ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Грийнпийс: водоустойчиви дрехи направени с опасни химикали

 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Предишната тема
Следващата тема
Грийнпийс: водоустойчиви дрехи направени с опасни химикали
Автор Съобщение
DHG



Регистриран на: 23 Юли 2012
Мнения: 450
Местожителство: Кюстендил

Мнение Грийнпийс: водоустойчиви дрехи направени с опасни химикали Отговорете с цитат
Маркови производители на екипировка продават женски и детски дрехи, които съдържат перфлуорирани, полифлоурирани (PFC) и други опасни химикали. Това гласят заключенията на две независими лаборатории, направили изследвания по възложение на Грийнпийс Германия.

Резултатите от изследванията са разкрити от Грийнпийс в доклада “Химия за всяко време”. Докладът показва, че продукти от Jack Wolfskin, The North Face, Patagonia, Kaikkialla и Marmot съдържат забележими концентрации на токсичната перфлурооктановата киселина (PFOA). В якета на Mammut и Vaude са открити високи концентрации на флоуротеломерни алкохоли, които се разграждат довъпросната киселина.

„Индустрията за екипировка рекламира своите продукти, като показва образи на девствена природа. Но реалността е, че вредните вещества, които се използват от тази индустрия, сега могат да бъдат намерени в околната среда и в кръвта на хората по цял свят“, казва Манфред Сантен от Германия, експерт на” Грийнпийс”. Организацията призовава компаниите-производители на екипировка да забранят вредните вещества при производството и да заменят тези опасни вещества с екологични алтернативи. „Потребителите, които търсят водоустойчиво облекло, имат право да знаят от какво са направени дрехите, които предпазват от дъжд, за да могат да направят своя избор. Вече има няколко производители, предлагащи алтернативи, които са безвредни“, казва Сантен.

Флуорните съединения са устойчиви и трудно се разграждат в околната среда. Съдържащи се в храната, въздуха и водата за пиене, тези химични вещества попадат в човешкия организъм. Последните проучвания сочат, че перфлурооктановата киселина се свързва с намалена плодовитост, заболявания на щитовидната жлеза и имунни заболявания.

Резултатите от тестовете на “Грийнпийс” за хормонално активните нонилфенол етоксилати (NPEs) и пластификатори (фталати) също са тревожни. Най-високата концентрация на нонилфенол етоксилати е била намерена в детско яке от Seven Summits. Най-високата стойност на фталати е установена в детски дъждобран от Northland.
Вто Окт 30, 2012 6:54 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Emil



Регистриран на: 27 Мар 2012
Мнения: 1073
Местожителство: Sofia

Мнение Отговорете с цитат
Между другото тези флуорни съединения попаднали в организма се натрупват в Пинеалната жлеза.
Един вид прави кристали в нея. А пинеалната жлеза всъщност отговаря за правилното функциониране на всички останали.
Според мен проблема с такива отровни неща е, че отрицателният ефект върху здравето ни се появява едва след доста години.
Затова повечето наивно казват "абе мани тези глупости, от 5 години съм с такова яке и нищо ми няма"
Ще дам един пример, през кожата на една средностатистчска жена, за една година, влиза около 1,5 кг сухо вещество.
Вярно че половината или 2/3 е от гримове, кремове и парфюми, но останалото е от шампоани, прах за пране оставащ по тъканите, и т.н.
Въпрос само на време е кога човек ще го хванат странните болести.
Така че, в нашите ръце е да избираме, както какво да ядем и пием, така и какво да обличаме.
Въпреки че контрола върху дрехите почти нулев според мен, не е зле постоянно да ръчкаме производителите на екипировки да казват къде какво има.
Сря Окт 31, 2012 2:27 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3423
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Много си прав, но това е капка в морето от отрови. Има ги във всичко около нас. Вярно, че най-опасно е в храните и козметиката.
Понеже ми писна да срещам по етикетите на шампоани, душ-гелове и др. - лаурил сулфат, PEG 8, парабени и други известни шитове, реших да си направя експеримент. От месец и половина съм на твърд тоалетен сапун, без гореизброените неща, не ползвам шампоани, душгелове и прочее. За сега мога да кажа, че субективното усещане е по-приятно. Странното е, че едни съставки се влагат на практика да компенсират отрицателното действие на други и така всички са навързани в една верига...А може без повечето от тях, макар че няма да е атрактивнен продукта.
За храните да не подхващам, че там е страшно, а и темата е за дрехите. Neutral

_________________
Две неща движат този свят - инатът и шубето.
Сря Окт 31, 2012 12:19 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
toni g



Регистриран на: 18 Сеп 2012
Мнения: 46
Местожителство: burgas

Мнение Отговорете с цитат
[Така че, в нашите ръце е да избираме, както какво да ядем и пием, така и какво да обличаме.

Трудна работа...особено с храните, четеш етикета много Е-та, някъде бях чела, че не трябва да са повече от 3. Това лято на опаковката на един хляб от Велинградско имаше отбелязани 5 Е-та. В името на едно министерство има думичката "и храните", но истината е, че храните не се проверяват достатъчно.
А натрупаните вредни съставки в организма на човека понякога започват да действат след години.
За сапуна имам определено мнение и там има мн химия.
А за етикетите на дрехите такива подробности не съм забелязала, освен материала.
Сря Окт 31, 2012 7:37 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
nickkal



Регистриран на: 15 Фев 2012
Мнения: 182

Мнение Отговорете с цитат
Популяризира се една таблица с Етата, където показваше кое колко е вредно. В последно време забелязвам нова тенденция. Върху етикетите започнаха да изписват имената на веществата, а не съответното Е..... и пак се чудя...
Сря Окт 31, 2012 9:32 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
radi



Регистриран на: 01 Дек 2009
Мнения: 681
Местожителство: Варна

Мнение Отговорете с цитат
"Добро утро" за учудените от "новата" информация. Мога да ви предскажа следващото изследване - за вредата от прекия контакт между кожата и синтетични материи. Ще има пак "въх мали" и "Внимание!!"
Вредно може да е почти всяко нещо наоколо, няма нужда да се притеснява човек твърде. Обикновено гафовете стават с нови технологии, ултра модерности, топ, супер, подобрен - като видя някоя такава думичка обикновено проверявам кое се премълчава (в рекламката).
Засега си нося памучните дрехи под полара и якето, не са катастрофа.
Сапунът дразни кожата на главата, и не трябва да се търка с него прекалено старателно - обезмаслява силно косата.
Чет Ное 01, 2012 9:53 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Todor



Регистриран на: 03 Юни 2009
Мнения: 1161

Мнение Отговорете с цитат
Преди години бях чел едно изследване, че 80% от столетниците в света, никога не са се къпали.... по нашите представи де - в баня и със сапун. Някой се обтриват, други плуват в езера.... Между другото когато живях в СССР и 2 пъти седмично ходих "на баня" /имам предвид това с метличките/, месеци наред не съм ползвал препарати от типа сапун и шампоан - само вода и пара. Кожата ми вечно беше в перфектно състояние. Това съчетано с разделно хранене с продукти от пазара, прави комфорта на живот уникален. Нито потта ти мирише, леко понасяш студ и жега, не се разболяваш от дребните инфекции... За съжаление сега май повече обръщаме внимание "на другите неща" и времето не стига да се грижим за себе си.

За тъканите какво да говорим - помните ли, че където имаше текстилно предприятие, цех за прежди и т.н. през социализма нищо живо нямаше наоколо - нито птици, нито риби в реките.
Чет Ное 01, 2012 2:23 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Страница 1 от 1

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov