ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Зелени преслап - Рилски езера маркировки?

 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Рила Предишната тема
Следващата тема
Зелени преслап - Рилски езера маркировки?
Автор Съобщение
svesve



Регистриран на: 08 Авг 2019
Мнения: 6

Мнение Зелени преслап - Рилски езера маркировки? Отговорете с цитат
Привет, група! Smile
Семейство с двама тийнове сме, не баш планинари, но любители на планината. Smile

Искаме да качим Рилските езера от Зелени преслап през хижа Скакавица и оттам към хижа Рилски езера (една нощувка за релакс). Оттам - долните езера и Езерния връх.
Тъй като не съм ходила по тези маршрути от 15на години, има ли маркировка/пътека, която не се препоръчва/обрасла е?
От Скакавица до х. Рилски езера по зелена и синя маркировка ли да ходим? Червената как е?

И друг въпрос - ОК ли е да оставим колата на Зелени преслап от гледна точка на сигурност?
Чет Юли 29, 2021 8:58 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
djogobg



Регистриран на: 28 Дек 2016
Мнения: 106

Мнение Отговорете с цитат
Проблем с маркировката може да имате само веднага след тръгването от хижа Скакавица(първите около 500 метра). Като цяло се ходи нагоре по склона(след пресичането на реката) и уж не трябва много много маркировка, но просто я няма много много, та да не се учудите, че не я виждате.

От гледна точка на безопасност на зелени преслап - знае ли човек. Аз досега не съм имал инциденти, последно се качвах миналата есен. Мисля, че ако не оставите пари на таблото няма кой да ви разбие колата.
Чет Юли 29, 2021 10:10 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
milen_kb



Регистриран на: 14 Авг 2010
Мнения: 87
Местожителство: София, Габрово

Мнение Отговорете с цитат
Зелената маркировка от връхчето Чаталташ до х. Рилски езера (която се движи покрай коловете, т.е. води се зимна) е обрасла и почти не може да се ходи, т.е. не тръгвайте по нея (миналата година едвам я минахме от Рилски езера към Скакавица). Тази година си минахме по зелената до Чаталташ и после по синята до хижата (виж на картата https://www.kade.si/#map=15/2596063.45/5194671.5/0) и нямахме проблеми. На някои места по хвойната има по няколко пътеки, но след малко пак се събираха в една, но все пак си следвайте маркировката. Другото интересно беше, че като ходиш по синята от време на време имаше някои пътеки, които ходят нагоре и на дясно (няма ги на картата), и според мен отвеждат на червената маркировка, но не съм напълно сигурен. По червената маркировка няма да имате проблем, тя реално се ползва по-често и е по-добре маркирана, но е малко по-дълга и се качват 100 метра повече.
Чет Юли 29, 2021 10:28 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
svesve



Регистриран на: 08 Авг 2019
Мнения: 6

Мнение Отговорете с цитат
Благодаря и на двама ви.

Колата ще пренощува на Зелени преслап, а някъде мернах, че режели гуми... Rolling Eyes
По-добре ли е да я оставим на Пионерска и оттам по асфалта и после по един пряк път със зелена маркировка да отидем към маршрута до Скакавица?

Аз първоначално мислех да червената да ходим, после четох тук, че се коментира зелено-синята и реших, че е по-използвана. Smile
Чет Юли 29, 2021 11:31 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5827
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
Поляната на Зелени преслап често се задръства от паркирани автомобили през юли-август. Покрай асфалтовия път към х. Пионерска в участъка му след Гюндера има няколко малки уширения, които, ако не са заети, са удобни за паркиране и достатъчно близо до Зелени преслап.

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Чет Юли 29, 2021 11:47 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
milen_kb



Регистриран на: 14 Авг 2010
Мнения: 87
Местожителство: София, Габрово

Мнение Отговорете с цитат
Тази пряка зелена не знам колко е проходима и дали изобщо я има. Също на х. Скакавица ни каза, че пътищата над х. Пионерска се ползвали от камиони, които направили големи коловози (т.е. явно секат) и да не сме минавали по тях (това беше преди месец, когато имаше валежи и повече кал). За да си сигурен за колата, може би най-добре да си платиш паркинга на лифта, там би трябвало да няма проблем, а от лифта, да отидите на Рилски езера през хижа Ловна (така, ще избегнете и навалицата). Също, аз лично не съм чувал да има проблем на Зелени преслап с колите, дори миналата година имаше полицейска кола горе, да контролира движението.
Чет Юли 29, 2021 12:08 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
svesve



Регистриран на: 08 Авг 2019
Мнения: 6

Мнение Отговорете с цитат
Благодаря! Ще го помислим още малко. Истина е, че на лифта с платен паркинг сякаш е най-добре.

Искаше ми се да отидем до Скакавица, че не сме ходили там. Но може и от Пионерска до Скакавица да походим първо по шосето до Преслап...
Чет Юли 29, 2021 1:37 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Antoon



Регистриран на: 25 Сеп 2007
Мнения: 428

Мнение Отговорете с цитат
От Пионерска до Скакавица си има маркиран маршрут - първо в червено, после в синьо, без да се връщате по пътя. Навремето много ми харесваше. Лошото е, че миналата година установих, че част от него също е окепазена от дърварските камиони.
Чет Юли 29, 2021 5:38 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
svesve



Регистриран на: 08 Авг 2019
Мнения: 6

Мнение Отговорете с цитат
Мда, явно доста пътечки са съсипали тези камиони...
Решихме в крайна сметка от Зелени преслап да тръгнем, и до Скакавица, както и до хижа Рилски езера да следваме червената маркировка. Била по-приятна и не толкова населена. Smile
Съб Юли 31, 2021 4:54 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Рила Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Страница 1 от 1

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov