Посрещнахме Новата година в разложкото село Долно Драглище. Покрай другото стана дума и за произхода и смисъла на името му. В тази връзка попаднах на един интересен текст от Драгомир Лалчев. Още преди да го намеря бях изразил вече известни любителски съмнения в обяснението на ойконима, дадено от Константин Попов, свързано с лични имена като Дрàго, Драгòл, Дрàгльо, Дрàгле + суфикс -ище /-ище (Попов 1979: 29–31; 98,107). Както е споменато на същото място, Rospond (1976:111) търси произхода на Драглище в недокументирано лично име Драгъл, а пък Заимов (Zaimov 1965: 37) извежда същия ойконим от изч. антропоним Драгло, който е непознат на славянската именна система.
Бих си позволил да цитирам тук част от предложеното от Драгомир Лалчев обяснение:
«Според местно предание, селата [Горно и Долно Драглище, бел. моя] били основани от самоковски овчари, част от които населили и съседните села Добърско, Годлево, Баня и Банско. [...] Втората тълковна версия намира по-убедителни лексикални аргументи в полза на апелативния произход на основата: от *драглище < диал. дрàгла ‘дървен капан за вълци и сойки’ (Радуил, Самоковско) (БЕР т.1 1971:418) [...] и още дрłгла ‘клопка за лов, обикн. на белки и лисици’, произв. от дłргам + -ла, с начално значение ‘уред, при който хванатият дивеч се дърпа да се освободи’ (пак там, с. 434). Планинският релеф на двете разложки села и околностите им, богати на дивеч, могат да се приемат като подходящ мотиватор за възникването на топонима Дрàглище < същ. *драглище ‘място, където се поставят, залагат драгли (капани) за дивеч; ловище’. Вероятно преди възникването на двете села, местността Драглища е служила за ловно поле на жителите от околните махали. В монографията [на К. Попов, бел.моя] се посочва, че Горно и Долно Драглища в далечното минало са съществували в разпръснат вид на махали. За това свидетелстват останките от зидове и оброчища в местностите Спасèво црłквище, Св. Трòица, Светà Богорòдица, Гергèва црłква, Петрòва црłква и др. В труда си за говора на самоковското село Радуил, Росица Ангелова посочва диал. дума дрàгли ‘(самоделен) капан за дивеч‘, като дава следното описание: “капаните са два вида – обикновено железни, с пружини и зъбци (които се купуват), и т.нар. “драгли” (дървени капани). Драгли си правят сами селяните от две дървета, подпрени с една кука, на която завръзват стръв. Когато дивечът започне да яде стръвта, куката се дръпва, дървото пада и затиска животното” (Ангелова 1948:157).»
Литература:
Ангелова 1948: Р. Ангелова, Село Радуил, Самоковско. Народопис и говор. – В: Известия на Семинара по славянска филология при Софийския университет. Кн. VІІІ–ІХ. София.
БЕР – Български етимологичен речник, т. 1, 1971; т. 5, 1999.
Попов 1979: К. Попов, Местните имена в Разложко. София.
Rospond 1937: St. Rospond, Poludniowo-slowjanskie nazwy miejscowe z sufiksem* -itj-. Krakow; – 1976. O zasiegu st zd< psl. t j,dj w nazewnictwie pd. Slowianskim. – Македонски jазик, ХХVІІ, с. 81–119.
Zaimov 1965: J. Zaimov, Die bulgarischen Ortsnamen auf -ist- aus –itj- und ihre Bedeutung für die Siedlungeschichte der Bulgaren in den Balkanlandern. – Linguistique balkanique, ІХ/2, р. 5–80.
Пиша тук за всичко това, защото си помислих, че би било интересно да чуем от планинарите и планинците, родом от Самоковско, нещо повече за тези самоделни дървени ловни капани ("драгли", "дригли"), а също може би и за някакви запазени спомени за ловните полета на предците им из Южна Рила...
Иначе, на 31-ви декември се разходихме от Долно Драглище до Св. Георги. Край нововъзстановявания параклис има каменен кръст с надпис: "Тук е храм святаго славнаго великомученика Георгиа 23 априла 1919 год."
По пътя до там и обратно минахме през ловните полета на местни люде, които добре ги бяха завардили и не ни изложиха на опасности докато пуцаха. Доста гърмежи чухме -- може и да са ударили нещо навръх Нова година. Маршрутът е много обзорен във всички посоки -- Рила, Пирин, Родопите, Разложката котловина... Денят беше чуден. Спазихме и традицията в края на отиващата си година да посетим ново място из родните планини, до което не сме се докосвали преди.
Честита Нова година!
_________________ "Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar." -- Antonio Machado
Сря Яну 03, 2024 5:00 pm
tortomanin
Регистриран на: 20 Мар 2013 Мнения: 1587 Местожителство: Хасково
Макар да съм филолог, точно това не ми беше познато, може би при комунизма, когато учих, са го замели някъде, пък онова, другото, с безпаричието на Щастливеца беше добре известно.
Както и да е, вижте го.
Сря Яну 03, 2024 10:32 pm
goro_levskara
Регистриран на: 04 Дек 2006 Мнения: 340 Местожителство: София
В своя труд "Топонимията на Витоша" Леонид Йорданов също е на мнение, че иде реч за лично име. С уточнението, че това е за произхода на името Драгалевци, което би могло да бъде свързано с Драгалище. Иначе целия род на баща ми е от самоковските села, но едва ли ще има някой, който да ми даде инфо за тези ловни капани. Не пречи да опитам, но по-скоро ще ударя на камък. Иначе ето картинка от текста на Леонид Йорданов...
Не Можете да пускате нови теми Не Можете да отговаряте на темите Не Можете да променяте съобщенията си Не Можете да изтривате съобщенията си Не Можете да гласувате в анкети