Това е последното откровение на министъра на икономиката. Изказването му се базира на мнението на "експерти" от министерствата на земеделието и на екологията, както и на фирми от горския бранш. Как пък не се е допитал и до ония с резачките, които редовно пребиват горските? Прочетете статията, защото министрите няма да я прочетат! Всички виждаме, че вече десетилетия ни управляват корумпирани алчни крадци, но когато започват да прибягват до "научни" аргументи, трагедията добива елементи на комедия. Смешен плач, дето вика Ботев...
Сря Ное 23, 2022 10:44 am
stefan_iliev38
Регистриран на: 25 Сеп 2009 Мнения: 3367 Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"
Добре е да се цитира статията тук, във форума, та ако статията след време бъде изтрита, тя да остане видима във форума.
Служебната власт реши да оправдае и с "експертно" мнение намерението си да отмени съществуващото ограничение за сечта във вековните гори на България. Твърдението е, че старите дървета не само не съхраняват въглероден двуокис, но дори го отделят и така нанасят щети на климата на планетата. Това смайващо откритие бе споделено от министъра на икономиката Никола Стоянов, но с изричната уговорка, че това му е разказано след среща с експерти от министерствата на земеделието и на екологията и на фирми от горския бранш. Държавата в момента се готви да отмени заповед, която забранява в 30% от площите, заети с вековни гори, да се сече.
Казаха ми, че започват да отделят въглероден двуокис
"Беше ми обяснено следното нещо. Гората има много функции. Една от тях - докато растат дърветата, поемат много от въглеродния двуокис. След като те достигнат този жизнен цикъл, при който спират да растат повече и това са тези стари гори, чийто дърводив е ограничен, те започват обратно да отдават въглероден двуокис, а не повече да поемат. Оттам нататък те не растат повече, не допринасят за прираста на гората и единственото, което се случва е накрая да паднат, когато изгният. От друга страна, ако те се добиват навреме, те са основна суровина, например за мебелния сектор, където се търсят по-големи дървета и когато се добият навреме, способстват стартирането на новите насаждения", разказа преди дни министър Никола Стоянов в отговор на въпрос на Mediapool дали държавата опря до сечта на вековни гори, за да компенсира недостига на дърва за граждани и фирми.
Министър Никола Стоянов, снимка БГНЕС
Учени: Колкото по старо е дървото, толкова повече въглероден двуокис съхранява
Mediapool потърси отговора на щекотливия въпрос - действително ли старите дървета вредат на планета, като вместо да консервират, започват да отделят въглероден двуокис. За целта разгледахме резултати от научни изследвания, направени от международен екип от учени, а също и от университет в Германия.
"Колкото по-старо е дадено дърво, толкова повече въглероден диоксид съхранява", твърди европейско изследване, реализирано от Университета в Хамбург. Разработката изследва тропически гори в Суринам, на североизточното атлантическо крайбрежие на Южна Америка, като са проследени три вида различни дървета, чиято възраст варира от 84 до 255 години.
Учените отбелязват, че това не са най-старите дървета на планеата, но данните са показателни. Изследователите установяват, че колкото по-старо е дадено дърво, по-добре абсорбира въглероден диоксид от атмосферата. Почти 70% от целия въглерод, съхраняван от дърветата през живота им, е поет през последната половина от техния живот.
Защо старите дървета съхраняват повече въглероден двуокис от младите?
Изследователите нямат еднозначен отговор на какво точно се дължи тази закономерност, но предполагат, че старите дървета съхраняват повече въглероден диоксид, защото те са по-високи и образуват по-високо своите корони. Заради своята височина те имат постоянен достъп до слънцето. При фотосинтеза дърветата поемат енергия от слънцето, както и въглероден двуокис от атмосферата и го превръщат във въглеродни захари, за да подхранват тъканите си.
Установено е още, че по-младите дървета са по-чувствителни към променящите се условия на валежите и слънчевата светлина, отколкото по-старите дървета. Изследването на трите вида дървета показва, че дърветата са събрали повече от 40% от въглеродния диоксид, който са абсорбирали, през последната четвърт от живота си.
Изследването установява обаче друг сериозен проблем - традиционната битка срещу сечта на горите - чрез залесяване с нови дървета - води до създаването на нови гори, които обаче поемат по-малко въглероден диоксид в сравнение с тези, създадени от природата. Изводът се базира върху изследвани гори на една и съща възраст, едните засадени от лесовъди, а другите възникнали по естествен начин. Причината - възможно е това да се дължи на естествения подбор и явно природата създава най-добрите видове, абсорбиращи въглероден диоксид. Така се оформя изводът, че вековните дървета в една биосфера не могат да се заменят с култивирани и да се очакват същите резултати, които природата е развила.
Учените настояват да се признае ключовата роля на вековните гори. Сн. WWF
Най-добрата опция, според авторите на изследването, е да се признае ключовата роля на старите гори по отношение на техния капацитет за съхранение на въглероден диоксид и важна част в битката срещу климатичните промени.
Старите дървета имат повече листа и поемат повече въглероден диоксид
Обширно проучване на горите по света, направено през 2014 г. също установява, че колкото по-старо е дървото, толкова по-голям е потенциалът му да съхранява въглерод и да благоприятства на борбата с климатичните промени. Учените посочват, че старите дървета имат много повече листа в сравнение с младите и именно затова поемат повече двуокис при фотосинтезата.
38 изследователи от 15 страни установява, че 97% от дърветата от изследвани над 400 вида растат по-бързо с напредване на възрастта като по този начин абсорбират повече въглероден диоксид. Изследователите посочват, че макар с остаряването си дърветата да забавят леко абсорбирането на въглероден двуокис, те имат имат повече листа, които абсорбират въглерода, обяснява Нейт Стефънсон, водещ автор в изследването. Листата са от критична важност за фотосинтезата, процесът, при който растенията се захранват с енергия и абсорбират въглероден диоксид и отдават кислород.
"Въпреки че на база отделно листо тяхната производителност може да намалява леко, старите дървета просто имат толкова много повече листа, че нетният ефект е, че те са в състояние да абсорбират повече въглерод като цяло, отколкото едно младо дърво," казва Стефансон, учен от Западния екологичен изследователски център на Геоложката служба на САЩ в Три Ривърс, Калифорния.
Ако диаметърът на едно младо дърво стане 10 пъти по-голям, то ще претърпи стократно увеличение на листната маса и петдесеткратно до стократно увеличение на общата площ на листата, установява проучването.
Изводите - старите дървета не само съхраняват въглерод и не му позволяват да избяга в атмосферата, но активно скриват CO2 във въздуха в своите стволове, клони и листа - представляват важен случай за запазване на старите гори в държавата.
____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!
Сря Ное 23, 2022 1:25 pm
stefan_iliev38
Регистриран на: 25 Сеп 2009 Мнения: 3367 Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"
18 декара иглолистна гора гори в района на Разлог (ВИДЕО И СНИМКИ)
В едната си част, заради силния вятър, огънят е преминал във върхов
Публикувано в 18:39 ч. 18.02.2023 г.
Около 18 декара иглолистна култура гори в момента в района на Елешница, Разложко. В едната си част, заради силния вятър, огънят е преминал във върхов, съобщиха от Югозападното държавно предприятие.
В борбата с огнената стихия участие са взели служители на Държавните горски стопанства в Разлог и в Добринище, както и огнеборци от противопожарната служба в Якоруда.
Пожар гори в района на Елешница
Снимка: Югозападното държавно предприятие
Представители на ЮЗДП от Благоевград пътуват към мястото.
Пожар гори в района на Елешница
Снимка: Югозападното държавно предприятие
____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!
Пожар е възникнал в Осоговска планина, съобщиха за "Фокус“ от Югозападно държавно предприятие. Огънят е тръгнал на 11 юли, в следобедните часове, от частна горска територия в обхвата на Държавно ловно стопанство "Осогово“.
Към мястото веднага са изпратени служители на стопанството, които започват борба с огъня. На помощ е изпратен и екип от Държавно горско стопанство "Кюстендил“, с противопожарен автомобил. Екип на Районна служба "Пожарна безопасност и защита на населението“ - Кюстендил също участва в гасенето. Засегнати са 65 декара. Пожарът е в землището на село Преколница, все още не е локализиран и продължават действията по гасенето.
Намесата на горски служители при гасенето на пожар в държавна горска територия в землището на село Фролош доведе до бързото му локализиране. В гасенето се включиха служители от стопанствата в Рилски манастир и Дупница, засегнатата площ е 20 декара, от които 10 са с върхово опожаряване. "Благодарение на самоотвержените действия на горските са предотвратени по-големи щети за българската гора“, посочиха от Югозападно държавно предприятие.
Продължава гасенето на пожара в Осоговска планина, съобщиха за "Фокус“ от Югозападно държавно предприятие. Към обяд пожарът в землището на село Преколница е бил
локализиран, но заради разразил се силен вятър едно от огнищата се е
възобновило.
В момента гори в дере в труднодостъпна местност, където не
могат да бъдат осъществявани гасачески дейности. Служители на Държавно ловно стопанство "Осогово“ и пожарникари изчакват огънят да излезе на достъпно място, за да
бъде локализиран.
Пожарът на територията на Държавно горско стопанство "Рилски манастир“ при село Фролош е изгасен, но продължава наблюдението на засегнатата площ.
Над 150 дка са опожарени край село Преколница, съобщиха за "Фокус“ от Югозападно държавно предприятие. Фронтът към село Преколница е овладян.
В момента пожарът е с фронт към селата Коприва и Цървен дол, но много далече от тях. В момента, в който огънят излезе от дерето, веднага бива потушаван.
Още малко има в дерето и се очаква да излезе, за да се изгаси. 8 горски служители са на място и 9 пожарникари. Няма нужда от още хора.
Разраства се пожарът в Осоговска планина, съобщиха за "Фокус“ от Югозападно държавно предприятие. Пожарът е в землището на село Преколница, на територията на Държавно ловно стопанство "Осогово".
Около 400 са вече опожарените декари, повечето от които са голи площи и ниски борчета. Около 150 декара е гора.
Огънят е в изключително труднодостъпен терен, опасно е да се навлезе близо до него. Горските служители и пожарникарите продължават работа на терен. Борбата с огъня ще продължи и утре.
____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!
Нед Юли 14, 2024 1:05 am
stefan_iliev38
Регистриран на: 25 Сеп 2009 Мнения: 3367 Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"
Пожарът при село Преколница:
Снимки от пътя над с. Гюешево към връх Таштепе и Руен:
13:00 часа:
13:00 часа:
13:03 часа:
13:15 часа:
13:54 часа:
13:54 часа:
Снимки от склона на връх Асиката над село Гърляно:
17:28 часа:
17:29 часа:
____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!
В четвъртък /11.07.2024 г./ в 17 часа е наблюдаван пушек в района на м. Солище. След проверка от служители на Дирекция „НП Рила“ е установено мястото на възникналия пожар. Местоположението на пожара е в близост до вр. Чучулятица на 1700 м надморско височина, във вековна иглолистна гора. На мястото пристигат 3 служители на Национален парк „Рила“ и наемателят на х. „Мусала“. Мястото е труднодостъпно като придвижването е с високопроходими превозни средства и след това пеша по неравна скалиста повърхност. В гасенето на пожара участват 28 служители на ДНП „Рила“ и още 6 пожарникари от гр. Костенец и от Боровец, служители на Общинско лесничейство Самоков, Държавното горското стопанство от гр. Самоков, както и доброволци от с. Радуил. Екипът, оборудвани с преносима противопожарна техника - преносими пръскачки, мехове, лапати участва в потушаване на пожара и през втория ден. Вечерта същият е локализиран и през съботния ден изцяло потушен. Засегнатите щети от природното бедствие, е с площ от 1 декар с растителност от борови и смърчови дървета, мъхове и суха трева. През следващите дни служителите от Дирекция „НП Рила“ все още се дават дежурствата по наблюдение за възникване на евентуални вътрешни огнища. Дирекция „Национален парк Рила“ призовава гражданите в случай на пожар на територията на Национален парк „Рила“ и резерват „Риломанастирска гора“ да могат да подават сигнали на телефони: 0884 111 400; 0887 997 770; 0884 111 410; 0884 111 420.
Пожар избухна на 1800 м. надморска височина в района на Белмекен. Огънят е обхванал 3-4 декара. Възможно е да е навлязъл на територията на Национален парк Рила. Над 60 пожарникари и доброволци са на терен и се опитват да овладеят стихията. Огънят е в скалист и труднодостъпен район, има опасност за смесена гора в близост. "Прави се всичко възможно пожарът да бъде ограден и потушен", коментира пред БНТ кметът на Белово инж. Стойко Стефанов.
Пожарът край граничните села Коприва, Цървен дол и Преколница, който възникна на 11 юли и вече е обхванал около 650 декара - непосредствено до границата със Северна Македония, вече е локализиран и ограничен от четирите страни. През нощта ще има дежурни екипи, които да следят за евентуално ново активизиране на тлеещи огнища. Това казаха от Областната дирекция на полицията в Кюстендил в края на днешния ден. Днес на терен бяха три екипа на Районната служба за пожарна безопасност и защита на населението и четири екипа на Горското стопанство. Използвана е и тежка верижна техника за прокарване на просеки при изключително трудния терен, разказа областният управител на Кюстендил Александър Пандурски, който след обяд посети района на пожара: "Смятаме, че пожарът е под контрол. Момчетата се борят мъжки. Пожарът отвсякъде е обграден, огнищата се поддържат с вода, за да не се разгорят. Не мога да кажа, че днес окончателно ще бъде приключен, но утре може би. Вече от три страни е изгасен, от четвъртата има малки огнища. Много е тежък теренът. Границата сме я спасили". Най-вероятно утре пожарът ще бъде окончателно угасен. Говорителят на Областната дирекция на полицията Катя Табачка: "Локализиран е от всички страни пожарът. На площ около 650 декара. Има в района още тлеещи огнища. Ще останат през нощта дежурни екипи на Пожарната и на Горското стопанство".
_________________ "Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar." -- Antonio Machado
Пожарът, който се разгоря на Беклемето, Национален парк "Централен Балкан", продължава да гори. Огънят се разгоря вчера, 18 юли, около 14.30 следобед. Горският пожар се е разгорял в района на Джуфардере, Резерват "Стенето".
Сигнал е подаден от животновъд, заедно с негов колега и парковият охранител, в чийто участък е пожара, които са отишли на мястото - източно от връх Сиврия, местността Червените скали, в рамките на половин час. Допълнително служители от Парковата дирекция и пожарникари с необходимата техника са се отправили незабавно към засегнатото място, което е трудно достъпно. В акцията е включен и специализиран хеликоптер.
И в момента продължават усилията за гасене на пожара от страна на пожарникари, паркови служители, горски и доброволци. Теренът е много сложен, като водата за гасене на пожара да се пренася с коне и джипове.
Теренът е трудно достъпен, а ситуацията е допълнително усложнена от разхвърляни шипове по основния път към резервата. Колите на служителите от Национален парк "Централен Балкан" са с нарязани гуми. Ползва се алтернативен достъп по много сложен терен.
Има вероятност пожарът да е умишлено причинен.
Овладяно е разпространението на огъня в западна и източна посока. Най-сериозно остава положението на южния фронт, който попада изцяло в горски масиви.
Въпреки опитите за ограничаване на пожара по периферията, гората по протежението на реките Кастрак дере и Джуфар дере (основно западните склонове) бързо е обхваната от пламъци. Процесът е подпомогнат от бурния вятър в района. Засегнати са вековни букови и смесени гори от воден габър, бук, обикновен габър, зимен дъб.
Към настоящия момент засегнатата площ е около 1000 дка предимно гори. Пожарът е приземен с висока интензивност и фронт от над 4 км. Височината на пламъците достига 4 м, поради дебелия слой суха горска постилка.
_________________ "Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar." -- Antonio Machado
Пет Юли 19, 2024 8:36 pm
kaloyanv
Регистриран на: 22 Авг 2018 Мнения: 2516
Понякога и господ помага. Днес един приятел се чухме и е минавал през прохода точно около 17.00 часа там е минал много силен дъжд. Дано да не е било само горе а да е паднал и в по-ниското и да го е угасил напълно този пожар.
«Мините, заради които гръцките власти избягват наземното гасене на пожара в Славянка, вече гърмят, разказват хората в село Петрово, което се намира в подножието на пожара.
„Снощи гърмяха мини, обадиха ми се от Голешево да ме питат докъде е огънят. Към България се движи вече. Към полунощ гърмяха мини. Чува се слаб тътен и се вижда като заря нагоре”, разказват местни.»
Източник: nova.bg, 23 юли 2024 07:22, обновена в 12:17
_________________ "Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar." -- Antonio Machado
Вто Юли 23, 2024 1:33 pm
dido
Регистриран на: 03 Яну 2007 Мнения: 6444
Криво ми е от това, което става горе в любимата планина Алиботуш.
Изгоряла гора и ниска растителност, белята с мините и прочее... Дано не прехвърли на север, щото загубата на ония гъсти мурови гори ще е болезнена.
В един от сайтовете имаше интересен текст - като че ли са избили път догоре. Дали някой е чувал повече за това?
_________________ Бутам след осмата бира
Чет Юли 25, 2024 12:44 am
vaskoo
Регистриран на: 21 Апр 2007 Мнения: 1423 Местожителство: София
Вчера по стечение на обстоятелствата се заговорихме с едни полицаи край Зърнево, казаха че пожарът е овладян от долната страна. Пушеците идваха от южния склон на това дето е отбелязано като Камила на нашата карта. Сутрешно време хвърчеше хеликоптер над пожара. Пожар имаше на две места в Кушница и един на Драмскине бърчини.
_________________ Приятелят е човек, който те познава отлично ... и въпреки това те обича
Не Можете да пускате нови теми Не Можете да отговаряте на темите Не Можете да променяте съобщенията си Не Можете да изтривате съобщенията си Не Можете да гласувате в анкети