Е3 2021 - общи съвети и препоръки след нашето минаване
След като и нашата групичка от трима ентусиасти премина по емблематичния маршрут (от 7.07 до 24.07, общо за 18 дни), ето най-сетне и малко систематизирана информация с лични впечатления, която може да се окаже полезна за някой. Дублирам си поста, публикуван по-рано във Фейсбук групата "Ком-Емине" и тук.
**ГРАФИК И ОТЗИВИ ЗА МЕСТАТА ЗА НОЩУВКА
Това беше графикът ни в действителност по дни - с изминати километри, общо време преход с почивките и по няколко думи за местата за нощувка:
ДЕН 1 х. Ком - връх Ком - пр .Петрохан, 16,7 км, 05:30 часа (нощувка на Творчески дом Петрохански кристал - прилично е, по 25 лв на човек, храна на заведението до пътя).
ДЕН 2 пр. Петрохан - Гара Лакатник, 29 км, 9 часа (нощувка в Драгановата къща - отлично местенце, 25 лв на човек, има храна).
ДЕН 3 Гара Лакатник - х. Лескова, 32 км, 11 часа (въпреки че още е в окаяно състояние, личи си, че се работи по хижата; 12 лв на човек е, няма баня, няма и ток; хижарите са супер готини, бяха ни донесли напитки, плодове, сготвиха ни вечеря и храна за следващия ден).
ДЕН 4 х. Лескова - тс. Витиня, 38 км, 12 часа (бяхме без особени очаквания за туристическата спалня, така че не бяхме разочаровани; 12 лв на човек, има баня, пералнята не работи вече за посетители, хижарят Краси беше много гостоприемен, има храна).
ДЕН 5 тс. Витиня - х. Кашана, 32 км,10:30 часа (само суперлативи за хижата и хижарката; жената стана в 3:30 сутринта, за да ни приготви закуска и храна за из път; лично и топло отношение към гостите, чисто и спретнато, абе супер ).
ДЕН 6 х. Кашана - х. Ехо, 40 км, 15 часа (в хижа Ехо нямаше ток, банята и тоалетните бяха особено мръсни, но все пак имаше топла вода, 18 лв на човек нощувка, 2,50 лв за баня, цените на храната са високи; сутринта отскочихме до х. Козя стена за закуска и кафе - много по-чисто и поддържано беше там).
ДЕН 7 х. Ехо - х. Добрила, 32 км, 11:45 часа (спахме в хижата, чисто и поддържано, 25 лв на човек, 7 лв омлет ; за закуска ни приготвиха от вечерта сандвичи).
ДЕН 8 х. Добрила - х. Тъжа, 30 км, 12:45 часа (по своя воля не бих посетил отново х. Тъжа, по-добре съседната х. Мандра; освен, че беше пред разпад и таванът беше залепен с тиксо, храната беше толкова кофти, че дори изгладнели след тежкия преход я върнахме и си ядохме ядките; за хижаря приоритет беше да си нареже мезе за ракията пред това да ни настани; каза, че сутрин преди 7:30 ч. нямало да стане и да не разчитаме на закуска; все пак ни даде хляб сами да си намажем филии; един от най-неприятните спомени за целия преход беше от там).
ДЕН 9 х. Тъжа - х. Узана, 27 км, 9 часа (добри условия на х. Узана, мил и гостоприемен хижар, 15 лв нощувка на човек, вкусна храна).
ДЕН 10 х. Узана - х. Бузлуджа, 19 км, 7 часа (прекрасни условия - вкусна и разнообразна кухня, чисти стаи и бани, мили хижари; става въпрос за старата хижа, новата не работи).
ДЕН 11 х. Бузлуджа - х. Химик, 33,3 км, 10 часа (силно препоръчвам нощувка в обновената хижа Химик, която вече е по-скоро като малък хотел и е само на 5 минути от порутената х. Грамадлива; цената е 20 лв на човек, като хората дори ни донесоха храна от заведението на прохода).
ДЕН 12 х. Химик - х. Чумерна, 33 км, 10:40 часа (бяхме се обадили да запазим места 2 дни по-рано в х. Чумерна, но като отидохме почти нямаше какво да ядем и да ни приготвят за закуска, защото според хижарката сме се били обадили прекалено късно, а след нас идвала голяма група... та трябвало да остане храна за тях. 🙄 явно наистина хлябът и яйцата са били голям кът, защото тръгнахме за Котел само с максимално позволеното от по 1 сандвич (състоящ се от 1 филия!) на човек ).
ДЕН 13 х. Чумерна - Котел, 54,4 км, 16 часа (нощувка в Лефтеровата къща - мили хора, нагостиха ни добре, въпреки късния час; даже се бяхме разбрали да ни купят плодове от пазара предварително 🙂 25 лв на човек, наблизо има аптека, пицария и магазини).
ДЕН 14 Котел - Върбишки проход, 24,4 км, 7 часа (нощувка в къща за гости “Дивият божур” - съкровище по пътя; чисто нова и поддържана къща с басейн за по 20 лв на човек; храна нямаше, но бистро Бабой е на 10 минути; двойни и тройни стаи със самостоятелни бани с вана).
ДЕН 15 Върбишки проход - Ришки проход, 34 км, 10:30 часа (нощувка в мотел “Хан Крум”, до там и обратно на стоп; категорично ни отказаха транспорт от мотела, затова на сутринта се наложи да чакаме 2 часа, докато най-сетне ни качат на стоп за 5 км; иначе има ресторант, цената на нощувка е 25 лв).
ДЕН 16 Ришки проход - с. Дъскотна, 29,5 км, 9 часа (нощувка във вилата на Ральо - прилично място; храна няма, но има магазин наблизо).
ДЕН 17 с. Дъскотна - с. Козичино, 41 км, 11:30 часа (нощувка в къща за гости “Вятърната мелница” - прилича си на хижа, условията са добри; 25 лв на човек; стопанинът дойде с колата да ни пресрещне по пътя, та се наложи да го молим на сутринта да ни върне пак до там, за да не пропускаме и километър от Пътя ).
ДЕН 18 с. Козичино - Емине, 40 км, 11:30 часа
Продължавам с общи впечатления в следващия пост.
Чет Авг 19, 2021 9:17 am
d_genov
Регистриран на: 30 Яну 2014 Мнения: 264
Продължавам с втората част, с някои общи препоръки.
**ПО ПЪТЕКАТА - ОБЩИ ВПЕЧАТЛЕНИЯ
-Задължително тръгвайте с GPS. Почти през ден някъде се губехме и навъртахме допълнителни километри, докато се върнем. Особено отчайващо беше да го правим в дни с дълга дистанция. Както се следва широк коларски път, така изведнъж следва рязка отбивка в храстите, която много лесно се пропуска. Просто на места изглежда нелогично и не е интуитивно там да има път, затова често трябва да се поглежда картата. А след Котел почти няма маркировка, с изключение на няколко отсечки.
-Най-тежките преходи: 1) Кашана - Ехо (бих си го спестил следващия път с нощувка по средата; много денивелация и голям зор, не е за всеки). 2) Чумерна - Котел (тези 55 км бяха безкрайни; не вярвайте, че е “то само пускане до Котел” - толкова качване качихме, докато в последните 3 км не слезнахме най-накрая в Котел; по пътя няма къде да се яде, така че всичко трябва да се носи). 3) Добрила - Тъжа (трудността идва най-вече от техничните участъци по траверса; качването до Купена беше по-лесно от слизането по въжетата след това; аз лично се бях настроил, че не е нещо особено и може би го подцених).
-Вода: не тръгвайте без координатите на точките с вода, които са споделени във Facebook групата; Много беше полезно, защото често чешмите са извън пътеките и няма обозначения, че там някъде има вода. Последните дни беше голяма суша, сега предполагам е още по-голяма. Така че съветът ми е като минете покрай течаща вода, пълнете до горе, независимо, че може след 2 км на картата да има друга чешма. Така не веднъж останахме жадни, защото не ни се носеха пълни бутилки, а по-нататък всичко друго беше пресъхнало.
-Пришки и мазоли: следвахме стриктно схемата с два чорапа (първи слой Pathfinder Base Layer Socks + мерино чорапи от Pirin Hill отгоре) и мазане със Спасатель сутрин и вечер. Потвърждавам ефикасността, нямахме нито една пришка или сериозен мазол (само 2 несериозни, които не заслужават особено внимание). Бяхме с ултра-леките гети от Getka, което допълнително спомогна да ограничим влизането на камъчета и прахоляци в обувките. Силно препоръчвам!
-Животни: мечки и глигани не срещнахме, но пък видяхме диви кози, сърни, сръндаци, змии, сова, ястреби, костенурки, диви коне и много насекоми. Извадихме си и 2 кърлежа. Кучета имаше на влизане в село Губислав (2-ри ден), над хижа Лескова (бяха десетина) и около Беклемето. Бисквитките, които носехме, се оказаха непримамливи дори за уличните кучета, а на пиратките им изтече барута в раниците , затова се наложи да се справяме с добрия стар пъдарски речников запас. Оказа се особено успешен подход, може би защото бяхме трима.
-Тегло на раниците: 6 кг; това е без водата (още 2 л.) и без екипировка извън раницата (още 2 кг по мен). Всичко общо 10 кг, включително обувките, часовника, четката за зъби, пиратките и щеките.
-И няколко думи за храната:
👉Най-вкусните неща, които опитахме: омлет с лук и манатарки + малиново вино на х. Тръстеная, телешко с грах, гъбена чорба и диня на х. Мазалат, печени гъби с масло на х. Лескова, кюнефе в мотел “Хан Крум”, биволско мляко със сладко от зелени смокини на Шипка. Ягодите и боровинките по пътя не ги броя, те се подразбират.
👉Най-странните неща, които ядохме: макарони със сирене и сладко, кисело мляко със сладко от тиквички и локум в х. Кашана, кюфтета на микровълнова в х. Тъжа (е, тях не ги ядохме), филия с две филии, луканка с кумкуат и сушени сливи (доста добре е), омлет с пуешка шунка и ядки от х. Лескова, лионска наденица с бисквити. Май трябва да кача и снимки на тез ястия за добиване на по-ясна представа. Ама така е, като няма риба, и ракът е риба.
Вероятно пропускам доста неща, затова ще допълвам, ако се сетя още нещо, което може да е от полза.
Успех на всички по пътя и на тези, на които тепърва им предстои това незабравимо приключение!
Ето и някоя друга снимка за разкош, пък по-нататък може още
Чет Авг 19, 2021 9:37 am
kaloyanv
Регистриран на: 22 Авг 2018 Мнения: 2544
Благодаря много, доста полезна информация, тъй като ще ходя и аз скоро живот и здраве, а пък фейсбук групите ми идват много и не ги следя ..
Чет Авг 19, 2021 11:08 am
stefan_iliev38
Регистриран на: 25 Сеп 2009 Мнения: 3369 Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"
Поздравления за Ком-Емине!
Споделил си полезна информация, но за да е още по-полезна:
d_genov написа:
...
-Задължително тръгвайте с GPS. Почти през ден някъде се губехме и навъртахме допълнителни километри, докато се върнем. Особено отчайващо беше да го правим в дни с дълга дистанция. Както се следва широк коларски път, така изведнъж следва рязка отбивка в храстите, която много лесно се пропуска. Просто на места изглежда нелогично и не е интуитивно там да има път, затова често трябва да се поглежда картата. А след Котел почти няма маркировка, с изключение на няколко отсечки.
...
Записвали ли сте джипиес-тракове? Ако да – възможно ли е да ги споделиш тук (има отделна тема – GPS-тракове на маршрута Ком-Емине), за да се види къде сте губили Пътеката? Можеш ли да опишеш по-подробно за маркировката – в кои участъци е добре, в кои не, в кои има нужда от обновяване? Би било много полезно. Благодаря предварително!
ѝ
d_genov написа:
...
-Вода: не тръгвайте без координатите на точките с вода, които са споделени във Facebook групата; Много беше полезно, защото често чешмите са извън пътеките и няма обозначения, че там някъде има вода. Последните дни беше голяма суша, сега предполагам е още по-голяма. Така че съветът ми е като минете покрай течаща вода, пълнете до горе, независимо, че може след 2 км на картата да има друга чешма. Така не веднъж останахме жадни, защото не ни се носеха пълни бутилки, а по-нататък всичко друго беше пресъхнало.
...
Координатите на точките с вода по Ком-Емине първо бяха систематизирани и публикувани в този форум – КОМ-ЕМИНЕ Къде е ВОДАТА?. На картата БГМаунтийнс постоянно обновяваме чешмите и източниците на вода. Би ли споделил координати на чешми, които не фигурират върху картата БГМаунтийнс, за да се нанесат върху картата? Също така би било полезно, ако посочиш кои чешми са били пресъхнали (или много слабо течащи), за да се нанесат в БГМаунтийнс с надпис „пресъхваща“ или „непостоянна“. Отново благодаря предварително!
d_genov написа:
...
...
Супер снимка! Точно такава беше идеята на поставянето на тези марки – по този начин да се снима началото на Пътеката и как марките те повеждат на изток към морето...
____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!
Регистриран на: 29 Юни 2011 Мнения: 434 Местожителство: Варна
Много добре резюмирано и сбито инфо за най-важното за КЕ прехода.
Поздравления и благодарности за труда!
Пет Авг 20, 2021 10:11 am
Любомир Илиев
Регистриран на: 19 Окт 2015 Мнения: 126 Местожителство: София
Стефан Илиев зададе най-важния въпрос - точно къде сте изпускали пътеката? Дано да получим точни отговори.
Пет Авг 20, 2021 1:53 pm
kaloyanv
Регистриран на: 22 Авг 2018 Мнения: 2544
Любомир Илиев написа:
Стефан Илиев зададе най-важния въпрос - точно къде сте изпускали пътеката? Дано да получим точни отговори.
Ами той човека е написал, че почти навсякъде са се губили. Това е напълно нормално за хора без опит в планината. То и да ти е маркирано, обикновено нямаш навика да следваш маркировката и зацикляш по някой коларски път наникъде, това доста често се среща.
Пет Авг 20, 2021 2:04 pm
Любомир Илиев
Регистриран на: 19 Окт 2015 Мнения: 126 Местожителство: София
Преди 5 години на последното КЕ само веднъж изпуснах пътеката с червена маркировка. Затова съм останал с впечатление, че много трудно можеш да се загубиш.
Как изпуснах пътеката? След 22,00 часа изпуснах отбивката наляво и продължих направо по утъпканата пътека от стадата с добитък. По принцип на всеки 5-10 минути поглеждам GPS-a и се изненадах, че не съм по червената маркировка. Върнах се назад и загубих само 15 минути. Мястото е тук
Преди 5 години нямаше червена маркировка по дясното разклонение в посока морето. Явно при освежаване на маркировката е имало същото объркване и доброволците неволно са маркирали дясното разклонение в посока морето.
Ако на едно място често стават обърквания, значи трябва да се подобри маркировката и табелите. Това е смисъла на въпроса на Стефан Илиев.
Пет Авг 20, 2021 11:23 pm
d_genov
Регистриран на: 30 Яну 2014 Мнения: 264
Привет отново, извинете за забавянето. Радвам се, че тук се е породила дискусия. Ще се опитам да отговоря на всички въпроси
Ето няколко конкретни места, за които се сещам, че се губихме:
1. Под връх Високата чукла изпуснахме червената марка и си продължихме по един от многото коларски пътища. След като се усетихме, решихме да не бием целия път наобратно до разклонението, а хванахме по една подсичаща доста обрасла пътечка, която ни изведе на главната пътека.
https://kade.si/#map,user-data=16/2611997.46/5305559.93/0
2. След Витиня в гората край горското стопанство. Имаше адски много изпопадали дървета от зимата, което налагаше постоянно заобикаляне на пътеката и така по невнимание хванахме един широк път, движещ се успоредно на истинската пътека, поне в началото. В последствие обаче взе да се отдалечава и да се спуска стръмно надолу, а като видяхме и че напред завива в обратна посока, се наложи да се връщаме. Кофтито беше, че навъртяхме излишно пускане и качване, и то още в самото начало на деня.
https://kade.si/#map,user-data=17/2652718.92/5277404.82/0
3. Тръгнахме да подсичаме връх Жълтец и направихме нещо подобно като Любомир Илиев, само че малко по-късно се усетихме. Доста лесно може човек да се заблуди там, защото подсичащата пътечка си личи много ясно, а отбивката даже не разбрахме къде е била. За малко да идем в Карлово.
https://kade.si/#map,user-data=16/2768399.33/5269247.26/0
4. Около х. Лескова също помня, че навъртяхме някой друг излишен километър нагоре-надолу, защото изпуснахме кратката пътечка. За сметка на това пък минахме през фургона с 10 кучета.
6. В самия край от вълнение изпуснахме пътя за с. Емона и на практика го заобиколихме, което не е точно губене, а удължаване на приключението
7. Тук до с. Доброван даже не помня какви упражнения нагоре-надолу сме правили докато улучим правилния път напред:
Бих казал, че всичкото губене можеше да си го спестим, ако бяхме по-внимателни или бяхме минавали от там преди. Но не винаги можеш да си най-адекватният човек като те напече слънцето след 8 часа вървене. Затова, по-чести справки с GPS-а за тези, които не са минавали досега през дадения участък, би спестило доста проблеми.
Трудно ми е сега да си спомня кои точно чешми бяха пресъхнали като гледам на картата, но се сетих за тези:
1. Преди Пробойница, което не е голяма драма, защото малко след това на хижата има.
(Тук отварям една скоба, че е 100 пъти по-добре да минете по немаркирания път отгоре, вместо по червената маркировка. Едвам пропълзяхме през нея, имам чувството, че бяхме първите хора на света дето минават от там. Ама пуст инат, като тръгнахме и стана трудно да обърнем Не знам и 200 метра дали имаше, ама половин час ги минавахме. Ето картинка от къде трябва и от къде не трябва:
)
4. В общи линии след Върбишки проход половината от отбелязаните чешми, през които минахме, бяха пресъхнали и съответно и ние бяхме пресъхнали . Сега е възможно и повече да са станали в тези жеги.
Относно картата с водите: Бяхме си заредили на картата GPS координатите на всички чешми, с кратка бележка към всяка от тях. Давам линк към темата на Ивайло Киров във Facebook, откъдето може да си свалите файла и да си го качите в телефона: https://www.facebook.com/groups/1824588117655479/posts/2417944804986471
Това е засега, ще допиша, ако се сетя още нещо. Оставам на разположение
Пон Авг 23, 2021 11:55 am
kaloyanv
Регистриран на: 22 Авг 2018 Мнения: 2544
Ти с тези подробни обяснения, направо ми напълни душата. Чак снимки качваш и обясняваш, ако дойдеш на някоя среща специално ще те почерпя. Не за друго ама ми даваш наготово толкова много прясна информация, а пък аз след 10на дни мисля да тръгвам. Благодаря отново, а и по-важното е че не обръщаш внимание на дребните закачки
Пътеката край вр. Жълтец е класика в жанра. Преди 2-3 седмици бях с приятели там. Едно от момчетата спореше с мен, че от там трябва, има пътека, даже марка ... Но аз като гърмян заек знаех, къде е уловката Тази заблуда там си е има от години.
И аз си минавам по тая пътека покрай Жълтец. Нищо, че е по-дълга, по нея се ходи лесно. Само че после продължавам да подсичам и излизам на главното било чак преди Безименния, демек, преди връхчето, след което се намира заслон Ботев. Има го и на картата като пътечка, въпреки че според мен ясна пътека, както в началото, няма. Тая година го минахме даже в тъмното, просто си следях на телефона да не слизам под 2150 м н.в. Минаването по билото през Млечния чал, особено ако е тъмно или не държиш на гледките, за мен е излишна загуба на време и енергия.
Пон Авг 23, 2021 7:23 pm
d_genov
Регистриран на: 30 Яну 2014 Мнения: 264
kaloyanv написа:
Не за друго ама ми даваш наготово толкова много прясна информация, а пък аз след 10на дни мисля да тръгвам.
Супер, радвам се, че част от информацията може да се използва по предназначение толкова скоро! Пожелавам ти успешно и много приятно преминаване от началото до края!
stefan_iliev38 написа:
Записвали ли сте джипиес-тракове? Ако да – възможно ли е да ги споделиш тук
Извинявай че малко ти разбутвам темата. Понеже сега ще ходя на ком емине, дай малко акъл, ако искаш. Нещо което ти е направило на теб впечатление, което да имам предвид. Може ако искаш да го напишеш и там в темата за ком-емине на колегата генов.
Ами аз точно какви съвети да давам не знам. Внимавай с водата в участъците Върбишки-Ришки, последния ден (Козичино-Емона) мини по варианта през ловните полета (като стигнеш на Поморийския проход, тръгваш надясно), защото само там има вода - на бившия ресторант Горска фея. Звъни на по-непосещаваните хижи предварително, най-вече заради храната, да не останеш гладен някъде. Не си предвиждай нощука на заслона на Хазим, че съселите ще те побъркат, по-добре на навеса до Петоструйната чешма, ако ще се спи в района.
Ако разделяш Кашана-Ехо на две, препоръчвам нощувка на Бенковски. На Бузлуджа ако спиш, иди на старата хижа - по-малката със зеления покрив. Някъде около Кръстец ако планираш нощувка, може ако искаш да се поглезиш да си хванеш влак до Трявна и на другата сутрин да се върнеш на Кръстец с влак - има такъв, пристигащ към 7 сутринта. На Върбишки ако спиш - вземи си нещо за басейн, че има
Не знам, така без конкретика, това се сетих набързо
Часовете са според зоната GMT + 3 Часа Иди на страница 1, 2Следваща
Страница 1 от 2
Не Можете да пускате нови теми Не Можете да отговаряте на темите Не Можете да променяте съобщенията си Не Можете да изтривате съобщенията си Не Можете да гласувате в анкети