ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Какъв нож използвате?
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Екипировка, необходими неща Предишната тема
Следващата тема
Какъв нож използвате?
Автор Съобщение
shisharko



Регистриран на: 23 Авг 2011
Мнения: 22

Мнение Отговорете с цитат
Много са гот, особено леукуто ! Smile бива си го ... може да дереш мечки като dido Laughing Ти ли си си го правил ?
А пък за фолкнивените няма нужда от коментар Razz само ше кажа че гледах един симпатяга в youtube как го ползваше за длето след като скача отгоре му и с триста зора му счупи върха Smile


Последната промяна е направена от shisharko на Сря Сеп 14, 2011 9:48 pm; мнението е било променяно общо 1 път
Сря Сеп 14, 2011 9:35 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
asen4ooo



Регистриран на: 12 Сеп 2011
Мнения: 138
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Извинявам се за повтарянето Smile
Първият е подарък от баща ми нямам идея от къде е купуван, знам само, че е българско производство, както се вижда Victorinox и другият е Esparcia испански


Сря Сеп 14, 2011 9:46 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Slavi I.



Регистриран на: 02 Фев 2011
Мнения: 11

Мнение Отговорете с цитат
Здравейте, ето това е моето ножче


Чет Сеп 15, 2011 9:07 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Balkandjiq



Регистриран на: 19 Ное 2009
Мнения: 582

Мнение Отговорете с цитат
shisharko написа:
Аз си ползвам едно ножче на bahco неръждавейка...и отделно си нося едно дето аз съм си го правил, с 8,5см острие...отделно за резерва си нося един сгъваем стар нож....ако трябва да се секат дърва си взимам малкото брадве...или сгъваемия трион

Ти па само това ли носиш нагоре!?Аз ходя на балкан направо с това-
http://www.picvalley.net/v.php?p=u/1590/156989979610285793851316072185slKgriLsVAJCenAYShaa.BMP
Отзад му редя оловни акумулатори и инвертор за резачката.Направил съм си и едно кюмбе на дърва и въглища на колелета и го вързвам отзад на колелото на буксир.На гърба си замятам чувал брикети и съм готов.Задължително вземам и самурайски меч,ятаган и боздуган.И пика(че няма иначе на какво да си печа сланината).

_________________
Планини има много,но Балкана е само един!

http://hubavetz.com/
Чет Сеп 15, 2011 10:39 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
shisharko



Регистриран на: 23 Авг 2011
Мнения: 22

Мнение Отговорете с цитат
Balkandjiq написа:
shisharko написа:
Аз си ползвам едно ножче на bahco неръждавейка...и отделно си нося едно дето аз съм си го правил, с 8,5см острие...отделно за резерва си нося един сгъваем стар нож....ако трябва да се секат дърва си взимам малкото брадве...или сгъваемия трион

Ти па само това ли носиш нагоре!?Аз ходя на балкан направо с това-
http://www.picvalley.net/v.php?p=u/1590/156989979610285793851316072185slKgriLsVAJCenAYShaa.BMP
Отзад му редя оловни акумулатори и инвертор за резачката.Направил съм си и едно кюмбе на дърва и въглища на колелета и го вързвам отзад на колелото на буксир.На гърба си замятам чувал брикети и съм готов.Задължително вземам и самурайски меч,ятаган и боздуган.И пика(че няма иначе на какво да си печа сланината).


Ти пък ! Нищо не каза ! RazzRazzRazz Laughing Laughing Laughing
Чет Сеп 15, 2011 11:24 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Balkandjiq



Регистриран на: 19 Ное 2009
Мнения: 582

Мнение Отговорете с цитат
Хубаво де!?Що ти е всичкото туй-три ножа,брадва,трион?Аз ходя с обикновен прост нож правен тука в завода.Нищо повече.За дърва си има достатъчно изгнилтаци,паднали,а и винаги можеш да скършиш клон без да ти трябват сечива за това.За брадва винаги моге да се ползва някой камък/скала с остър ръб-блъскаш изгнилтаците в него и се разчекват както ти е кеф.
Изключвам разбира се случаите когато се ходи на балкан с цел дърводобив(или се ходи с кон,атв,джип и дали ще натоварим 50 или 250кила багаж е без значение)...

_________________
Планини има много,но Балкана е само един!

http://hubavetz.com/
Чет Сеп 15, 2011 11:37 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
shisharko



Регистриран на: 23 Авг 2011
Мнения: 22

Мнение Отговорете с цитат
Balkandjiq написа:
Хубаво де!?Що ти е всичкото туй-три ножа,брадва,трион?Аз ходя с обикновен прост нож правен тука в завода.Нищо повече.За дърва си има достатъчно изгнилтаци,паднали,а и винаги можеш да скършиш клон без да ти трябват сечива за това.За брадва винаги моге да се ползва някой камък/скала с остър ръб-блъскаш изгнилтаците в него и се разчекват както ти е кеф.
Изключвам разбира се случаите когато се ходи на балкан с цел дърводобив(или се ходи с кон,атв,джип и дали ще натоварим 50 или 250кила багаж е без значение)...


Е не, брадвето ИЛИ триона си го нося отделно, ако знам че ше бъдем на палатка или заслон (най-често въобще не го нося) Smile грешно съм се изразил . Smile За ножовете си прав може да се мине и само с един, аз казвам какво ми върши работа на мен. Wink
Чет Сеп 15, 2011 11:53 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
geagleiam



Регистриран на: 04 Юли 2011
Мнения: 216
Местожителство: С. Дагоново

Мнение Отговорете с цитат
И аз имам един многофункционален Викторинокс (с 20-ина инструмента).
Според целите на походите ще бъдат избрани различни ножове. Ако става въпрос за качество на стоманата, лекота на използване и надеждност при нужда за оцеляване в природата, ако човек може да си позволи да си купи, според мен не е за оспорване, че ръчно направените от истинки майстори ножове „Катана“ (едно естествено продължение на легендарните самурайски мечове) са несравними във всяко отношение.

_________________
http://wiki.bgmountains.org/%D0%9D%D0%B0%D1%87%D0%B0%D0%BB%D0%BD%D0%B0_%D1%81%D1%82%D1%80%D0%B0%D0%BD%D0%B8%D1%86%D0%B0

Последната промяна е направена от geagleiam на Нед Ное 06, 2011 2:38 pm; мнението е било променяно общо 1 път
Чет Сеп 15, 2011 12:37 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
krasi.ka



Регистриран на: 16 Юли 2009
Мнения: 37
Местожителство: гр.София

Мнение Отговорете с цитат
В планината ползвам обикновен нож. Важното е да е с по дълго острие за да можеш спокойно да си нарежеш саламчето ,хляба и други неща. но задължително нося това
http://bul-br.fiskars.com/Produkti/Obrabotka-na-d-rvetata/Bradvi/121121-K-mping-bradva-X5
Чет Сеп 15, 2011 1:28 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Balkandjiq



Регистриран на: 19 Ное 2009
Мнения: 582

Мнение Отговорете с цитат
krasi.ka написа:
http://bul-br.fiskars.com/Produkti/Obrabotka-na-d-rvetata/Bradvi/121121-K-mping-bradva-X5


Пфф,"лека".Саамо половин кило.Като се замисля последния път теглих на кантара едни пластмасови бурканчета,като ставаше въпрос за грамове,та кво остана да понеса тоя туч,дето е полвин кило.Сега някой ако ми каже да понеса още половин кило пържоли-веднага ще ги взема.Ама брадва-в некъв случай. Mad
Другото което е-освен че е тежка-при падане и с кания и без кания,винаги може да стане беля-най-малкото да среже нещо из багажа.Хубаво де-така и не мога да разбера-айде някой да ми обясни с думи прости-какво толкоз сечете по тоя балкан,че чак пък брадва??
Да си направиш някакви колчета за самоделна колиба,палатка и т.н.-прост нож е достатъчен.Да запалиш огън-дори и нож не е нужен.За защита от хора и животни и нож и брадва са пък нацяло безсмислени.

_________________
Планини има много,но Балкана е само един!

http://hubavetz.com/
Чет Сеп 15, 2011 3:32 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
geagleiam



Регистриран на: 04 Юли 2011
Мнения: 216
Местожителство: С. Дагоново

Мнение Отговорете с цитат
Цитат:
Пфф,"лека".Саамо половин кило.Като се замисля последния път теглих на кантара едни пластмасови бурканчета,като ставаше въпрос за грамове,та кво остана да понеса тоя туч,дето е полвин кило.Сега някой ако ми каже да понеса още половин кило пържоли-веднага ще ги взема.Ама брадва-в некъв случай. Mad
Другото което е-освен че е тежка-при падане и с кания и без кания,винаги може да стане беля-най-малкото да среже нещо из багажа.Хубаво де-така и не мога да разбера-айде някой да ми обясни с думи прости-какво толкоз сечете по тоя балкан,че чак пък брадва??
Да си направиш някакви колчета за самоделна колиба,палатка и т.н.-прост нож е достатъчен.Да запалиш огън-дори и нож не е нужен.За защита от хора и животни и нож и брадва са пък нацяло безсмислени.

Мнението ти ми хареса, но с последното изречение ми е трудно да се съглася. За кратки походи ножът и брадвата са тежест, но при продължителните са необходимост.

_________________
http://wiki.bgmountains.org/%D0%9D%D0%B0%D1%87%D0%B0%D0%BB%D0%BD%D0%B0_%D1%81%D1%82%D1%80%D0%B0%D0%BD%D0%B8%D1%86%D0%B0
Пет Сеп 16, 2011 8:58 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
cat



Регистриран на: 16 Сеп 2010
Мнения: 47

Мнение Отговорете с цитат
За ножа съм съгласен че трябва при по продължително ходене си трябва голям нож . За брадвата обаче не съм съгласен ,обясни защо ти е брадва и струва ли си да мъкнеш едно кило желязо допълнително ,ако ти затрябва чук камъни колко щеш има да дяляш може и с ножа, просто не виждам за какво ще ти потрябва брадва освен за сечене на дървета .
Пет Сеп 16, 2011 11:58 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
geagleiam



Регистриран на: 04 Юли 2011
Мнения: 216
Местожителство: С. Дагоново

Мнение Отговорете с цитат
cat написа:
За ножа съм съгласен че трябва при по продължително ходене си трябва голям нож . За брадвата обаче не съм съгласен ,обясни защо ти е брадва и струва ли си да мъкнеш едно кило желязо допълнително ,ако ти затрябва чук камъни колко щеш има да дяляш може и с ножа, просто не виждам за какво ще ти потрябва брадва освен за сечене на дървета .


Моята малка брадва тежи 250 грама. Насичам клони и сухи дървета бързо и леко, пробивам си лесно път през гъсталаци. При екстремни ситуации- ако се наложи да се защитиш от овчарски и под. кучета (десетки пъти съм бил нападан-добре, че зная, че не трябва да побягвам), не дай си боже и мечка Shocked , ако се изгубиш и ти трябва да си построиш подслон или сал ще свърши чудесна работа.

_________________
http://wiki.bgmountains.org/%D0%9D%D0%B0%D1%87%D0%B0%D0%BB%D0%BD%D0%B0_%D1%81%D1%82%D1%80%D0%B0%D0%BD%D0%B8%D1%86%D0%B0
Пет Сеп 16, 2011 2:26 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение С брадва Отговорете с цитат
И аз мисля, че за няколкодневни походи на палатка брадвата е необходима. С нож не може са се сече сух клек. (Много моля да не чета за прокарване на пътеки през жив клек и сеченето му за огън!) Моята брадвичка е комбинирана с търнокоп, така че лесно се окопава палатката. В средата пък е оформен плосък чук за забиване на колците. После с търнокопа лесно се вадят. Тежи вероятно 300 грама. Увивам я в кърпа и е напълно безопасна. Има много удобна дървена дръжка - дълга, за голям замах. Всички метални дръжки на морските пехотинци са смешни изгъзици. Дървото си е класика!
Пет Сеп 16, 2011 10:40 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Hobo
Гост





Мнение Отговорете с цитат
geagleiam написа:
Моята малка брадва тежи 250 грама. При екстремни ситуации- ако се наложи да се защитиш от овчарски и под. кучета (десетки пъти съм бил нападан-добре, че зная, че не трябва да побягвам), не дай си боже и мечка Shocked , ако се изгубиш и ти трябва да си построиш подслон или сал ще свърши чудесна работа.

С ножа ще ти е по-лесно да си остържеш гащите в такива ситуации.
Съб Сеп 17, 2011 9:07 am
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Екипировка, необходими неща Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5  Следваща
Страница 4 от 5

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov