Датата беше 16.03.2014-а, във ветровитите метеорологични прогнози...
Покрай Курудере звучи малко подвеждащо, но заглавието копирах от албума на колегата Пламен К, защото ми допадна маршрута, както и описанията в него. Сега той в подробности беше: село Габарево - м. Барата - х. Соколна - вр. Саранка - вр. Погледец - вр. Сахранка - вр. Танастепе - Киминчето - Булките под връх Зли връх (Мазалат). Ураганните ветрове, които даваха по прогноза и откритите ръбове на билните части не внасяха яснота как и докъде ще стигнем. Важно беше желанието. Все пак Балкана ни допусна до 1900м.н.в., над които вихрите и снежният вихрещ се ад с отрицателните температури на северният ураган ни свариха до "Булките", малко над които решихме да се върнем. С 25,3 км изминати за 12 часа в зимната планина, преходът се оказа добре натоварващ и зареждащ!
Началото. Изчакваме Пламен и групата му да пристигнат от Казанлък. Подухваше неприятно, какво ли ни очакваше на откритото Старопланинско било?
И два часа по-късно по пътеката над хижа Соколна.
Връх Курткая с изглед от юг.
По коловата маркирировка.
Величествените пропасти на Курудере.
Започнаха и проблемните участъци: стръмни склонове с гладки скали под тях и хлъзгавият топящ се в ниското сняг, който не ни помагаше особено.
Към скалите на Погледец ( връх Сахранка, както е даден по някои карти ).
И по тях. Осигурихме Катя на свръзка с Пламен, защото имаше проблеми с котките си през целият ден, ах тези "котки".
Част от ръбчетата се откатерват, друга част се подсичат. Не му е скучно на човек.
Свръзката - Пламен и Катя.
Митко и Йовко пред нас даваха добри фоторезултати с човешкото присъствие по склона.
Ами сега.....
Продължаваме към връх Сахранка и връх Танастепе през "Портата".
Тези скали нямат край.
Видимо щастливи, след преминаване на "къдравият участък".
Изглед към Курудере и Розовата долина.
Скалните образувания по пътеката са в изобилие.
Започнаха да се появяват и снежни козирки от навяванията на бурните Старопланински ветрове. Оголеният ръб на преден план е Курткая.
Красоти докъдето погледа се взира.
Облаците догатваха със замазаният си вид за бушуващите във високото ураганни ветрове.
Гънките на билото, по което се движим нямаха край.
И ръбчето Погледец, скалите по които минахме преди час. Изглеждат съвсем небезобидни в условията, в които се движихме.
Отново към връх Курткая и козирките, по които се движим със стиснати в ръцете ледокопи.
Катя и Пламен в свръзката.
Продължаваме към безкраите на Стара планина. Колкото по-навътре навлизахме в планината, толкова по-малки ставахме.
Към Зли връх.
На връх Танас тепе ( Атанас тепе ) - 1875м.н.в.
По ръба към "Булките" (две скални образувания завършващи с отвеси), които подсякохме с котки и закантване по тревните туфи с ледокопите, не особено здравословно, но в предвид подветрените скали от юг се оказа краткотрайна почивка от вятъра, който на около 1900м.н.в. ни даде да разберем, че стигането до връх Зли връх ще се окаже под въпрос, а и трябваше да се връщаме на хижа Соколна, където се върнаха останалите защото хижарят щеше да слиза, а част от багажа им остана там.
Пламен по ръба... Подухваше...
И ако може да се добие макар и минимална представа какво се случваше по буреносното било, ето кадър и с по-близък изглед към връх Зли връх, където Балкана вихреше страхотиите, с които се запознахме в прогнозата за времето на предният ден.
Балкана не се шегуваше. Връх Зли връх (Мазалат) 2197м.н.в. и вихрещият се снежен ад по северните му склонове. Вихри, снежни стъкълца от безмилостните вихрушки набиващи се с болка, това предствавление ни показа Балкана в този красив иначе мартенски ден. Ах и тази феерия от постоянно носените облаци с различни форми...
Добра група заформихте напоследък .
Преди време като минавах през лятото по този маршрут си мислех как ли ще изглеждат тези скали над Соколна в началото на прехода през зимата и вярно гъделът се е оказал голям.
Само булките не ги помня, но Пламен ми обясни къде се намират на бг маунтайнса.
Мартине кое щеше да е по-гадничко и опасно ако се беше засилил вятърът:
Връщане по тези скалички в началото или подсичането на тази булка?
Това за да си правя сметка ако ме хване нещо лошо по средата между двете места накъде да поема. Не че съм го планирал за тази година, ама да знам.
Познавате с Пламен маршрута добре и тъй като няма къде човек да прочете за зимно минаване по тези места с подробности и аварийни маршрути, ако може пишете и за тези аварийни маршрути.В смисъл възможно най-бързо и безопасно слизане от билото без значение в каква посока ще е .
ZCE..... Незнам за друг вариант при ураганен вятър, освен да минеш Булките и да продължиш по билото към Зли връх, или да се върнеш през Танастепе по същият път, по който се качихме. И при двата варианта ще има борба с вятъра, ако се върнеш ще си в по-ниското. От север зеят пропасти с улеи, от юг са пропастите на Курудере, пак почти отвесни улеи, лавиноопасни склонове..... Пламен да ме допълни, ако знае друг вариант?!
п.с. Булките ги "минахме" два пъти... Така е то с чуждите "Булки".
Регистриран на: 03 Май 2011 Мнения: 832 Местожителство: Казанлък
Ивайло, в началото на април няма да имаш проблеми с "онези скалички" по южния склон на Погледец /Сахранка/. Ако не дойде някакъв студ и сняг по високото няма да имаш проблеми и на Булките. Все пак, ако прогнозата е за лошо време по билото /студен вятър, снежна виелица/ е добре да прецениш дали да се набуташ нагоре. Подслон - на 1,4 км на изток от Танас тепе са овчарниците в местността Мандрата, има тухлена стая. Следващият е заслона на Голям кадемлия.
Слизания има на юг: От Зли връх през вр. Ливадата, и после пак на юг се търси слизане през скалите. От Пиргос може към Каракачански егрек и вр. Чимколиба. От Г. Кадемлия по южното ребро например. Те са обаче продължителни...
Слизане на север има по Тънката рътлина, но започва с кофти подсичане на първата Булка от североизток, другото слизане е по колците от Малък кадемлия към Росоватец. Ако те интересува друго, пиши ми лично съобщение.
Не Можете да пускате нови теми Не Можете да отговаряте на темите Не Можете да променяте съобщенията си Не Можете да изтривате съобщенията си Не Можете да гласувате в анкети