Ако тази статия в "Новинар" я беше писал журналист,който има поне минимални
познания по новогръцки език(Димотики) нямаше да ги има тия смехории.
"Следователно необходимо е да се разтълкува какво означава думата „путус”. Тя произлиза от арабско-турската дума Putu и означава „култ”, „идол”, „кумир”.........."
Какви "путуси" ги гонят,какви кумири и идоли
Цялата работа е в това,че в гръцкия език не съществуват "б" и "ш",кото
съответно се заменят със "μπ" и "σ" т.е. "Αλη Μποτους".
Българският прочит ще бъде "Али Мпотус",да не говорим,че имената на
хора,реки,планини,местности и т.н. не се превеждат от един език на друг.
Ама нали трябва да ги пълнят с нещо тия вестници...........
Чет Окт 14, 2010 10:59 am
Malama
Регистриран на: 03 Окт 2007 Мнения: 173 Местожителство: София
Това е щото не са пили "мпира" с "кефтедес".
Извинявайте за офтопика, ама не се сдържах. Те повечето ни журналисти са пословични с познанията си, ама във века на интернет някак не върви да си пък чак толкова афиф.
Чет Окт 14, 2010 12:27 pm
dido
Регистриран на: 03 Яну 2007 Мнения: 6452
Тъй тъй, това ми беше мисълта
Нямат и 'Ч'. Затова върхове с българска жилка в името си ги догаждат на гръцки. За пример ще ти дам върха Чука Роса в планината Тимфи (в близост до Грамос). На гръцки се води "Τσούκα Ρόσσα" - транслитерирано фонетично на гръцки от българското звучене.
Лошото в статията е, че това не е просто поредната журналистическа измишльотина. Атанас Панчелиев е автора на единствения пътеводител за Алиботуш.
_________________ Бутам след осмата бира
Чет Окт 14, 2010 12:30 pm
jordy
Регистриран на: 13 Авг 2009 Мнения: 330
Няма лошо,човека може да напише пътеводител за ,която планина си иска,
въпроса е ,че прави свободни упражнения на тема "съвременен гръцки език".
Искрено се забавлявах с опитите му да разтълкува ...."значението на думата
путус",а то не е нищо друго,освен гръцко произношение на българската дума
"ботуш".
Чет Окт 14, 2010 1:28 pm
dido
Регистриран на: 03 Яну 2007 Мнения: 6452
Абе тъй е.
Аз по-скоро бих погледнал на статията като опит за проследяване на етимологията на топонима "Али Ботуш". Ама да се рови в гръцката транслитерация на това нашенско име, за да се стигне до тюркски корени не виждам смисъл, нито логика.
Айдее, появи се вече и Малък Гоцев връх. Ще питам автора довечера откъде го извади това название.
dido написа:
Атанас Панчелиев е автора на единствения пътеводител за Алиботуш.
Не е единствения. Автор на първия пътеводител за Алиботуш е проф. Г. К. Георгиев. Написан е през 1938 г., когато бъдещия професор е учител в гр. Неврокоп (Г. Делчев).
А, не знаех, че професора е издавал Алиботушки пътеводител
_________________ Бутам след осмата бира
Чет Окт 14, 2010 4:11 pm
ДИАНА
Регистриран на: 23 Май 2009 Мнения: 826 Местожителство: ПЛОВДИВ
Преди две години си купих пътеводителя „Славянка планина” лично от Атанас Панчелиев в родното му село Илинден /Гоцеделчевско/. Много го уважавам и имам някои от книгите му. Понеже не всички във форума имат пътеводителя и не всички знаят легендите за планината Славянка, аз ще цитирам тази, на която хората от родното му село просто вярват и никой не се рови и нищи в произхода на думите. И сега малкото останали жители на село Илинден не я наричат Славянка, а Алиботуш. Ето е и легендата:
„В старо време на голяма поляна в северното подножие на планината ставал ежегодно голям есенен панаир. Той бил посещаван от жителите на околните села от Мелнишко и Неврокопско /Гоцеделчевско/. На панаира редовен посетител бил и Али бей – виден, влиятелен османлия, господар на близкото село Лъки. Тръгвайки на панаир, от страх и предпазливост, той слагал лирите си /турски златни монети/ в ботуш, което не будело съмнение. Това обаче научил комита, който редовно бродил из тези места. На един панаир той решил на всяка цена да открадне парите на Али бей. Цял ден дебнел как да измъкне незабелязано ботуша с лирите. И когато късно след обяд, след разгара на търговията, стражата на Али бей се поотвлякла, доволна, че денят минавал спокойно, комитата грабнал ботуша, хукнал да бяга с все сила и в миг потънал в жълтозелените дебри на планината. Стражата ударила залп след него и надала вик: „Али бей ботуша, Али бей, ботуша!” Тя запълзяла бързо по склона, за да го догони, но смелият и бърз хайдутин, закрилян от гъстата гора, прехвърлил билото на планината, без да бъде настигнат. Стражата, отчаяна и смазана от умора, се върнала при своя господар и го уведомила, че комитата прехвърлил баира и не успели да го заловят. Тогава турският бей се провикнал: „Халал да ти е, булгар комита на Али бей ботуша, заради голямата ти храброст!” И препоръчал панаирът да се премести в село Търлис, а на планината останало името АЛИБОТУШ.”
_________________ Жена се милва до зори, планина се до пладне минава.
Човек със знанията си прави от планината или приятел, или враг.
Това е една от легендите за Алиботуш, има и други. Има друга за Али бей и Илия, също много популярна. Както и да е, "легенди"..., не искам да ги коментирам...
Не Можете да пускате нови теми Не Можете да отговаряте на темите Не Можете да променяте съобщенията си Не Можете да изтривате съобщенията си Не Можете да гласувате в анкети