Здрасти Ристе,
през Босфора обикновено само се минава. За мореплаване там не става, че е много оживен трафика. За целта се ходи в районите на юг, да речем от Измир.
Ако ти се обикаля Босфора с лодка като за гледката, отиваш там и си плащаш места в корабче за разходки. За 2-3 часа време ще огледаш всичко, че и ще ти писне.
Слоят съдържа 152 картни листа, повечето от които отпечатани в периода от навечерието на Балканските войни до края на Първата световна война. По принцип картата е била многократно преиздавана и допълвана през годините -- първоначално от виенския k.u.k. Militärgeographisches Institut, а впоследствие и от други военно-топографски служби. Част от съдържанието ѝ из нашенско е било заимствано от руските карти, издадени непосредствено преди нея.
_________________ "Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar." -- Antonio Machado
Съб Апр 19, 2025 7:34 pm
Rincewind
Регистриран на: 09 Апр 2013 Мнения: 875
Христос воскресе!
Стореното от Ведрин е толкова значимо, че трудно се поддава на оценка - това е единствената в света публикувана геореферирана, при това изключително прецизно, мозайка от картни листове (152 от общо 265 издадени някога) на една най-важните от историческа гледна точка европейски карти, с помощта на която се водят две световни войни. Няма друга карта, която да предлага толкова пълна картина на континента от времето преди "възродителните процеси", на които е подложена топонимията през XX в., на традиционната, прединдустриална, пътна мрежа, и т. н.
В редица отношения картата е компилативен труд. В голяма част от територията на днешна България и Одринска Тракия тя не е нищо друго, освен копие на руската петверстова карта, която също е слой на kade.si. Разлики с последната се виждат ясно в Северна Добруджа, където румънците правят нова триангулация и картиране в мащаб 1:100.000 през 80-те години на XIX в., които биват използвани за австро-унгарската карта. "Сръбската част" почива на генералщабната карта на кралство Сърбия, изготвена в края на 80-те и началото на 90-те години на XIX в.
В югозападната част на днешна България обаче руският военно-топографски корпус не е работил и в тези земи австро-унгарската карта стъпва най-вече на собствени теренни разузнавателни данни и частична триангулация, правена през през 70-те години на XIX в. Вижда се с просто око, че в тази си част (поне що се отнася до нашата територия) картата е най-неточна и непълна - по обективни причини, а не заради недобро георефериране от страна на Ведрин. Собствено австро-унгарските триангулачни точки са означени с обърнати надолу триъгълници и в общия случай са доста прецизни (например Петрич), макар и невинаги (например Неврокоп). Пространствата между тях не са заснемани инструметално, а най-вече окомерно, поради което нанесените на картата места са сравнително малко, а разликите с действителното им местоположение понякога възлизат на километри.
Отново - поздравления и възхищение към Ведрин за тази изключително комптетентна и стойностна работа!
PS: картната легенда от времето, от което са повечето от листовете в мозайката на kade.si.
Часовете са според зоната GMT + 3 Часа Иди на страница Предишна1, 2, 3 ... 16, 17, 18
Страница 18 от 18
Не Можете да пускате нови теми Не Можете да отговаряте на темите Не Можете да променяте съобщенията си Не Можете да изтривате съобщенията си Не Можете да гласувате в анкети