Без изобщо да съм я чувал тази фирма, днес по някакви новини споменаха, че продукцията ѝ се предлагала изключително в София и Видин.
На пръв поглед- какъв е проблемът, но някак намирисва.
Какво от това, че тия ще намалят цената на нещо си, щото видите ли (никой не го вижда, но така казват) това отговаря на пазарните условия, макар само на малка част от страната, въпреки относително високият пазарен дял в столицата.
Пловдив, Русе, Склаве, Припек, Сатовча.......
Сря Фев 22, 2023 4:39 pm
kaloyanv
Регистриран на: 22 Авг 2018 Мнения: 2549
Проучване: Подсладител води до инфаркт и инсулт
Все пак да подчертая че това е само едно изследване
Лабораторни изследвания върху животни показват, че заместителят на захарта кара тромбоцитите да се съсирват по-лесно.
Цитат:
Подсладителят еритритол, който се използва като заместител на захарта, е свързан със съсирване на кръвта, което води до инсулт, инфаркт и смърт. Това показва ново проучване, публикувано в понеделник в списанието Nature Medicine.
"Рискът за съсиреци не е малък", заяви водещият автор на изследването д-р Стенли Хейзън, директор на Центъра за сърдечно-съдова диагностика и превенция в Изследователския институт Lerner на клиниката в Кливланд.
Хората със съществуващи рискови фактори за сърдечни заболявания, като диабет, са два пъти по-склонни да получат сърдечен удар или инсулт, ако имат високи нива на еритритол в кръвта си.
„Ако в кръвта нивото на еритритол е около 25%, има около два пъти по-голям риск от инфаркт и инсулт“, каза Хейзън.
Допълнителни лабораторни изследвания и проучвания върху животни показват, че еритритолът кара тромбоцитите да се съсирват по-лесно.
„Това е тревожно. Има риск от съсирване на кръвта след използването на еритритол“, каза д-р Андрю Фрийман, който не участва в изследването.
В отговор от Съвета за контрол на калориите казаха пред Си Ен Ен, че „резултатите от това изследване са в противоречие с десетилетия научни проучвания, показващи, че нискокалоричните подсладители като еритритол са безопасни“.
Какво е еритритол?
Подобно на сорбитола и ксилитола, еритритолът е захарен алкохол, който се среща естествено в много плодове и зеленчуци. Неговата сладост е около 70% от тази на захарта, но калориите са нулеви.
„Еритритолът прилича на захар, има вкус на захар и може да се използва в готвенето. Той стана любимецът на хранителната индустрия и е изключително популярен в използването за нисковъглехидратни продукти и храни“, каза Хейзън.
Изследването има за цел да открие неизвестни химикали или съединения в кръвта на човек, които биха могли да предскажат риска от инфаркт, инсулт или смърт през следващите три години. Екипът учени е анализирал 1157 кръвни проби на хора, изложени на риск от сърдечни заболявания. Те са събрани между 2004 и 2011 г.
“Човешкото тяло естествено създава еритритол, но в много ниски количества, които не биха отклонили кръвните проби”, каза той.
„Това, което виждаме с еритритола, е, че тромбоцитите стават много отзивчиви - само 10% стимулант са нужни за образуване на съсирек“, каза Хейзън.
Сред изследваните има и осем здрави доброволци, които са пили напитка, която съдържа 30 грама еритритол. Това е количество, което много хора в САЩ консумират редовно.
„30 грама бяха напълно достатъчни, за да накарат кръвните нива на еритритол да се повишат хилядократно“, каза Хейзън.
Сря Мар 01, 2023 10:52 am
amorpheus
Регистриран на: 11 Сеп 2007 Мнения: 163 Местожителство: София
Българско олио се продава за гръцки зехтин.
Предполагам става дума за популярните разфасовки от тоя тип, продавани на Кулата, Женския пазар и много други места.
Ако нещо е твърде хубаво да е истина, вероятно не е 😃
Пон Дек 04, 2023 4:54 pm
аngel
Регистриран на: 02 Юни 2015 Мнения: 1976
amorpheus написа:
Българско олио се продава за гръцки зехтин.
Предполагам става дума за популярните разфасовки от тоя тип, продавани на Кулата, Женския пазар и много други места.
Ако нещо е твърде хубаво да е истина, вероятно не е 😃
То чак твърде хубаво не е , фалшификатите винаги се правят, за да се стигне цената на оригинала - минус 30 % . Преди 8 години това ми беше работата, продавах зехтин. Качествен гръцки, бил съм на изложения в Атина с 300 производителя на зехтин, това е милиарден бизнес където много държат на спазване на процедурите и технологията. Които са :
- маслините се тръскат внимателно, после насипват в конопени чували / не найлонови ! / . Вашно е , защото найлонът дере, а окисляването и развалянето на маслината започва от одраксването й.
- до 24 часа трябва да е пресована - студена преса. То е центрофуга, по точно .
Истински зехтини, добри :
- В Кауфланд - всички от производителя Йонис / тоя внасяхме, преди Кауфланд да ни го отнеме /
- Въф Фантастико - всички видове Карпеа
Само от бутилка . На другите нямам доверие. Испански и италиански - не. Особено трябва да се внимава къде е разфасован - ако е в България, значи е менте. Гръцкият зехтин се бутилира само в Гърция по закон. Нещо от старите писания за зехтина :
Киселинността на зехтина не е негово качество . Това е гаранция и измерване на показател , че зехтинът е добиван без да се драскат маслините и още същият ден от брането им, както и за хигиената и стандартите при съхранението му. Това определя киселинността - по-ниска , по добра хигиена и начин на добив. Не се хващайте на киселинност на сертификат - важна е тази на бутилката. Скъпите зехтини, имат киселинност под 0.3 . Под 0.5 е отличен ако се намери за под 19 лв. Границата е до 0.8 - нагоре не е екстра върджин зехтин, маслините са седяли, вкисвали са . Това не е най- лошо. Лошото е - Салатният/ наречен в БГ / зехтин помаче, се прави от остатъците от производството на е. върджин - от костилки и, и затова може да е зелен на цвят. В Гърция го използуват само за готвене.
Вкусовите качества и витамините , олеините в ЕВ зехтина не се измерват с киселинност- те зависят от вида на маслините и почвено - климатичните условия .Най-добрите сортове са мавруля и коронейки, които виреят само в Пелопонес и Крит / там имат и още по-редки, но зехтинът от тях е с малък добив и заминават директно към Ривиерата и др. места с много излишни кинти/.
За добрият зехтин, студеното пресоване до 28 градуса е основно. Някои производители от Крит даже го правят и под земята , за да е ниска температурата .Това различава ЕВ студено пресован зехтин от другите мазнини - олиото, както и помаче зехтинът, се извличат с помощта на химикали. затова ЕВ зехтнът е по-скъп - от10-11 кг маслини, излиза 1 литър. После отива извън производителя на ЕВ , той не иска да прави такива неща, няма промишлени инсталации и не иска да разваля реномето си - на химическа обработка - купуват го други гръцки зехтинпроми или испанци и се добива помаче зехтин - още няколко литра на 10 кг.
Общо взето, за ЕВ се иска хубави маслини и много труд , както е относително евтини инсталации - добивът обаче е малък . Затова го сравнявам с домашната ракия. Принципа е един и същ.
Та от веригата супермаркети ти казват – ще купуваме естра върджин зехтин от вас до 5.80 -6 лева . Надценката им е 40 %, която е реална – имат централни складове и логистика, много разходи за персонал и транспорт . Ще си кажете – защо не си внасят сами стоките? Не става – по-изгодно им е да работят с доставчици , иначе складовете им ще са като летище София, служителите тройно повече. Така , даже и със зареждане само за 1 седмица напред, складовете им пак са огромни. Когато доставчиците изведнъж се оттдръпнат – вижте какво стана с Карфур, скоро ще е Пикадили.
Казват ти и ти решаваш – този зехтин при веригите е бутилираният като „тяхна” марка – ако се установи нещо, изгаря доставчика- в случая някаква пловдивската фирма,която никой не я знае, това е склад на едро, не е продавал на потребители а само на магазини – големи, малки, колкото могат да привлекат. Той също не изгаря, защото сигурно е бушон – направена фирма от стари играчи в бранша, в някое село взимат склад, който е от затворен тип – няма служители, продават колкото могат – за 50-100-300 000 лв и като дойде проверка, няма никой-празен склад под наем, фиктивни лица. Като отшуми пак ще го отворят, може и в друго село, дават се за без пари читалища, училища, ткзс -сгради, слагаш СОТ който е по-скъп от наема и си готов.
В статията има няколко общи вярни неща, но написалият я явно никога не е продавал зехтин. Потреблението не е 1-2% от общото количество мазнини, като влезете в някой хипермаркет се вижда ясно, че зехтинът е повече от всички други мазнини взети заедно. Той не седи по щандовете – ако една стока няма достатъчно продажби във веригата, моментално се спира и се заменя , мястото на излагане на щанда/ регал е точната дума за кратко/ е скъпо и трябва да носи приход на веригата. Над 60 %от продажбите на хранителни стоки в България вече са във вериги.
Другото твърдение, че зехтин не се продава на борсите – така е , не защото продажбите и количествата са малки, а защото не е универсална стока като замразен портокалов сок. Само ние имаме над 40 вида разфасовки на 3 производителя зехтин вече – едни са за горният клас потребители, други са насочени към ВИП клиенти, има и по-икономични големи разфасовки за ресторанти-хотели –кетъринги, то не са зехтин за подаръци, за кърмачета и майки - кърмачки, с риган, с лимонов сок и какво ли не още. Така се правят от това 2-3 кашона, от другото 5-6, бързо се стига до 70 кашона – едно пале, внася се и после пак, за да е пресен зехтитът. Ако е само един вид зехтин, няма как с него да държиш разнообразни клиенти и да разширяваш продажбите.Всичкият зехтин с изключение на ВИП е един същ като качество с малки вариации, ние специално много държим на качество, проби, киселинност, димност и други изследвания, и нямаме много евтин зехтин. Няма как да стане борсова стока, което сигурно е желанието на въпросният господин, то е все едно парфюми да ги продаваш на тон на борсата. От борсите искат да става така : обаждат ни се постоянно, всякакви уж борси се нароиха – платете 100 лв за да участвувате в търг на 5 тона от еди какво си – отговора е културен: Нямаме възможност да участвуваме , затваряш телефона, той да разбира : абе бегай некъде не ни губи времето, ще вземеш от 20 доставчика по 100 лв без да знаем реално какво се прави.
Дълго стана , но планинарите поне да знаят, какви са хватките в тая игра. По- горе бях писал как да си купуваме добър зехтин . И сега, повечето от зехтина – и във веригите, и в малките магазини, е менте / на пазарищата пък 100 % , там имаме само 2 клиента като за цяр, искат винаги нещо много евтино/. Но пък истинският хубав есктра върджин студено пресован зехтин, е страхотна храна.
Опасни зони на ментета : не от големите марки от големите зехтинпроми / правилно в статията, тези отбелязани 70 %, са всичкото производство на зехтинпромите/ и не от ”автентични” железни варели в малки магазини, не и нефилтриран/разбирай мръсен с есенция/.
Хубав зехтин си взимам
Най-накрая, се обзаведох с хлебопекарна. Не обичам евтинии, проучих малко и разбрах, че Тефал се смятат за най-доброто. Сучайно нацелих и голяма примоция на Тефал. В сайта на Тефал, не в Технополис например е 350 лв, в Тефал 230, но ми сложиха още 10 % отстъпка и стана 214, отделно дават и хубав неевтин подарък . Директно от Франция идва, транспорта е техен, за 4-5 дни, тук имат сервиз и обслужване. Избрах не най-тежкият и обемен модел, не си падаме по кифли и франзели, а по-компактният, който да можем да го носим в колата с нас. https://www.tefal.bg/p/%D1%85%D0%BB%D0%B5%D0%B1%D0%BE%D0%BF%D0%B5%D0%BA%D0%B0%D1%80%D0%BD%D0%B0-pain-et-tresors-pf250135/7211003102
Леба стана идеално. Точно се спазват пропорциите, много помага и една мерителна лъжичка Тефал, поръчва се допълнително за 2 лефа. Без някакви изгъзици с италиански и готови брашна, със София мел и Топаз най-обикновеното, от леф и 70-90 килото. В БГ Мама ги има тънкостите.
Първият леб, 1/3 бял, 2/3 пълпозърнест, това е пропорцията, от само пълнозърнесто брашно не ставало ляб, трябвало обикновено брашно във всяка рецепта , за да бухне, а не да останело на джапанка :
Българете ги научихме да ядат хляб от фуражно зърно, рече мастит зърнар по време на протестите им заради загуба на... печалба
_________________ Бутам след осмата бира
Пон Мар 25, 2024 12:08 am
stefan_iliev38
Регистриран на: 25 Сеп 2009 Мнения: 3370 Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"
аngel написа:
...
Първият леб, 1/3 бял, 2/3 пълпозърнест, това е пропорцията, от само пълнозърнесто брашно не ставало ляб, трябвало обикновено брашно във всяка рецепта , за да бухне, а не да останело на джапанка :
Значи си ял 1/3 хляб и 2/3 „джапанка“.
____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!
Пон Мар 25, 2024 10:13 am
аngel
Регистриран на: 02 Юни 2015 Мнения: 1976
Може и така да се каже Стефане, но това е резултат от нещо, което не знаех. Това, което го продават и в най-реномираните хлебарници, както се бият те в гърдите които са в центъра на Софето / ако може да ги наречем реномирани , защото като влезеш в една селска гръцка или турска хлебарница, в които вие с Дидо редовно ходите, предполагам, виждаш , че нашите не струват и сме много-много далече и даже встрани, както думаха в соца /
Та пълнозърнест хляб, не е пълнозърнест, по простата причина, че само с бялото брашно хлябът добива видът на хляб. Най-малко 1/3 е бяло брашно. Особено измамни се оказват произведенията "лимец" . Ако сте забелязали , на етикетите не пише ляб от лимец, а с лимец . В смисъл има някаква малка част, ако въобще има, то няма как да се провери.
На ляба слагам една чаена лъжичка истинска ракия, има го в БГ мама, за не се чупи и става на трохи след първият ден . Получих в наследство 20 стъкла ракия, много върла ок 60 гр, не е за пиене, та тъкмо има за ляб. Има ефект, на третият ден хлябът си е ОК и мирише на хляб, за разлика от това, дето го продават в Лидл, Била и Кауфланд - не мирише на нищо, като го купиш, а след 2 дни - на стари кашони. Щот се прави с дълбоко замразени заготовки, които идват от Румъния, и ги мятат само в конвекторите за няколко минути / не фурни,фурната пече дълго време - а конвектори за загряване /
Между другото, във Фантастико има промоция на същата пекалка, за 200 лв, но е черна, днес свършва. 200 лв е изгодна цена, ако някой харесва черното . Не съм сигурен точно същата ли е, трябва да се свери по кода. На външен вид е подобна
Последно като четох - прави и козунаци. Следващият път / днес вечерта , пускам я с отложен старт за начало в 5 часа и сутринта в 8 имам топъл ляб и като екстра ухае приятно наоколо /
ще правя с типово и пълнозърнесто брашно, да видим ще стане ли пак О.К.
Последната промяна е направена от аngel на Вто Мар 26, 2024 11:10 am; мнението е било променяно общо 1 път
Вто Мар 26, 2024 10:56 am
kaloyanv
Регистриран на: 22 Авг 2018 Мнения: 2549
dido написа:
Българете ги научихме да ядат хляб от фуражно зърно, рече мастит зърнар по време на протестите им заради загуба на... печалба
Дидо, това не е съвсем вярно, което пишеш. Цитата не е верен. Човека каза "Българите се научиха да ядат хляб от фуражна пшеница" да не продължавам с цитата, но това което каза е че качествената хлебна пшеница, никой не я купува в България и затова я изнасят в малки количества към Гърия и други страни, които я плащат. В България няма търсене на такава качествена ..
За достоверност не мога да гарантирам, понеже е цитат от маса, но ми обясняваха как „лошите“ налагат некачествено зърно. Аз:
- Ами вие може да си сеете качествени сортове!
- Ама те нямат достатъчно добив и печалбата няма да е същата...
аngel написа:
... Особено измамни се оказват произведенията "лимец" . Ако сте забелязали , на етикетите не пише ляб от лимец, а с лимец . В смисъл има някаква малка част, ако въобще има, то няма как да се провери.
Най ми е любимо, когато видя продукт „с вкус на масло“
Вто Мар 26, 2024 12:06 pm
vaskoo
Регистриран на: 21 Апр 2007 Мнения: 1424 Местожителство: София
Кала, търсене има, просто нашите зърнари изнасят БГ пшеницата, продават я скъпо, внасят фуражна и некачествена от воюващите, която пак ни продават като родна и скъпа.
Затова бяха протестите (както Дидо правилно написа), че смениха играчите по вноса на тази схема. Подлъгаха се и по пиковите цени миналата година и задържаха доста от зърното, та продължават със загубите. За инфо - от 9 години работя за един големите световни играчи за хранителни суровини, понаучих и аз разни работи.
_________________ Приятелят е човек, който те познава отлично ... и въпреки това те обича
Вто Мар 26, 2024 12:08 pm
zlia
Регистриран на: 03 Ное 2014 Мнения: 205
Ама вие сериозно ли приемате продукта от “пекарната” на Ангел за качествен хляб.
Това е уред за мързеливи домакини. Хляб се прави с търпение и доста занимавка.
Нямало качествен хляб в пекарните в София- ами или не ги знаеш или не си наясно какво е качествен хляб. Дори и в Банско има такава пекарна- семеен бизнес на скромни банскалии.
Да, има и надценени некачествени продукти, но има и качествен хляб. Като цяло хляб особено с квас няма как да е евтин, но лично за мен е най- вкусен и се вписва в представата ми за хубав хляб.
Вто Мар 26, 2024 1:45 pm
amorpheus
Регистриран на: 11 Сеп 2007 Мнения: 163 Местожителство: София
аngel написа:
Първият леб, 1/3 бял, 2/3 пълпозърнест, това е пропорцията, от само пълнозърнесто брашно не ставало ляб, трябвало обикновено брашно във всяка рецепта , за да бухне, а не да останело на джапанка :
Добре изглежда! С мая ли го правиш или си отгледа квас?
Вто Мар 26, 2024 2:43 pm
аngel
Регистриран на: 02 Юни 2015 Мнения: 1976
Освен че изглежда добре, и на консистенция е абсолютно еднакъв, няма такива дупки и неравности като от пекарните. Мирише по- добре от тях и е много по- вкусен, поне от пекарната на Фантастико, която е полупекарна и е по-висок клас, отколкото загревателите на замразени буци в Каюфл, Лидл и Била. Във фантастико пише , че е с квас, но една продачка се изпусна, че просто фиманта се казва Квас / и затова на етикета пише квас, а той може и да не е с квас / . Там има само един приличен, пълнозърнестият, белият и царевичният им е много зле, въпреки че на вид го докарват. От центъръ сэм опитвал няколко от пекарните, нищо особено, не се различава от Фантастико.
Един ляб у Фантастико 400 грама стана 4.99 лв , егати златния хляб. В Гърция е 2-3 пъти по-евтин. Моят излиза за 750 грама / на снимката / - 85 ст. брашно, 10 ст сол, захар и олио / по една-2 чаена лъж/ , мая 35 ст. - с ел.ток да е макс 1.70 лв. общо
Този е със суха мая Откер, която е препоръчана от БГ мама за начинаещи. Ще си направя и квас, като ми дойде кеф, има го в машината като рецептура,, не е нещо кой знае каква философия и не струва нищо. Засега, докато се обиграя, пробвам как ще се получи с различни видове брашно, ще намаля постепенно солта и захарта от рецептата - но донякъде, без тях не става .
Едно време в София правеха много хубав хляб, но през 1973 година закриха малките пекарни в кварталите и започнаха да карат някакъв кашкавален клисав ляб от хлебозаводи. Остаха пекарни в Железница, Бистрица и Симеоново.
Големият плюс на тази пекарна е, че си я мятам в колата и не завися от лебарници където и да е.Пазя й кашона. На морето, където взехме една колиба, има само Лидл, и то на 25 км отиване и връщане. В магазините наблизо,от пакети това не се яде. Това е втората причина да се престраша. Третата е, че отскоро вече по принуда съм на доживотна диета, която изключва риба и червено месо, а рибата ми беше 70 % от ранътъ. Мога да набивам само хляб, извара, кис.мляко и отвреме-навреме пиле, плодове и зеленчуци неограничено. Но друго нищо, иначе още на другият ден става лошо.
Часовете са според зоната GMT + 3 Часа Иди на страница Предишна1, 2, 3 ... , 38, 39, 40Следваща
Страница 39 от 40
Не Можете да пускате нови теми Не Можете да отговаряте на темите Не Можете да променяте съобщенията си Не Можете да изтривате съобщенията си Не Можете да гласувате в анкети