ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Карлово- х.Левски -з. Ботев - връх Ботев - х.Левски- Карлово

 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Стара планина Предишната тема
Следващата тема
Карлово- х.Левски -з. Ботев - връх Ботев - х.Левски- Карлово
Автор Съобщение
Иво_от_Хаджиево



Регистриран на: 16 Юли 2024
Мнения: 3

Мнение Карлово- х.Левски -з. Ботев - връх Ботев - х.Левски- Карлово Отговорете с цитат
Здравейте

Аз съм напълно нов във форума и почти толкова нов и в изкачването на върхове. Преди 5 години изкачих връх Белмекен от езерото под него. Това е единственият ми изкачен връх. На 33 години съм, от Хаджиево, община Пазарджик. В сравнително добра физическа форма. Имам базово оборудване, основно вследствие на ходенията ми на палатки покрай реки и язовири. Имам раница, която събира базови принадлежности, имам обувки за планински преходи, имам спален човал, палатка. Сега съм в да кажем особен период и искам да предизвикам себе си. Затова след кратки размисли реших да изкача един отдавна желан от мен връх. Връх Ботев. От подробните разкази на една мадама в блога й, реших да го направя като от Карлово се изкача до хижа Васил Левски в петък. В събота сутринта тръгна за върха през заслон Ботев и се върна до следобед по същият маршрут. Да нощувам отново в хижата ( или около нея, ако няма места) и да сляза до Карлово. Ще бъда сам. Ще се обадя предварително в хижата да попитам за място. Планувам го за 2-4. Август. Бих искал да ви помоля за няколко съвета:
1. Мислите ли, че е твърде голяма хапка, за толкова нов "турист изкачвач на върхове"?
2. По този маршрут пише, че трябва да се внимава за пасищни кучета, имам спрей и палка за защита от тях. Нещо друго конкретно сещате ли се, освен животни, влечуги и всъщност общо взето всичко?
3. Избирам тази хижа, защото е по-малка и искам да избягам от големи и шумни компании, макар че не е сигурно. Мислите ли, че тази вила е добър избор, както и избраният от мен маршрут?
4. Къде бих могъл да спра колата си според вас в Карлово така, че да съм близо до пътеката за хижата, да е горе-долу безопасно и не на последно място да е безплатно?
5. Бих приел всякакви съвети за всичко, което сметнете за необходимо.

Благодаря [/b][/i]


Последната промяна е направена от Иво_от_Хаджиево на Чет Юли 18, 2024 6:32 pm; мнението е било променяно общо 2 пъти
Чет Юли 18, 2024 5:19 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2449

Мнение Отговорете с цитат
Няма да имаш никакви проблеми ... Тези кучета не са проблемни овчарските, но трябва да знаеш как да подхождаш към тях. Обикновено тези, които се жалват във фейсбук, първо са страхливи и второ са нагли, понеже се завират директно в стадата и кучетата реагират, съответно ги пръскат със спрейове и другия път като мине някой, ще се държат по агресивно. Кучета има на баш Мандра, просто като минаваш бъди спокоен говори им не прави резки движения и най-добре леко да заобиколиш. Съответно ако ти се пуснат, щеките отпред и се навеждаш за камък, но това в краен случай.

Пак казвам ако си подготвен физически и времето е добро е съвсем приятен преход така както си го намислил и ако е хубаво времето няма никакъв проблем.

Тук наскоро ме каниха да го правим същото нещо но за 1 ден. Обаче става доста дълго, може би ще го направя когато е по-хладно времето. Така както си го намислил е идеално.
Чет Юли 18, 2024 5:55 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Иво_от_Хаджиево



Регистриран на: 16 Юли 2024
Мнения: 3

Мнение Отговорете с цитат
Благодаря
Чет Юли 18, 2024 6:33 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
stealth



Регистриран на: 30 Авг 2018
Мнения: 242
Местожителство: Хасково

Мнение Отговорете с цитат
Тази неделя бях до х.Васил Левски от Карлово. Идеален преход за лятото - все в гора и почти изцяло покрай вода. Да, сега денят е голям, не е нужно да бързаш и не би следвало да имаш проблеми.
Уговори си предварително нощуването, не е необходимо да носиш ненужни неща за бивакуване. Не мисля, че ще имаш проблем с паркирането в Карлово. Зареден телефон + планинарската карта за off-line ползване (разгледай форума) в него. Не знам как е положението с водата над хижата, гледай да си носиш достатъчно.
Чет Юли 18, 2024 8:03 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
aldo



Регистриран на: 25 Сеп 2018
Мнения: 219
Местожителство: Варна

Мнение Отговорете с цитат
Ако тръгнеш по-ранко сутринта от Карлово и времето е с теб, можеш спокойно да стигнеш до заслона и да преспиш там. Хем ще ти е по-интересно, хем ще е и малко предизвикателство, млад и силен си!
Чак към Башмандра мисля, че нямаш работа. Бих препоръчал при хубаво време да хванеш зимната(колова) маркировка над х. Левски, като излезеш от гората има порутени основи на мандра ли, саи ли... и от там нагоре към билото, а от него вдясно към върха и заслона под него. По-обзорно е и не си заврян по южния склон да лееш пот. Вода и по-икономично пиене, само "да наквасиш уста" както се казва, някой и друг плод хич няма да е излишен.
За кучетата са ти казали, со кротце со благо, ако минаваш покрай стада. А от влечугите с нежни имена... много пъти съм бил по тоя край и само веднъж видях една наблизо , бяхме почти на върха на Амбарица. което разбира се не значи, че не трябва да се внимава къде вървиш.
Чет Юли 18, 2024 9:11 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Иво_от_Хаджиево



Регистриран на: 16 Юли 2024
Мнения: 3

Мнение Отговорете с цитат
Благодаря на всички ви.
Пет Юли 19, 2024 9:27 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Dimov



Регистриран на: 22 Дек 2017
Мнения: 331

Мнение Отговорете с цитат
Аз подкрепям по-консервативния подход - т.е. с 2 нощувки на хижа Васил Левски. Обади се предварително, задължително! Палатка не ти трябва.
Във вече далечната 2016-та изкачих връх Ботев точно по-същия начин и в края на втория ден бях благодарен, че съм избрал втора нощувка, вместо да слизам вечерта до Карлово.
Тогава опитът ми беше минимален, май ми беше едва трето излизане в планината. Сега вече са ми съвсем различни преценките за лек преход и тежък преход, но това няма значение.
Единствената разлика от твоя план е, че минах и в двете посоки през върховете Жълтец, Млечен чал и Безименен, и то не за друго, а защото пропуснах по-пряката пътека.

Сподели как е минало после.
Пет Юли 19, 2024 5:03 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3347
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
Привет!

Ако нямаш пътеводители за Стара планина – ето един хубав пътеводител – на Пелитко:

https://www.pelitko.com/index.php?option=com_k2&view=itemlist&layout=category&task=category&id=30&Itemid=151

Можеш да помислиш и за кръгов маршрут, за да не се връщаш по същия път и да видиш нови неща.

Например:

1-ви ден: Карлово – хижа „Равнец“ – Дюза – заслон „Ботев“ – без раница до връх Ботев за залеза – заслон „Ботев“
2-ри ден: Заслон „Ботев“ – Млечния чал – хижа „Васил Левски“ – хижа „Балкански рози“ – хижа „Хубавец“ – Карлово.

Разбира се, може и да размениш първия и втория ден, както и да нощуваш на хижа „Васил Левски“, но залез и/или изгрев на връх Ботев не е за изпускане.

Относно кучетата – вече са ти написали: По възможност ги заобикаляш и им говориш. Щеките ги прибираш зад гърба, защото някои кучета възприемат щеките като заплаха и започват да те лаят и да ти се нахвърлят, ако ги размахваш срещу тях, така че както е написал Калоян – щеките в краен случай пред тебе.

За паркирането в Карлово – паркирал съм близо до туристическия център на ул. „Тодор Каблешков“:

https://www.kade.si/index.html#map,user-data=19/2761699.56/5258604.3/0

Също и до началото на синята маркировка за хижа „Васил Левски“:

https://www.kade.si/index.html#map,user-data=19/2761273.34/5258693.69/0

Доколко е безопасно за колата да не ти я разбият – не знам.


Ако имаш други въпроси – задавай смело. Успех и после да напишеш пътепис как е минало!




____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!
Пет Юли 19, 2024 7:44 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Стара планина Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Страница 1 от 1

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov