ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Седем дневен преход в Рила през август
Иди на страница 1, 2  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Рила Предишната тема
Следващата тема
Седем дневен преход в Рила през август
Автор Съобщение
paro82



Регистриран на: 22 Юни 2010
Мнения: 2
Местожителство: София

Мнение Седем дневен преход в Рила през август Отговорете с цитат
Здравейте!

Отдавна чета този форум, но сега за първи път реших да пиша!

Планирам един седем дневен преход из Рила през август, с начало 16.08.2010.
Имам нужда от съвети за маршута, какво да взема със себе си и т.н.

Та маршута за който си мисля е следния:

Начало - от София
ден 1 - Мързелив първи ден. Качване от Боровец с лифта. Спане на заслона ледено езеро. Ако няма места там, на х. Мусала. Това е единствената нощувка която мисля да резервирам предварително. Идеята е да съм на Мусала близо до залеза и да мога да снимам. Също и на следващата сутрин да мога да снимам около изгрева.

ден 2 - Преход от Мусала (хижата или заслона) до х. Грънчар.
ден 3 - Преход от х. Грънчар до х.Рибни езера.

След това обмислям два варианта:

Вариант 1:
ден 4 - Преход от х.Рибни езера до заслон Кобилено Бранище. Четох за този заслон, че било мизерно, но ако спя там не губя височина.
ден 5 - Преход от заслон Кобилено Бранище до х. Мальовица.
ден 6 - Преход от х. Мальовица до Седемте езера. Знам, че по това време последователите на Бялото Братсво са там. Имам някои познати. Ако няма места в хижите, ще бъдя при някои на гости. Пък и една нощ може да се изкара и в коридор на хижата Smile
ден 7 - Връщане към София

Вариант 2:
ден 4 - Преход от х.Рибни езера до Рилски манастир. Доколто знам там може да се преспи, дори имало и хотел. Пък и ще е добре един досег с цивилизацията - например една добра баня Smile Минуса е че се губи доста височина.
ден 5 - Преход от Рислки манастир до х. Иван Вазов. Много съм слушал колко трудно било това изкачване и бих искал да го направя Smile
ден 6 - Преход от до х. Иван Вазов до Седемте езера. За спането - по горе. Може да бъде пропуснат и направо да отида на Мальовица.
ден 7 - Преход от Седемте езера до х. Мальовица.
ден 8 - Връщане към София

Разбира се маршута може да се промени в зависимост от време, състояние и т.н.

Отдавна не съм ходил на такъв дълъг преход (от 2001). Но почти всеки месец ходя на някой двудневен преход.
На 27г. съм и сега съм в отлична физ. форма.
Проблема са ми обувките, тъй като няма планинарски обувки моя номер (49 или 50) и ходя с кубинки. Но пък съм си свикнал така.

Засега сам ще правя този преход. Но и усилено търся компания Smile

Та ще съм ви благодарен ако дадете някой съвет!
Чет Юли 08, 2010 10:23 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение ICQ Номер
Gamina



Регистриран на: 31 Авг 2007
Мнения: 2486

Мнение Отговорете с цитат
Миналата година направихме за 5 дена:

Ястребец - Грънчар
Грънчар - Рибни
Рибни - Мальовица
Мальовица - Вазов
Вазов - Паничище

Нещо подобно на първия ти вариант, но с по-малко нощувки. Минато и от човек с кубинки Laughing Не е приятно, по-болезнено е, но... твоите преходи ще са и по-малки.
На Кобилино бранище ако ще спиш - гледай да не отидеш там в почивен ден, качват се дупнишки "каубои" с кросови мотори и е малко "блях".

Ето я моята тема, може да намериш нещо полезно, по-надолу има и линкове към подробни разкази Wink

http://planina.e-psylon.net/viewtopic.php?t=1146
Чет Юли 08, 2010 11:57 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
irina



Регистриран на: 16 Сеп 2007
Мнения: 759

Мнение Отговорете с цитат
С кубинки 7 дена...малко ще ти се подбият краката Smile . Няма смисъл да слизаш до Рилски манастир, защо ще губиш височина...
Чет Юли 08, 2010 12:01 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
raskoll



Регистриран на: 30 Юли 2008
Мнения: 474

Мнение Отговорете с цитат
рибни езера - х.мальовица без проблем може да се мине и за един ден Wink миналия септември по обед бях на Кобилино Бранище, като тръгнах към 8-9 от рибните езера...
Чет Юли 08, 2010 6:34 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
didipav



Регистриран на: 05 Сеп 2008
Мнения: 49
Местожителство: Варна

Мнение Отговорете с цитат
От Кобилно бранище към х.Мальовица пак губиш височина,ако на следващия ден поемеш към Седемте Рилски езера.Можеш да спиш на заслон Страшно езеро,да тръгнеш към заслон БАК -от БАК има два варианта 1.слизаш на втора тераса към вр.Мальовица 2.продължаваш по върховете към вр.Мальовица.Невероятна красота е,миналата година сварих супер време.Тази година пак смятам да го минавам този маршрут и се надявам пак на ясно време Very Happy
Пет Юли 09, 2010 11:56 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
markiril



Регистриран на: 15 Юли 2009
Мнения: 33
Местожителство: sofia

Мнение да попитам и аз Отговорете с цитат
Бих искала да направя преход из Рила по подобен маршрут: Боровец - х. Грънчар -х. Рибни езера -х. Мечит.
Голямата неизвестност за мен е отсечката х. Рибни езера -х. Мечит: за колко часа се преминава, особености по маршрута; вариант да се премине на два етапа?
Също, дали бихте ме посъветвали да го направя в обратния вариант, т.е. х.Мечит - Боровец?
Как е по-лесно? Laughing
Благодаря за съдействието!
Пет Юли 09, 2010 12:19 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Ристо Туристо



Регистриран на: 02 Окт 2008
Мнения: 4314
Местожителство: на 950 м.н.в.

Мнение Re: да попитам и аз Отговорете с цитат
markiril написа:
Бих искала да направя преход из Рила по подобен маршрут: Боровец - х. Грънчар -х. Рибни езера -х. Мечит.
Голямата неизвестност за мен е отсечката х. Рибни езера -х. Мечит: за колко часа се преминава, особености по маршрута; вариант да се премине на два етапа?
Също, дали бихте ме посъветвали да го направя в обратния вариант, т.е. х.Мечит - Боровец?
Как е по-лесно? Laughing
Благодаря за съдействието!

Така описан маршрута предполага, че ще ползвате лифта до Ястребец. Без него е много.
От Рибни езера до Мечит хижите е ок 9 часа и ходенето не е леко. Качват се два рида - този на Водни връх и Мечит.
Има възможност да го разбиете на две на заслон Кобилино бранище. Пътеката минава през него.
Не че са много трудни, ама отговорът според запитването. Всеки си знае възможностите. Smile
Успех.

_________________
Енциклопедия за ЕКИПИРОВКАТА за туризъм.
Палатки *** Туристически обувки
Пет Юли 09, 2010 12:33 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
paro82



Регистриран на: 22 Юни 2010
Мнения: 2
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Благодаря ви за отговорите!

@Gamina
Много добро описание на вашия преход. Прочетох всичко Smile
И има доста полезна информация!

@irina
Ами за кубинките, просто нямам избор.
А варианта за рислкия манастир засега остава само при много лошо време!

@raskoll
След ракза на Gamina и твоите думи се навивам за такъв по дълъг преход.
Разбира се ако нещо не е добре, ще спя на заслона

@markiril
Нищо не мога да ти кажа за х.Мечит. Но по принцип имаш ли компания за този преход?
Пет Юли 09, 2010 12:41 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение ICQ Номер
markiril



Регистриран на: 15 Юли 2009
Мнения: 33
Местожителство: sofia

Мнение Re: да попитам и аз Отговорете с цитат
Лифта ще ползваме и ще си потърся информация,като му дойде времето.
Х.Рибни-х. Мечит ще го разделим, ок. Маркировката добра ли е в този участък? Ключови места или разклонения?
Пет Юли 09, 2010 1:47 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Ристо Туристо



Регистриран на: 02 Окт 2008
Мнения: 4314
Местожителство: на 950 м.н.в.

Мнение Re: да попитам и аз Отговорете с цитат
markiril написа:
Лифта ще ползваме и ще си потърся информация,като му дойде времето.
Х.Рибни-х. Мечит ще го разделим, ок. Маркировката добра ли е в този участък? Ключови места или разклонения?

Рила е най-добре маркираната планина за пешеходен туризъм. И вие ще вървите общо взето по най-популярните маршрути.
Взимате си една карта на ДОМИНО и сте вие.
На ВСЯКА хижа по маршрута всеки от хижарите ще ви даде подробна информация за предстоящото ви ходене.
На Кобилино бранище няма заслонар, но в.Мечит и фердинандовия път до него се виждат прекрасно.
Молете се за хубаво време, че нещо оня исландския оджак прецака климата като цяло. Rolling Eyes

_________________
Енциклопедия за ЕКИПИРОВКАТА за туризъм.
Палатки *** Туристически обувки
Пет Юли 09, 2010 2:51 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Весела Ягодова



Регистриран на: 17 Окт 2007
Мнения: 541

Мнение Отговорете с цитат
Знаеш ли, минаваха ми какви ли не мисли, вкл. и че нещо ми се е прецакал планинарския късмет, но не бях се замислила за вулкана. Дали странните настроения на времето наистина са от него ? Ами каква ли ще е зимата...
Пет Юли 09, 2010 11:41 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
albena :-)



Регистриран на: 16 Яну 2009
Мнения: 700

Мнение Отговорете с цитат
седем дни в Рила през август звучи един път Cool
Съб Юли 10, 2010 7:05 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Друм



Регистриран на: 24 Яну 2008
Мнения: 203

Мнение Отговорете с цитат
ve_san написа:
Знаеш ли, минаваха ми какви ли не мисли, вкл. и че нещо ми се е прецакал планинарския късмет, но не бях се замислила за вулкана. Дали странните настроения на времето наистина са от него ?Ами каква ли ще е зимата...

Зимата ще е снеговита и студена, особено по планините. Снежната покривка ще е около 3 метра (на места и повече), ще духат бурни ветрове, температурите ще бъдат около минус 25-30 като на Мусала ще има нов рекорд от минус 32. Условията ще бъдат много сурови! Very Happy Cool
Сега, дали ще стане точно така - божа работа - но много ми се иска Rolling Eyes Laughing
Съб Юли 10, 2010 2:10 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Евгени



Регистриран на: 22 Авг 2008
Мнения: 56
Местожителство: Варна

Мнение Отговорете с цитат
Края на миналия август понеже не ми се искаше да ходя до х.Мальовица направих първия вариант на didipav. Заслон Страшното езеро беше в добро състояние и става за една нощувка (не за гнусливи и претенциозни хора разбира се). Най-малкото заради залеза над Прекоречките езера си струваше оставането тогава. Проблема е обаче качването и след това минаването по основното било между Купените и заслон БАК. За някои хора е елементарно, но съм чувал доста, за които дори подсичането на Попова капа е голямо изпитание, така че ако си от тях предполагам по-добрия вариант е през х.Мальовица въпреки загубата на височина. Иначе гледката от вр.Ловница към Злия зъб, Орловец и Мальовица наистина е ... нямам думи.

Тогава ми беше първо ходене там и не знаех, че човек без алпийска екипировка може да се качи на в.Орловец и затова слязох на Втора тераса. Този август се надявам да отида пак и този път да имам повече късмет с времето, че тогава докато кача в.Мальовица мъглите от снимката вече се бяха сгъстили тотално.
Очертава се пак обичайното варненско нашествие Smile

_________________
http://evgeniyonkov.blogspot.com
Нед Юли 11, 2010 11:06 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
stanislav



Регистриран на: 05 Юли 2010
Мнения: 25

Мнение Отговорете с цитат
Бихте ли препоръчали подобен преход на човек който няма никакъв опит в планината? Oops
Вто Юли 13, 2010 5:27 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Рила Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница 1, 2  Следваща
Страница 1 от 2

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov