ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
за палатките и хижите, и малко хигиена :D
Иди на страница 1, 2, 3  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Предишната тема
Следващата тема
за палатките и хижите, и малко хигиена :D
Автор Съобщение
d.panayotov



Регистриран на: 19 Апр 2011
Мнения: 40
Местожителство: София, жк.Младост

Мнение за палатките и хижите, и малко хигиена :D Отговорете с цитат
Понеже ме интересуват тези въпроси, а в една друга тема питах за подобни неща, но реших, че не е хубаво да разводнявам другата тема. Тя си беше за други неща. Та да попитам, когато правите няколкодневни преходи все някъде трябва да се къпете от време на време. Но като сте с палатка на практика не отсядате в хижите (ако опъвате палатката около хижата). Та как стои въпросът с използването на баня, като не ползвате легло към хижата? Заплаща ли се нещо? въобще позволено ли е или е договорка с хижаря след като сте го черпили домашна ракия? Very Happy Както си личи по въпросите съм много зелен, та ще ви бъда благодарен ако отговорите Smile
Вто Май 17, 2011 10:23 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6438

Мнение Отговорете с цитат
Носиш един малък сапун в раницата и подмиваш редовно вечер дупето преди лягане на ряката, това стига. Да не казвам, че е премного за заклетия турист Very Happy

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Вто Май 17, 2011 11:04 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
dobber



Регистриран на: 04 Дек 2009
Мнения: 244

Мнение Отговорете с цитат
Всичко изброено отгоре + мокри кърпички.
Вто Май 17, 2011 11:23 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Gamina



Регистриран на: 31 Авг 2007
Мнения: 2486

Мнение Отговорете с цитат
То и наличието на бани по хижите е доста под въпрос, като че ли само из Балкана е по-често срещано явление Razz
А ми се е случвало на х. Орфей в Родопите да ползваме съвсем безплатно банята (въпреки, че предлагах на хижарката да й оставим пари за тока), а спахме в палатка на поляната пред нея (също безплатно).

На повечето хижи, където позволяват да се опъват палатки искат малка такса за тях и няма проблем с ползването на банята (ако въобще я има). На места искат по 1-1.50 за ползване на банята от всички, без значение дали спиш вътре или на ливадата.
Вто Май 17, 2011 11:33 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
d.panayotov



Регистриран на: 19 Апр 2011
Мнения: 40
Местожителство: София, жк.Младост

Мнение Отговорете с цитат
ясноо, мерси за отговорите.
Сря Май 18, 2011 11:53 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
petarpstone



Регистриран на: 21 Дек 2010
Мнения: 182
Местожителство: Провадия

Мнение Отговорете с цитат
dobber написа:
Всичко изброено отгоре + мокри кърпички.

+1

_________________
ТПД "Орлови скали"
http://www.orloviskali.eu
Сря Май 18, 2011 1:30 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
radi



Регистриран на: 01 Дек 2009
Мнения: 681
Местожителство: Варна

Мнение Отговорете с цитат
-1 Не, не, не!
Намираш вода и се изкъпваш, един или няколко пъти на ден. Има реки, езера... в някакви особени случаи се търсят и други начини. Росата също върши отлична работа, трева по поляните има колкото искаш, също дъждът, а през зимата е ясно, че снегът се ползва доста за да се намали плакненето във водата.
Мокрите кърпи, а дори сапунът, те връщат в синтетиката на цивилизацията.

Наноси от пясък, хума, глина или кал се ползват за миене по съответния начин (пясъчните не стават да си миеш зъбите, примерно, но са чудесни да си измиеш краката съвсем мързеливо без навеждане даже).
Пет Май 20, 2011 10:41 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kibik



Регистриран на: 16 Апр 2008
Мнения: 402

Мнение Отговорете с цитат
radi написа:
-1 Не, не, не!
Росата също върши отлична работа, трева по поляните има колкото искаш, също дъждът, а през зимата е ясно, че .

Наноси от пясък, хума, глина или кал се ползват за миене по съответния начин (пясъчните не стават да си миеш зъбите, примерно, но са чудесни да си измиеш краката съвсем мързеливо без навеждане даже).


ТИ, ЛИЧНО, колко пъти си се къпал с роса?
а колко пъти си мил краката си с пясък???


Троловете пак са в атака....
Пет Май 20, 2011 10:54 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
raver



Регистриран на: 17 Май 2011
Мнения: 59
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Това с пясъка е много полезно, защото освен, че измива краката премахва и чисто механично мъртвия слой кожа и лекува гъбичките (ако има такива)! Наистина действа добре - в някоя река или вада, просто си търкаш краката в пясъка под водата. Не го правете в езерата по възможност - ще ви кажа защо.
Друго за миенето със сапун или препарати във високите планини - моля, не го правете по възможност в езерата или в близост до тях! Попадналите препарати (дори и сапун), както и всички други органични вещества (обелки, трохи, изпражнения, храна) променят брутално затворената микро-екосистема на езерата! В резултат се развива нетипична микро и макро флора и фауна и езерата започват да се заблатяват! Това вече се вижда в последните години на много места като 7-те Рилски езера, Попово езеро, Василашки и Самодивски езера в Пирин (където от скоро вече има водорасли и жаби) и др. Ако се налага да се мие човек със сапун, аз лично го правя далеч от езерото или под него на поточе, което се оттича надолу и се пречиства в почвата докато стигне до следващото езеро или река. Съветвам всички да спазват това простичко правило за да може поне малко да забавим процесът на заблатяване и изчезване на нашите уникално красиви езера в Рила и Пирин! Wink
Иначе за къпането - миналата година прекарах в Пирин 9 дена на палатка по високите части, за което време съм се "изкъпал" веднъж със сапун на едно поточе (останалото време - крака и лице без сапун в поточетата) и не съм умрял още... Laughing Laughing Laughing
Пет Май 20, 2011 11:30 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6438

Мнение Отговорете с цитат
Затлачването на езерата е неизбежно. Основния фактор за това са снеговалежите и натрупването на сняг през зимата във водосбора на езерата. Човешкия фактор процентно мисля е съвсем незначителен.

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Пет Май 20, 2011 12:02 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
igurbev



Регистриран на: 23 Авг 2008
Мнения: 2406
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
dido написа:
Затлачването на езерата е неизбежно. Основния фактор за това са снеговалежите и натрупването на сняг през зимата във водосбора на езерата. Човешкия фактор процентно мисля е съвсем незначителен.

Хм, не знаех за това. Тогава излиза например, че затлачването на езерото до Старата хижа е случайно. Confused
Пет Май 20, 2011 12:14 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
radi



Регистриран на: 01 Дек 2009
Мнения: 681
Местожителство: Варна

Мнение Отговорете с цитат
kibik написа:

ТИ, ЛИЧНО, колко пъти си се къпал с роса?
а колко пъти си мил краката си с пясък???
Троловете пак са в атака....

Ако съм се къпал, това променя ли стойността на мнението ми?
Ами къпал съм се. В мокра трева, от роса, от дъжд. И със сняг, вода, морска вода. Дори с кал, това е вместо сапун и е ползвано за лекуване от древността. Не само лицето и ръцете. Ползвам сапун понякога, обиновено не е нужен. Не ми миришат краката. Също при живот навън се и пере.
Сега примери къде съм се къпал трябват ли, и кога сам, кога с друг хаха
Краката не знам колко пъти съм си мил, но са много. Имал съм по няколко месеца живот в дивото.
Ако нещо искаш да кажеш, не подхвърляй полуприказки, а кажи. Ако можеш, разбира се.
Съб Май 21, 2011 7:39 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Друм



Регистриран на: 24 Яну 2008
Мнения: 203

Мнение Отговорете с цитат
Глейте сега, много е просто... всякакви козметични и хигиенни препарати в планината са излишни. За да се отървеш от насъбралата се кир по кожата на тялото по време на преход е необходимо да се съблечеш гол ако няма други хора наоколо или по гащета и да се намокриш целия (дали с топване в езеро, дали с поливки от шише ако си до поток), за да се разкисне кирта. След това се разтъркваш енергично с ръце и мръсотията излиза на повърхността на кожата. и накрая идва най-приятната част - топваш се и всичко се отмива. Smile
По този начин ставаш прилично чист, а природата не се замърсява със синтетични и биологично неразтворими вещества от препарати. Зъбите лесно и ефикасно се почистват с леко сдъвкани и обелени тънки букови клонки.

На едно място пише, че не е важно дали се храниш с чисти ръце - важно е дали са ти чисти мислите! Wink
Съб Май 21, 2011 7:54 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
radi



Регистриран на: 01 Дек 2009
Мнения: 681
Местожителство: Варна

Мнение Отговорете с цитат
Храненето с чисти ръце или мисли не ме интересува, но трябва да мога да се търпя и околните д аме търпят и даже харесват. Доброто къпане навсякъде съм го усвоил, но зъбите все са ми проблем. Нося си паста и четка. Като няма се почват едни ябълки, дини... каквото има.
Съб Май 21, 2011 9:32 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
joropc



Регистриран на: 25 Яну 2011
Мнения: 649

Мнение Отговорете с цитат
@radi
Един въпрос:
Ти на колко най-студено си се "къпал" по твоя начин?
Rolling Eyes
Съб Май 21, 2011 11:04 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница 1, 2, 3  Следваща
Страница 1 от 3

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov