Изпробвах почти всички версии IMG за Garmin, най ми допадна leisure но си струва да се разгледат и osm и opentopo. Преди туристическия ги качих в автомобилния и от там чрез BaseCamp ги разгледах подробно че по-лесно . Определено си струва да хвърлите едно око.
https://extract.bbbike.org
Сря Сеп 13, 2023 8:12 am
Lyubomir
Регистриран на: 04 Окт 2015 Мнения: 17 Местожителство: София, България
Най-вероятно не ми е за тук мнението, но все пак, бих желал да попитам за масовите нагласи сред потребителите, тъй като не мога да взема решение. За какво става дума:
Интересувам се, коя е най-полезната гарминска карта?
Към момента съм тествал следните:
- ОФРМ Геотрейд - невероятно лека, но намирам липси, както на пътеки, така и на обекти. Най-фрапантната беше, че лятото като планирах един маршрут в Странджа намерих липса на еко пътеката от Беглик Таш до Маслен нос, както и други пътеки из Рила. Не знам на какво се дължи това, но е доста неприятно.
- БеГе Маунтинс - може би най-подробна от всички, които съм ползвал, но и в същото време, според мен е най-тежка от всички в този списък, съдейки по големината на изходния файл, който се качва на устройството.
- ФриКартНо - лека, подробна, но има невероятен проблем в лицето на странните символи използвани на местата на букви като ъ, ю, я, й, което на моменти я прави доста трудно четима, особено за планиране при наличието на някакво по-засукано име. В нея също намерих липси на различни обекти.
- ОупънТопоМап - същият проблем като на фрикарт.но, в добавка липсват изолинии.
- ВасамЧезе - подобен проблем като фрикарт.но, но транслиран на чешки.
_________________ "Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar." -- Antonio Machado
Вто Сеп 19, 2023 10:46 pm
didkopitko
Регистриран на: 27 Юни 2016 Мнения: 301
За мен безспорно това е BGMountains - поздравления за всички замесени! За всеки случай имам и OSM, но в 99% ползвам българската планинарска карта.
Не съм имал проблем с размера (може би зависи от устройството), но има и олекотена версия - пробвай нея.
Сря Сеп 20, 2023 8:21 am
kaloyanv
Регистриран на: 22 Авг 2018 Мнения: 2549
Аз ползвам също бгмаунтинс и то с айфон и картографър 3, както беше писал Дидо в едни от постовете. Няма никакъв проблем, нито е тежка, нито нищо. Супер е полезна, не забива, батерията на телефона не страда почти никак. За мен този вариант е идеален.
Сря Сеп 20, 2023 8:51 am
Lyubomir
Регистриран на: 04 Окт 2015 Мнения: 17 Местожителство: София, България
Приложението е хоби туризъм, с други думи казано пешеходен и от време на време планинско колоездене (нищо екстремно). Прегледах картата на г-н Въжаров, харесва ми, че е супер минималистична, що се отнася до обекти, но и липсата им е доста неприятен момент, защото не може да ти даде ориентир какво има около теб когато си в непознат район.
Що се отнася до това, какво имам предвид като казвам "тежка", визирам размера на изходният .img файл, който се качва на устройството. Тъй като използвам две устройства на Гармин с различно предназначение - часовник Феникс за пешеходният туризъм и градско колоездене, и велокомпютър Едж за планинско колоездене. Миналата година използвах Еджа на един велопреход, като на него бях качил именно картата на БеГе Маунитнс тъй като пътеката, по която карахме беше по-добре маркирана в сравнение с ОФРМ на Геотрейд, но за часовника ми се иска да използвам нещо що-горе по-леко, тъй като него го ползвам по-често от велокомпютъра.
Нямам опит с GNSS часовници все още. Ако за тях е толкова съществен размера би могло да бъдат подготвяни img-и само с частта от картата, която ще се използва в даден момент. Това е една от причините BGMountains да е разделена на листове според стандартна световна разграфка. Посредством MapSource (и може би BaseCamp) е възможно да бъдат избрани необходимите листове и да бъде създаден img, който съдържа само тях. Преди години това беше удобно за някои тогавашни машинки, които не можеха да поемат карти с по-голям обем. Освен това има и олекотени версии на картата, които съдържат всички обекти, но са с по-малко подробни релеф (хоризонтали през 25m) и полигони.
