ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Разумно ли е ли е самостоятелното ходене в планините?
Иди на страница 1, 2, 3, 4  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Предишната тема
Следващата тема
Разумно ли е ли е самостоятелното ходене в планините?
Автор Съобщение
Chamovsky



Регистриран на: 04 Ное 2007
Мнения: 57
Местожителство: БГ

Мнение Разумно ли е ли е самостоятелното ходене в планините? Отговорете с цитат
Чета статии на съфорумци дето са бродили самостоятелно по планините ! Аз на това му казвам - ЕКСТРЕМИСТИ! Луди глави!Дано Господ ги пази по пътя им!Планината е много красива,но и опасна! Никога не бива да се подценява риска!Любопитно ми е , що за планинари има в този форум? Споделете мнението си по темата? Old
http://banskofilmfest.com/readarticle.php?article_id=21


Последната промяна е направена от Chamovsky на Нед Апр 20, 2008 8:17 pm; мнението е било променяно общо 2 пъти
Пет Апр 18, 2008 9:48 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Speedy



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 2551
Местожителство: Неврокопъ

Мнение Отговорете с цитат
Всякакви има! Cool Аз лично много рядко ходя сам на планина - да речем 2 пъти годишно и то на къси еднодневни преходи на места, които познавам отлично и където съм ходил да речем 10-на пъти. Все пак това е въпрос на личен избор. Не мога да кажа че тези които ходят често сами са луди или там каквито определения могат да се дадат. Познавам доста такива и нищо им няма на хората, добре са си.

Все пак съм против ходенето сам. Всичко се случва и винаги казвам на хора, които обичам, ценя и уважавам да внимават и да се пазят, когато затръгват сами. Exclamation

_________________
Пирин - географски и етимологичен речник
Пирин - пътеводител
Съб Апр 19, 2008 12:42 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
Chamovsky



Регистриран на: 04 Ное 2007
Мнения: 57
Местожителство: БГ

Мнение Разумно ли е самостоятелното ходене в планините? Отговорете с цитат
Точно това имах в превдид дето казваш! Използвайки определението "луди глави" исках са подчертая,че доста рискуват като ходят самостойно в непознати терени!Това е постъпка достойна за възхищение и укор!
Уважавам смелостта им и обичта към планината ,планинарския нрав и дух,но не приветствам идеята да се подценяват природните закони и изненадките,които може да предложи планината!

Достатъчно е сам човек да невлезне в Централна Рила примерно и да навехне крак недайси Боже или пък да се набие в някоя лавина и е дотам! Рискът е огромен и никой не е застрахован от такава случка!Old

http://pss.bglink.net/advises/preporaki.html


Последната промяна е направена от Chamovsky на Вто Апр 22, 2008 12:17 am; мнението е било променяно общо 1 път
Съб Апр 19, 2008 6:24 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3423
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Аз през последните 7-8 години обичайно ходя сам, през лятото де. За 1-2-3-4 дена, примерно. Не че съм се спукал да ходя по принцип, но това е моя избор - така си почивам и си угаждам на капризите.
Пон Апр 21, 2008 1:14 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6438

Мнение Отговорете с цитат
Аз също обичам понякога да обикалям сам. Сам си определяш темпото и местата, които да посетиш. Не че ми е зле с компания, но най-плодотворните ми ходения са били като съм бил сам.
Пон Апр 21, 2008 3:10 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Niksi



Регистриран на: 01 Окт 2007
Мнения: 562
Местожителство: софия

Мнение Отговорете с цитат
Цитат:
Аз на това му казвам - ЕКСТРЕМИСТИ

Цитат:
Никога не бива да се подценява риска

Цитат:
не приветствам идеята да се подценяват природните закони и изненадките,които може да предложи планината


и т.н, и т.н..

Интересни определяния за самостоятелно ходещите...
И често срещам думата ПОДЦЕНЯВАМ, ПОДЦЕНЯВАНЕ..
Хм...що за мислене. Точно обратното - самостоятелно ходещите в много по-голяма степен са предпазливи, знаейки опасностите и рисковете. Напротив - вниманието е изострено, правиш си сметката, много по добре подготвен си.
Относно подготовката - обикновено т.нар самотници са добре подготвени и физически, и психически. Особено психиката е много важна - паникьосваш ли се, нямаш ли самообладание, значи си само за група.
Като си сам, не се съобразяваш с никой, с ничии капризи и т.н. Решаваш нещо, и го правиш. Можеш във всеки момент да си промениш плана, без да увещаваш който и да е. Има и друг аспект ходенето сам - разтоварваш се най-пълноценно. Само ти и природата, и тишината.
И пак относно риска - нима в града риска не е по-голям ??
Мнооого по-голям е - навсякъде при това /главно в големия град имам предвид/. Всеки може да си отговори защо.
Та това е по-принцип.

Относно мен - напоследък и аз ходя доста често сам. И откривам красотата, свободата, очарованието от всичко това. Давам си сметка за рисковете, които поемам. Но къде ли не поемаме рискове ??
Случва се да ходя сам и поради друга причина - защото няма желаещи в дадения момент, или поне аз не мога да намеря. Значи ли това, че трябва да си стоя в къщи.?? И да пропускам живота да минава покрай мен ??
Това никак не значи, че не ми е приятно в група - напротив. Когато си с хора единомишленици, винаги е приятно..

По-здрави.. Cool ..и до-скитане..

_________________
Планинското притегляне е обратно на земното - нагоре, а не надолу.
Пон Апр 21, 2008 3:53 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение ICQ Номер
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6438

Мнение Отговорете с цитат
Съгласен съм с Никси за особеното внимание и обмисляне при самостоятелно ходене, така си е. Друг е въпроса, че статистиката у нас познава не малко инциденти, някои с трагичен край, при които групата е действала неадекватно, панически понякога и прочее.
Пон Апр 21, 2008 10:23 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Chamovsky



Регистриран на: 04 Ное 2007
Мнения: 57
Местожителство: БГ

Мнение Разумно ли е самостоятелното ходене в планините? Отговорете с цитат
Дидо,именно заради тази статистика пуснах тази тема във форума! Супер гадно ми става като като катеря и гледам тези мемориални плочи! Още не мога да прежаля Христо Христов,Мариана Масларова,Христо Проданов,Людмил Янков и т.н ! Яд ме е та незнам до къде!


Последната промяна е направена от Chamovsky на Вто Апр 22, 2008 12:25 am; мнението е било променяно общо 5 пъти
Пон Апр 21, 2008 10:32 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6438

Мнение Отговорете с цитат
Бе човек, на всеки ще му дойде времето ясно е. Остави плочите, изброените от тебе хора са правили различни от нашите неща. Не мисля, че е добре да правиш паралел точно с височинните алпинисти.
Пон Апр 21, 2008 10:58 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Chamovsky



Регистриран на: 04 Ное 2007
Мнения: 57
Местожителство: БГ

Мнение Разумно ли е самостоятелното ходене в планините? Отговорете с цитат
А пък за Марио Шаклев – хижаря на х. Мусала дето го затрупа лавина на Маркуджик-3,направо думи нямам!

http://www.pss.bglink.net/forum/viewtopic.php?t=2388

Съдбата има чувство за ирония понякога!

http://www.pss.bglink.net/forum/viewtopic.php?t=4599 - Кирил Кирилов от гр. Дупница

http://www.pss.bglink.net/forum/viewtopic.php?t=4874 - Дамян Димитров от София

Няма смисъл да продължавам с още статистики! Просто бъдете внимателни и разумни там горе!Old

Казвам го с най-добронамерени и приятелски чувства! Alcohol
Пон Апр 21, 2008 11:20 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Niksi



Регистриран на: 01 Окт 2007
Мнения: 562
Местожителство: софия

Мнение Отговорете с цитат
Хм...Интересни сравнения правиш. Което доказва, че явно никога не си ходил сам, а няма и да ходиш. Както и че вероятно не познаваш себе си и възможностите си. Или по-скоро си знаеш възможностите и затова не би тръгнал сам. Както и да е.

Относно по-горе посоченото с плочите, Дидо ти го е казал. Повечето нещастни случай са станали в алпинисти. Доколкото разбрах, тук говорим за планини и планинари. Алпинизмът бие малко встрани.
Относно последните примери. Всяко правило си има и изключения.
В случая с Марио - да, отнесе го лавина. Но и той си е виновен. Понеже е минавал многократно маршрута, е решил че него опасности и лавини не го ловят. А ако имаше и друг с него...или повече ?? Можеше и жертвите да се повече.
Вторият ти пример - тук въобще не говорим за планинар. Накаква си мутра, нямаща нищо общо с планината, пияна-заляна, решила да се прави на мъж по нощите с моторна шейна.
Третия пример - той доста се разискваше в нета и форума на дир-а. В крайна сметка всеки си пати от акъла. Още повече - този случай не може да се отнесе към тема - за самотно ходещите. Той през цялото време е бил с други хора. Които са го оставили. /разбира се, предвид обстоятелствата./. Ето ти пример, че дори и с други хора да си, гаранция-франция... Wink

Та така...Всеки носи глава на раменете си. Остава само да знае как да си служи с нея.
Извинявам се ако съм те засегнал с нещо...Не се познаваме, не ти знам и възрастта. Естествено, в пълното право си да не се съгласиш с мен.
Както се казва - хора разни, свят широк. .. Smile

_________________
Планинското притегляне е обратно на земното - нагоре, а не надолу.
Вто Апр 22, 2008 9:58 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение ICQ Номер
Chamovsky



Регистриран на: 04 Ное 2007
Мнения: 57
Местожителство: БГ

Мнение Разумно ли е самостоятелното ходене в планините? Отговорете с цитат
Никси,сравненията са интересни ,да! Това са все смъртни случай на хора,
загинали по един или друг начин в планината!Къде от човешка глупост или пък
от надценяване на собствените си възможности ,или пък небрежие!
Тъжно е ,че така загиват хора!Old Може пък и да е съдба,знам ли?
Но ти си прав! Всеки си носи глава на раменете!
Преди всяко решение винаги има избор (свободна воля). Wink

Другото,което искам да ти кажа ,Никси,че в този форум чат пат хвърят по едно оче
и височинни алпинисти.Форума не се чете само от планинари!
Затова посочих различни статистики - да има за всеки по нещо предупредително!

Колкото до мен - не се притеснавай! Държа на критика и познавам способностите си! Croc
Вто Апр 22, 2008 10:56 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Speedy



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 2551
Местожителство: Неврокопъ

Мнение Отговорете с цитат
А бе то белята може да стане и в група. Сещам се за случая преди 2 г. май беше, когато на път за Тевно през Белеметската (Мозговишката) порта лавина паднала от Валявишки чукар затрупа водача, който е имал немалък опит. Нещо спомена ми е избледнял, но мисля точно предавам случката.

Личното ми мнение е че от излишно самочуствие и самоувереност в планината няма нужда, независимо сам ли си, или не. Така лека полека с времето сам се пъхаш в белята и изведнъж планината така ще те ошамари, че... Още ми е пред очите един човек, да е жив и здрав, дето беше паднал в Стара планина и реката го влачила, след което изхвърлила на брега дето 2 дена докато го намерят. Пишеше понякога в дирския форум. Гледах го по Нова ТВ май беше след като се беше възстановил. И той самотник планинар, ама вече беше на друг акъл. Помня му думите, как повече никога няма да ходи сам.

Темата е дълга. Все пак всеки сам си решава! Cool

_________________
Пирин - географски и етимологичен речник
Пирин - пътеводител

Последната промяна е направена от Speedy на Сря Апр 23, 2008 3:04 pm; мнението е било променяно общо 1 път
Вто Апр 22, 2008 9:29 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3423
Местожителство: Пловдив

Мнение Re: Разумно ли е самостоятелното ходене в планините? Отговорете с цитат
Chamovsky написа:
Тъжно е ,че така загиват хора!Old


Те хора загиват и по пътищата(около 1000 годишно), но с това сякаш сме свикнали...
Границата между "лудите" и "нормалните" е силно размита! Само обществото си присвоява правото да постави такава ясна граница, природата не си го е позволила! Неведнъж съм подчертавал, че не търся екстремното в планината, ако то ме намери - случва се, това е нормално там горе! С други думи - причислявам се към "нормалните" и често правя компромиси за да си посдсигуря кожата.
То кой ли луд си признава че е такъв! Tooth
Сря Апр 23, 2008 1:22 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
koce



Регистриран на: 04 Сеп 2007
Мнения: 81

Мнение Отговорете с цитат
http://moiteplanini.com/story/belmekenska_bezvodica.html

_________________
Мила Родино,
ти си земен рай,
твойта хубост,
твойта прелест,
ах, те имат край.
Сря Апр 23, 2008 9:06 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница 1, 2, 3, 4  Следваща
Страница 1 от 4

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov