ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Едноседмичен преход с дете ( < 2 г)?
Иди на страница 1, 2  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Стара планина Предишната тема
Следващата тема
Едноседмичен преход с дете ( < 2 г)?
Автор Съобщение
ronkata



Регистриран на: 31 Дек 2010
Мнения: 143
Местожителство: София

Мнение Едноседмичен преход с дете ( < 2 г)? Отговорете с цитат
Здравейте, планирам едноседмичен преход с дъщеря ми. Понеже тя е все още прохождаща планинарка Very Happy Very Happy търся маршрут отговарящ на следните критерии:
- дневен преход до 4 часа
- нощуване в хижи с топла кухня
- нощувки в отделно помещение (това вече е екстра Very Happy)

Ще се радвам ако някой може да сподели личен опит или идеи

Радо
Чет Юни 13, 2013 12:07 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Dimo Kolev



Регистриран на: 12 Окт 2011
Мнения: 1277
Местожителство: Бургас

Мнение Отговорете с цитат
Ще я носите ли (и как) или тя вас ще носи Rolling Eyes Very Happy

Питам от опит заради багажа
Чет Юни 13, 2013 9:19 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
ronkata



Регистриран на: 31 Дек 2010
Мнения: 143
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Смятам че 80% от времето ще ходи, иначе ще я нося. Това вече сме го практикували на няколко еднодневни прехода и засега поне ходи с удоволствие сама. също и денивелация до към 700-800м сме минавали.
За багажа смятам че ще нося основно нейно неща, затова турся хижи с нормални условия за спане и храна.

Радо
Чет Юни 13, 2013 9:38 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
planinar



Регистриран на: 20 Дек 2006
Мнения: 354

Мнение Отговорете с цитат
Пишеш в раздел Стара планина, предполагам питаш за там:

- Черни Осъм
- Амбарица (след смяната на хижарите нямам инфо как е кухнята)
- Добрила
- Дерменка
- Орлово Гнездо
- Козя Стена
- Ехо
- Рибарица

Условията и кухнята навсякъде са прилични, само си направи достатъчно рано резервации и предупреди, че си с бебе.

Сподели само, как мотивираш чавето да ходи, че моя опит е: до първата поляна и почваме инвентаризация на всички мравки, бъмбари, цветенца, клечки и тревички. Тaка продължава до поне до към 5г.
Чет Юни 13, 2013 10:02 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ronkata



Регистриран на: 31 Дек 2010
Мнения: 143
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Мерси за предложението, Планинар

ще проверя как стоят нещата на тези хижи. Как е денивелацията и какви са пътеките - горски път (тип черен), пътека по поляна/гора т.н. ако си ходил?

Относно мотивирането и аз не знам как се получава. просто преди 2 месеца я заведох на ждрелото на р. Кресна и се качихме до върха като тя отказа да бъде носена в раница и настояваше да ходи като аз и помагам като я държа за ръцете ако ми позволи. След това същото се повтори и на Боров камък и Дряновския манастир. Забелязах обаче, че по лесно върви в правилната посока когато сме на горска пътека и от двете старни има или дървета или камънак който пречи да се отклониш от пътя. по полянки е малко по сложно защото има наситина много гадинки, цветенца които хващат окото на детето.

Абе ще опитам ако видя че не става ще му мисля на място.
Радо
Чет Юни 13, 2013 10:24 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
ronkata



Регистриран на: 31 Дек 2010
Мнения: 143
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Питах за Стара Планина, понеже си мислех че там има различни варианти. Аки се сетите за преходи влизащи в гореспоменатите критерии в други планини ще се радвам да ги споделите

@Планинар - погледнах прехода и изглежда доста подходящ и влизащ в критериите. Благодаря още веднъж
Чет Юни 13, 2013 11:24 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Ivan`Dinkov



Регистриран на: 26 Юни 2012
Мнения: 213
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Привет, Радо.
И аз да вметна нещо като предложение.
1. С колата по подбалканския път до Беклемето. Там оставяш колата и пеш за 1.30 ч. си на засл. Орлово гнездо - малък и уютен. Мисля, че трябва да има топла храна, баня с топла вода и отделна малка стаичка-двойка. Поне така беше, когато отидох за последно преди 2-3 години. Ако преходът ти дойде малък, продължаваш към х. Дерменкая - тя на още 1.30 ч. от заслона. Там със сигурност има топла храна, топла вода и отделни стаи двойки. /На още 2.30-3ч. е х. Добрила със същите условия като х. Дерменкая/ Собственикът на всички изброени места за настаняване е един и същ - има цех за безалкохолни напитки в Сопот и обича планината. Условията наистина са ок за това, което търсиш. Повече инфо тук: http://www.dobrila.eu/ Предимства: ходиш постоянно по билото на планината, няма стръмни изкачвания или слизания. Но трябва да се върнеш по същия път да си вземеш колата.
2. С колата по подбалканския път до Кашана /проход Златица-Етрополе/ - пътят от юг е много лош, но проходим, от север, откъм Етрополе е ок. Непосредствено на самия превал има асфалтова отбивка на запад към х. Мургана. Тя е на 3-4 км от превала. Условията са малко по-лоши, но спомените ми са отново отпреди 2-3 години. От хижата можеш да се разходиш по билото на запад или да се върнеш на превала и да продължиш към вр. Свищиплаз - около 2.30-3 часа. Тук изкачванията и слизанията са по-големи, но пък няма черни пътища за разлика от т.1 /с добра кола стигаш направо до х. Дерменкая/
3. С колата по подбалканския път до Карлово. Оттам тръгваш по пътеката по Стара река, минаваш през х. Хубавец /топла храна и напитки, дотук - около 2 ч./ и продължаваш към х. Балкански рози. Преди да я стигнеш, вдясно, в млада гора има табела за х. Равнец. Можеш да хванеш натам. На хижата, доколкото знам, има нови хижари, така че не знам как е положението. Старите бяха супер, самата хижа е малка и много уютна. Топла храна имаше, за топла вода не знам - само минахме за последно една зима за траверса Ботев-Амбарица. Преходът от Стара река до х. Равнец съм го правил отдавна - мисля, че беше към 3-4 ч. Върви се по гола и обгледна местност. От х. Равнец си слизаш в Карлово за 1.30 ч. Стара река е много красива, пътеката е ясна и добра.
Ако нещо повече те интересува, направо се обади.
Чет Юни 13, 2013 11:25 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ronkata



Регистриран на: 31 Дек 2010
Мнения: 143
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Ванка, много се радвам че пишеш. Благодаря за идеите. Сега сондирам мнения и планирам да го направя прехода след около месец. Но за разлика от друг път като съм сам или с теб сега трябва добре да се подготвя и проуча местата. Все пак трябва да съм отговерен татко и да давам добър пример на младото поколение Smile
Ще се чуем във всеки случай. Според теб Стара Планина ли е най-подходящия вариант? Струва ми се умерен вариант с повече опции.
Радо
Чет Юни 13, 2013 11:29 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Gamina



Регистриран на: 31 Авг 2007
Мнения: 2486

Мнение Отговорете с цитат
На Гнездото обикновено не се предлага храна, освен с предварителна уговорка с Наско Smile
Стаи двойки и топла вода си има.

_________________
www.summitsweb.com
Чет Юни 13, 2013 12:05 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Ivan`Dinkov



Регистриран на: 26 Юни 2012
Мнения: 213
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Привет отново,
трудно ми е да ти отговоря доколко е разумен - не знам как се оправя детето ти на терен, дали ще си сам с нея или и със Соня.
Аз лично обичам Балкана и го предпочитам пред Родопите, да кажем.
Иначе варианти има много - можеш да отидеш и към Елена да качиш Чумерна. На хижата има храна и напитки, топла вода май също. Там планината е чудна, макар и ниска, но ще ти е по-далеч.
Когато се обадиш, ще коментираме. Да не задръстваме форума с лична кореспонденция.
Със сигурност обаче планирай Балкана при добро време - не ти пожелавам старопланинския вятър или гръмотевична буря на билото.
Чет Юни 13, 2013 1:44 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
planinar



Регистриран на: 20 Дек 2006
Мнения: 354

Мнение Отговорете с цитат
ronkata написа:
Как е денивелацията и какви са пътеките - горски път (тип черен), пътека по поляна/гора

- Черни Осъм- Амбарица: Това ще е най-трудния ви участък. Качването май беше около 1000м. Върви се по пътека се почти изцяло през гора.

Алтернатива е да се качите с лифта от Сопот направо на Добрила и да останете няколко дни, като правите лъчове до в.Купена, х.Амбарица, Крали Маркова дупка.

- Амбарица – Добрила: Качване около 700м. през върха, може да се мине и с по-малко по подсичащата пътека. Върви се по пътека се изцяло по затревено било.

– Добрила – Дерменка: Върви се преобладаващо по черен път през гора, без сериозни денивелации.

– Дерменка - Орлово Гнездо – Беклемето: Върви се по черен път, без денивелации по затревено било.

– Беклемето - Козя Стена: Току-що излезе инфо, че има проблеми с тази пътека. Вероятно касаят зимния път. Лятната пътека е по затревен склон (на места стръмен), без сериозни денивелации.

- Козя Стена – Ехо: Пътеката е преобладаващо по затревен склон (на места стръмен), без сериозни денивелации.

– Ехо – Рибарица: Преобладаващо се върви в гора. В началото е кратък равен участък, следва стръмно спускане до реката, после се върви по равен черен път.
Чет Юни 13, 2013 4:30 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
planinar



Регистриран на: 20 Дек 2006
Мнения: 354

Мнение Отговорете с цитат
ronkata написа:
Аки се сетите за преходи влизащи в гореспоменатите критерии в други планини ще се радвам да ги споделите

Из Рила бих ти препоръчал следното:

С Кола до Зелени преслап
– х.Скакавица
- х.Рилски езера
- х.Иван Вазов
- Връщане до Зелени преслап през вр.Отовица и Кабул, ама това може да ви дойде по-дълго, но е преобладаващо слизане. Не помня добре, май беше 4-5ч.

Вариант е от Иван Вазов, през ез.Бъбрека да слезете на х.Скакавица

Вместо Иван Вазов, може да отидете на x.Ловна и от там обратно на Зелени преслап.

За условията и храната по хижите не съм достатъчно компетентен, как би било с бебе, най-добре питай капацитетите в раздел „Рила“.
Чет Юни 13, 2013 4:58 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
joropc



Регистриран на: 25 Яну 2011
Мнения: 649

Мнение Отговорете с цитат
planinar написа:
Амбарица – Добрила: Качване около 700м. през върха, може да се мине и с по-малко по подсичащата пътека. Върви се по пътека се изцяло по затревено било..

Разликата в денивелацията между лятната и зимната пътека е точно 10 метра.Трудно е човек да повярва, но си е факт.Лятната започва със сериозна загуба на височина, която естествено после се набира а след това се "изгребват" 5 улея.Точно там се натрупва качването.При хубаво време е доста по-добре да си се минава през върха.Най-малко заради гледките и по-малката вероятност за среща със змии.
Опс, сега видях, че става въпрос за Амбарица-Добрила, а аз имах предвид обратният маршрут, но то си е долу горе същата работа.При хубаво време към Добрила-през връх Амбарица.
Чет Юни 13, 2013 5:06 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
todor__x



Регистриран на: 15 Дек 2012
Мнения: 452

Мнение Отговорете с цитат
има маршрути и по предбалкана,средна гора-там хижите на места са проблемни.
вариант е и морето и на север и юг с гори ,може и по русенски лом.
по родопите ,рила,пирин ,осогово...
прецени сам най добре познаваш детето си,може да е рано или точно време...
преживяванията са страхотни.
от първото минаха 20 и кусур години,нищо не се помни от тях-децата,
эа нас са първите стъпки.
Чет Юни 13, 2013 9:27 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Dimo Kolev



Регистриран на: 12 Окт 2011
Мнения: 1277
Местожителство: Бургас

Мнение Отговорете с цитат
Защо питах за багажа и дали ще я носиш, а това със сигурност ще се случи ако искаш да стигнеш до някъде и навреме.

Когато малкия ми син беше бебе на 5 месеца го качихме на един връх в Родопите, където ни валя як град на откритото, а той беше в кенгуру. Беше страшно но явно го закърмихме с планината.

Като стана на година и половина ходихме за 2 седмици из Рила и Пирин. Малкия беше на самар, а освен него по самара висяха какви ли не неща. Двамата с жена ми бяхме като катъри. На Рибни езера даже носихме палатка, шалтета и спални чували, а прехода първия ден беше долу от Рилски манастир, през Тиха рила до езерата (над 6 часа). Показвам само количеството багаж дето мъкнахме:


На връщане кака му която също носеше раница каза, че повече планина не ще да види. След Рибни правихме по леки преходи като обикаляхме двете планини с колата: от ЦПШ до х.Мальовица и разходки по терасите; от Паничище до езерата и наоколо; от х.Семково до Вапски езера и Сухото езеро; от Добринище и х.Гоце Делчев където бяхме на палатка до Папаз гьол и малките езера; на палатка на Белмекен с леки лъчове около язовира; на хижа Гургулица, че даже и до х. Вихрен ходихме. По този начин варианти многo.

След това следваха 2-3 години тренинг из Родопите-според мен това си е най-доброто място да научиш дете да ходи из гората и планината: има черни пътища, широки пътеки с много ягоди и малини и наклоните в повечето случай са поносими. Даже за спане може да се използват къщи по селата а не хижи.

Миналата година бяхме по Рила, а тази на Стара планина, като вече той иска все да е първи и бяга на горе по камъните, а майка му само притичва подир него и не може го настигне.

От всичко което написах и което съм приживял и то на два пъти вече, мога да кажа само едно: на 2 години дете едноседмичен поход в която и планина да е трудно би ходило всеки ден само без да бъде носено, пък ако ще и по 2 часа само на ден да са преходите. Днес ще му е криво, утре ще иска да си играе на полянатаа не да ходи по пътеките, в други ден да не дава господ температура ще вдигне. Няма да забравя като се качвахме към х. Мальовица миналата година и като знам как беше предния път. Вървим след арката нагоре а нашия мрънка, крив, неще да върви. Уговорки, караници нищо не помага. И давай на конче до горе. А там проверка и 38 градуса температура. Как да му се върви. На другия ден му няма нищо, бегом до първа тераса. Че искам да кажа много ще се носите и затова си подберете пътя така, че да носите освен нея колкото се може по-малко багаж.

А иначе като маршрут :
1 ден: с. Тъжа-х. Русалка - като за загрявка спане при бай Димо (четворни стай, топла вода, кака Надка ще ВИ сготви)
2 ден: х. Русалка-Кадемлийско пръскало-х. Мандрата (четворни стай, топла вода и за ядене каквото искате).
3 ден: х. Мандрата-подминавате отдалеч х. Тъжа и Ч&Р и слизате в кв. Острец (спане в някоя къща с условия всякакви)
4 ден: кв. Острец (намирате предварително някой да Ви хвърли поне до ВЕЦ Видима, а защо не и горе до паркинга)-х. Плевен (условия много добри, храна бол)
5 ден: х.Плевен-по кривините-заслон Ботев (тук вече гледайте да сте през седмицата като няма много хора, иначе храна при Вальо има винаги)
6 ден: заслон Ботев-Дюза-х. Левски (храна има, баня има виж стаите са големи, не знам при Вълко мали стаи май няма)
7 ден: х. Левски-х. Хубавец (условия всякакви)
8 ден: х. Хубавец-Карлово-с влака до Тъжа и колата (ако сте с кола)

Това е от мен. Май много стана ама карай
Пет Юни 14, 2013 10:34 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Стара планина Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница 1, 2  Следваща
Страница 1 от 2

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov