ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
BGMountains - планинарската GPS карта за GARMIN!
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... 27, 28, 29 ... 59, 60, 61  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Литература, карти, GPS ресурси Предишната тема
Следващата тема
BGMountains - планинарската GPS карта за GARMIN!
Автор Съобщение
toc



Регистриран на: 09 Юни 2013
Мнения: 76
Местожителство: Велико Търново

Мнение Отговорете с цитат
dido написа:
igurbev написа:
toc написа:
...

Започвам да подозирам, че изобщо не говориш за демо версията, аз релийзнатата. Smile Ти копира ли файловете, както беше казано?


Точно това е проблема. Файловете в листинга са оригинала от версията.
Инсталаторът не играе тук. От линка на Ведрин просто копираш всички модифицирани файлове (IMG и TDB) и заменяш тези в текущата ти инсталация.


Всичко е наред вече - изглежда страхотно и със сигурност ще е много полезна функционалност Smile
Благодаря отново!
Пет Мар 20, 2015 5:37 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5827
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
toc написа:
Какво ще рече, че файла също трябва да бъде подменен - инсталатора не се ли грижи да инсталира всичко нужно?
Инсталацията е на чисто - след деинсталиране на старата версия на картата.
Версията на този tdb файл е от 08.03.2015 год. - т.е. предполагам си е актуалната.

Засега няма инсталатор за версията с вграден DEM. Поради това, след като изпълните инсталатора, трябва да замените част от инсталираните от него файлове с тези от съответния архив (за кирилица или латиница), достъпен тук:

http://web.uni-plovdiv.bg/vedrin/bgm/

Подменят се 150 *.img файла и един *.tdb файл.

Както Дидо вече спомена по-горе, това е експериментална версия. Ако отзивите са положителни, в следващите инсталатори (които, живот и здраве, ще направим през м. май) ще бъде вграден и слоя с DEM данните.
Пет Мар 20, 2015 5:39 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Валери



Регистриран на: 01 Ное 2009
Мнения: 90
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Здравейте!
Имам питане към Ведрин,което може да е полезно и за други като мен.
Ta-дали ще тръгне версията с вграден DEM чрез програмата ORUX,и ако тръгва кои файлове трябва да се копират ...
Е,ако и друг може да сподели опита си нямам против,разбира се.
Поздрави на целият екип,създал тази карта!

_________________
Не можеш да дадеш повече дни на живота си,но можеш да дадеш повече живот на дните си.
Съб Мар 21, 2015 7:47 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5827
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
Валери написа:
Здравейте!
Имам питане към Ведрин,което може да е полезно и за други като мен.
Ta-дали ще тръгне версията с вграден DEM чрез програмата ORUX,и ако тръгва кои файлове трябва да се копират ...
Е,ако и друг може да сподели опита си нямам против,разбира се.
Поздрави на целият екип,създал тази карта!

OruxMaps не поддържа вградените DEM данни в гармински формат и поради това би ги игнорирал (но и не биха му пречили на нормалната работа). Иначе, в OruxMaps има независима възможност за работа с DEM (с допълнителни данни за релефа, в друг формат).

Възможни заместители на OruxMaps са две Android приложения -- Street Pilot и viago. Всяка от последните две програми може да чете и визуализира вградения в картата DEM във формата на Garmin, но пък си има множество други недостатъци и несъвършенства. Инсталирането им не е никак лесно, а понякога е дори невъзможно, в зависимост от конкретния хардуер и версията на операционната система. И двете не се поддържат (вече) официално от Garmin, като за viago решението им да го изоставят е съвсем скорошно -- от края на февруари 2015 г. Носят се слухове за предстояща поява на друго приложение на Garmin за Android към средата на годината, но нямам представа дали това наистина би се осъществило. Прилагам по-долу 3 screenshot-a с 3D изглед на BGMountains съответно в OruxMaps, Street Pilot и viago. Донейде хващат окото, но е хубаво че има възможност и за 2D изглед... За мен 2D със светлосенки на релефа изглежда далеч по-добре от 3D и носи повече и неизкривена информация. Най-ценно си остава изчисляването на профили за произволни маршрути, за което обаче всъщност не е нужен задължително DEM, тъй като както BaseCamp, така и MapSource могат да ги изчисляват и въз основа на хоризонталите, ако е направена съответната настройка в TDB файла на картата.




Последната промяна е направена от vedrin на Нед Мар 22, 2015 5:34 pm; мнението е било променяно общо 4 пъти
Съб Мар 21, 2015 10:08 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Flyora



Регистриран на: 07 Мар 2015
Мнения: 13
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Здравейте съфорумници!!!
Ще помоля @Vedrin да ми разясни какви промени се правят във TDB файла, за да може Base Camp да изчислява по хоризонталите. На мен тази опция ми е особено необходима. И един въпрос: Ще има ли 3D вариант и за инсталация на Base Camp през следващите ъпдейти на картата? Предварително много благодаря за отговорите.
Нед Мар 22, 2015 2:16 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5827
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
Flyora написа:
Ще помоля @Vedrin да ми разясни какви промени се правят във TDB файла, за да може Base Camp да изчислява по хоризонталите. На мен тази опция ми е особено необходима.

В TDB-то има флаг, който, ако е вдигнат, указва на MapSource и BaseCamp че в картата има вграден DEM и се очаква те да обработват и показват данните за височина. В такъв случай, ако в картата действително има вграден DEM, програмите ще ползват данните от него. Ако обаче липсва такъв, но все пак са налице хоризонтали в картата, MapSource и BaseCamp ще изчисляват профилите на маршрутите по данните от пресечените от тях хоризонтали. Редактирането на TDB файла може да се направи с GMapTool (посредством трансформацията Add Empty DEM) или с TDB Editor (посредством включване на опцията DEM). Разбира се, това може да се постигне и с обикновен hex редактор, но не е съвсем просто, тъй като в TDB файла има контролни суми, които трябва да бъдат преизчислени и записани правилно.

Готови TDB файлове с включена DEM опция за BGMountains20150307 има тук:

-- кирилица: http://web.uni-plovdiv.bg/vedrin/bgm/bgmountains_cyr.tdb

-- латиница: http://web.uni-plovdiv.bg/vedrin/bgm/bgmountains.tdb

Flyora написа:
И един въпрос: Ще има ли 3D вариант и за инсталация на Base Camp през следващите ъпдейти на картата?

1) Дали ще включим DEM данни в инсталатора за следващата версия на BGMountains все още не сме решили окончателно, но е по-вероятно да включим.

2) DEM опцията в TDB файловете ще бъде включена по подразбиране в следващите инсталатори, независимо от решението ни за (1).

3) Както вече писахме по-горе, по-нетърпеливите биха могли и сега да ползват версията с включени DEM данни в MapSource и BaseCamp, като първо инсталират BGMountains20150307 и след това заменят част от инсталираните файлове с тези от съответния архив за инсталираната версия на кирилица или латиница:

-- кирилица: http://web.uni-plovdiv.bg/vedrin/bgm/BGMountains20150307-img-dem-cyr.zip

-- латиница: http://web.uni-plovdiv.bg/vedrin/bgm/BGMountains20150307-img-dem-lat.zip
Нед Мар 22, 2015 5:23 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Валери



Регистриран на: 01 Ное 2009
Мнения: 90
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Благодаря за отговора-ще ми е от полза-надявам се и на други...
Ползвам ORUX-показва ми по принцип в 3D,като предварително съм сложил hdt-файловете в папка SRTM и нещата вървят,даже и на руските топографски карти стават нещата...по късно ще пусна снимки...
Поздрави!

_________________
Не можеш да дадеш повече дни на живота си,но можеш да дадеш повече живот на дните си.
Нед Мар 22, 2015 7:16 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Flyora



Регистриран на: 07 Мар 2015
Мнения: 13
Местожителство: София

Мнение Re: Отговорете с цитат
Много благодаря на Ведрин за отговора. Аз, разбира се, веднага се възползвах от файловете и веднага се усети разликата. Направо си е приказка. Като цяло мен ме вълнува пречките по въздушен път от обект до обект и сега след създаването на виртуален трак се вижда дали има такива. И пряко човек си създава впечатление какво физическо натоварване го очаква за евентуалния преход. Още веднъж благодаря, успех и благопожелания.
Пон Мар 23, 2015 2:48 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Валери



Регистриран на: 01 Ное 2009
Мнения: 90
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Валери написа:
Благодаря за отговора-ще ми е от полза-надявам се и на други...
Ползвам ORUX-показва ми по принцип в 3D,като предварително съм сложил hdt-файловете в папка SRTM и нещата вървят,даже и на руските топографски карти стават нещата...по късно ще пусна снимки...
Поздрави!

Пускам клип как се изчертава/дано терминът да е това Laughing /планинарската карта в програмата ORUX в 3D режим,на който му е интересно,като ми се иска да знам дали версията на Ведрин с влючени DEM данни ще е по-добро от полученото при мен...-https://youtu.be/cY7gbO3_vWw
Поздрави!

_________________
Не можеш да дадеш повече дни на живота си,но можеш да дадеш повече живот на дните си.
Пон Мар 23, 2015 7:04 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Irha



Регистриран на: 05 Окт 2013
Мнения: 251
Местожителство: БГ

Мнение Отговорете с цитат
Здравейте, отскоро имам приемник Гармин 64S и не мога да си кача в него версиите за директен ъплоуд в приемника

http://bgmountains.org/maps/category/4-#

Качих си на външна карта памет файла BGMountains.img (507,16MB) поставих картата в приемника ала нищо.
Отивам в менюто Карта -Информация за картата -ала няма картата BGMountain ? Необходима ли е някаква настройка от менюто за да може да се чете информацията от външната карта?

Да не би да трябва да се качи и втория файл BGMountains CYR.img (507,12MB) ?

Моля за съдействие!
Вто Апр 07, 2015 3:10 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
igurbev



Регистриран на: 23 Авг 2008
Мнения: 2406
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Irha написа:
Здравейте, отскоро имам приемник Гармин 64S и не мога да си кача в него версиите за директен ъплоуд в приемника

http://bgmountains.org/maps/category/4-#

Качих си на външна карта памет файла BGMountains.img (507,16MB) поставих картата в приемника ала нищо.
Отивам в менюто Карта -Информация за картата -ала няма картата BGMountain ? Необходима ли е някаква настройка от менюто за да може да се чете информацията от външната карта?

Да не би да трябва да се качи и втория файл BGMountains CYR.img (507,12MB) ?

Моля за съдействие!

Не съм използвал 64-ки, но сигурен ли си, че проблемът не е във външната карта? Пробвай да го качиш в паметта на самото устройство.
Вто Апр 07, 2015 3:15 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
Irha



Регистриран на: 05 Окт 2013
Мнения: 251
Местожителство: БГ

Мнение Отговорете с цитат
Не бих искал да пробвам директно в паметта на устройство. Не вярвам, че има съществена разлика между моделите 62 и 64.
Ми то като изключа на 64 Glonas тя си става като 62 Very Happy

Сега напълно сериозно, само единия файл ли се качва BGMountains.img (507,16MB) или се качва и втория BGMountains CYR.img
Вто Апр 07, 2015 3:51 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
igurbev



Регистриран на: 23 Авг 2008
Мнения: 2406
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Irha написа:
Не бих искал да пробвам директно в паметта на устройство. Не вярвам, че има съществена разлика между моделите 62 и 64.
Ми то като изключа на 64 Glonas тя си става като 62 Very Happy

Сега напълно сериозно, само единия файл ли се качва BGMountains.img (507,16MB) или се качва и втория BGMountains CYR.img

Само единия.
Вто Апр 07, 2015 4:03 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
Irha



Регистриран на: 05 Окт 2013
Мнения: 251
Местожителство: БГ

Мнение Отговорете с цитат
Закачих Гармина чрез кабела за връзка с компа. Външната карта памет поставена в Гармина се вижда като отделно у-во, на нея се вижда файла BGMountains.img (507,16MB). Виждам като оделно у-во и паметта на Гармина, в която има отделна папка Гармин.

Може нещо да не е читава тази външна карта памет Сони...

Къде в паметта на Гармина да запиша BGMountains.img (507,16MB) ? В отделната папка Гармин?


Последната промяна е направена от Irha на Вто Апр 07, 2015 4:33 pm; мнението е било променяно общо 1 път
Вто Апр 07, 2015 4:19 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
nicktodorov



Регистриран на: 27 Сеп 2013
Мнения: 24
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Интересно ми е какви са причините да предпочитате външната памет?
Преди няколко години, когато бях с Орегон 300, той имаше един отвратителен бъг от време на време да не иска да стартира с външна карта. Стигаше до Loading Waypoints бла бла... и до там. Тръгваше само след махане на картата. А за да я разчете отново, беше нужна някаква манипулация от компютър, забравил съм вече каква.
Та от тогава ми е останало като навик, най-ценната информация (карти, точки и т.н.) да са ми винаги във вътрешната памет. Защото ако горе описания проблем се случи в движение (както и ставаше винаги Smile) оставам без тях докато не се прибера.
И друго, не знам дали греша, но скорстта на четене от вътрешната памет не е ли винаги по-голяма от тази на СД карта?
Вто Апр 07, 2015 4:33 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Литература, карти, GPS ресурси Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... 27, 28, 29 ... 59, 60, 61  Следваща
Страница 28 от 61

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov