ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Дрон
Иди на страница 1, 2  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Пирин Предишната тема
Следващата тема
Дрон
Автор Съобщение
Vodenicharskim



Регистриран на: 18 Авг 2015
Мнения: 70
Местожителство: София

Мнение Дрон Отговорете с цитат
Здравейте,

Знае ли някой дали е разрешено да се лети с дрон в Пирин?
Ако е разрешено какви са точно правилата?

Благодаря
Сря Юли 17, 2024 1:09 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dilaro2



Регистриран на: 17 Апр 2010
Мнения: 141

Мнение Отговорете с цитат
надали е регламентирано, плюс това те вече и над Еверест си летят
https://youtu.be/0pIyIMqwu0E?si=MCEufDujwq29_3vW

+ още едно изумително видео от Матерхорн

https://youtu.be/-W_nFlIAWFM?si=76C7xVQODTs15kpi

п.п намирал съм дрон близо до Митрово езеро и успях да го върна на собственика, макар и разбит картата памет беше издържала две зими Laughing
Сря Юли 17, 2024 2:25 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2449

Мнение Re: Дрон Отговорете с цитат
Vodenicharskim написа:
Здравейте,

Знае ли някой дали е разрешено да се лети с дрон в Пирин?
Ако е разрешено какви са точно правилата?

Благодаря


Според мен зависи дали ти ще караш дрона или дрона теб ще кара ... Като цяло има общи регулации, според мен въпреки че не е изришно забранено не е позволено със сигурност и въпроса ти е резонен, но е и много общ. На територията на пирин има различни регулации относно това дали е национален парк, резерват и тн ..
Сря Юли 17, 2024 8:57 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3347
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
Отварям плана за управление на парк „Пирин“:

https://www.pirin.bg/24/?page_id=591

Търся в плана за управление думата „дрон“ – не намирам такава дума.

Търся в плана за управление думата „летателн“ – намирам 2 съвпадения:

Цитат:
І. РЕЖИМИ И НОРМИ ОБЩОВАЛИДНИ ЗА ЦЯЛАТА ТЕРИТОРИЯ НА
НАЦИОНАЛНИЯ ПАРК


РЕЖИМИ
1. На цялата територия на НП Пирин се въвеждат следните допълнителни забрани:
1) ...
...
10)Не се разрешава летене под сто метра над земята с каквото и да е летателно средство
(хеликоптери, делта планери, парапланери и др.) и кацане извън туристическата зона,
определена от ПУ. Изключение се прави за спасителни операции и поддържащи дейности
на Парка, които трябва да бъдат разрешени от ДНП.


Цитат:
ІV.8. СПОРТНИ ДЕЙНОСТИ
РЕЖИМИ
67. Спортни дейности, могат да се извършват в следните зони:
1) ІІІ – Зона за туризъм;
2) ІV – Зона на сгради и съоръжения.
...
71. Използване на летателни средства (без хеликоптери), като туристическа атракция се
разрешават само през зимния сезон в района на връх Тодоркa - горна станция на
триседалковия лифт.


Може да се обадиш по телефона в национален парк „Пирин“ и да попиташ конкретно за дрон, интересно е какво ще ти кажат и ще е полезно след това да го споделиш тук в тази тема.



____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!
Чет Юли 18, 2024 10:24 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Vodenicharskim



Регистриран на: 18 Авг 2015
Мнения: 70
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Обадих се, питах. Казаха, че няма изрична забрана конкретно за дрон, но има забрана за използване на летателни средства под 100 метра.
Другото, което казаха, че е забранено ходенето по немаркирани пътеки.
В кнкретния случай - връх Бъндеришки чукар попада в забранената и немаркирана зона.
Интересно, на върха има табела, кръст и параклис. . .

Повдигнах темата не защото имам дрон и искам а бръмча с него из планината, а защото докато катерех въпросния Бъндеришки чукар от Башлийска порта, в подножието на върха едни дронаджии ми бръмчаха на главата доволно дълго, което не е особено приятно като катериш и внимаваш да не се пребиеш.
Направих им забележка като се качих, отговориха ми, че можели да правят каквото си искат.

Та молбата ми е км всички с дронове - моля, съобразявайте се.
Най-лесно е да го вдигнете по-високо да не се чува, а не да бръмчите буквално над главите на хората.
Чет Юли 18, 2024 12:22 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6437

Мнение Отговорете с цитат
В плана за управление няма ограничение за ползване на метателни пособия на близко разстояние...

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Чет Юли 18, 2024 1:02 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Vodenicharskim



Регистриран на: 18 Авг 2015
Мнения: 70
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
dido написа:
В плана за управление няма ограничение за ползване на метателни пособия на близко разстояние...


Сетих се аз и преди да ми кажете Very Happy
Другия път ще съм подготвен!
Чет Юли 18, 2024 1:16 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5823
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
Би могло да погледнем какви са правилата в Европейския съюз и в частност в Австрия. На европейско ниво съществува т.нар. "отворена категория", която е приложима към дронове, които:
  • са от класификационни класове 0, 1, 2, 3, или 4;
  • са закупени преди 1 януари 2023 г. и нямат класификационен клас;
  • имат маса при излитане до 25 kg;
  • летят на безопасно разстояние от други хора;
  • не летят над хора, освен ако имат класификационен клас или тежат не повече от 250 g;
  • летят в полезрението на оператора им;
  • не се издигат на височина над 120 m над терена;
  • не пренасят опасни материали и не изпускат нищо.

Горните общи правила би трябвало да са приложими и в България.

В Австрия важат следните общи условия:
  • пилотите трябва да са на възраст над 16 години;
  • пилотите задължително трябва да имат сключена застраховка гражданска отговорност.

Допълнителни правила в Австрия:
  • не се изисква разрешително за дронове-играчки (с маса до 250 g и до 79 джаула кинетична енергия, която съответства приблизително на маса 250 g и височина на полета 30 метра);
  • разрешително издадено от Austro Control е задължително за полети с дронове с кинетична енергия над 79 джаула;
  • разрешително издадено от Austro Control е задължително за полети с дронове с търговска цел;
  • разрешително издадено от Austro Control е задължително за полети с дронове, при които се заснемат кадри или филми, дори и те да са предназначени само за лична употреба.

Източник: Austria Drone Regulations

В отсъствието на правила или при липса на достатъчно грижи за прилагането им, все пак би било по-добре ако пилотите са притеснили някого поне да преустановят полета и да поискат извинение. У нас, обаче, преобладава фръцването "правим каквото си искаме"...

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Чет Юли 18, 2024 1:42 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
vaskoo



Регистриран на: 21 Апр 2007
Мнения: 1419
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
По китайските сайтове продават прашки, от истинските, не такива за гъз.
С няколко часа упражнения и подходящ камък, поразяват на 30-40 метра хоризонтално и на 10-15 вертикално.

_________________
Приятелят е човек, който те познава отлично ... и въпреки това те обича
Чет Юли 18, 2024 3:01 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2449

Мнение Отговорете с цитат
Vodenicharskim написа:

Повдигнах темата не защото имам дрон и искам а бръмча с него из планината, а защото докато катерех въпросния Бъндеришки чукар от Башлийска порта, в подножието на върха едни дронаджии ми бръмчаха на главата доволно дълго, което не е особено приятно като катериш и внимаваш да не се пребиеш.
Направих им забележка като се качих, отговориха ми, че можели да правят каквото си искат.

Та молбата ми е км всички с дронове - моля, съобразявайте се.
Най-лесно е да го вдигнете по-високо да не се чува, а не да бръмчите буквално над главите на хората.


Тук при нас е така, всеки прави каквото си иска и никой не се съобразява. Има едни 5 процента по-грамотни и съвестни хора и те са основно тук във форума. Та колкото и да пишеш тук, можи би файда няма да има. И то затова страната ни е в такова състояние "Законите трябва да се спазват, стига да не важат за мен". И когато 70 процента от хората са малумни и неграмотни, съответно не може да разчиташ на образованост и самосъзнание става така. И когато няма контрол, съвсем се забатачват нещата навсякъде .. Та да така ще е занапред Smile
Чет Юли 18, 2024 6:03 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Vodenicharskim



Регистриран на: 18 Авг 2015
Мнения: 70
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
kaloyanv написа:
Vodenicharskim написа:

Повдигнах темата не защото имам дрон и искам а бръмча с него из планината, а защото докато катерех въпросния Бъндеришки чукар от Башлийска порта, в подножието на върха едни дронаджии ми бръмчаха на главата доволно дълго, което не е особено приятно като катериш и внимаваш да не се пребиеш.
Направих им забележка като се качих, отговориха ми, че можели да правят каквото си искат.

Та молбата ми е км всички с дронове - моля, съобразявайте се.
Най-лесно е да го вдигнете по-високо да не се чува, а не да бръмчите буквално над главите на хората.


Тук при нас е така, всеки прави каквото си иска и никой не се съобразява. Има едни 5 процента по-грамотни и съвестни хора и те са основно тук във форума. Та колкото и да пишеш тук, можи би файда няма да има. И то затова страната ни е в такова състояние "Законите трябва да се спазват, стига да не важат за мен". И когато 70 процента от хората са малумни и неграмотни, съответно не може да разчиташ на образованост и самосъзнание става така. И когато няма контрол, съвсем се забатачват нещата навсякъде .. Та да така ще е занапред Smile


За съжаление сте прав. . .
Колкото по-достъпни стават планините, толкова % идиоти в тях се увеличава . . .
Пет Юли 19, 2024 3:46 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Dimov



Регистриран на: 22 Дек 2017
Мнения: 331

Мнение Отговорете с цитат
Vodenicharskim написа:


Повдигнах темата не защото имам дрон и искам а бръмча с него из планината, а защото докато катерех въпросния Бъндеришки чукар от Башлийска порта, в подножието на върха едни дронаджии ми бръмчаха на главата доволно дълго, което не е особено приятно като катериш и внимаваш да не се пребиеш.
Направих им забележка като се качих, отговориха ми, че можели да правят каквото си искат.


Спомням си колко напрегнато ми беше като минавах този участък между Башлийска порта и кота 2673м.
Представям си какво би било и някакъв дрон до ми кръжи над главата.

Темата за комбинацията от наглост и простотия е безкрайна.
Пет Юли 19, 2024 5:14 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2449

Мнение Отговорете с цитат
Vodenicharskim написа:
kaloyanv написа:
Vodenicharskim написа:

Повдигнах темата не защото имам дрон и искам а бръмча с него из планината, а защото докато катерех въпросния Бъндеришки чукар от Башлийска порта, в подножието на върха едни дронаджии ми бръмчаха на главата доволно дълго, което не е особено приятно като катериш и внимаваш да не се пребиеш.
Направих им забележка като се качих, отговориха ми, че можели да правят каквото си искат.

Та молбата ми е км всички с дронове - моля, съобразявайте се.
Най-лесно е да го вдигнете по-високо да не се чува, а не да бръмчите буквално над главите на хората.


Тук при нас е така, всеки прави каквото си иска и никой не се съобразява. Има едни 5 процента по-грамотни и съвестни хора и те са основно тук във форума. Та колкото и да пишеш тук, можи би файда няма да има. И то затова страната ни е в такова състояние "Законите трябва да се спазват, стига да не важат за мен". И когато 70 процента от хората са малумни и неграмотни, съответно не може да разчиташ на образованост и самосъзнание става така. И когато няма контрол, съвсем се забатачват нещата навсякъде .. Та да така ще е занапред Smile


За съжаление сте прав. . .
Колкото по-достъпни стават планините, толкова % идиоти в тях се увеличава . . .



Принципно за мен всякакви такива организации като БТС и АПХ, трябва да влязат и те в 22 век и да достигат повече до младите хора. А не да се чудят къде коя софра да направят, къде да се правят на специалисти, къде да гледат да окрадат някой лев повече. Защото те имат горе долу една голяма 0 към това да достигнат до младите хора. Аз малко крайно се изказвам, но в крайна сметка това са организациите от които зависи. Може би дори трябва да изключа АПХ тъй като те са частен субект а БТС отдават под наем материална база, и получават държавно финансиране, като може и да не е така вече.
Съб Юли 20, 2024 8:37 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3347
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
Калояне, БТС имат стратегия за периода 2020-2030 година, но ти ги караш да влизат в 22 век, който започва след 76 години?! Very Happy

https://www.btsbg.org/novini/bts-s-horizont-do-2030-godina




____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!
Съб Юли 20, 2024 9:58 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3082

Мнение Отговорете с цитат
Dimov написа:

Спомням си колко напрегнато ми беше като минавах този участък между Башлийска порта и кота 2673м.

Може ли да разкажеш по-подробно от що ти е било толкоз напрегнато там. Аз нямам спомен да е имало нещо повече от гадни остри камъняци, нахвърляни хаотично, но очевидно не ще да е било кой знае какво. Въпреки това прати снимки да видим това страшно място да знаем къде да се напрягаме следващия път, като идем, че да не изтървем точния участък и да се напъваме на грешно място.
Пон Юли 22, 2024 9:54 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Пирин Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница 1, 2  Следваща
Страница 1 от 2

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov