Регистриран на: 28 Юли 2010 Мнения: 2796 Местожителство: София
Среща на левурдата 2016
Пролетта дойде вече, ще слагаме ли трионите, мачететата, четките, олиото, оцета и солта в раниците?
Давайте да мислим дата и място на срещата Април или май? Вратник? Котел? Върбица? Кое е най-належащо да се оправи преди започването на сезона? Ще чистим ли някъде или само ще маркираме?
_________________ Искате ли да изживеете едно приключение!?!...
Нед Фев 28, 2016 1:15 am
joy_boy
Регистриран на: 21 Авг 2012 Мнения: 324
аз имам планирано оглед на ситуацията от миналата година, началото на април ще ходя с един авер да пасем левурда по познатия маршрут /5струйната чешма до чешмата на Митака/. Така че ще рапортувам за ситуацията там. Но нямам нищо против след това да дойда да поработим някъде другаде, хем да поразуча друга част от КЕ, че това вече го научих наизуст ..
п.п. мероприятието миналото лято много ми хареса като цялостно изживяване да измислите нещо пак и за това лято.
Съб Мар 05, 2016 8:17 pm
Mariana1000
Регистриран на: 28 Юли 2010 Мнения: 2796 Местожителство: София
При положение че нямаше сняг тази година, ако пак има паднали дървета под Байряка, направо отивам да правя маркировка през Тушовица
Аз предлагам прохода Вратник - Котел - г.с. Елешница за отсечка, която да оправяме. Там има доста работа. Ние със Стефан и Деси може да отидем по-рано и да останем повече дни тази година, така че ако някой има отпуска и иска да я жертва, да го има предвид.
Първи май е Великден, така че не е подходящо. Значи или 23 и 24 април, или чак през май. 6, 7 и 8 май са почивни, но пък е Гергьовден, пак празник. Следващата събота - 14 май е работен ден, не става.
Тази година ще е сложно с датите, така че който ще идва да си казва мнението кога може и кога не може.
_________________ Искате ли да изживеете едно приключение!?!...
Нед Мар 06, 2016 9:36 pm
mikesli
Регистриран на: 28 Мар 2011 Мнения: 509 Местожителство: Сливен
За датите, чесъна и мястото
Ами левурдата вече става за салата. За април-май ще е цъфнала и вързала . Така че е добре да се организираме в следвашите 20-30 дена. За мен проблем е само 19.03 -Тодоров ден.
За участъците, в които има повече работа: те са предимно под/през вр. Разбойна. Затова е добре базата да е някъде там, а изходния пункт Котел. Не е лошо да се почисти и пооправи участъка пр.Вракник-Изворите на Камчия. Последно време там се върви само по асфалта. Не, че за К-Еминееца са от значение някакви 30-40 минути ама асфалта определено го дразни.
Вто Мар 08, 2016 10:58 am
Mariana1000
Регистриран на: 28 Юли 2010 Мнения: 2796 Местожителство: София
Значи за мястото сме на едно и също мнение.
Остава датата
Тази година пролетта дойде по-рано и наистина има реална опасност да не ядем левурда на срещата на левурдата. Обаче ако я издърпаме по-рано, да не вземе да застудее внезапно и да прецакаме маркирането. Не става при студено време, разтича се боята, иначе досега да сме почнали...
Да обобщя датите, за да е по-лесно да решим:
19 и 20 март - Тодоровден - не може
26 и 27 март - според мен е малко рано, пък и аз не мога да отсъствам от работа тогава, мога след 1 април
2 и 3 април
9 и 10 април - не може, РД на Тошко, но ако има желаещи може да потърсим вода около заслон Караиваново хорище (не може да няма!)
16 и 17 април
23 и 24 април
29, 30 април и 1, 2 май - Великден
6, 7, 8 май - Гергьовден
14 и 15 май - не може, 14-ти е работен ден
_________________ Искате ли да изживеете едно приключение!?!...
Вто Мар 08, 2016 1:30 pm
todor__x
Регистриран на: 15 Дек 2012 Мнения: 452
Точно седмицата събота и неделя на и след ИД ми е свободна,/ без 25/, 26и27стават почивам.
Ще се опитам за разузнаване + маркиране покрай Котел.
Търси се още някой 1 или 2, ще е добре.
На лични, или по GSM за подробности
Вто Мар 08, 2016 8:58 pm
Rain
Регистриран на: 03 Юли 2013 Мнения: 652 Местожителство: Стара Загора-София
Регистриран на: 25 Сеп 2009 Мнения: 3369 Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"
Мисля, че март месец ще е рано за Срещата на левурдата. Дори и дивия чесън да е покарал, все още е студено и гората не се е раззеленила. Да не забравяме, че и редовната форумна среща се очертава да бъде точно тогава - на края на март.
Аз лично предпочитам датите 23-24 април (или 16-17 април). Левурдата е вкусна и цъфнала.
Относно участъка за почистване и маркиране - крайно време е да се направи нещо около Котел и Изворите на Камчия. Алтернативното южно трасе на юг от Върбишки проход до г. с. "Елешница" май ще остане за друга акция, макар че там има доста левурда.
____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
Сря Мар 09, 2016 9:43 am
mikesli
Регистриран на: 28 Мар 2011 Мнения: 509 Местожителство: Сливен
stefan_iliev38 написа:
....
Алтернативното южно трасе на юг от Върбишки проход до г. с. "Елешница"
....
!
Стефко, извинявай че се хващам за думите но в този цитат има две съществени грешки, които ако се повторят няколко пъти така в контекст започват да придобиват истинност.
1. Южното трасе не е до г.с. Елешница а до Голямата нива.
2. Това не е алтернативно, а истинското трасе на Ком-Емине - по БИЛОТО НА БАЛКАНА.
И трето: не е лошо в ерата на ГПС-ите да го тракнем и премаркираме. Защо не на тази левурда
Сря Мар 09, 2016 12:38 pm
stefan_iliev38
Регистриран на: 25 Сеп 2009 Мнения: 3369 Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"
mikesli написа:
...
Стефко, извинявай че се хващам за думите...
...
И трето: не е лошо в ерата на ГПС-ите да го тракнем и премаркираме. Защо не на тази левурда
Няма защо да се извиняваш, защото забележките ти са напълно уместни.
Наистина южният вариант на Ком-Емине излиза при Голямата нива, а не при г. с. "Елешница". Обяснявам грешката си с бързина и с това, че сме премаркирали до "Елешница" и ми се иска да нямаме повече работа на изток от горското стопанство, но ето че още имаме.
Крайно време е да се заемем с проучването и (пре)маркирането на този интересен участък.
Относно истинското трасе на Ком-Емине и алтернативите - мисля, че и двете трасета са еднакво "истински". В миналото обаче по-използвано е било южното, а след 90-те години вече по-използвано става северното. В днешно време масово се използва северният вариант, като не съм чул изобщо някой да е минавал по южния по време на своето Ком-Емине.
Ето и основанията за тези ми твърдения:
Пътеводител "От Ком до Емине", Георги Дженев, Атанас Георгиев, Георги Данов, Медицина и физкултура, София 1974 г., стр. 104-106:
Този маршрут е доста труден и уморителен. Върви се все по вододелното било, обрасло със смесена гора, храсти и шубраци. Няма добра видимост, но благодарение на маркировката може да се върви в правилна посока. Маркировката на маршрута в участъка от кота 1008 до поляната Коджатарлъ е разположена по една дъга, която се образува от гористите била от запад към изток. От кантона при котата на Върбишкия проход се върви по шосето на юг, следвайки маркировката. Пътят минава през гористите била на Моминград (Уруспукале), Мандрабунар, Коджаач и стига тревистата заравнена поляна Коджатарлъ. От кота 1008 до поляната се преминава за 4 - 4 ч и 30 мин.
Същият участък може да се премине и по друг вариант. От кантона на Върбишкия проход се тръгва на север по шосето за Върбица. След около 20 мин на завоя се отделя коларски път на изток. Като се стигне гората насреща, по тясна пътека се слиза в долината на р. Елешница. По камионен път за 1 ч се стига до стопански бараки. След още 1 ч път все край реката се стига Върбишкото г. с. Елешница. То разполага с лавка и стол за горските работници и може да се намери възможност за пренощуване.
От г.с. Елешница се тръгва в източна посока по каменист (калдъръмен път), който скоро става коларски. Пресича се рекичка и при разклонението се продължава до голямото отклонение. Вървейки по него, тук-там се забелязва по дърветата стара маркировка с червена боя. Скоро се излиза на поляната Коджатарлъ. От г. с. Елешница дотук се върви 1 ч и 30 мин. На поляната извежда маркираният маршрутен път Ком-Емине, идващ от кота 1008, заобикалящ по гористите била, както е описано в началото на прехода."
Туристическа карта Европейски маршрут Ком-Емине - 6 Котел - Дъскотна, "Картография", 1991 г, описание на гърба на картата:
"х. Върбишки проход - Ришки проход - 9 ч
От х. Върбишки проход се слиза на север към летовището Върбица. По планинско шосе, което преминава в камионен път се върви на изток по северните склонове на планината. На североизток е гр. Върбица и яз. "Тича". Пътят постепенно се изкачва по планински склонове, обрасли с иглолистни насаждения и смесена широколистна гора. След около час се излиза на просторна седловина, близо до местността Кольов гроб. Минава се покрай порутени постройки. Пътят завива на изток-югоизток и след половин час се стига при горски бараки в м. Попов извор. Зад тях пътят рязко завива на юг и с няколко криволици преодолява горист хребет. От билото му се свива на изток и се слиза от южната страна на хребета. Отначало се върви през ниска издънкова гора, после през дъбова, завива се на югоизток и постепенно се слиза към долината на р. Елешница при ДГС "Елешиница". Тук има чешма. Пътят продължава на изток. Минава се Мътни дол. Дъбовата гора ограничава видимостта. С плавни завои се набира височина. Гората преминава в букова. Заобикаля се възвишението Входа и след поредица серпентини се излиза на билото на местността Голямата нива.
Дотук може да се дойде от кантона на Върбишкия проход, като се върви по билото, маркирано със стълбове. Минава се вр. Калето, Мечата скала и се стига до Кривата скала, откъдето в северна посока се слиза до Голямата нива. Този път е по-кратък, но рядко се използува, защото няма сигурен подслон."
____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
Мислете за друго място. Не за Върбица. "Южното" трасе е почти готово-и трасирано и маркирано. Остана малко за следващата седмица. Много по приятно и лесно е от там, от колкото от "север".
Мислете за друго място. Не за Върбица. "Южното" трасе е почти готово-и трасирано и маркирано. Остана малко за следващата седмица. Много по приятно и лесно е от там, от колкото от "север".
Сигурен ли си?
_________________ "Пирони,не питони, аз искам върхове!" - Боян Петров R.I.P.
"Пътувайте докато можете!" - Тихомир Севов R.I.P.
Мислете за друго място. Не за Върбица. "Южното" трасе е почти готово-и трасирано и маркирано. Остана малко за следващата седмица. Много по приятно и лесно е от там, от колкото от "север".
Сигурен ли си?
Сигурен съм от връх Черния нос до Върбишки проход, по билото. Маркирахме го с Тодор Христов и дъщеря му Румяна. Само трябва да видя, мисля че беше 2012 година.
От прохода тръгнахме към ГС Елешница, покрай реката, но се върнахме. Нямахме време. Там може да се продължи и към Голямата нива.
От този площад до прохода се върви по каруцарски път
Разклон - х.Върбишки проход в ляво, билото на прохода в дясно:
Мечо видях къде сте маркирали. До върхът с големите топки на летището ОК. Но там сте излезли на асфалта и сте решили да слизате към Елешница. Не се продължава така. Пак е по черен път още около 4-5 км. После се пресича асфалта и подсичайки вр. Калето се слиза към Голямата нива. По асфалта се върви около 100-150 м. Няма храсти, паднали дървета и други гадости. Има само едно малко връхче което е изцяло обрасло. Там някой беше мацнал няколко червени черри през гората и аз също маркирах от там. Няма смисъл от горе. Не може да се изчистят всичките тръни. Последната ти снимка е мястото на разклона. Ако идваш обаче от изток вообще няма да разбереш че има разклон. Вече е разбираемо. И на Тошко му казах - повечето марки са мноого избелели. От разклона надолу към хижата ги поднових където имаше смисъл.
Отново казвам - ако няма да се спи на хижата вообще няма смисъл да се слиза. От горе е песен. И защо да губиш тази излишна денивелация и да трамбоваш по пътя към ГС Елешница?
В този ред на мисли преди няколко дена се замислих защо вообще трябва да се слиза до Котел, а не се върви по билото? Защо така е измислено трасето? Явно заради спането. Но там алтернатива по билото няма. Или поне не съм чувал да има. А е интересно. Един нов вариант на пътеката? Що да не. Но за това се иска по широка диакусия....
Мечо видях къде сте маркирали. До върхът с големите топки на летището ОК. Но там сте излезли на асфалта и сте решили да слизате към Елешница. Не се продължава така. Пак е по черен път още около 4-5 км. После се пресича асфалта и подсичайки вр. Калето се слиза към Голямата нива. По асфалта се върви около 100-150 м. Няма храсти, паднали дървета и други гадости. Има само едно малко връхче което е изцяло обрасло. Там някой беше мацнал няколко червени черри през гората и аз също маркирах от там. Няма смисъл от горе. Не може да се изчистят всичките тръни. Последната ти снимка е мястото на разклона. Ако идваш обаче от изток вообще няма да разбереш че има разклон. Вече е разбираемо. И на Тошко му казах - повечето марки са мноого избелели. От разклона надолу към хижата ги поднових където имаше смисъл.
Отново казвам - ако няма да се спи на хижата вообще няма смисъл да се слиза. От горе е песен. И защо да губиш тази излишна денивелация и да трамбоваш по пътя към ГС Елешница?
В този ред на мисли преди няколко дена се замислих защо вообще трябва да се слиза до Котел, а не се върви по билото? Защо така е измислено трасето? Явно заради спането. Но там алтернатива по билото няма. Или поне не съм чувал да има. А е интересно. Един нов вариант на пътеката? Що да не. Но за това се иска по широка диакусия....
Димо, през 2011 г минах през курорта, без да се отбия в хижата. През 2013 исках да мина по билото без да слизам долу, но не успях да маркирам пътеката от прохода до Голямата нива. Разбира се, че това е най добрият вариант. Но, след като не бях минавал и не е маркирана пътеката(и непочистена), през 2013 пак минахме през курорта и продължихме през "Кольов гроб" до ГС Елешница.
Часовете са според зоната GMT + 3 Часа Иди на страница 1, 2Следваща
Страница 1 от 2
Не Можете да пускате нови теми Не Можете да отговаряте на темите Не Можете да променяте съобщенията си Не Можете да изтривате съобщенията си Не Можете да гласувате в анкети