Иво, ти като НЯМАШ такава джаджа, какво търсиш в темата - ОТНОВО чат ли?!
#СПРИСЕБЕ
Опитвам се да се самоубедя, че ми трябва затова проучвам бе Ицо.
Ако не разбера плюсовете и минусите как ще се ориентирам и ще направя правилния избор.
...
Булшит.
Точно ти - такава джаджа.
Тези джаджи са "супер-дупер", не са в твоята сфера на интерес.
И не ми се измъквай с проучване.
Чатър - ол/пиваш се.
Суунто си е класа, но повече от 600 лв. нямам възможност да отделя, затова се спрях на тези трите. Другарче повечето го познавате. Ходим на планина, караме колело и т.н.
Благодаря предварително !
Сря Ное 19, 2014 5:50 pm
igurbev
Регистриран на: 23 Авг 2008 Мнения: 2406 Местожителство: София
Весела Ягодова написа:
Пичове, помагайте
Ако искаш да му купиш нещо използваемо в планината, купи му един истински ГПС.
Тези трите изброените са пръчки и не си заслужават парите. Единствено ambit-а има гпс, но това е някакъв модел специализиран за бегачи (между другото ако се изпозлва за бягане е удобен).
Така че, купи му ГПС и не се занимавай с глупости!
Суунто си е класа, но повече от 600 лв. нямам възможност да отделя, затова се спрях на тези трите. Другарче повечето го познавате. Ходим на планина, караме колело и т.н.
Благодаря предварително !
Конкретно на въпроса ти.
Използвам в планината третата пръчка. Всъщност, ползвам го и извън планина - махам го от ръката си когато съм с официални дрехи, например.
Категорично ми е по-полезен от решенията с навигация заради многократно по-скромната енергоконсумация. Обичайно сменям батерията преди по-дълга експедиция (профилактично, старата си е ОК, но за сигурност), ще рече веднъж годишно и така до следващата година. Имам приятели, които си карат по две години спокойно. Основният режим, който ползвам е автоматичния, който пренастройва самостоятелно височината при покой - естествено, калибрирам си редовно часовника при известни коти (става навик при редовна употреба). Това е и най-разхищаващия батерията режим (държа си и включена алармата за рязка промяна в налягането, както и алармата за събуждане). За сравнение, при последното изкачване в Аляска (8+2 дни в планината) ето този чудесен иначе часовник http://www.garmin.bg/?s=5&i=682 зареждахме 2-3 пъти през соларния панел (имаше при него други ценни неща - управлявахме дистанционно камера virb и следяхме околната температура през външен сензор).
Векторът е по-стар модел, което не е проблем - просто няма автоматичното прекалибриране, за което споменах.
Познаваш си човека, прецени кое би ползвал.
Не ми се влиза в дискусии за навигациите - при мен те просто са най-слабо използваните ми устройства. За друг явно не е така и ... такива работи
Сря Ное 19, 2014 7:37 pm
igurbev
Регистриран на: 23 Авг 2008 Мнения: 2406 Местожителство: София
rumen radev написа:
Категорично ми е по-полезен от решенията с навигация заради многократно по-скромната енергоконсумация.
Едно Касио със соларна батерия би било най-полезно така погледнато, както и значително по-евтино.
Сря Ное 19, 2014 7:56 pm
rumen radev
Регистриран на: 17 Ное 2013 Мнения: 195
Вероятно е така - нямам никакви впечатления от Casio. Не мога да преценя кой от ПроТрек моделите е адекватна алтернатива, за да се ориентирам и ценово, но няма да се учудя, при аналогични функционалности, разликата в цената да не е особено значима.
На мен ми е най-полезно автоматичното прекалибриране, което не знам при кой от други модели е наличен.
Впрочем, часовникът ми е преобладаващо под някакъв ръкав и не знам как бих зареждал соларно, но си е хубаво да не зависиш от батерии, наистина.
Дамата попита за избор измежду конкретни модели, които познавам (ползвам/ползвал съм) и затова отговорих. Вероятно при избора и конкретен естетически вид би имал значение, знам ли ...
Не се сърди за "пръчката"
Сря Ное 19, 2014 8:31 pm
igurbev
Регистриран на: 23 Авг 2008 Мнения: 2406 Местожителство: София
Сверяване на времето чрез радиоконтрол
Този часовник е проектиран да се сверява чрез сигнал, излъчван от Мейнфлинген, Германия (югоизточно от Франкфурт), Ръгби (Англия), Форт Колинс (САЩ) и Япония.
Настройка на текущото време
Този часовник получава сигнал за коригиране на часа и актуализира времето си според него. В случай, че е необходимо, можете ръчно да настроите часа и датата. Първото нещо, което трябва да се направи, когато купите този часовник е да настроите вашия Home City – града, в който живеете или пребивавате най-често и където основно ще използвате часовника.
_________________ "АКО ЖИВЕЕШ ВСЕКИ ДЕН КАТО ДА Е ПОСЛЕДЕН, ПОЧТИ СИГУРНО Е, ЧЕ НЯКОЙ ДЕН ЩЕ СЕ ОКАЖЕШ ПРАВ" Стив Джобс
Сря Ное 19, 2014 9:35 pm
rumen radev
Регистриран на: 17 Ное 2013 Мнения: 195
igurbev написа:
А какво ще рече автоматично прекалибриране?
Височината се изчислява алгоритмично според физически измереното налягане. Но докато се движим из планината, освен че меним височината, на която се намираме, мени се и метео-обстановката около нас, в т.ч. и налягането. Това очевидно компрометира измерването и оттам недобрия "имидж" на барометричните алтиметри
При коментирания модел е разработен алгоритъм, отчитащ движението на уреда. В автоматичен режим нещата стоят така: движиш се - показанията са за височина, която уредчето изчислява според отчетеното налягане; спираш - часовникът автоматично превключва от алтиметрична визуализация на барометрична, т.е. показанията са за налягане и ако се отчете изменение на налягането, а уредът е още в покой - преценява, че това на 100% се дължи на метеоизменение, а не на промяна във височина. Пример: да приемем, че се движиш от 1200м. нагоре до 2000м.; за този преход от 800 вертикални метри уредчето би отчело спад на налягането с около 100 хектопаскала; спираш и почиваш - на дисплея показанията от височина (2000м.) стават такива за налягане (напр. 900 хектопаскала); докато седиш - преминава фронт (подозирам, че алгоритмично часовникът следи и показанията на температурния датчик, ама да не усложнявам) и налягането спада примерно с 10 хектопаскала - часовникът ще ги отчете и ще визуализира 890 хектопаскала; тръгваш отново нагоре и ... Тук е предимството на този модел - отчитайки размърдването ти, превключва отново на височинни показания, като "присъжда" на установеното налягане 890 хектопаскала височината, за която помни, че си спрял, т.е. 2000 м. Ето това е автоматичното прекалибриране. За сравнение, Векторът (първата "пръчка" - нищо лично) би разчел барометричното показание само през височинния алгоритъм и би показал на същото място височина от 2080м. и така тази грешка ще си я "носиш" заедно с часовника С приятели сме се шегували, че така без да катерим и метър, току сме изкачили поставената височинна цел - кеф, ама ...
Такива работи. Хвана ме в обяснително настроение, за което вече съжалявам, щото ми се почива.
Иначе, сверяването на хронологичното време с радиосигнал е друга "опера" и не е относимо с коментираното автоматично прекалибриране, както и с това Суунто.
Сря Ное 19, 2014 11:11 pm
g.lubenov
Регистриран на: 02 Яну 2013 Мнения: 105
Преки наблюдения от про-трек с сензори версия 2 и актуалните версия 3, при целодневно 8-9 часово шляене из Пирин и време вариращо от ясно до дъжд и мъгла часовниците калибрирани на Синаница сутринта на Тевно вечерта показаха отклонение +/- 5 метра.Определено им влияе промяната в атмосферата по време на измерването но огромна и фрапираща разлика няма.
Сря Ное 19, 2014 11:33 pm
igurbev
Регистриран на: 23 Авг 2008 Мнения: 2406 Местожителство: София
rumen radev написа:
При коментирания модел е разработен алгоритъм, отчитащ движението на уреда.
Това са си чиста проба рекламни трикове по мое мнение. Просто замисли се, няма как барометричен алтиметър да отчита промяна в надморската височина, ако не се базира на алгоритъм, който да прави разганичение между реално придвижване и чиста промяна в атмосверното налягане. Това че Суунто са се присетили да рекламират, че тяхния алгоритъм видиш ли го имало, съвсем не означава, че той дава адекватни резултати. Имал съм Касио Про трек - ако го калибрираш в началото на прехода, разликите, сравнени с отчетеното от ГПС-а в края на деня в повечето случаи са в границите на приемливото.
Сря Ное 19, 2014 11:55 pm
dido
Регистриран на: 03 Яну 2007 Мнения: 6453
Температурата при сензора също се взема предвид в алгоритъма.
Като цяло сякаш нормалната вариация на атмосферното влияние не би трябвало да оказва чак толкова голямо влияние на показанието.
Според метео правилата бавна вариация на атм. налягане е до 1 милибар/3 часа, което е около 10 метра височина. В рамките на един преход - 6 часа, би трябвало да дойде до 20 м грешка само от този фактор. Нормална вариация при променливо време е 2-4 милибар/3 часа, което е около 20-40 метра височина, или 40-80 м за един преход.
_________________ Бутам след осмата бира
Чет Ное 20, 2014 1:18 am
Весела Ягодова
Регистриран на: 17 Окт 2007 Мнения: 541
Благодаря на всички, които отговориха на питането ми по един или друг начин.
Още igurbev ме отказа от Суунто-то. Така че не го взех.
Обаче вчера, след като гледах презентацията на Боян Петров на Дните, мисля, че това ще е:
http://www.garmin.bg/?s=5&i=766
Сря Дек 03, 2014 2:10 pm
dido
Регистриран на: 03 Яну 2007 Мнения: 6453
От трън, та на чеп Веселке.
И двете фирми правят скъпи и лошо работещи играчки.
Часовете са според зоната GMT + 3 Часа Иди на страница Предишна1, 2, 3, 4, 5, 6, 7Следваща
Страница 6 от 7
Не Можете да пускате нови теми Не Можете да отговаряте на темите Не Можете да променяте съобщенията си Не Можете да изтривате съобщенията си Не Можете да гласувате в анкети