_________________ "Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar." -- Antonio Machado
Сря Сеп 20, 2023 7:14 pm
Lyubomir
Регистриран на: 04 Окт 2015 Мнения: 17 Местожителство: София, България
Здравей Ведрин,
от 5Х/Плюс насам, часовниците им имат достатъчно памет наред с базовата карта да помещават поне още няколко, разбира се в зависимост от размерът им. Поне аз до скоро бях с ОФРМ + ФриКартНо, но в последствие ФриКарт ме издразни заради нечетимите имена на обекти и я изтрих, като оставих само тази на ОФРМ, която съжителства заедно със заводската им карта, която идва преинсталирана и всяка година пускат ъпдейти за нея. Мисля, че се казваше ТопоАктив Юръп, която обхваща цяла Европа и е базирана на Оупън Стрийт Мап.
Питането по-скоро е породено от две идеи, първата е, че колкото по-голям е изходният файл, който се чете и изчислява от устройството, толкова повече батерия харчи наред с навигирането, записването на тракове, следенето на пулс и други.
И второто, което според мен е по-важон, понеже не съм много запознат с безплатните гармински карти, може някой да сподели интересна карта, която да ми стане фаворит.
БеГе Маунтинс, дори и в лайт моделът си, изходният файл е около 400МВ, пълната им версия не знам колко е, защото винаги съм използвал лайт версията, а ОФРМ е около 170МВ. ФриКарт мисля, че и той се въртеше в този диапазон 140-70МВ.
_________________ С уважение,
Любомир.
Сря Сеп 20, 2023 8:25 pm
dido
Регистриран на: 03 Яну 2007 Мнения: 6453
Разликата в размера иде главно от полигоните и височинните хоризонтали.
Може да се направи карта и без тях, но ще бъде полезна единствено само за dummy следване на пътеки. Разбирай - няма да върши работа на хора, свикнали да работят с топографски карти, където хоризонталите описват релефа, а полигоните описват типа на покритието.
_________________ Бутам след осмата бира
Сря Сеп 20, 2023 11:12 pm
Lyubomir
Регистриран на: 04 Окт 2015 Мнения: 17 Местожителство: София, България
Благодаря за информацията, Дидо.
При така стеклите се обстоятелства, най-вероятно ще си продължа със сегашната конфигурация. ОФРМ на часовника, БеГе Маунтинс на велокомпютъра и БеГе Маунтинс на компютъра за да си планирам и преглеждам разни маршрути.
Снощи разглеждах и картите предоствени от БиБиБайк. Там също намерих липса на разни обекти. По своему без да съм специалист, но според моите прегледи ми се струва, че БиБиБайк, ФриКартНо и другите са горе-долу еднакви, само стилизацията на самата карта е различна.
Изглежда на този етап, най-пълна, що се отнася до маршрути и обекти се оказва картата на БеГе Маунтинс.
Топографска карта на Швейцария за Garmin MapSourse
Привет!
Днес се разрових в архивите по компютрите и открих топографската карта на Швейцария, която беше част от свободния проект на kowoma.de за Европа.
Данните в нея са от някъде 2010-2012г.
Връзка за сваляне
Инсталация:
- трябва да имате инсталиран на компа Mapsource;
- след разархивирането на архива стартирате в разархивираната папка файла install.bat.
При мен всичко работи - Windows 11 Pro 64-bit operating system, x64-based processor и на другия Windows 7 Enterprise пак 64 битов.
Часовете са според зоната GMT + 3 Часа Иди на страница Предишна1, 2, 3, 4, 5
Страница 5 от 5
Не Можете да пускате нови теми Не Можете да отговаряте на темите Не Можете да променяте съобщенията си Не Можете да изтривате съобщенията си Не Можете да гласувате в анкети