ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
ВНИАНИЕ!!! Пазете се от слънцето през 2012-та година!
Иди на страница 1, 2, 3  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Предишната тема
Следващата тема
ВНИАНИЕ!!! Пазете се от слънцето през 2012-та година!
Автор Съобщение
Emil



Регистриран на: 27 Мар 2012
Мнения: 1073
Местожителство: Sofia

Мнение ВНИАНИЕ!!! Пазете се от слънцето през 2012-та година! Отговорете с цитат
Здравейте,

Не се сдържах да публикувам това предупреждение.

Планинарите ходим на големи надморски височини и опасноста от нежелани ефекти на слънчевата активност върху кожата ни е доста голяма. Не говоря просто за изгарянията и зачервяванията.
Още по-опасно е да се излагаме на пряка слънчева светлина през 2012, като гледам как е тръгнало Слънцето.

Няма да навлизам прекалено много в научните статии и информация, но понеже е факт, че поне по българските медии почти не се говори нищо конкретно, освен че Слънцето било силно и хората с кръвно да внимавали и други подобни, искам да дам поглед върху реалната ситуация.

Факта, че е засечен ефекта Ground Level Enhancement (GLE), където заредени частици неутрони ( не неутрино) достигат земната повърхност, показва пик в актвивността на излъчването на всякакъв вид радиации от Слънцето. Последните 70 години е имало около 170 такива слуачя. Това се случва предимно около 11 годишния максимум на активност на Слънцето, в който сме и сега.
Линк към статия за GLE:
http://thewatchers.adorraeli.com/2012/06/03/peak-of-solar-maximum-on-the-way-rare-type-of-solar-storm-sent-a-barrage-of-high-energy-solar-particles/

В този сайт има добре подбрани статии, дори за по широката публика, какво се случва със Слънцето, който му се чете може да се информира:
http://thewatchers.adorraeli.com/2012/06/03/peak-of-solar-maximum-on-the-way-rare-type-of-solar-storm-sent-a-barrage-of-high-energy-solar-particles/

Моите съвети са ако може ходете с дълги ръкави през слънчевите дни, с шапки с по големи козирки и периферии, с очила и с намазани голите участъци от кожата. Аз лично нямам навика да правя нито едно от всичките тези неща, но явно ще ми се наложи. Very Happy
*И ако ходите на плаж, помолете половинката да не се пърже на пряко Слънце, а на децата директно им забранете. Ходете на плаж сутрин до 10-10.30 и следобед след 16-16.30ч.

Приятен Уйкенд на всиччки
Съб Юни 09, 2012 12:11 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
Emil



Регистриран на: 27 Мар 2012
Мнения: 1073
Местожителство: Sofia

Мнение Отговорете с цитат
Днес отново имаше добър импулс от Слънцето, около 8,45 сутринта.

http://thewatchers.adorraeli.com/2012/06/10/impulsive-m1-3-solar-flare-peaked-on-sunday-june-10-2012-at-0645-utc/

Вчера в 13,30 и 18,50 БГ време също имаше изригвания и явно са във възходящ тренд.

Все още немогат да ги предсказват точно, така че просто се пазете хора.
Днес бях по Черни Връх, тръгнах късно след 11,00ч, бях с шапка и намазан, половината време беше облачно, но усещам главата си доста странно. Very Happy
Нед Юни 10, 2012 10:10 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
Ристо Туристо



Регистриран на: 02 Окт 2008
Мнения: 4314
Местожителство: на 950 м.н.в.

Мнение Отговорете с цитат
Exclamation
Колегата Emil казва много верни неща.
Аз отдавна не показвам кожа директно на слънце, а скоро се сдобих и с шапка с още по-голяма периферия.
Та оцелях този уикенд по високия карстов Пирин.
Exclamation

_________________
Енциклопедия за ЕКИПИРОВКАТА за туризъм.
Палатки *** Туристически обувки
Нед Юни 10, 2012 10:43 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Emil



Регистриран на: 27 Мар 2012
Мнения: 1073
Местожителство: Sofia

Мнение Отговорете с цитат
Снимка на Соларната Динамична Обсерватория на NASA, показваща екстремното UV излъчване от изригването вчера сутринта.
За късмет, поне не е било насочено директно към Земята, но днес има опасност да попаднем в полезрението на окото му Very Happy
Все пак и Слънцето и ние се въртим. Very Happy


Ето източника: http://soundofheart.org/galacticfreepress/category/type-post/3d-news/earth-space-weather

Вече се развиват и такива услуги да те информират, кога какво пресдтои или какво е станало, естествено платени:
http://spaceweathertext.com/
Пон Юни 11, 2012 11:07 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
nickkal



Регистриран на: 15 Фев 2012
Мнения: 182

Мнение Отговорете с цитат
Дано не ме разберете погрешно. Слънцето не се е променило последните 1000г. на милиметър...такова си е било и ще бъде много след нас. Защото чисто физически не може да се промени /радикално/ за 10-20 или 100г. Последно време можем да открием и регистрираме някой 'нови' /но за нас/ негови черти и типично по човешки драматизираме.
Лично за мен по-притеснително е състоянието на атмосферата ни, а не промяната на слънцето.

До преди 20г. някой беше чувал за слънчевите изригвания....други са болните ни страни.

п.п. Не казвам да не се пазим, но чак да следим и кога ще изригва....
Пон Юни 11, 2012 11:42 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Emil



Регистриран на: 27 Мар 2012
Мнения: 1073
Местожителство: Sofia

Мнение Отговорете с цитат
Донякъде си прав, но само донякъде.
Наистина не бяхме чували преди 20г за такива неща, защото не ни ги съобщаваха. Както не ни съобщиха и за Чернобил и всички ядаха усилено зеленчуци вместо да ги избягват тогава. Само че, тогава нямаше форуми и частни сайтове, които да следят тези неща.
Ако прочетеш по внимателно поста, ще видиш, че става въпрос за цикличност на тези процеси и че те се знаят отдавна (нищо ново) и че сега е просто поредният им максимум.
Разликата от преди 20 години е, че сега ако човек иска може да взема мерки навреме. Въпросът е занимава ли му се и дали това е приоритет в неговата визия за здравословен начин на живот, да речем.
Прав си и за драматизирането, случва се доста често, но не знам, кое е по-добре. Да бъдеш информиран с драматизирана информация, отколкото неинформиран и спокоен. Аз лично предпочитам да съм информиран, но не отхвърлям и другия вариант. Всеки си решава какво да прави за бего си, дали да чете такива статии или не.
Скоро открих, че теста е в лъжата. Имам предвид лъжата около нас, в медиите, в хората и т.н. Само тогава можеш да разбереш дали имаш правилна преценка или не. Дали ти работи добре ума и интуицията. Дали разпознаваш фалша от истината. Защото с истина неможеш да тестваш истински някой. Но това е една друга тема Very Happy
Пон Юни 11, 2012 12:05 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
Emil



Регистриран на: 27 Мар 2012
Мнения: 1073
Местожителство: Sofia

Мнение Отговорете с цитат
И без излишен драматизъм Very Happy
Просто информативно. Very Happy Very Happy

Телескопът Ферми на НАСА, за гама лъчи, засече най-високоенергийното светлинно излъчване, въобще някога, свързвана с изригвания на Слънцето. Гама излъчването е било 1000 по-силно от нормалното. (Надали някой е съобщил по телевизията за него ). Продължителността е била 20 часа, което 2,5 пъти повече от най-продължителното излъчване замерено някога. (разбирайте последните 100-на години можеби)

Това е станало на 7-и Март 2012, и дефакто е увертюра към наближаването на максимума на 11 годишния цикъл на активност на Слънцето, който ще е в средата на 2013.

http://thewatchers.adorraeli.com/2012/06/12/nasas-fermi-gamma-ray-space-telescope-detected-the-highest-energy-light-ever-associated-with-an-eruption-on-the-sun/
Сря Юни 13, 2012 2:10 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
Stanev



Регистриран на: 02 Апр 2012
Мнения: 174

Мнение Отговорете с цитат
До някъде бих се съгласил с адаша Емо. Преди няколко семици излезнах да покарам колело по Лозенска планина с тениска без ръкави, беше топъл неделен ден. За 3-4 часа на слънце и сянка така бях изгорял след това че ме сърбяха ръцете и раменете близо седмица а в момента се беля. Принципно съм съм с по-тъмна кожа и никога до сега не ми се е случвало подобно нещо. Rolling Eyes
Сря Юни 13, 2012 3:14 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3423
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Аз от няколко години си ходя с дълъг ръкав в планината задължително, само когато си слизам минавам на къс. А що се отнася до панталон, винаги с дълъг в планината! Не обичам да лежа на слънце. Не обичам да стоя на слънце ако има начин да съм на сянка.

_________________
Две неща движат този свят - инатът и шубето.
Сря Юни 13, 2012 4:59 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
Emil



Регистриран на: 27 Мар 2012
Мнения: 1073
Местожителство: Sofia

Мнение Отговорете с цитат
На сянка и седнал, даже е най-добре Smile))))))))))Very Happy

Майтапа настрана, по-лошото е че не знаем, какво точно излъчва Слънцето, освен познатата и очаквана радиация.
Със сигурност покрай по-странните излъчвания е засилено и ултравиолетовото, така че предпазването на кожата с дреха си е винаги добре.
А и тези досадни кърлежи, също ще имат по-малък шанс. Very Happy

Абе да ни е жива и здрава магнитосферата, че иначе кофти.
Можем единствено да не се бутаме насила под директното слънце и що годе да следим какво става снего все пак.
Сря Юни 13, 2012 5:21 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
Emil



Регистриран на: 27 Мар 2012
Мнения: 1073
Местожителство: Sofia

Мнение Отговорете с цитат
Ей това Слънце не ме оставя един ден на мира. Very Happy

Сега излезе интересна информация. В 15.10 днес е имало изригване от петното с номер 1504, което е прераснало в регион около 10 пъти по-голям от Земята. Продължило е 2 часа. Петното е в удобна поза да облъчи директно Земята или поне да я закачи.
Освен всичките неща дето е избълвало, най-интересно е това:

SUMMARY: 10cm Radio Burst /радио изличване с вълна 10см/
Begin Time: 2012 June 13 13:32 UTC
Maximum Time: 2012 June 13 13:43 UTC
End Time: 2012 June 13 13:47 UTC
Duration: 15 minutes
Peak Flux: 260 sfu

Тези излъчвания са с къс живот, в случая към 15 мин, но това може да предизвика интерференция /смущения/ на чувствиетелните уреди като радари, GPS's и сателитна комуникация.

*Нека е ясно че не пускам тези информации с цел да всявам паника. Тази информация я пише, къде ли не из нета само не в БГ сайтовете Very Happy
Важното е да сме в час с информацията и промените около нас.
Наздраве Croc
Сря Юни 13, 2012 6:31 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
nickkal



Регистриран на: 15 Фев 2012
Мнения: 182

Мнение Отговорете с цитат
наздраве Croc
Кефиш.....

п.п. 'таз' година варненските комари, такива 'плюски' ми правят не е истина...Duel

п.п. горното не е закачка
Сря Юни 13, 2012 7:11 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Emil



Регистриран на: 27 Мар 2012
Мнения: 1073
Местожителство: Sofia

Мнение Отговорете с цитат
С вчерашното изригване взе да става съвсем интересно. Very Happy

За да обясня по-подробно на масовия читател, какво точно се случва, ще обясня няколко термина, които се ползват.

Първият е Solar Flare (Слънчево Изригване). Те възникват внезапно и част от техния спектър е видим за човешкото око (въоръжено), като ярки явления. Това явление се интерпретира, като освобождаване на масово количество енергия от порядъка на 6 × 10 на 25-та степен Джаула. Обикновенно се последвани от колосални CME (виж по-долу). Честотата на изригванията е от няколко пъти на ден през периода на Слънчева активност, какъвто е сега, до под един път на седмица, когато е в спокойно състояние.
http://en.wikipedia.org/wiki/Solar_flares

Вторият е така наречения Coronal Mass Ejection (CME), в буквален превод Изхвърляне на Маса от Короната, с което се назовават масивните пръсвания на Слънчев Вятър и Магнитни Полета, които се издигат над слънчевата корона или се освобождават в космоса. CME не е видимо за човешкото око. Това явление се асоциира най-вече със Слънчевите Изригвания, но досега не установена пряка причнноследствена връзка между двете. Повечето такива впръсквания произлизат от групирани Слънчеви Петна, които се асоциират с чести Изригвания.
http://en.wikipedia.org/wiki/Coronal_mass_ejection

Разликите и приликите в двете явления са огромни и няма да се впускам в подробности около тях. В приложените линкове в уйкипедия има доста писано, за жалост на английски само)



Според специалистите от Goddard Space Weather Lab, облакът от изригването вчера (13-06-2012) ще засегне, така да се каже странично, т.е. не директно, три планети.
Венера на 15-ти.
Земята на 16-ти. (събота )
Марс на 19-ти.

Учените засега твърдят, че единственото сигурно, е че по северните ширини ще има сияния.
Подробна анимация на процеса тук:
http://thewatchers.adorraeli.com/2012/06/14/cme-cloud-is-about-to-affect-venus-earth-and-mars/

Както казва колегата nickkal, нищо ново, само където преди не сме знаели. Very Happy
Все пак количествените натрупвания водят до качествени изменения. В случая обаче не знаем на какво? Very Happy Very Happy


Чет Юни 14, 2012 11:23 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
irina



Регистриран на: 16 Сеп 2007
Мнения: 759

Мнение Отговорете с цитат
Цитат:
Както казва колегата nickkal, нищо ново, само където преди не сме знаели.

Да, но сега можем да го видим на снимки и в моделите. толкова е красиво и интересно! Да се надяваме, че скоро няма да стане и опасно...
Чет Юни 14, 2012 12:06 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3423
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Emil написа:

Все пак количествените натрупвания водят до качествени изменения. В случая обаче не знаем на какво? Very Happy Very Happy



Вярно е, водят! Wink Но не винаги ефекта е желан, за съжаление. Цитирам по памет разговор между двама познати, преди години:

- Лесна е твойта....
- Що бе бат' Янко?
- Щото си прост!!!


_________________
Две неща движат този свят - инатът и шубето.
Чет Юни 14, 2012 3:07 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница 1, 2, 3  Следваща
Страница 1 от 3

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov