ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
месец май - сняг

 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Предишната тема
Следващата тема
месец май - сняг
Автор Съобщение
GeorgiP11



Регистриран на: 08 Юли 2012
Мнения: 66

Мнение месец май - сняг Отговорете с цитат
Имам въпрос, месец май подходящ ли е за ходене по планините, без зимна екипировка от неопитни любители, има ли още сняг или отдавна всичко се е стопило ?
Съб Фев 09, 2013 10:57 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dobrifin



Регистриран на: 30 Яну 2013
Мнения: 1046
Местожителство: Рилско

Мнение Отговорете с цитат
По високата планина месец май все още има много сняг и без зимна екипировка не е желателно да се тръгва. Къде е лед , къде - сняг , къде кал , въобще нещо като преходен месец , виж юни вече е по-приемливо , особено ако си без екипировка или пък без много опит. Аз лично нямам зимен екип и затова съм в планината само от юни до октомври.
Съб Фев 09, 2013 11:06 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
GeorgiP11



Регистриран на: 08 Юли 2012
Мнения: 66

Мнение Отговорете с цитат
ясно, аз си мислех за няколко маршрута около Мальовица или Мусала или около хижа Грънчар - Рибни езера, но май и 3те варианта не са препоръчителни, особенно за началото на месец май, когато го планирах
Нед Фев 10, 2013 11:20 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6438

Мнение Отговорете с цитат
Началото на месец май е по-вероятно да има двуметрова плътна снежна покривка и тук-там по някое оголено петно.

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Нед Фев 10, 2013 11:51 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
GeorgiP11



Регистриран на: 08 Юли 2012
Мнения: 66

Мнение Отговорете с цитат
а дали можете да ми предложите някой маршрут за началото на май месец, където да няма сняг в Рила ? а в стара планина същото ли е положението по това време ?
Нед Фев 10, 2013 12:25 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6438

Мнение Отговорете с цитат
Снегът е фактор по това време мисля над 2000-2200 метра надморска височина. В Рила, а и навсякъде другаде, просто можеш да избереш маршрут до този височинен пояс. Това примерно включва района на Седемте езера - хижите, наоколо и нагоре докъдето стигнеш. Пирин примерно района на Беговица и Спано поле. Стара планина - мисля не е проблем където и да е ходенето в началото на май.

Достъпни са и всички по-ниски планини - Алиботуш, Беласица, Осогово, Родопа. Последната мисля е най-доброто за това време на годината.

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Нед Фев 10, 2013 1:02 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
GeorgiP11



Регистриран на: 08 Юли 2012
Мнения: 66

Мнение Отговорете с цитат
мерси за информацията
Нед Фев 10, 2013 4:54 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
peca



Регистриран на: 17 Яну 2012
Мнения: 1038
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Dido е прав, ние всяка година през Май започваме да щъкаме по Родопите и сме нямали проблеми.
По Стара също става особенно от Юг като изключим върховете над 2000м.

_________________
"АКО ЖИВЕЕШ ВСЕКИ ДЕН КАТО ДА Е ПОСЛЕДЕН, ПОЧТИ СИГУРНО Е, ЧЕ НЯКОЙ ДЕН ЩЕ СЕ ОКАЖЕШ ПРАВ" Стив Джобс
Нед Фев 10, 2013 6:24 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Pagane



Регистриран на: 15 Юни 2011
Мнения: 385
Местожителство: София

Мнение sa6089, Отговорете с цитат
за Родопите да предложа един варянт ,както и на мен го предложиха като незнаеща и групата ни е много доволна ,то беше юли ,но и май ще е много красиво.
С колата до паркинга на хижа Триградски скали,после през стопанския двор по пътека за Мугла,но целта е хижа Чаирите -в нета има инфо и телефоните на хижаря -уникален човек и майка му ,която готви вкусен пататник.
Ходихме по горната пътека -случайно де ,че и на челник доста ,но се справихме, 2 нощувки бяхме ,в района е уникално , езерата , всичко , Росен хижаря ще ви обясни,а и ако искате ще ви и разведе .
на връщане минахме по долния път -уникална разходка по чаирското ждрело .
Според мен лек и много красив маршрут .А хижата си е направо 2 * хотелче , чисто спретнато и за 10 дена почивка си е супер .
Слизайки се посещава пещерата Дяволското гърло , с колата до Ягодинската пещера ,а в Ягодина храната в хотела и вкусна и на нормални цени.
Нед Фев 10, 2013 9:42 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
fena73



Регистриран на: 16 Окт 2011
Мнения: 1930
Местожителство: Ст.Загора

Мнение Отговорете с цитат
Нямаше тавкиз (при)добитъци в стопанския двор като минахме(мин.пролет).Ако искате и малко екстрийм-направете си резервация и посетете пещерата Харамийска-спомена ще е за цял живот!!!
Нед Фев 10, 2013 10:35 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Emil



Регистриран на: 27 Мар 2012
Мнения: 1073
Местожителство: Sofia

Мнение Отговорете с цитат
dido написа:
Снегът е фактор по това време мисля над 2000-2200 метра надморска височина. В Рила, а и навсякъде другаде, просто можеш да избереш маршрут до този височинен пояс. Това примерно включва района на Седемте езера - хижите, наоколо и нагоре докъдето стигнеш. Пирин примерно района на Беговица и Спано поле. Стара планина - мисля не е проблем където и да е ходенето в началото на май.


Миналата година около 24 май в Балкана, качвахме към Ботев от х.Плевен по Млечни чал, заради хубав улей пълен все още със сняг по лятната пътека. Така че колегата по-скоро да пита точно преди да тръгне, как е ситуацията по избрания от него маршрут.
Пон Фев 11, 2013 12:18 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
peca



Регистриран на: 17 Яну 2012
Мнения: 1038
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
[/quote]

Миналата година около 24 май в Балкана, качвахме към Ботев от х.Плевен по Млечни чал, заради хубав улей пълен все още със сняг по лятната пътека. Така че колегата по-скоро да пита точно преди да тръгне, как е ситуацията по избрания от него маршрут.[/quote]

Миналата година валя толкова много,че за 6-ти Май ходихме до Голям Персенк и газихме сняг още преди хижата, а тя е на 1750м.
Така,че всичко е индивидуално. Exclamation

_________________
"АКО ЖИВЕЕШ ВСЕКИ ДЕН КАТО ДА Е ПОСЛЕДЕН, ПОЧТИ СИГУРНО Е, ЧЕ НЯКОЙ ДЕН ЩЕ СЕ ОКАЖЕШ ПРАВ" Стив Джобс
Пон Фев 11, 2013 9:04 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6438

Мнение Отговорете с цитат
Emil написа:
dido написа:
Снегът е фактор по това време мисля над 2000-2200 метра надморска височина. В Рила, а и навсякъде другаде, просто можеш да избереш маршрут до този височинен пояс. Това примерно включва района на Седемте езера - хижите, наоколо и нагоре докъдето стигнеш. Пирин примерно района на Беговица и Спано поле. Стара планина - мисля не е проблем където и да е ходенето в началото на май.


Миналата година около 24 май в Балкана, качвахме към Ботев от х.Плевен по Млечни чал, заради хубав улей пълен все още със сняг по лятната пътека. Така че колегата по-скоро да пита точно преди да тръгне, как е ситуацията по избрания от него маршрут.


Е, има сняг разбира се, в по-усойните места може да се задържи предполагам и до юни. Генерално все пак би трябвало тези височини да са достъпни в началото на май.

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Пон Фев 11, 2013 9:31 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Страница 1 от 1

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov