Регистриран на: 04 Юни 2010 Мнения: 79 Местожителство: софия
Как се стопанисват родните ни хижи.
Много ми е интересно да видя мнението на българския турист за състоянието и стопанисването на хижите.Знам ,че никак не е лесно ,че трябват пари промяна в закона и.т.н.Но има хижи в който един пирон не закован от както са взети от
някой,други се използват само за местни запой,хигиената е под всякаква критика .Не искам да слагам всички под един знаменател далече съм от мисълта ,че няма светни хижи и хижари напротив мисля ,че са повече но има места където трябва да се направят промени.Трябва да се чуе гласа на българския турист.
Регистриран на: 27 Мар 2012 Мнения: 1073 Местожителство: Sofia
Трудно може да се направи нещо, особенно ако хижата постоянно сменя наемателя или хижаря, заради политиката на съответното дружество.
Може би може да се повлияе на хижи, които от години наемателят е един и същ а не прави нищо освен да експлоатира.
Засега ще се въздържа да посочвам имена, но ако на такива хижи се спре да се ходи, което ще е изключително трудно, особенно за тези, които са на ключви места и нямаш избор, и уведомим съответното дружество да вземе мерки авентуално нещо може и да се случи.
Реално не можеш да повлияеш на наемателя да прави инвестиция ако това не е залегнало в договора му за наем.
Според мен единственият ваиант е да се говори постоянно с тези хора, да ги убеждаваме и т.н., че и те ще имат полза от подобренията.
Можем да си пишем по форумите съвети, как да им говорим и толкова.
Всичко друго не мисля, че ще помогне.
Истината е, че в дружествата стопанисващи хижите рядко има воля и компетентни хора, каито да вземат адекватни решения и да провеждат някаква реална политика за стопанисване на имотите им, която да включва и инвестиционни планове.
Да не говорим да кандидастват по проекти на еврофондовете.
Имам чувството, че просто се гледа да се вземе един наем и толкова. А като падне покрива ще му мислят тогава.
Може и да греша, но се съмнявам.
Пет Авг 03, 2012 7:48 pm
bubo
Регистриран на: 25 Юли 2012 Мнения: 50
Цитат:
Истината е, че в дружествата стопанисващи хижите рядко има воля и компетентни хора, каито да вземат адекватни решения и да провеждат някаква реална политика за стопанисване на имотите им, която да включва и инвестиционни планове.
Да не говорим да кандидастват по проекти на еврофондовете.
Имам чувството, че просто се гледа да се вземе един наем и толкова. А като падне покрива ще му мислят тогава.
Може и да греша, но се съмнявам.
много точно казано!
Пет Авг 03, 2012 8:46 pm
sergey_v
Регистриран на: 20 Яну 2012 Мнения: 136 Местожителство: София
Вижте заслон Ботев, хижа И.Вазов - хората градят. Хубаво е да видиш такова желание и ентусиазъм. Аз с удоволствие си плащам сметката на такива места.
Пет Авг 03, 2012 11:59 pm
martinov
Регистриран на: 04 Юни 2010 Мнения: 79 Местожителство: софия
Смятам ,че е нужно да се пише непрекъснато за тези хижи ,който не се стопанисват правилно.Аз имах случай на хижа
Рибните езера да седя един час в коридора пред столовата ,че няма места а в същото време хижара с неговите приятели
бяха събрали три маси пълни хубави купи салати и разбира се бутилки ракия.Нямам нищо напротив ракията и салатите
но клиентите да седят в коридора гладни а ти който трябва да ги обслужиш да седиш и да си пиеш ми се струва меко казано нагло.Най интересно беше ,че през това време стана няколко пъти от масата и мина през коридора и все едно ние не съществувахме .Щом има нередности трябва да се пише и да се търси отговорност на тези хора,както когато сме доволни трябва да изразим нашата благодарност.
Регистриран на: 27 Мар 2012 Мнения: 1073 Местожителство: Sofia
Стоя и си мисля сега, кое прави една хижа добра и предпочитана?
Обстановката е важна но е ясно, че не навсякъде може да е ново.
Важното е да е чисто и приветливо. От нищо нещо да правят.
Две дъски да заковът пак е нещо. Една нова пейка да сложат пак е нещо.......да не говорим за 5 нови чаршафа, които струват смешни пари.
Да ти кажат блага дума и да те попитат как си, откъде мина, как беше, ще хапнеш ли и т.н.....
И пак стигам до старата истина, че ХИЖАРЯТ ПРАВИ ХИЖАТА
За да не съм голословен давам пример веднага:
На Тъжа едно време стояхме до сутринта, че ни беше гнус да си легнем. Повече не искахме да минаваме от там. А сега Румбата и Чочо като те нахранят и напият като хората всичко е ОК
На Вазов няма ток, но някак си оставаш с едно приятно чувство от изкарването там.
На Рай, като беше Чочо, не е било печката да не е награтя до червено а сега, миналата година на 24 май умряхме от студ. Един потник неможахме да изсушим, понеже палеха само пластмасови отпадаци в печката а вънка ни пра як дъжд и градушка часове на ред.
Мен бай Стоян на Ледницата ме е посрещал със запалени печки лятото, понеже може да ни е валяло, че да се сгреем. Спахме на отворени прозорци цяла вечер, хем топло хем свеж въздух. А хижата нямаше и вода тогава, но на кой му пукаше след такова отношение.
На Беговица има и условия има и отношение. Хижарят, не знам дали е още същия, ни е изтърпявал и угаждал до 5 сутринта.
На Пашалийца в Родопите една бясна леля по цял ден се чудеше как да ни стъжни живота, добре, че един от групата я уплаши да внимава с мене, че съм бил луд и ставало страшно. Аз разбрах чак като си търгнахме и голям смях падна после, понеже се чудех защо изведнъж стана мила с мен.
Най възмутен съм бил на Бъндерица обаче. Два часа няма кой една закуска на децата да направи, а приближените на хижаря се задявах с някакви девойки и въобще не им беше до нас. Накрая някакъв пикльо ми намаза две филии със сладко тук там и ми взе по лев на филия. Това към 2001-2002 трябва да е било. Отделно някой открадна чисто новите обувки на едно момиче. От над 10 години не ходя там. Вихрен беше започнала да я гони, но май се спря.
Мога да продължа да пиша до безкрай, но все около хижарят се върти работата.
Ще спра, че да не засегна някой, пък ми е почти на устата а и пак е в Пирин.
Един хижар малко да започне да оправя хижата и с малко отношение към хората и хижата става добра.
Вто Авг 07, 2012 12:13 am
Emil
Регистриран на: 27 Мар 2012 Мнения: 1073 Местожителство: Sofia
х. Вихрен е станала нещо като х.Рилски Езера. Народ, народ и пак народ. Имаше даже политици, които ни попитаха "Къде е Еделвайса?"
Хубаво е да има посещения по хижите. Така има приходи а от там и поддръжка. Обаче, когато приемеш, че си монополист и забравиш кой си всъщност не е добре.
Да започна първо с хубавите неща за х.Вихрен.
Само да отворя една скоба, че специално търсех да намера хубавите неща, за да мога да ги споделя.
За да сме позитивни, останалите неща няма да ги нарека минуси а неща, които могат да се подобрят.
Добре беше:
1. Банята е без пари.
2. Стаята в която бяхме беше чиста и приветлива.
3. Храната беше вкусна
Може да се подобри:
1. Да не пускат котката в кухнята
2. Да се реши последно това ХИЖА ли е или нещо друго. Туристите им е забранено да внасят храна и напитки в столовата, но не е посочено къде могат да го правят? Има ли въобще туристическа кухня и столова или вече е ресторант? Това че можем да хапнем отвън не е отговор.
3. Забрана за местене на маси и столове в така наречения ресторант (т.е столовата). Щом е ресторант, най-добре ще е да се назначи и сервитьорка.
4. Да се оглеждат леглата, кое става за спане и кое се е повредило
5. Да не се обсъждат отвън на цигара, злобно, гостите с които си се разправял през шублера от вътре, защото гостите пред служебния вход на кухнята, откъдето влиза котарака, също могат да са от същата група. Доста невъзпитано поведение, поне според моите разбирания.
6. Да не се ругаят гостите, защо са си разляли ракията върху покривката.
Всъщност някой знае ли кой контролира хижите и хижарите какви ги вършат?
Нед Авг 19, 2012 12:22 am
Сотиров
Регистриран на: 28 Юли 2008 Мнения: 3360 Местожителство: София
Хижа "Вихрен"
Здравей, Емиле! Разминали сме се с ден-два. Жалко! Аз също имам пресни впечатления от хижата, но те комай важат за всички хижи. За съжаление самата концепция вече е непоправимо променена. По-рано имаше туристическа кухня с бумтяща печка, върху която задължително вреше билков чай. Безплатен, но без захар. Храна в хижите приготвяха много рядко и твърде еднообразна. Постепенно туристическите кухни се превърнаха в готварници на ресторанти и туристите останаха без помещение. Елементарно е поне в по-големите хижи да се задели някакво килерче за готвене с чешмичка, но това очевидно противоречи на концепцията. В "Седемте езера" например можеш да запалиш газовия си котлон в помешението за багаж, а после да се храниш в столовата. Не са ни гонили. Но дали е така в "Рилски езера"? Във "Вихрен" забелязах туристи, които ядяха собствена храна, но не знам за взаимоотношенията им с персонала. Според мен трябва категорично да се декларира, че туристите имат право на собствена храна и повече мрънкане да няма. Това просто трябва да е записано в договора за концесия. Къде да се хранят и при какви условия - това вече е грижа на хижаря.
На хижа "Вихрен" цари странен дуализъм. Половината се стопанисва от Националната спортна академия. Така че и те разполагат със стаи, с отделна резервация. Външните клозети, които са много чисти, с вода, през зимата естествено се затварят. Затова стопанинът на "академичната" част ремонтираше някакви вътрешни помещения и ги пригаждаше за тоалетни и бани. Ха дано!
Не Можете да пускате нови теми Не Можете да отговаряте на темите Не Можете да променяте съобщенията си Не Можете да изтривате съобщенията си Не Можете да гласувате в анкети