ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
От Оплетня към Бегличка могила - как са пътеките?

 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Стара планина Предишната тема
Следващата тема
От Оплетня към Бегличка могила - как са пътеките?
Автор Съобщение
Yan4o



Регистриран на: 29 Юни 2011
Мнения: 431
Местожителство: Варна

Мнение От Оплетня към Бегличка могила - как са пътеките? Отговорете с цитат
Този уикенд смятаме да се поразходим към и из Врачанския Балкан и част от маршрута ми е от с. Оплетня да се качим към х. Пършевица, покрай Кобилини стени и Бегличка могила и тъй като ми е абсолютно непознат районът, да попитам, ако някой е минавал скоро тъдява - как са пътеките и по коя от двете възможни (по картата) - жълта или червена, е по-добре да се мине? Червената гледам, че движи основно по долината на реката, обикаляйки малко повече и може би по-плавна ще е, но няма да е прогледна, сякаш? Четох един-два материала за района - там май основно за маршрута по жълтата пишеха, с уговорката, че в един участък се губела малко (има го и на картата). Те, в края на краищата, се събират на заслончето, ама дотам откъде да е? Та ако някой може да ми даде съвет или най-добре местните да питам, като минем през Оплетня? То, някой път точно местни може да те "зачукат", ама.... Wink

П.П. Малко ще разширя въпроса, ако някой иска да вземе отношение по целия маршрут. Предната вечер сме на х. Тръстеная и идеята ми е да слезем до г. Лакатник, откъдето да се придвижим до Оплетня (с влака, но може и пеша) и оттам - към Пършевица - по интересен ми се стори маршрута, отколкото през Миланово, защото се минава току под Кобилини стени. Обаче сега, като се загледах малко повече в картата, откривам, че има вариант (немаркиран, разбира се) от Тръстеная да се хване на север, към вр. Ручева глава и оттам слизат разни пътеки, край Празова могила, към пролома между Оплетня и Очиндол. И там даже имаме избор - през кое от двете села да се качим нагоре. Какво мислите за такъв вариант, спрямо този през Лакатник?
Пет Сеп 20, 2024 3:16 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2472

Мнение Re: От Оплетня към Бегличка могила - как са пътеките? Отговорете с цитат
Yan4o написа:
Този уикенд смятаме да се поразходим към и из Врачанския Балкан и част от маршрута ми е от с. Оплетня да се качим към х. Пършевица, покрай Кобилини стени и Бегличка могила и тъй като ми е абсолютно непознат районът, да попитам, ако някой е минавал скоро тъдява - как са пътеките и по коя от двете възможни (по картата) - жълта или червена, е по-добре да се мине? Червената гледам, че движи основно по долината на реката, обикаляйки малко повече и може би по-плавна ще е, но няма да е прогледна, сякаш? Четох един-два материала за района - там май основно за маршрута по жълтата пишеха, с уговорката, че в един участък се губела малко (има го и на картата). Те, в края на краищата, се събират на заслончето, ама дотам откъде да е? Та ако някой може да ми даде съвет или най-добре местните да питам, като минем през Оплетня? То, някой път точно местни може да те "зачукат", ама.... Wink

П.П. Малко ще разширя въпроса, ако някой иска да вземе отношение по целия маршрут. Предната вечер сме на х. Тръстеная и идеята ми е да слезем до г. Лакатник, откъдето да се придвижим до Оплетня (с влака, но може и пеша) и оттам - към Пършевица - по интересен ми се стори маршрута, отколкото през Миланово, защото се минава току под Кобилини стени. Обаче сега, като се загледах малко повече в картата, откривам, че има вариант (немаркиран, разбира се) от Тръстеная да се хване на север, към вр. Ручева глава и оттам слизат разни пътеки, край Празова могила, към пролома между Оплетня и Очиндол. И там даже имаме избор - през кое от двете села да се качим нагоре. Какво мислите за такъв вариант, спрямо този през Лакатник?


За съжаление и аз не ги знам тези страничните пътеки, ти ако разбереш и ако минеш, пиши моля ти се Smile ... Може би слизането към Лакатник да не е най-готиното и този втория вариант да е по-добър, ама все пак някой който знае е по-добре да каже.

П.С - даже наистина това слизане което си го писал към Оплетня от към вр. Ручева глава изглежда чудесно като вариант, но аз бих питал преди да мина. Че може и да е зачукване .

Не знам дали това си попадал на него, той пък е тръгнал от Левище ..

https://pavelpronin.com/levishte_rebrovo/
Пет Сеп 20, 2024 8:16 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dobrifin



Регистриран на: 30 Яну 2013
Мнения: 1046
Местожителство: Рилско

Мнение Отговорете с цитат
От Оплетня се качвахме по жълтата марка преди няколко години и вярно, че на едно място се губеше марката. До колкото си спомням, преди време (миналата есен май?) имаше акция и маркировката бе опреснена.
Последните ми качвания са все от Очин дол, първо се върви по черен път и след това на една голяма поляна се събират двете пътеки (с тази от Оплетня), в посока заслон Ключо.
Пет Сеп 20, 2024 9:53 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Dimov



Регистриран на: 22 Дек 2017
Мнения: 332

Мнение Re: От Оплетня към Бегличка могила - как са пътеките? Отговорете с цитат
Yan4o написа:
да попитам, ако някой е минавал скоро тъдява - как са пътеките и по коя от двете възможни (по картата) - жълта или червена, е по-добре да се мине? Червената гледам, че движи основно по долината на реката, обикаляйки малко повече и може би по-плавна ще е, но няма да е прогледна, сякаш? Четох един-два материала за района - там май основно за маршрута по жълтата пишеха, с уговорката, че в един участък се губела малко (има го и на картата).


Опитът ми за минаване по червената маркировка е от февруари 2019 - след ниво около 710м. пътеката става обрасла и невъзможна за преминаване. Нямам никаква идея дали може нещо да се е променило за тези над 5 години. Но само ще допълня, че мене това впечатление, че е по-полегата е грешно - на практива стоиш в долината до последно, като изкачваш малко метри и после от това място на 710 трябва да се изкачиш до заслона на 1170м. За по-малко от 2км. трябва да се вземат 460м. положителна денивелация.
Пет Сеп 27, 2024 6:35 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Стара планина Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Страница 1 от 1

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov