Прошетахме се по Беласица съботно-неделно , в съботата времето бе добро
по трасето към х.Шарена чешма с гледка към Пирин:
в неделя метеорологичните условия се влошиха тотално ,
групата пред Шарена чешма , готови за катерене:
в гората бе горе-долу добре , пробиваше се без проблем през мекия сняг:
горе на билото стана ужасно - ураганен вятър със снеговалеж , мъгла и лед отдолу , успяхме да достигнем в близост до вр.Ботра , но стана прекалено напечено по участъка със козирки и сериозно обледяване , затова бе взето решение да не рискуваме нататък , щракнахме се за спомен и хай наобратно:
От хижата към с.Смоларе ни заваля дъждът , добре че поспря по-късно да може да снимаме Смоларският водопад - най-висок в Беласица и в Македония:
Пон Фев 23, 2015 8:30 pm
dido
Регистриран на: 03 Яну 2007 Мнения: 6458
Добри,
слизане-качване към Шарена чешма по пътя ли само го правихте, или по пътеката, където сече серпентините ? Въпросът е също ако сте се движили по пътеката, дали имаш GPS трак на въпросната пътека
Най-точно казано го минавахме смесено , на места по пътя , на места по пътечките , които спестяват много (само да не си с тежка раница обаче , че са много стръмни) , стори ми се че по тези , които ние минахме все имаше маркировка и си личеше пътеката в гората (стига да няма сняг разбира се).
Не носех Джипиеса и нямам следа , имаше някой от групата , който през смартфона си следеше някаква следа , ако го открия и следата е през преките пътечки ще пиша
Пон Фев 23, 2015 11:55 pm
Лари
Регистриран на: 03 Ное 2013 Мнения: 469 Местожителство: София
Беласица 21/02/2015 г.
До заслон „Розова поляна”, на около 1300м.н.в. снежната покривка е нетрайна и е с дебелина около два пръста.
До Хижа „Конгур“, 1284 м.н.в. - снегът е няколко пръста.
До местността Вършилото се увеличава около педя, нагоре на места е фирнован - като твърда кора, затова силно препоръчително е ползването на котки или снегоходки. Горе по билото е около 30-50 см.
Времето в събота беше чудно, първоначално с променлива облачност, която впоследствие се поизясни.
В началото се усещаше южен – югозападен вятър, който вечерта стана поривист южен – югоизточен.
Регистриран на: 24 Мар 2013 Мнения: 303 Местожителство: София
Така изглежда Беласица към 01-03.05.
Обстановката на Радомир от запад:
Ето и от изток:
Конгур го качихме без проблем. Има тук там снежец около 30-40 см. От север си имаше сериозни преспи. Отказахме се да минаваме по билото, поради лошото време в събота. Мъгла и дъжд. Комбинирано със сняг, не бе добра идея.
Чет Май 07, 2015 11:47 pm
iliyadd
Регистриран на: 12 Яну 2010 Мнения: 35
Някой да има скорошна информация за обстановката на Алиботуш?
Пон Мар 20, 2017 6:01 pm
SHOGO
Регистриран на: 10 Окт 2014 Мнения: 229 Местожителство: град София
А някой да има скорошна информация за планина Беласица? Как е снега по билото в.Конгур - в.Радомир ?
Чет Апр 06, 2017 11:08 am
Тодор
Регистриран на: 09 Юни 2012 Мнения: 100 Местожителство: Петрич
Цитат:
А някой да има скорошна информация за планина Беласица? Как е снега по билото в.Конгур - в.Радомир ?
Снегът на Беласица доста се стопи. Снежната покривка започва от 1600 м нагоре. Под тази височина има само отделни преспи в някои усойни места. На връх Конгур снегът е на петна и до него се качва без проблемно. На запад от него, между върховете Пункова скала и Радомир снегът покрива почти плътно билото, но едва ли е повече от 20-30 см. От южната/гръцката страна на планината билото е безснежно.
Чет Апр 06, 2017 8:27 pm
SHOGO
Регистриран на: 10 Окт 2014 Мнения: 229 Местожителство: град София
Благодаря за инфото.
А от кога е точно тази извадка? И друго, как е качването към Конгур точно на един стръмен участък 1650-1750m, където имам спомен че за през март котките са задължителни ? Чудя се дали сега има нужда от котки, да се взимат.
Пет Апр 07, 2017 9:07 am
dido
Регистриран на: 03 Яну 2007 Мнения: 6458
Задължителни котки за Конгур?
_________________ Бутам след осмата бира
Пет Апр 07, 2017 9:26 am
SHOGO
Регистриран на: 10 Окт 2014 Мнения: 229 Местожителство: град София
Да, февруари - март си има един доста стръмен и фирнован участък, който беше като стъкло последния път когато качвах Конгур на Годишната сбирка на "Има Риба и Приятели" преди около 3-4 години (ако помниш) на х.Беласица. Тогава минах със снегоходки и беше доста неприятно.
Някакъв турист от Петрич беше тръгнал към в.Конгур, облечен с анцунг, кубинки и подпиращ се с тояга. Направи приятно впечатление на Росен колко е слабо екипиран, но пък куражлия и бързак. Задмина ни преди "гадния" участък ,за който споменах и повече не го видяхме. Предполагаше се ,че е отпрашил към в.Радомир.
В последствие разбрахме ,че не е успял да продолее "това място". След като е видял, че не може да мине директно по пътеката се е опитал леко да подсича, но се е хлъзнал и е летял 200m в дерето от запад. Привечер се е добрал някък до хижа Беласица с доста контузии, кървища и охлузвания.
Пет Апр 07, 2017 10:21 am
dido
Регистриран на: 03 Яну 2007 Мнения: 6458
Доста стряскаща история.
Все пак такъв драматичен инцидент бих го приписал на незнание как се ходи във висока зимна планина, отколкото на конкретните условия или на трудности на мястото.
Зимна Беласица съм разхождал неведнъж по билото, ползвайки единствено снегходки.
Напротив, носенето на котки по билото, при определени условия може да доведе до сериозни проблеми. Това поради факта щото Беласишката билна линия е обрасла с особен вид хвойна, която образува коварни кухини в снега, в едно с билния граничен окоп. Като казвам определени условия - това е ранна зима с мек нефирнован сняг или късна зима с добре фирнован сняг, но солидно печен от слънцето. Тогава пропадането в кухините на обут с котки човек може да доведе до сериозни наранявания или поне до сериозен дискомфорт при придвижване. Снегоходките от своя страна остават оптималния инструмент за придвижване.
_________________ Бутам след осмата бира
Сря Апр 12, 2017 11:33 pm
pl27
Регистриран на: 30 Юли 2014 Мнения: 162 Местожителство: София
[quote="iliyadd"]Някой да има скорошна информация за обстановката на Алиботуш?[/quote]
Ако все още представлява интерес да споделя. Вчера вечерта се оказа, че планираното пътуване се отлага с един ден (днес) и реших по никое време да си довърша започнатото миналата година - Гоцев връх.
На качване ползвах червената маркировка (много добра, явно БТС са правили нещо), единствено в ниското долу не трябва да се тръгва надясно по пътя на дървосекачите а право нагоре. Първите снежни петна са над 1500 м. само в сянката. Повече сняг (отново на петна) има след събирането на червената и синята маркировка (малко над заслона). Там вече маркировката я губех заради снега, но с BgMountains на телефона се оправих лесно (поздравления на Дидо, Ведрин и всички отговорни за картата). Точно преди да се излезе от гората и да се излезе на откритото има голямо петно сняг и трябва да се гази (нищо особено, дори и гетите не си правих труда да слагам). Нагоре, ако се мине по зимната маркировка (по ръба към Шабран и след това по билото до Гоцев връх) няма сняг (аз на качване така минах). Снега е по лятната пътека и ако се мине оттам ще се гази. На връщане подсякох Шабран над нивото на снега. Температурите днес бяха високи и снега се топеше сериозно. На връщане слязох по синята маркировка (автомобилния път до заслона). Пътя е добре, няма сняг или коловози. По този път има и маркировка оранжево и бяло и тя минава по "шорткътите", т.е. на две места минава по стръмни пътеки съкращаващи сериозно разстоянието за сметка на увеличаване на наклона. Всеки може да избере своя път.
Това, което ми направи впечатление - добра маркировка, червената пътека е много стръмна и коства много усилия, синята е доста дълга, но лека като натоварване.
Пет Апр 14, 2017 9:37 pm
dido
Регистриран на: 03 Яну 2007 Мнения: 6458
Забравил го бях това питане. Отминалите неделя и понеделник успяхме да се качим до Алиботушкия заслон с колите, натоварени с мазилка и инструменти. Преодоляхме само два криви участъка с преспи. Резултатът - две чудесно измазани стени, заслуга на Владо Иванов от гр. Рила.
Три туристически пътеки са непроходими в Трънско, съобщават от местното туристическо дружество. Заради стотици паднали дървета, абсолютно непроходим е маршрутът от с. Ломница до връх Руй. Неизползваема е и пътеката от с. Банкя- с. Богойна - ждрелото на р. Ерма, понеже пешеходният мост в края на с. Банкя е отнесен от водите на река Ябланица. Отбелязаната със зелена маркировка пътека от с. Богойна - панорамна площадка Църквището - паркинг при ждрелото на река Ерма също не може да се ползва,защото пешеходният мост при Рибарника в Богойна е отнесен от р. Ерма.Трудно проходим е и маршрутът Горочевци - връх Плоча, предупреждават още от Трънското туристическо дружество /ТТД/. Без проблем се достига Големи връх от Ерулския манастир, върховете Стража и Любаш с изходен пункт село Лялинци, както и връх Руй и хижа "Руй" по маршрута от с. Забел.Достъпен е и маршрутът с. Банкя - Врабчански водопад.
Почистени са пътеките до връх Драговски камик. Върхът е първенец в Гребен планина и е с височина 1118 м.
Пътеката с. Врабча - връх Стакьов камик - връх Драговски камик е била практика неизползваема заради стотици паднали и надвиснали дървета и клони. През почивните дни след много усърдна работа, въпреки студа, трънските туристи са премахнали проблемните дървета и клони и сега пътеката е проходима. Все още не е в най-добро състояние, но може да се мине без никакви проблеми, уточняват от дружеството.
По отбелязания с червена маркировка маршрут Драговска махала в село Филиповци - връх Драговски камик е имало паднали клони само във финалните 400-500 метра, които са отстранени. Придошлата река обаче е отнесла моста при Бежанската пещера. На няколко места са натрупани големи количества клони, по които е възможно преминаването на реката, но не е препоръчително. При първа възможност членовете на Трънското туристическо дружество обещават да възстановят моста.
По маршрута с жълта маркировка, тръгващ също от Драговска махала, щети от бурята няма, но трънските туристи съветват да не се минава по нея, докато не се стопи снегът и ледът. В момента скалите са покрити с лед и преминаването на скалния праг малко преди върха е опасно, предупреждават от дружеството.
Освен от големите наводнения през изминалата седмица Трънско бе сполетяно и от силно обледяване на дърветата. Дъждовете и нивата на реките са най-големите за района от поне три десетилетия, според ТТД.
Тази седмица възстановяването на засегнатите пътеки ще продължи, уточняват от ТТД.
Часовете са според зоната GMT + 3 Часа Иди на страница Предишна1, 2, 3Следваща
Страница 2 от 3
Не Можете да пускате нови теми Не Можете да отговаряте на темите Не Можете да променяте съобщенията си Не Можете да изтривате съобщенията си Не Можете да гласувате в анкети