Малко над 100 000 пешеходни крачки в дебрите и горски дъбрави на Сакар планина, с малко под 100 пешеходни километра, сън колкото-толкова, много бири и колабиране на моменти по жежките пътеки, по които водата се лееше през дерета и рекички и създаваше трудни моменти... Магията на пролетна Сакар планина даваше, но предизвикваше... Три "почивни дни".
Бяхме пътували над 200 км с автомобила след безсънна нощ в подготовката за Сакар. И малко преди обяд ги захванах... Изминах 45 пешеходни километра в този първи ден, а Царският долмен, беше черешката на тортата, слизайки без пътека през дерета от крепостта над него. Краката ми бяха мокри и вече разранени, с кръв по чорапите в този ден, в който просто се надцених. Не бях хапнал нищо от предната вечер и целият ден бягане си казваше думата, защото залитах и треперех неудържимо от студения вятър. В последствие получих и схващания, които обаче не попречиха за следващите дни, но след всичко видяно наистина не ми и пукаше особено, а вече се и стъмняваше, трябваше да търсим място за първия бивак...
Едно вълнуващо приключение, с много болки, бягане по пътища и пътеки, безброй посетени обекти, срещи с диви прасета, сърни и пепелянки...
Посетихме голяма концентрация от долмени, скални ниши и шарапани, скални светилища, крепости, пресичайки дерета и била, засмуквайки и смъквайки денивелация в немалък километраж, докато обезводнявайки се, раните по краката се множаха и почти се изливаха в сълзи, а планински била разкриваха и разкриваха безкрая... Изумителна планина е Сакар... Пожелах си я и я получих, макар и за да разбера колко необятна и древна е тя!
Пролетната зеленина повежда, омагьосва и човек не може да спре да тича и търси... А тук наистина има какво да се види!!! Качвам малко снимки долу, за онагледяване!
*Посетените обекти*
1. Долмен (разрушен) при Берекет баир - Черепово
2. Долмен - Изворово
3. Долмени в местност Големия кайряк - Българска Поляна
4. Долмен в местност Нъчеви чаири - с. Хлябово
5. Прото-долмен Караулска река
6. Долмен в местност Гайдаров долап - Хлябово
7. Долмени в местност Стоева круша - Хлябово
8. Скална гробница и долмен в местност Авджика - Хлябово
9. Мегалит Ръката и Шарапана
10. Долмени в местност Средния рът - Скални кръгове - село Сакарци
11. Долмен в местност Желев гьол - Сакарци
12. Долмени в местност Капаклийка - Сакарци
13. Долмени в местност Клифтинова нива - Сакар планина
Долмените в местността Клифтинова нива се намират край село Хлябово, на територията на община Тополовград. Каменните блокове са подредени в кръг, като в тях са издълбани ниши. Мегалитите не са подлагани на редица археологически изследвания и информацията за тях е оскъдна. Нуждаят се от реставрация, но понастоящем са много запазени.
14. Долмени в местност Мангъра - Сакарци - Сакар планина
Голям двукамерен с дромос. Единствен у нас запазен под пълно могилно покритие. Южно от с. Хлябово, в местността Мангъра по западното сакарско било.
15. Долмен в местност Славова кория - Хлябово - Сакар планина
Това e двукамерен долмен с драмос и добре запазена фасада. Най-съществена е загубата на всичките покривни плочи, но останалата конструкция е много добре оцеляла. Запазена е и могилата, която стига до покрива на предната камера.
16. Долмени в местност Бялата трева - Хлябово - Сакар планина
Т.нар. „Царски долмен“ се намира в местност Бялата трева. Това е и най-добре запазеният долмен на територията на Югоизточна Европа. Мегалитният обект е датиран към ранната Желязна епоха (около 1050 – 500 г. пр. Хр). Мястото е обозначено и има изградена пътека до долмена.
Другият археологически обект в м. Бялата трева е разположен на около 3,5 km южно от с. Хлябово. Това е един от най-големите и най-добре запазени долмени в Сакар планина, поради което е привлякъл вниманието на всички значими изследователи на късната Желязна епоха в България. Той е бил документиран от експедицията на проф. Фол през 1973 г.
Пред долмена на място са запазени трите централни плочи на правата фасадна стена с височината на дромоса, която твърде много прилича на тези при долмените в м. Нъчеви чаири и м. Купанов долап. Две от плочите са разположени в линия източно от входа на долмена, а третата, завъртяна с външния си край напред – западно от него.
17. Тракийска крепост и култов комплекс Палеокастро
На 3 км западно от Тополовград (посока село Хлябово) се намира Тракийска и късноантична крепост и култов комплекс Палеокастро. В региона, в област от около километър, са разположени групи скали, които в централната си част оформят защитната стена на крепоста. Скалите образуват верига от зъбери, изложени сутрин на лъчите на изгряващото слънце.
Предполага се, че мястото е използвано в древността за ритуали, като учени твърдят, че е най-старото култово средище в земите на траките. Върху скалите се отличава т.нар. "Храм на слънцето", при който в скалите са издълбани над 150 каменни слънца (соларни дискове), а около много от тях са изрязани и слънчеви лъчи. Дисковете са с диаметър, вариращ между 20 и 90 см.
На това място е намерена "главата слънце", която се съхранява сега в Ямболския окръжен исторически музей. Тя е гледала на изток, а за самото място учените твърдят, че е най-старото култово средище в земите на траките. Някои са склонни да я оприличат на човешка фигура, други виждат в нея "крилат диск", каквито често се срещат в източното изкуство и най-вече в Персия. Подобни скални зъбери са намирани на много места в Сакар, но на нито едно от тях няма подобни кръгове...
18. Долмени в местност Бакалов кладенец - Сакарци - Сакар планина
19. Долмен в местност Паскалеви келемета - Сакар планина
Мартине, как ги намери толкова много? Възхитен съм от колекцията! Наистина е цяла енциклопедия.
Привет! Да, много са, наистина, а са били още повече... Според wikipedia - 600 описани.
Всъщност, повечето са в руини, но тези които бях проучил и бях виждал информация за тях преди да потеглим, са най-съхранени и заслужаващи да се видят. Има и още, но за тази година изчерпвам темата долмени в Сакар планина. Проучил съм долмени и съм се подготвил за Странджа планина. Там концентрацията е още по-впечатляваща и заслужаваща си да се разгледат, като замислям да подхождам с велосипед, предвид разбитите пътища или липса на асфалт... Ще е трудно сред вълни от патрули и бежански поток... Но и това трябва да стане скоро! После жегата и змиите са проблем и ще е почти невъзможно в избуяващата растителност. Последните няколко месеца обикалям основно по крепости, древни калета и руини, включвам се и по планини, абе... Луда работа... Поздрави!
В едно от пътуванията в Странда се разходихме до Парорийския манастир... Ахнахме от почуда какви места има...
Оставаме изумени от подземната галерия и градежи, дълбоко под земята днес... Само на няколко километра от Турция, това място е уникално съкровище, до което се добираме в късния следобед с изстрадалия автомобил и оставаме изумени...
Макар да е съществувала съвсем кратко, само 15 години, Парорийската обител станала главно средище на исихазма. Парорийският манастир е един от най-ценните обекти на културно-историческото наследство на региона. От езотерична гледна точка се вярва, че мястото, на което е построен манастира има особена енергия, която се дължи на комбинацията на пещерата, където повечето исихасти са оставали сами с дни, за да се докоснат до Бога и реката, която преминавала под хълма.
В дъното на дромоса е бил входът за пещерата, която вероятно е била обработвана от човешка ръка много преди възникването на манастира – още около IIIв, и то от население, което е имало рударски умения. От входа на пещерата вее хлад. До дъното на 14 метра дълбочина се слиза по стълбище с 34 стъпала, прецизно издялани във вулканичната скала – още едно доказателство за каменоделските умения на тогавашното местно население. Около средата на стълбището е второто ниво на пещерата. Една от стените му е иззидана с фин тухлен градеж с хоросан. Според историка, разработващ обекта доц. Атанас Орачев и той е много по-ранен от манастира, правен през Късната античност.
Манастира има много голям принос за израстването на Българската култура. Може да се каже, че преди столицата Търново да се оформи окончателно като водещ център на духовния живот, странджанската обител е сложила основите на забележителното културно явление на средновековието – Втория златен век на българската култура. Литературната дейност на Синаитовия манастир се изразява преди всичко в превеждане на исихастки произведения. Най-известен и търсен бил преводът на 150 поучителни глави на Григорий Синаит. Според изследователката Елена Коцева, около 40 от достигналите до наши дни български ръкописи от ХIVв са "парорийски".
Не Можете да пускате нови теми Не Можете да отговаряте на темите Не Можете да променяте съобщенията си Не Можете да изтривате съобщенията си Не Можете да гласувате в анкети