ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Рилски Поход 5 дни, Мнения и Препоръки
Иди на страница Предишна  1, 2
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Рила Предишната тема
Следващата тема
Рилски Поход 5 дни, Мнения и Препоръки
Автор Съобщение
Митак



Регистриран на: 04 Мар 2014
Мнения: 571

Мнение Отговорете с цитат
Може да помислиш и за този вариант на 1 ден:
Костенец -> хижа Белмекен.
Чет Сеп 26, 2024 3:28 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3094

Мнение Re: vladofff Отговорете с цитат
HeliosRays написа:
... Орловец. Там на картата има един праг, и други хора ми казаха за него. Гледах един клип и един човек каза че от Изток е по-лесно, но това само като го видя ще потвърдя. Както и колегата по-горе каза подсичането на Орловец си е по-сложно.

От изток било по лесно... ми по -лесно е, щот няма праг, а пътека, ама това на теб не ти върши никаква работа, защото ще го качиш от изток, пък няма как да го слезеш обратно, а трябва да ходиш на запад, съответно да минеш през оня праг. А оня праг е само метър и половина и е лесен, но минаването е ДИАГОНАЛНО и ако се занесеш нанякъде, те чака не диагонално търкаляне, а директно падане надолу. То ще е такова, че в най-щадящия случай най-малко ще приключиш с планините...Освен това правиш ненужна денивелация, която е доста уморителна за ден, в който си тръгнал от Рибни за Вазов.
Тъй като съм минавал от всички места по много пъти, смятам, че описаното от мен подсичане от север е в пъти по - безопасно спрямо прагът в западния кулоар. Освен това под изсечените стъпки има няколко метра полегнали скали и няма сериозна пропаст, както е под стъпалото в западния кулоар. Който ти е казал, че подсичането на Орловец от север е ПО-СЛОЖНО от стъпалото в западния кулоар със сигурност никога не е подсичал северно Орловец, за последното се подписвам с две ръце.
Има и вариант за подчичане на Орловец от ЮГ, при това само по трева, но не го препоръчвам, защото много обикаля, а и на места туфите са такива, че и от тях може да се "падне".
Чет Сеп 26, 2024 3:48 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
HeliosRays



Регистриран на: 12 Фев 2021
Мнения: 30

Мнение Отговорете с цитат
Митак написа:
Може да помислиш и за този вариант на 1 ден:
Костенец -> хижа Белмекен.


Знаеш ли , това май ще е по-добре от колкото да бъхтя по асфалта. А пък и от там не съм го минавал. А и може да намеря някой от Костенец да ме метне до село Костенец. От София с влака се пътува по-бързо.

Благодаря, ще го помисля.
Чет Сеп 26, 2024 3:50 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3094

Мнение Отговорете с цитат
HeliosRays написа:
Митак написа:
Може да помислиш и за този вариант на 1 ден:
Костенец -> хижа Белмекен.


Знаеш ли , това май ще е по-добре от колкото да бъхтя по асфалта. А пък и от там не съм го минавал. А и може да намеря някой от Костенец да ме метне до село Костенец. От София с влака се пътува по-бързо.

Благодаря, ще го помисля.

1. Има маршрутки и таксита от гарата. Има и една друга врътка - преди време съм се пазарил с местните таксисти и ме закарваха не само до с.Костенец, не само до Вилите, ами чак на х.Гургулица, откъдето по червената марка /тук доста форумци имаме принос към възстановяването на тази пътека/, най-лесно и бързо се стига до х.Белмекен - това е теоретично най-бързия вариант от север.
2. Сега за прагът в западния кулоар виж снимката - стъпалото е там, където се разделят двете червени линии. Ако случайно се сурнеш от там, сам прецени къде ще идеш.

Чет Сеп 26, 2024 4:00 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
HeliosRays



Регистриран на: 12 Фев 2021
Мнения: 30

Мнение Отговорете с цитат
[quote="vladofff"]
HeliosRays написа:
Митак написа:
Може да помислиш и за този вариант на 1 ден:
Костенец -> хижа Белмекен.


Знаеш ли , това май ще е по-добре от колкото да бъхтя по асфалта. А пък и от там не съм го минавал. А и може да намеря някой от Костенец да ме метне до село Костенец. От София с влака се пътува по-бързо.

Благодаря, ще го помисля.

1. Има маршрутки и таксита от гарата. Има и една друга врътка - преди време съм се пазарил с местните таксисти и ме закарваха не само до с.Костенец, не само до Вилите, ами чак на х.Гургулица, откъдето по червената марка /тук доста форумци имаме принос към възстановяването на тази пътека/, най-лесно и бързо се стига до х.Белмекен - това е теоретично най-бързия вариант от север.
2. Сега за прагът в западния кулоар виж снимката - стъпалото е там, където се разделят двете червени линии. Ако случайно се сурнеш от там, сам прецени къде ще идеш.


Е от това по-добро обяснение нямаше да видя. Благодаря ти!
Виждам и че ако тръгна по шейната пътувам към Дядо Мраз.
Значи това на снимката е Орловец сниман от Запад, и това е слизането от него на изток , прага ,видях къде двете линии се разделят. На картата го дава това малко по-надолу. Но върхът свършва на контура 2600м. (там е маркиран и прага)
Но те слушам тука.
Ако го слизам тогава този праг, а не продължа към БАК, защото стигна ли Орловец няма връщане (е ако се опръцкам може хаха)
Значи ще го снимам в паметта си това, и ще запомня че трябва да го правя по този диагонал на Север (диагонала върви на Север).
Добре но пътеката на картата минава баш през Орловец през този праг. В линкът съм качил снимки може ли да те помоля да ми покажеш къде е това подсичане от Север. Аз мога да си го представя преди да изкача Орловец не го изкачвам а го минавам от северната страна и просто изкачвам пак на пътеката ?
Линкове (Трябва да работят вече и двата)
Орловец:
https://drive.google.com/drive/folders/1XdQRHteGbpfMAiqbumNUwOMcbjzGrAt4?usp=sharing
Други:
https://drive.google.com/drive/folders/1frFkYfqxN7d_4Gcx7GeUmGX2yGC2N-ZC?usp=sharing

Ако не живи и здрави, каквото ми е влезнало в главата и после просто ще внимавам и няма да си правя ненужни експерименти. Но все пак ще опитам.
Благодаря пак за снимката доста точно, за да си напиша домашното.
Чет Сеп 26, 2024 5:45 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3094

Мнение Отговорете с цитат
HeliosRays написа:

Значи това на снимката е Орловец сниман от Запад, и това е слизането от него на изток/не това си е западния склон на Орловец, на изток каквото има, тук не се вижда!/ , прага ,видях къде двете линии се разделят. На картата го дава това малко по-надолу. Но върхът свършва на контура 2600м. (там е маркиран и прага), /[u]не върхът е 2886м,но прагът е надолу.[/u]/
Но те слушам тука.
Ако го слизам тогава този праг, а не продължа към БАК, защото стигна ли Орловец няма връщане (е ако се опръцкам може хаха) /Тук изобщо не ми е ясно за какво говориш-явно си ги представяш нещата наобратно. Твоят път е Изток-Запад.Това означава, че ако не подсечеш от север, както писах че е най-лесно, трябва от северното подножие на Злия зъб да се качиш по сипея между този връх и Орловец докато излезеш на седлото Прозореца. Там си има пътека, която извежда на върха на Орловец- това е мястото, за което "специалистите" са ти казали, че е лесно. Да лесно е, но като стигнеш върха, трябва да продължиш на запад със слизането в западния кулоар и ще стигнеш стъпалото от снимката. След него, се ходи по лек диагонал, твое дясно, като слизаш на запад, по тревен корниз, който се смъква до пътеката на седлото с Големия петел, откъдето се прави южно подсичане по посока Елени връх и Мальовица/
Значи ще го снимам в паметта си това, и ще запомня че трябва да го правя по този диагонал на Север (диагонала върви на Север).
Добре но пътеката на картата минава баш през Орловец през този праг. В линкът съм качил снимки може ли да те помоля да ми покажеш къде е това подсичане от Север. Аз мога да си го представя преди да изкача Орловец не го изкачвам а го минавам от северната страна и просто изкачвам пак на пътеката ?

ето ти снимки как се прави подсичането от север:
това е снимка правена някъде от Ловница, т.е. откъдето ще дойдеш. в жълтия кръг е мястото, където са изсечените стъпки, точно не мога да го дам, трябва да търсиш каменни пирамидки, които показват мястото.


а това пък е снимка от обратната страна - за да видиш къде точно минава подсичането по терасата, северозападно от Орловец и как се стига до седлото с Големия петел:
В зелено съответно е пътя по картата, със стъпалото, минаваща през върха.


Надявам се да съм помогнал.
Пет Сеп 27, 2024 9:32 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
HeliosRays



Регистриран на: 12 Фев 2021
Мнения: 30

Мнение Отговорете с цитат
vladofff написа:
HeliosRays написа:

Значи това на снимката е Орловец сниман от Запад, и това е слизането от него на изток/не това си е западния склон на Орловец, на изток каквото има, тук не се вижда!/ , прага ,видях къде двете линии се разделят. На картата го дава това малко по-надолу. Но върхът свършва на контура 2600м. (там е маркиран и прага), /[u]не върхът е 2886м,но прагът е надолу.[/u]/
Но те слушам тука.
Ако го слизам тогава този праг, а не продължа към БАК, защото стигна ли Орловец няма връщане (е ако се опръцкам може хаха) /Тук изобщо не ми е ясно за какво говориш-явно си ги представяш нещата наобратно. Твоят път е Изток-Запад.Това означава, че ако не подсечеш от север, както писах че е най-лесно, трябва от северното подножие на Злия зъб да се качиш по сипея между този връх и Орловец докато излезеш на седлото Прозореца. Там си има пътека, която извежда на върха на Орловец- това е мястото, за което "специалистите" са ти казали, че е лесно. Да лесно е, но като стигнеш върха, трябва да продължиш на запад със слизането в западния кулоар и ще стигнеш стъпалото от снимката. След него, се ходи по лек диагонал, твое дясно, като слизаш на запад, по тревен корниз, който се смъква до пътеката на седлото с Големия петел, откъдето се прави южно подсичане по посока Елени връх и Мальовица/
Значи ще го снимам в паметта си това, и ще запомня че трябва да го правя по този диагонал на Север (диагонала върви на Север).
Добре но пътеката на картата минава баш през Орловец през този праг. В линкът съм качил снимки може ли да те помоля да ми покажеш къде е това подсичане от Север. Аз мога да си го представя преди да изкача Орловец не го изкачвам а го минавам от северната страна и просто изкачвам пак на пътеката ?

ето ти снимки как се прави подсичането от север:
това е снимка правена някъде от Ловница, т.е. откъдето ще дойдеш. в жълтия кръг е мястото, където са изсечените стъпки, точно не мога да го дам, трябва да търсиш каменни пирамидки, които показват мястото.

а това пък е снимка от обратната страна - за да видиш къде точно минава подсичането по терасата, северозападно от Орловец и как се стига до седлото с Големия петел:
В зелено съответно е пътя по картата, със стъпалото, минаваща през върха.

Надявам се да съм помогнал.


Просто по-добре няма как да ми се покаже. Благодаря ти много ! Ще го изуча и ще преценя. Ще видим и условията на място !! После ще пиша как съм прекосил.
Пет Сеп 27, 2024 10:14 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3094

Мнение Отговорете с цитат
HeliosRays написа:
....

ако е лошо времето или имаш някакви съмнения, просто си слез до първа/втора тераса /не знам в каква посока ги именуват, но става въпрос за по-горната../ по синята маркировка и отсреща се качи по стандартната червена пътека. Единствено не препоръчвам да качваш Орловец и да слизаш от запад. При такъв дълъг преход има натрупана умора, понякога ти става все едно, а освен това слизанията винаги са по-опасни от качванията по такива места.
Пет Сеп 27, 2024 10:21 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Митак



Регистриран на: 04 Мар 2014
Мнения: 571

Мнение Отговорете с цитат
Горната е втора.
Пет Сеп 27, 2024 11:12 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Man



Регистриран на: 11 Ное 2021
Мнения: 22

Мнение Отговорете с цитат
"Района е много хубав и тих, няма никой. освен като започне гората разни ловци, ако е сезон.
П.С -- там много не гледат къде срелят и според мен са доста неточни, затова че внимавай ако преминаваш и чуваш изтрели наблизо, да не те уцели някой. Сигурно нищо няма да ти стане, ако не те уцели в главата, затова че носи очила за всеки случай."

Използвайки темата да питам:

Има ли маршрути в района над Дупница, Сапарева баня и селата между тях където човек да може да се разходи безопасно през есента и зимата( в разгара на ловния сезон)?
Района би следвало да е доста приятен по това време на годината.
Пет Сеп 27, 2024 1:54 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
HeliosRays



Регистриран на: 12 Фев 2021
Мнения: 30

Мнение Отговорете с цитат
Man написа:
"Района е много хубав и тих, няма никой. освен като започне гората разни ловци, ако е сезон.
П.С -- там много не гледат къде срелят и според мен са доста неточни, затова че внимавай ако преминаваш и чуваш изтрели наблизо, да не те уцели някой. Сигурно нищо няма да ти стане, ако не те уцели в главата, затова че носи очила за всеки случай."

Използвайки темата да питам:

Има ли маршрути в района над Дупница, Сапарева баня и селата между тях където човек да може да се разходи безопасно през есента и зимата( в разгара на ловния сезон)?
Района би следвало да е доста приятен по това време на годината.


Аз ще си сложа светло жълтият отразителен дъждобран за раницата. Не знам дали да свиря и да викам, защото или няма да ме чуят или само ще се изморя и притеснявам за нищо, а ако ме чуят може да ми скочът на бой че плаша дивеча хахах Ослушвай се! Ако се притесняваш, винаги може да си разработиш къде отиваш и да се запознаеш кои са ловните дружинки и да им се обадиш ако имат стопанство.
Пет Сеп 27, 2024 5:56 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Рила Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2
Страница 2 от 2

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov