Искам да отворя нова тема за това как чисто физически се подготвяме за Ком- Емине и за това как можем да тестваме в един или друг момент до колко сме готови. Проблемите по маршрута са повече или по- малко ясни, но все пак ни трябва сила и издържливост да го изминем. Ще се радвам ако хората, които са го изминавали споделят мисли в тази насока, а аз ще се включа на по- късен етап да не ми се смеете прекалено .
Поздрави!
_________________ Ако Планината не отиде при Мохамед, Мохамед ще отиде при Планината!
Чет Дек 19, 2013 7:33 pm
Tito
Регистриран на: 22 Юни 2011 Мнения: 867
Ако трябва да обобщим, то може да се каже, че подготовката преди всичко трябва да е насочена към издръжливостта. Тя се тренира с всички аеробни упражнения като бягане, плуване, колоездене и според мен най-подходящото за случая - ходене. При неуспешния си опит от 2011г. се готвех погрешно според мен - правех едни половин-часови кросове в Борисовата градина, които ми събудиха едни стари болежки (възпаление на надкосницата на големите пищяли и на двата крака) и ме накараха да ги спра. Точно 3 едно-дневни излета, 2 на Витоша и едно качване на Марагидик и си мислех, че съм готов. Голяма заблуда За миналата година си бях извадил поуките и започнах много по-рано с подготовката. Пак тичах от време на време преди всичко в цел да свикна организма си бързо да се дехидратира и след това хидратира, защото дехидратацията е повече от вероятна на К-Е. Но за това пък се скъсах да ходя пеша. С колата само ходех на работа и извън града, иначе задължително ходех. И разбира се много повече преходи, макар и пак еднодневни в планините. Съчетавах приятното с полезното, защото освен че са любими места ги подбирах и според терена за тренировка - комбинация от голяма денивелация и равни участъци. За София Витоша е идеалното тренировъчно поле за такива излети. На мен любим ми е от с.Бистрица през Бранището до Алеко, от там Черни връх-х.Академика, Железница и пак Бистрица по екопътеката по канала. Около 25км с 1200м денивелация. Другите дестинации добри за тренировка за Ком и Мургаш.
Регистриран на: 28 Юли 2010 Мнения: 2796 Местожителство: София
Ходене из Стара планина, макар че аз не съм се готвила така.
Но когато реша пак да тръгна от пролетта преди това бих правила поне веднъж в месеца преход в Балкана. Едно, че така ще се опознаят предварително пътеките, друго за да се свикне с огромните разстояния, които трябва да се минават там и с терена.
И естествено още ходене пеша, когато е възможно, даже и в града.
Не съм привърженик на бягане, тичане, фитнес и прочие тренировки, макар че аз не съм критерий, защото вървя не благодарение на добра физическа форма, а по-скоро на инат и злоба
_________________ Искате ли да изживеете едно приключение!?!...
Пет Дек 20, 2013 5:48 pm
boris_borisov
Регистриран на: 23 Ное 2010 Мнения: 639
Никви тренировки, баце, цела година въртене на стола в службата и като дойде време - айде нагоре с изплезен език!
В края на деня (който и ден да си избереш) съм като парцал, изтръпнал от изнемога, ама... то това му е хубавото на КЕ-то
Иначе тия отгоре над мене добри съвети дават и ако искаш да успееш, по-добре се вслушай в тях...
Пет Дек 20, 2013 6:09 pm
todor__x
Регистриран на: 15 Дек 2012 Мнения: 452
За прехода си трябва тренировка,ама все си я пренебрегваме!
Как беше при мен? -5км. с колелото почти всеки ден ги имам.
Вървене пеш между 2 и5 пак там,+,- 1,2 горе или доло.
Равносметка,на 3-я ден под Мургаш бях сдал багажа.
Следващия Кашана,почти отказал се на Чавдар,но стигнахме,с помощ.
След Котел,при Караборун,заспах почти прав.
На Емона,при тръгване от Топчийско преди 5,в 23 краката пушат,но
можех да вървя до сутринта!
Психическата нагласа е по-важната!Борбата в теб самия!
Ето, какво мисля аз... Ако си:
От 20 - 30 години, можеш и без тренировка, но на работа върви пеш.
От 30 - 50 тренирай поне 3 - 4 часа на ден и от време на време виж как е планината, но много отблизо.
От 50 - 65 трябва да тренираш доста усилено без бягане, но вървене поне 5 - 6 часа на ден. Започни подготовката 3 - 4 месеца преди тръгване. Петнадесет дни преди тръгване намали тренировките, ходи докато се изпотиш и спри.
Ако си като мен, минал ШЕСТДЕСЕТ И ПЕТ'те, не тръгвай на Ком Емине. Ако много те предизвикват и искаш да им отговориш, започвай подготовката 6 - 7 месеца преди тръгване. Започни от 4 - 5 км на ден, докато достигнеш 35 - 40 км. Месец преди тръгване направи 4 -5 прехода по 30 - 40 км, за 4 - 5 последователни дни. Ако успееш без последствия, значи си готов за Ком Емине. Спри тренировките, не спирай да се движиш. Тогава тръгни без страх.
Ако няма непредвидени неща, ще успееш... но винаги ги има. Трябва и тях да преодолееш.
И запомни, това се отнася за тези, които сами си носят багажа на гръб и не се возят дори и 100 метра.
Преди около една година и аз си викам - "След 01.01 почвам да тренирам сутринта, т.е. да бягам."
Мина новата година и голямото ядене свърши. Стана втори януари и пак си казвам "Айде не днес, от утре." Само дето това "утре" при мен въобще не дойде. А как го чаках - все си намирах някакви извинения - днес ме мързи, утре нещо друго ..... така и нищо не направих.
Нещо съм голям мързел и съм скаран с ранното ставане. Та се ограничих само до ( а и все още се ограничавам де) с ходенето пеш и колелото. Ако всеки ден се движиш, няма да имаш грижи с ходенето. Грижите ще са около пришките
Просто ако си шофьор - забрави за колата. Пешачката и колелото -това е. Ама то пак си зависи от човека - кой както е свикнал.
Съб Дек 21, 2013 6:49 pm
boris_borisov
Регистриран на: 23 Ное 2010 Мнения: 639
ogobogo написа:
..................
Леле, колко ми е познато всичко това!...
Съб Дек 21, 2013 7:04 pm
dobber
Регистриран на: 04 Дек 2009 Мнения: 244
ogobogo написа:
Да бе, верно тренировки.
Преди около една година и аз си викам - "След 01.01 почвам да тренирам сутринта, т.е. да бягам."
...За човек на средна възраст с добър мускулен тонус, но водещ по-застоял начин на живот двадесет дена преди тръгването по 30мин тренировка на ден са достатъчни, а ако се движи повечко десетина дена преди тръгването да се понапъне и влиза във форма.
След като почнах *тренировките* единия ден половин час въртя педалите на колелото без гуми в къщи( велоергометър).
На другия ден тъй като колената почват да скърцат не въртя педалите , а вдигам един дъмбел за половин час за всички мускулни групи.
Не си давам зор , половин час е заедно с почивките.
Ден два преди тръгване спирам, че да си почина .
За някои хора тези 30 минути на ден са само за загрявка, ама аз я карам по-полека.
Първите дни са много трудни и затова преходите трябва леко да се утежняват, а не първия ден да се ходи до умирачка.
На мен ми трябват няколко дни ходене по пътеката и влизам във форма.Първите дни е най-трудно, а после нещо се пречупва вътре в мен и мога да вървя до края без спиране. Тялото ми влиза в ритъм, а това че ходилата ме болят зверски и отказват е друг въпрос ...
Иво, много те уважавам, не бих искал да ти опонирам, но аз мисля малко по-различно от теб.
Аз също не съм на 20 години, именно затова ми трябват много ранни тренировки, за да мога да вървя по 10 - 12 часа на ден. Затова започвам няколко месеца по-рано, но първите дни дори не могат да се нарекат тренировки. Примерно с 2 - 3 км вървене със средна скорост. След това постепенно увеличение на разстоянието, докато достигна до 10 часа. След това намалявам на 5 - 6 км за поддържане.
Ако можеше да се добие форма за 10 - 20 дни, спортистите не биха тренирали двуразово - два пъти по 2 - 3 часа на ден.
Колената няма да скърцат ако са свикнали, ако са тренирани. Има хора поддържат тонус до 50 - 60 години, но не спират, вечно леко тренират. Трудно е да се добие тренираност, лесно се поддържа.
Аз Ком - Емине не съм правил, но съм бъхтал 1000 км наведнъж и мога да споделя собствения си опит. Ежедневният височинен профил бе почти идентичен, така нещата са съпоставими.
Никаква предварителна тренировъчна програма. Нормални еднодневни планински преходи веднъж седмично или два пъти месечно. При това леки, щото аз съм си кашкавал - турист.
За предпочитане по - кратки преходи в първите два дни за "загрявка". Задължително таблетка магнезий вечер, след приключване прехода за деня. Ако се очакват мускулни крампове - мидокалм в раницата.
Гарантирано удобни обувки! Conditio sine qua non.
Гарантирано удобна раница!
Премислен до последно багаж без нищо излишно в него.
Молитви към Господ да ви предпази от коленни, кръстни и др. ставни болки.
Просто като пример за физическата ми "тренираност" в навечерието на похода - тръгнах 138 кила, върнах се 124.
Така като гледам, основната ви грешка се състои в "Олеле Ком-Емине, еи тука ще падаме като листа" или "Ааа, няма, ще се подготвя". Повечето ходите редовно и аз не виждам причина да не го направите. Единствено планирането и обувките могат да ви изиграят лоша шега. Нека неуспелите първия път да кажат. За човек, който не ходи редовно, като мен е добре да потренира малко. Но да не прекалява. А няма значение какъв е спорта, едно тяло влиза в ритъм за месец и половина-два месеца.
_________________ "Пирони,не питони, аз искам върхове!" - Боян Петров R.I.P.
"Пътувайте докато можете!" - Тихомир Севов R.I.P.
... А няма значение какъв е спорта, едно тяло влиза в ритъм за месец и половина-два месеца.
Приблизително същото казах и аз.
Обаче, ако си прехвърлил 60 - 70 години, не се знае дали ще ти са достатъчни и 3 месеца подготовка, за преходи от 10 -12 часа, за 10 тина последователни дни. Ако е за преходи от 6 - 7 часа може и с 2 месеца подготовка.
Не Можете да пускате нови теми Не Можете да отговаряте на темите Не Можете да променяте съобщенията си Не Можете да изтривате съобщенията си Не Можете да гласувате в анкети