино (там може да се хване директно влак за Варна). По мои сметки, за около 6 часа трябваше да сколасаме да се доберем до селото. Влакът беше в 16:45, време имахме достатъчно, планувайки и да хапнем в селото, което е голямо.
Добре, че имахме време в резерв, обаче, защото слизането ни отне около 7 часа и половина. Горе по билото - както и да е, тази синя маркировка е в нечии представи само - синьо видях на тръгване от хижата и след това чак в гората, към местността Езерото. И то тук-таме някоя оцеляла...
По високото е добре - гледки, върхове, няма къде да се объркаш:





Докато влезеш в гората, след Бунаро - там пътека почти не се вижда, марка пък - хептен. Даже търсих няколко минути къде точно да влезем, че е и обрасло доста. Само по гпс и нюх. Е, вече към Езерото - видях 1-2 бледи марки (Ура!) и като излязохме там на откритото, след това се появи нещо като черен път, съвпадащ с маркираното по картата. До местността Бучето се вървеше вече приятно, по видима пътека и в приятна гора:



При Бучето, където трябваше да хванем един шорткът към червено-жълтата, за да не обикаляме чак до Околчица, видяхме малко зор - пак трънаци, храсталаци и почти липсваща пътека. ГПС-а в действие. Малко по-нататък, на първото открито обаче се появи черен път, наскоро прокарван явно и вече по него се вървеше, докато излезем на червеното, което се оказа, че е всъщност синьо Shocked . Пътеката Околчица - Зверино очевидно наскоро е премаркирана, но в синьо! За сметка на това пък - много на гъсто Smile .Там където се включихме, на едно превалче, пътеката беше много интересна - като окоп вървеше, но естествен:



След това като свърши гората започва една силно обрасла поляна, където Слава Богу, тази често нанесена маркировка (почти през 5-10 м, на всеки по-голям камък) много ни помогна да минем сравнително бързо, без лутане. След това вече става черен път и до селото няма проблеми, освен едно дъъълго слизане и че вместо червена следваш синя маркировка Smile . Тук-таме се появяваше стара червена марка.
Не знам кой и как ги решава тия неща, но има известни разминавания с картата, затова реших и да споделя, ако някой се зачука натам, като нас.
Въпреки трудностите (горещото време помогна за това), преходът беше интересен. Има хляб в тоя район, само хора да има, да ходят по пътеките.
Сря Окт 02, 2024 3:40 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2479

Мнение Отговорете с цитат
Благодаря много за написаното. То си е направо като пътеводител, за този иначе чудесен преход, който аз съм гледал само по карта.
Сря Окт 02, 2024 7:25 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Стара планина Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Страница 1 от 1

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov