ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Къде се мотахте последно?
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... 192, 193, 194
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Предишната тема
Следващата тема
Къде се мотахте последно?
Автор Съобщение
ДИАНА



Регистриран на: 23 Май 2009
Мнения: 822
Местожителство: ПЛОВДИВ

Мнение Отговорете с цитат
Избягах от 40-градусовите температури - на Белмекен. Very Happy
В събота по обяд, бурята, която дойде откъм Сиври чал, ме догони точно когато стигнах на връх Белмекен.
А на върха се случи да съм сам - сама. Щото си тръгнах на разходка при слънчево време, че и дъждобран не взех.

В Пловдив дъжд не сме виждали поне два месеца. Намокрих се яко, дори студено не ми стана.
Така или иначе вече бях мокра, не ми се връщаше по обратния път и реших да се спусна и до близкият връх - Сунгурли чал.
Там вече дъждът със силният вятър стана все едно са ме пуснали в пералнята! Не се притесних.
Знаех само, че трябва да се върна долу до язовира жива и здрава.

Ама, адреналинът често ни кара да правим големи глупости! Very Happy

Вместо да се върна назад към връх Белмекен и да си вървя по утъпканите, познати пътеки, аз се спуснах без пътека между
върховете Белмекен и Сунгурличал към язовира. Тревите и скалите - мокри и отвсякъде шуртеше вода. Дъждът намаля, но преминах
през много бързи потоци. Удължих си спускането още и заради едно стадо овце с кучета в ниското, което трябваше да избегна.

А колко е стръмно! Този белмекенски баир, гледан откъм контрастената на язовира, ми е изглеждал винаги измамно лесен за спускане,
но слизането ми не беше никак леко. Когато стигнах на язовира, долу беше сухо, даже не беше преваляло.

Хубава новина от района е, че трите мечета, които наскоро бяха пуснати в района на НП "Рила" - Белмекен, са добре. Very Happy
Паркаджиите ги следят къде са, защото мечетата са маркирани с GPS нашийници, които позволяват тяхното непрекъснато проследяване.
По този начин ще се гарантира безопасността както на хората, така и на животните.

Трите мечета си имат имена - Никола, Мишо и Анета. Те осиротяха миналата година и бяха уловени и спасени.
След първите грижи на екипа на фондация "Четири лапи" в "Парка за мечки" над Белица, после бяха преместени в спасителният център
за рехабилитация на кафяви мечки - „Арктурус“ в Гърция.
Така мечетата получиха шанс за нов живот и сега вече са на свобода в дивата природа и скитат из рилската гора.

Не подценявайте и по-кратките си разходки във високата планина и внимавайте с адреналина!

А ако ходите из белмекенските гори и баири, може да имате среща с някое от трите вече пораснали мечета - Никола, Мишо и Анета. Very Happy

Желая ви щастливо планинарско лято!

_________________
Жена се милва до зори, планина се до пладне минава.
Човек със знанията си прави от планината или приятел, или враг.
Вто Юли 23, 2024 11:54 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
аngel



Регистриран на: 02 Юни 2015
Мнения: 1969

Мнение Отговорете с цитат
Браво, Диана! Мечетата удивяват.... не мога да разбера това неистово влечение на българина, не само в планината, да крещи, да пали, да сече, да унищожава безпричинно

_________________
https://blogailiev.blogspot.com
Вто Юли 23, 2024 4:55 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Morbid Angel



Регистриран на: 06 Юли 2024
Мнения: 21

Мнение Отговорете с цитат
Събудих се на обяд след 2ра нощна и реших да си осмисля живота...Хванах буса за София вечерта, после за Самоков и след това ЦПШ за първи път през живота си. SmileКазах си ще се кача докъдето мога пък да видим. До хижа Мальовица стигнах за 40 мин и бях все още много бодър. Тръгнах по баира към върха. Взе да става свръх стръмно и се позамислих малко, че май и маркировка не виждах. След 30 минути поглеждам надолу и виждам, че всички хора се катерят по друга пътека! Малко бях объркал пътя Shocked . Слизам по супер стръмното и коленете и както винаги ме предават Sad. Ами трябва да отслабна и това е! Метнах се по правилната пътека и завървях нагоре. Много красиво тука, ей! Горе долу добре 30 минути и после взех да се издухвам. Не знам защо, но толкова уморен не бях бил през живота си! Че и бях замаян на всичко отгоре.А коленете скърцат Sad На втора поляна починах доста, пак хапнах малко смокини и фурми, пийнах вода, а исках бира и газ нагоре. Срещам мома тичаща надолу като сърна която ми казва, че имам още час и половина баир....Не ми помогна много. След малко срещам 2 баби от Нова Зеландия на 72 и 73 години да слизат надолу. Качили са се до езерото и са се предали и сега слизат. И аз така реших да направя. Добрах се някак до Елениното езеро, накефих се и тръгнах надолу. Но надолу се тътрих с охлювна скорост, че коленцата ми страдат и пак настигам бабите. Доста полафихме, аз съм бил навремето в Нова Зеландия, пообиколих там, та имахме какво да си кажем. Даже ми дадоха 2 ибупрофена за болките Smile Яки моми! Изпих едно пиринско на хижата да ми даде сили и слязох на бегом към ЦПШ, за да не си изтърва бусчето за Самоков. За малко щях, понеже беше късно, но по някаква причина буса беше още там Cool Cool Cool Късмет! Газ към София, там още бири и се метнах на БДЖ дилижанса за Варна. Първа класа друг път! Седалката и облегалката без дунапрени!!!Натъртих си всички кости в този 9 часов ад! Каквото ми направи БДЖ и Мальовица не успя!!Сега планът е да отслабна 13 кг и ако мога и да се подмладя с 10 години и догодина газ на Мальовица, но с другари този път. Но ще се кача на върха!
Нед Авг 25, 2024 12:10 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Пчелата Жужа



Регистриран на: 29 Окт 2013
Мнения: 851

Мнение Отговорете с цитат
Morbid Angel написа:
Събудих се на обяд след 2ра нощна и реших да си осмисля живота...Хванах буса за София вечерта, после за Самоков и след това ЦПШ за първи път през живота си. SmileКазах си ще се кача докъдето мога пък да видим. До хижа Мальовица стигнах за 40 мин и бях все още много бодър. Тръгнах по баира към върха. Взе да става свръх стръмно и се позамислих малко, че май и маркировка не виждах. След 30 минути поглеждам надолу и виждам, че всички хора се катерят по друга пътека! Малко бях объркал пътя Shocked . Слизам по супер стръмното и коленете и както винаги ме предават Sad. Ами трябва да отслабна и това е! Метнах се по правилната пътека и завървях нагоре. Много красиво тука, ей! Горе долу добре 30 минути и после взех да се издухвам. Не знам защо, но толкова уморен не бях бил през живота си! Че и бях замаян на всичко отгоре.А коленете скърцат Sad На втора поляна починах доста, пак хапнах малко смокини и фурми, пийнах вода, а исках бира и газ нагоре. Срещам мома тичаща надолу като сърна която ми казва, че имам още час и половина баир....Не ми помогна много. След малко срещам 2 баби от Нова Зеландия на 72 и 73 години да слизат надолу. Качили са се до езерото и са се предали и сега слизат. И аз така реших да направя. Добрах се някак до Елениното езеро, накефих се и тръгнах надолу. Но надолу се тътрих с охлювна скорост, че коленцата ми страдат и пак настигам бабите. Доста полафихме, аз съм бил навремето в Нова Зеландия, пообиколих там, та имахме какво да си кажем. Даже ми дадоха 2 ибупрофена за болките Smile Яки моми! Изпих едно пиринско на хижата да ми даде сили и слязох на бегом към ЦПШ, за да не си изтърва бусчето за Самоков. За малко щях, понеже беше късно, но по някаква причина буса беше още там Cool Cool Cool Късмет! Газ към София, там още бири и се метнах на БДЖ дилижанса за Варна. Първа класа друг път! Седалката и облегалката без дунапрени!!!Натъртих си всички кости в този 9 часов ад! Каквото ми направи БДЖ и Мальовица не успя!!Сега планът е да отслабна 13 кг и ако мога и да се подмладя с 10 години и догодина газ на Мальовица, но с другари този път. Но ще се кача на върха!


Интересно разказваш, духовит си. Поздравления за изявата!
Нед Авг 25, 2024 11:21 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Morbid Angel



Регистриран на: 06 Юли 2024
Мнения: 21

Мнение Отговорете с цитат
Не съм духовит, а дърт...🤣Пак преоткрих планината след мноооооого години, както и от скоро намерих този форум. Голям кеф, и форума, и планината...Отдавна забравена. Любов, но преоткрита наново и отново с нов плам! И по жарък!
Нед Авг 25, 2024 11:51 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3423
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
До Гребенаря, Родопи.



Подробности тук: https://forum.bg-turist.com/viewtopic.php?t=15024&highlight=

_________________
Две неща движат този свят - инатът и шубето.
Пон Авг 26, 2024 7:52 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... 192, 193, 194
Страница 194 от 194

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov