Регистриран на: 28 Юли 2008 Мнения: 3360 Местожителство: София
А аз съм чел, че някои гъби са отровни в зависимост от ареала - в едни държави са отровни, в други не са. Разбира се, пак изискват специални процедури, както пише Любителя. Не допускам, че вкусовите им качества са чак толкова високи, та да си заслужава рискът - дали са достатъчно изварени и пр. Сещам се за оная прочута японска риба, която е смъртоносно отровна, ако готвачът не е супер. Ама тя имала неповторим вкус. Както разбирам, неповторим, защото в много случаи ялият я не може да повтори.
Пон Юни 27, 2022 10:56 am
lubitel
Регистриран на: 06 Фев 2008 Мнения: 474 Местожителство: София
Даниел написа:
Навремето дядо ми ме е учил, че щом посинява, се изхвърля и затова по силата на този атавистичен навик, въпреки прочетеното, ги хвърлих. Още повече, че не били с високо качество, така четох. Само едно парченце цвърнах на тигана, не ми замириса хубаво като манатарка и затова последва останалите. Ако храната не е удоволствие или спасение от глад, няма смисъл само заради идеята.
То по тази логика и Рижиките не трябва да се берат, че стават синьо-зелени . Аз бера и консумирам десетина вида гъби. Изчел съм всички книги, които бяха издавани в България и разпознавам голям брой гъби. Интересното е, че бера само тези, които съм учил от дядо ми и баща ми, така че разбирам напълно колегата Даниел.
Пон Юни 27, 2022 12:00 pm
Сотиров
Регистриран на: 28 Юли 2008 Мнения: 3360 Местожителство: София
Напълно прав си! Гъби се учат от гъбари, а не от книги. За рижиките си почти прав, но все пак те стават зеленикави. Между другото, те изглеждат сигурни, но имат двойник.
_________________ "Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar." -- Antonio Machado
Пон Юни 27, 2022 5:59 pm
Даниел
Регистриран на: 19 Май 2015 Мнения: 153
lubitel написа:
То по тази логика и Рижиките не трябва да се берат, че стават синьо-зелени .
Е не, не, тях ги бера - имах предвид посиняващи от типа на манатарките
И в крайна сметка - имат ли опасни двойници рижиките или не? Според нета, дори и да има, са по-скоро с по-лошо качество, но не и отровни.
Иначе и аз съм чел за връзката между географската област и отровността. Някои твърдят, че колкото по-близо били до Екватора - толкова по-отровни.
Вто Юни 28, 2022 11:25 am
Сотиров
Регистриран на: 28 Юли 2008 Мнения: 3360 Местожителство: София
Трудно може да се сбърка отровната млечница, която пуска бял сок, с рижиката, която пуска кървавочервен. Освен това се различават и външно. Двойникът не е смъртоносно отровен, но не трябва да се разчита на това.
Вто Юни 28, 2022 11:42 am
lubitel
Регистриран на: 06 Фев 2008 Мнения: 474 Местожителство: София
Трябва да си призная, че над 40 години бера гъби, килограми Рижики сме изяли, но нямам спомен да съм виждал отровна млечница, която се води за двойник на рижиката.
Вто Юни 28, 2022 1:13 pm
Даниел
Регистриран на: 19 Май 2015 Мнения: 153
По-скоро за тази се притеснавам, защото си изглежда съвсем като ядливите рижики: https://manatarka.org/lactarius-salmonicolor/
Неядлива не означава отровна, но все пак... Уж нямало натровени от рижики, но не знам колко може да се разчита на това и дали трябва да се обръща внимание дали е елова горичката или борова.
Вто Юни 28, 2022 1:17 pm
lubitel
Регистриран на: 06 Фев 2008 Мнения: 474 Местожителство: София
Изглежда си съвсем като рижика. Ако я видя в гората, ще я откъсна. Тези наименования - елова, смърчова и т. н. липсват в българските издания, както личи и от цитираните източници. Аз ползвам основно "Гъбите в България", Д. Йорданов, С. Ванев, В. Факирова, издание на БАН, 1978 г., източник 2 в цитирания материал; илюстрациите са рисувани и според мен по-добре се открояват характерните белези, отколкото при снимките.
Имам и едно полско издание, в момента не мога да го намеря, но ще се разровя, че ми стана интересно.
Сря Юни 29, 2022 8:45 pm
bobbyfm
Регистриран на: 23 Яну 2014 Мнения: 131
Сайтът https://manatarka.org е много по-достоверен от книги, издадени преди 10тина години, камо ли през 78 г. Не се предоверявайте на такива издания - в тях са описани като ядливи гъби, които в момента категорично се определят като отровни! Освен, че информацията за познати от десетилетия гъби се актуализира, често се откриват и описват нови за България гъби, за които може да се прочетенещо предимно в този или подобни на него сайтове. Под гъбата рижика се крият поне 4-5 различни гъби. За еловата рижика съм чел какви неприятни стомашно-чревни проблеми причинява, така че аз лично я избягвам. Има гъбарски групи във фейсбук, от които може да се научи много за гъбите, ако имате желание за това разбира се. Препоръчвам "Гъбите и гъбарите", част от създателите на тази група стоят и зад сайта manatarka.org и са миколози.
Съб Юли 02, 2022 1:03 am
Сотиров
Регистриран на: 28 Юли 2008 Мнения: 3360 Местожителство: София
Многотия!
(Съжалявам за неприятните бликове от светлината.) Освен че затворих два буркана, ще опитам и със сушена кладница:
Съб Юли 09, 2022 9:49 am
аngel
Регистриран на: 02 Юни 2015 Мнения: 1976
Витошки прелести....усладиха ни се и освен ядене на корем вкъщи, следващото ходене набрах 2 кг и се престраших да направя и малко сладко. Получи се, следващата седмица набрах двойно количество червени боровинки - около 3 кг. Сладкото от тях е уникално
Регистриран на: 28 Юли 2008 Мнения: 3360 Местожителство: София
Ангеле, виждам, че природата щедро те е дарувала. Да не би заради Дара да те дарува? Сигурно береш боровинките с "гребен"? Напиши нещо за него. Разбира се, червените боровинки са едно ниво над черните. Особено за сладко. С него пък палачинки. А има и едни сини, но те са много редки. Различават се по вкус. Не съм ги срещал на пазара.
Имам такова питане. Напоследък се пристрастих към сиропа от бъзак. Внуците и те. Не от бъз (цвят или плод), а именно бъзак. Разрежда се 1:7 или дори повече, ама цената му солена - вече е към 13 лева шишето. И ето че на в една пустош край Овча купел, по чудо още незастроена, виждам цяла плантация от бъзак! И започваме ударно бране с внучката. Две големи торби напълнихме бързо. Внимавахме да не попадат никакви зелени семена или листа, защото били отровни. Вкъщи започна обработката. Първо диво мачкане през цедка, докато изтече сокът, а се отделят безброите дребни семки. После дойде лекото сваряване със захар. Вярно е, че аз силно редуцирах захарта, препоръчвана в мрежата - вместо кило сложих четвърт. Така правя винаги, защото един компот от круши чудесно става дори без захар. Така ме научи Луканов една зима, а по-късно и Виденов. Пък и чета, че захарта била вредна. Е да, ама това, което накрая се получи, беше по-горчиво от лекарство! И не си представям, че няколко допълнителни лъжици захар ще го направят приятно за пиене. Получената отрова изобщо не приличаше на сиропа, който купувам! Затова питам: някой варил ли е сироп от бъзак и пил ли го е после?
Още един въпрос. Преди много години една позната ми подари бурканче с мармалад от калина (така наричаме офиката). Тоя мармалад беше нещо фантастично и неповторимо! Неповторимо, защото тя повече не го повтори. Вкусът му с лека загадка на горчиво. Прелест! А и го дават като предотвратяващ менструални смущения, та и други ползи има. Само че аз няма да тръгна да бера по планините калина - къде толкоз дървета? Но ако намеря да продават на пазара, нека някой да ми каже, как да сваря мармалада?
Нед Окт 02, 2022 12:20 am
аngel
Регистриран на: 02 Юни 2015 Мнения: 1976
Професоре прав си, природата дава. Може и няколко десетки кг на ден да се наберат с "чесало", както му казват помаците : https://balkanauction.com/bg/auction/6560090. Но то доста уврежда растенията, направо ги проскубва. Затова вече няма боровинки около Якоруда-Семково, храстите не раждат, ми казаха помаци от Белица, които беряха по Валявица в Пирин. Ходят в Пирин, по Ретиже и Брезница има доста големи площи.боровинка Едновременно берат и гъби. Банскалии казват, че най-хубавите боровинки са по Къркъмското дере преди езерата.
Най-хубавите и сладки боровинки са на южни или източни склонове.
С чесало става и друго - след това ги изкарват на пазара , гледаш ги черни, узрели. Обаче не е така. Чесалото разранява голяма част от узрелите при брането, а сокът им боядисва неузрелите и ги маскира. Та купуваш, уж черни,ама киселеят, защото вътре са и зелените боровинки.
За чесало трябва да имаш и двор, защото при бране боровинките се изсипват през глава в бидон - който е направен скато раница на гърба. 1/3 от това са листа и клонки. После се товари в коли, прибира в селото и трябва широка площ / двор / , на една гладка стара врата се заковават отстрани дъски, а накрая се прави улей от две дъски във форма - V, което V, и долу е отворено 20 см. Вратата се подпира под 45 градуса наклон. Полива се с вода да е цялото мокро, и веднага от горният край се изсипват боровинките, които се търкалят и изтичат през V - отвора, а листата и клечките полепват. Лисва се кофа вода за отмиване на листата и аперацията се повтаря. Обаче така се измива сока и си личи, че има неузрели боровинки. Докато един Белишки гений / викаха му царят на Семково, Стамен, Цар на кръчмата в Семково и Гората, преподавател по физкултура във ВХТИ или ВМГИ, не помня точно кой ВУЗ, имаше самоволно пострена хижа от паднали борове в пустошта на Семково още през 70-те години в гората , сам си я направил и живееше в нея 4 месеца в годината, свободен от социализъма човек горянин, , вече не е жив бог да го прости... / не измисли....имаше едни стари прахосмукачки в соца, Ракета или нещо подобно, дето ги бяха предвидили да духат и наобратно, уж за домашни бояджийски машини. За това не ставаха, обаче Царят го измисли - идеални са за изкарване на листата, чрез обдухване, без вода. Сега ги обдухват със сешоар или още по-добре с машинки тип Кархер.
Гледам да пазя и уважавам природата, която дарява. Не съм и лаком, и да набера повече - какво ще ги правя. Жена ми едвам може да набере едно канче, вика ако се ставаше милионер със събиране на гъби ,боровинки и подобни , щеше да си от най- мулти успелите. Защото съм тъп и упорит, въпреки че бера вимателно, но като има повечко, бера с двете ръце едновременно. За 2 часа може да се набере 1 кг. Кучето Дара и то се развлича, дишаме въздух, закуска в тревата .... въобще правим го като излет, без много зор. Каквото се получи
Сладкото четох в БГ мама / тия знаят всичко / и ми допадна една малко странна рецепта - с много по-малко захар - 1/2 кг на 1 кг плод, тъй като така набраните боровинки са сладки и узрели, нямат нужда от много захар. Но захарта се вари отделно предварително 15 мин с малко вода, докато стане хомогенен готов сироп. Така се избягва преваряването на плода. Във врящия бавно сироп, се сипват наведнъж боровинките и се вари на бавен огън само 30-40 мин след като заврят и започне да се изкарва по малко малко пяната на сладкото.
Часовете са според зоната GMT + 3 Часа Иди на страница Предишна1, 2, 3 ... , 27, 28, 29Следваща
Страница 28 от 29
Не Можете да пускате нови теми Не Можете да отговаряте на темите Не Можете да променяте съобщенията си Не Можете да изтривате съобщенията си Не Можете да гласувате в анкети