Регистриран на: 07 Юни 2009 Мнения: 83 Местожителство: Sofia
dido написа:
Да, има разместване явно в близката на Попово езеро околност. Всъщност първия пътеводител по темата е на К.Хаджирадонов нали, а преди него проф. Жеко Радев (1920) пише за района.
Другояче казано, в 1920 имаме картина като тая в статията ти, а 1926 имаме обръщане на нещата. Всъщност - какво пише точно К.Хаджирадонов през 1926, конкретно за сегашните Безбог, Джангал, Сиврия, Момини двори, Джангалица, Кременските езера ???
Ми какво да пише? .....един чобан му казал едно друг друго ....Дженгал ...Момини двори ..то тогава е било хаос бе човек всеки си е кръщавал каквото и където си иска ..просототия и тотална липса на информация ... предания от уста на уста... аз съм ти казал ти си ми казал седнали сме в кръчмата след това и някой друг ни казал...боза голяма боза...
_________________ Що е убав този връх байно
Чет Ное 18, 2010 9:48 pm
dido
Регистриран на: 03 Яну 2007 Мнения: 6464
Е Николай с предния пост ти пише, че преди Хаджирадона не е било хаос и Джангал си е на мястото. Оттам нататък става хаоса, след 1920.
Очевидно тръгват паралалено две версии. Едната е новата на Хаджирадона - където той замотава топонимията от незнание вероятно, или слаба информираност в района.
Старата версия продължава да съществува още дълги години и вижда живот отново в пътеводителя на проф. Г. Георгиев.
През 60-те обаче се появява трети пътеводител, на Н. Миронски, който се преиздава 70-та и оттам нататък нещата са променени съвсем. За капак от 1984 нататък болшевиките почват постепенно заличаване на традиционната топонимия във всички планини в България - тоя втори хаос поне е пресен и го помним добре.
За мене факта, че грешката е допусната в първия пътеводител, и е повторена и потретена от един несъвестен изследовател на планината точно в разгара на планинските масовки, е най-силния фактор да се разпространи фатално тая грешка. Като въоръжиш няколкостотин хиляди туристи от всякакви краища на България с това оръжие - пътеводителя, няма начин тая грешка да не се приеме за истина. Дето се вика даже от Добруджанското поле вече знаят, че Джангала е над Валявишкото езеро
Пинчи, човек, викаш си от Рилско. Там каква топонимична манджа с грозде е поради струпване на същите фактори, не е истина. Пирин ряпа да яде. Пиринлии явно си ценят историята и пазят традициите, щом като нещата се помнят дори и 100 години по-късно.
_________________ Бутам след осмата бира
Чет Ное 18, 2010 10:14 pm
pinchi
Регистриран на: 07 Юни 2009 Мнения: 83 Местожителство: Sofia
Не дълбай с длетото баце...они са си дъска и дръво немат барем един Никалай..лай..лай да им събере и сдъвче информацията и да ги светне ...то на тях не им пука баш...да ме прощава Туристо-Ристо...
Всъщност - какво пише точно К.Хаджирадонов през 1926, конкретно за сегашните Безбог, Джангал, Сиврия, Момини двори, Джангалица, Кременските езера ???
В преговора на пътеводителя издателя, Българското туристическо дружество, отбелязва, че пътеводителя е непълен, вероятно с много грешки, неточности и т.н. Пише, че като източници са използвани картите на австрийците и картата на Ж. Радев за района на циркусите Поповоезерен и Кременски. В самия пътеводител се вижда и друга информация използвана от книгата на Радев.
Интересното е друго. Пише за картата на Радев за района на Попови и Кременски ез., но в самия пътеводител нещата са представени по съвсем друг начин. Там е отбелязано, че циркусът на Попово ез. е ограден от върховете Сиври тепе, Ченгелчал, Демиркапия, Кралев двор, Момини двори, Дженгал, Мангър тепе и Безбог и в него има 27 езера.
Това за 27-те езера е взето от проф. Радев, но останалото е съвсем различна интерпретация. За името Сиври тепе стана въпрос в горните постинги. Явно тук е пропътувало известно разстояние и е кацнало върху Джангал. Ченгелчал е ни в клин ни в ръкав в цялата тая картина. Всеки знае, че той няма общо в Поповоя циркус. Връх Демиркапия!? - може би се има предвид това на което днес туристите казват Демиркапийски чуки (ново название, неизвестно за местните планинци). Момини двори отива на билото. Тук личи че има някаква несигурност, тъй като няколко реда по-надолу, на същата страница в пътеводителя, пише Момин двор - от множествено става единствено число. Така и тръгва по-нататък в туристическата литература. Джангал, в случая вече джЕнгал преплува езерото и отива на съседния връх. Тук става една любопитна бъркотия и с Мангър тепе, която е обект на друг анализ, но нея я оставям, за да не излизаме извън коментираната статия.
За Кременски циркус информацията дадена от Хаджирадонов също е твърде любопитна. Той отбелязва с името Джано рида, който разделя циркусите Кременски и Каменишки!? Освен това пише, че в Кременски циркус има 2 езера. Уж ползва картата на Радев, пък 2 езера. Както и да въртя радевата карта нанесените от него езера са повече. В самата книга, проф. Радев пише, че в горната част на Кременския циркус има 2 големи и 3 малки езера.
Относно идеята на статията, на две места по-горе съм обеснил каква е. Последвалите постинги са коментари, разсъждения и изводи относно топонимията в района, разкриване на част от миналото, представяне развитието на нещата в исторически план, както и запознаване на уважаемите четящи и пишещи във форума с биографиите на няколко интересни личности, изследвали Пирин през миналия век.
В този ред на мисли, на въпроса ти
iavkata написа:
Какъв е смисъла на всичко това?
бих дал следния отговор: Който не познава миналото си, няма бъдеще! Това е смисъла.
А какъв е смисълът на другото - да се подменят истинските имена?
Същият е смисълът човек да живее спокойно и подредено - просто е по-добре. Все е човек, все живее, но едното не като другото.
Вто Ное 23, 2010 1:50 pm
iavkata
Регистриран на: 19 Окт 2009 Мнения: 61 Местожителство: Sofia
тт
Както е тръгнало,всяка година ще излиза нов пътеводител,нови карти....Кому е нужно това?Отговора е ясен.
Вто Ное 23, 2010 2:31 pm
dido
Регистриран на: 03 Яну 2007 Мнения: 6464
whitefeather написа:
Или пък някой се бори за своите 5 минути слава.
iavkata написа:
Както е тръгнало,всяка година ще излиза нов пътеводител,нови карти....Кому е нужно това?Отговора е ясен.
В контекста на разговора - не ви разбирам коментарите. Кой е този някой дето се бори за 5 минути слава? Какъв е отговора на въпроса "Кому е нужно това?"?
_________________ Бутам след осмата бира
Вто Ное 23, 2010 2:47 pm
ggattov
Регистриран на: 16 Юли 2008 Мнения: 302 Местожителство: София
Здравейте
Дидо и Спиди да ме прощават за спама
хора - като не Ви е интересна темата не се занимавайте с нея, на мен лично не ми е особенно интересна и само я гледам отгоре-отдолу, обаче да отговоря защо е тази тема просто - както Дидо каза в събота: ,,защото има доста хора, на който тази тематика е интересна" - затова!!!
уважавайте интересите на другите и стига с разни подигравателни коментари и 5 мин слава?!?!?! то това си звучи само като комплимент за форума, ако от тук може някой да си издейства тия 5 минути
ако трябва само Дидо и Спиди да си коментират след като искат, на останалите какво Ви пречи това, ако нямате какво да кажете по същество?
това го пиша, защото познавам поне 5 човека, на който тази тема е интересна и само следят....
поздрави
Сря Ное 24, 2010 10:10 am
Друм
Регистриран на: 24 Яну 2008 Мнения: 203
Съгласен съм с ggattov.
Аз следя темата с интерес. Дори се надявам след като се изчистят нещата относно въпросните върхове (а те горе-долу вече станаха ясни), да се изяснят и други подобни случаи.
Както отбеляза Друм в общи линии нещата са ясни относно това, как са се развили нещата около имената на тези два върха. Радвам се толкова много хора проявиха интерес също. Разбира се тези факти неминуемо произвеждат въпроси и за други подобни казуси, каквито не липсват в Пирин. Този за Джангал и Момини двори е един от най-любопитните и затова се спрях на него.
Има накъде да се нищи и за правилното изписване на името Джангал, как се е стигнало то тук. Има много неща в статите книги, карти и документи. Същото се отнася и за Момини двори. Тук нахвърлях част от тях. Освен посочените автори има и други, които дават ценни сведения по въпроса.
Аз примерно много ценя данните за Пирин, които ни е оставил полк. П. Дървингов.
Той е обикалял Пирин като четник,а по късно се отдава на научна работа. При него също се намират потвърждения на нещата изложени в статията. И не само при него разбира се!
Видно е че през годините за това се е говорило и е ставало на въпрос по разните книги и изследвания. Покрай масовата смяна на названия 80-те г. работата е позамряла, но ето че сега отново става на въпрос. Добре е да познаваме историята и фактите, интересно е както за нас туристите, така и за хората, които се занимават с наука - езиковеди, географи и т.н. Останалото времето ще си го свърши.
Здравейте,
Досега чета от време на време във форумчето, но сега реших и да драсна някой ред. Дано не е късно , защото като гледам вече имената на тези легендарни пирински красавци сте ги сменили вече... не знам от коя инстанция, но явно е факт. Няма да вземам страна по спора, не съм 'най-големия', не съм такъв виден историк, ходил съм не много по Пирин - просто ще изкажа мнение. Като гледам тук много се държи на книжките та имам една две у нас и ги поразтворих... Поразрових се из нета, щото нямам точните снимки... "Джангал ( както пише ), означавало овца без агне. На такива овце при стриженето оставяли на хълбока пискюл от вълна за да ги познават и издояват напълно ". Действително и безспорно на върха на Джангал се забелязва т.н. пискюл:
Също така ми няправи впечатление логичния въпрос на Джорди - кой тогава е вече Момин двор, чието име бе отнето в тази тема. Или може би е накой друг 'двор' между Кралев двор и Момин двор?
Часовете са според зоната GMT + 3 Часа Иди на страница Предишна1, 2, 3, 4, 5Следваща
Страница 4 от 5
Не Можете да пускате нови теми Не Можете да отговаряте на темите Не Можете да променяте съобщенията си Не Можете да изтривате съобщенията си Не Можете да гласувате в анкети