ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Рила - избор на отправна точка за седмица
Иди на страница Предишна  1, 2
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Рила Предишната тема
Следващата тема
Рила - избор на отправна точка за седмица
Автор Съобщение
didkopitko



Регистриран на: 27 Юни 2016
Мнения: 297

Мнение Отговорете с цитат
stefan_iliev38 написа:
А какъв е автомобилът?

Ако е по-висок, може да достигнете до 2 изходни пункта, от които може да се направят много кръгови маршрути:

Тиха Рила – https://www.kade.si/index.html#map=18/2613751.99/5181118.83/0.

Хижа „Марица“ – https://www.kade.si/index.html#map=19/2631694.21/5189514.76/0.

Тиха Рила ми е едно от потенциалните набелязани места, но все не стигам до нея, защото нямам високопроходим автомобил. А да трамбоваме 8 км до началото на интересните преходи ни идва в повече. Колата е Акорд - разбирай дълга и сравнително ниска. До Вада минавам, но до Тиха Рила ми се струва неподходящо за такава кола, как мислите?

За хижа Марица не ми беше хрумвало - добра отправна точка, но предполагам е същата ситуация с колата. Дали може да се вземе джип под наем за седмица, примерно, защото нямам постоянна нужда от джип като основна кола.

tortomanin написа:

...
Ето ти Белмекенска идея.
...

Белмекенската идея е силно одобрена и влиза в плановете. И аз имах подобна идея, но кръгът е още по-добър вариант.

kaloyanv написа:
Костенец или Долна баня. Но там може да си го видиш на картата. Или Дупница е особено красиво. Има още доста варианти.

Имаш ли идея за интересен еднодневен маршрут от Костенец или Долна баня? Ходили сме от х. Гургулица до водопад Скаловитец, но то си е разходка. Както и на Костенския водопад, разбира се. Маршрутите към Белмекен май идват прекалено дълги за нас за 1 ден двупосочно.

vedrin написа:
Сещам се за следните неспоменати възможности:

Знаеш ли какво се крие зад знаците с удивителен по пътеката на Отовица? И може ли да се стигне до Отовишко езеро по долината, че гледам, че маркировката стига само до някъде (поне на картата).
Долината на Илийна река пак ми звучи като трамбоване по път. Ако обаче може да се стигне с кола до кантон Илийна, нещата придобиват съвсем други измерения. Каква е ситуацията, никога не съм ходил по този път?
От Картала може ли да се качи някой връх еднодневно, без да се ходи до х. Македония?
ПП: намерих един пътепис на Ристо Туристо за Отовица, ще го чета.
ПП2: Благодаря на всички Smile
Сря Май 19, 2021 11:32 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5787
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
didkopitko написа:
Знаеш ли какво се крие зад знаците с удивителен по пътеката на Отовица?

Оттоци на лавинни улеи с видими следи от падали лавини. През лятото, есента и ранната зима са безопасни.

didkopitko написа:
И може ли да се стигне до Отовишко езеро по долината, че гледам, че маркировката стига само до някъде (поне на картата).

Няма маркировка до езерото, но може да бъде достигнато по много начини с или без пътека.

didkopitko написа:
Долината на Илийна река пак ми звучи като трамбоване по път. Ако обаче може да се стигне с кола до кантон Илийна, нещата придобиват съвсем други измерения. Каква е ситуацията, никога не съм ходил по този път?

Отдавна не съм минавал оттам. Удобна пряка връзка е между Рилския манастир и х. Македония и би могъл да бъде част от няколко различни кръгчета с начална точка около Рилския манастир.

didkopitko написа:
От Картала може ли да се качи някой връх еднодневно, без да се ходи до х. Македония?

Може, разбира се -- например кръгче през Исмаилица, Русалия, Парангалица, Мерджика, Малък Мечи връх. Или пък Голям Мечи връх. Ако сте достатъчно ходещи х. Македония би могла да бъде място за кратка почивка.

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Сря Май 19, 2021 12:16 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Митак



Регистриран на: 04 Мар 2014
Мнения: 566

Мнение Отговорете с цитат
Имай предвид, че на Тиха Рила комарите са вълча порода.
Сря Май 19, 2021 4:50 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2272

Мнение Отговорете с цитат
Митак написа:
Имай предвид, че на Тиха Рила комарите са вълча порода.


То сега не хапят още, но лятото наистина, няма къде да се свреш .. аз бая страдах миналата година.
Сря Май 19, 2021 5:24 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3292
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
didkopitko написа:
Колата е Акорд - разбирай дълга и сравнително ниска. До Вада минавам, но до Тиха Рила ми се струва неподходящо за такава кола, как мислите?
...
Долината на Илийна река пак ми звучи като трамбоване по път. Ако обаче може да се стигне с кола до кантон Илийна, нещата придобиват съвсем други измерения. Каква е ситуацията, никога не съм ходил по този път?

Нямам представа дали Акорд ще се справи с пътя до Тиха Рила. Аз по земни пътища съм карал само хонда цр-в и опел корса.

Пътят по река Илийна е земен и на места каменист, в началото е много хубав и става за всякакви коли, но после има 1-2 места, където е желателно колата да е по-висока, а в самия край пътят не става за ниска кола. В началото на пътя – https://www.kade.si/#map=19/2595836.77/5177925.99/0 – има хубав заслон, чешма и става за разпъване на палатки, но съм чувал, че събота и неделя през лятото имало много хора и било препълнено. Освен това пътеките, които тръгват от кантон „Илийна“, не бих ги нарекъл лесни, на места са много стръмни, на места няма пътеки и се налага да се ходи през трева, храсти и поточета. Но пък гледките си заслужават. Smile

didkopitko написа:

Имаш ли идея за интересен еднодневен маршрут от Костенец или Долна баня? Ходили сме от х. Гургулица до водопад Скаловитец, но то си е разходка. Както и на Костенския водопад, разбира се. Маршрутите към Белмекен май идват прекалено дълги за нас за 1 ден двупосочно.

От хижа „Гургулица“ по жълтата маркировка за около 3 часа се стига до заслон „Помочена поляна“ – https://www.kade.si/#map=19/2649485.54/5191698.71/0.
Върви се през хубава гора, макар че на места има паднали дървета и сечища. Заслонът е хубав, има чешма, става за преспиване, но се ползва и от местните, така че може да е зает събота и неделя. Доколкото си спомням, в близост до заслона има малини и боровинки. Помочена поляна е впечатляваща. От поляната в посока изток тръгва пътечка за връх Шпаньовица, но пътеката се губи и до самия връх се върви по билото без пътека, преди време имаше паднали дървета, сега не знам какво е положението. Вместо връх Шпаньовица може много по-лесно да се качи първият връх, висок 2048 м, намиращ се северно от Помочена поляна:
https://www.kade.si/#map=18/2650255.09/5192019.37/0
За целта се тръгва по пътечката за връх Шпаньовица и като започнеш да подминаваш връх 2048 м, завиваш на север към него. Изкачването е без пътека през красива иглолистна гора, на места има клек, но той не пречи, до върха се стига лесно, без трудности, а гледката си заслужава. Smile

От хижа „Гургулица“ за 1 ден може да се изкачи връх Жълтата скала, но в последния етап на изкачването е без пътека по труден стръмен терен, така че не бих го препоръчал на хора, които не ги влекат стръмни склонове, камъни и клек. Smile

От Долна баня:

Хижа „Венетица“ се стига за около 2 часа, за още около 1 час се стига до заслон „Ечемиците“ – https://www.kade.si/#map=18/2643847.04/5196390.17/0.
За още около 1 час по хубав горски път и накрая по пътека се стига до връх Сиврикая 1972 м, от който се открива хубава гледка:
https://www.kade.si/#map=19/2642614.06/5195430.19/0
Последните метри преди върха са доста стръмни, но има храсти, за които да се държи човек за по-добра опора, така че няма страшно.

После може да се продължи до връх/местност Трещеник – https://www.kade.si/#map=19/2641288.5/5194322.22/0 – откъдето се открива хубава гледка към долината на Айрандере.

Пътеката доскоро беше много трудно проходима (на места – непроходима), но преди 1 година бе основно почистена от клек и паднали дървета и премаркирана от доброволци – http://planina.e-psylon.net/viewtopic.php?p=143429#143429. Въпреки гигантския труд, който са положили, пътеката в някои участъци си остава трудна за преминаване, а и ориентирането на места е сложно, там джипиес би бил от голяма полза.

След Трещеник може да се продължи по пътеката до седловината при връх Трите улука, откъдето също се открива хубава гледка:
https://www.kade.si/#map=19/2640224.47/5192952.35/0
Самият връх Трите улука – https://www.kade.si/#map=19/2640271.26/5193434.41/0 – е обрасъл с клек и не може да се качи лесно.
След това може да се продължи и нататък – към връх Голяма Топуклия – https://www.kade.si/#map=19/2639931.85/5189565.64/0 – но както казах, в този участък пътеката не е лесна и не мисля, че такъв преход би бил „приятна разходка в рамките на 1 ден“. Smile

Ако имаш други въпроси или пък търсиш по-подробна информация за конкретен маршрут – питай без притеснения. Smile

Успех!

____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!
Сря Май 19, 2021 7:04 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ДИАНА



Регистриран на: 23 Май 2009
Мнения: 820
Местожителство: ПЛОВДИВ

Мнение Отговорете с цитат
Здравей, Дидко!
Като гледам, няма да ти е лесно да избереш от толкова много предложения. Very Happy

Искам да кажа, че много харесвам и препоръчвам "Белмекенската кардиограма" - шест върха в един ден.
Хем го правихме в средата на септември.

Оставихме колите на голямата отбивка преди бариерата на Спортната база.
От Спортната база тръгва пътеката към Ортачал - Зъбчето с кръста, нагоре продължава по зимната колова маркировка, посока Заврачица,
но ние отбихме вдясно, подсичайки в ниското връх Каменити чал. От Ушите, откъдето е гледката към Айрян дере, изкачихме Ибъра.

Ако имате тежки раници, криете ги някъде долу по скалите и се качвате само с водичка и фотото на Ибър.
Може да се разпишете в тетрадката скрита в метална кутия между скалите на върха.
Обзорът от Ибър няма да го описвам - от Мусала чак до Зъбците над Рибни езера, та и цял Пирин.....

Слизате от Ибъра пак на Ушите и катерите Каменити чал. После следва изкачването на Сивричал, а слизането по въжето от Сиврията да е
с повишено внимание, особено във ветровито време, което ние случихме! Много адреналин е тук.

Изкачвате Равни чал и слизате на седловината Премката. Последно катерене е по зимната колова маркировка до връх Белмекен.
Спускането към язовира е по различима пътека от юг, за да не се връщате назад и да слизате пак по коловата.

Гледай картата, всичко е ясно. Билен преход, супер е! Very Happy
Белмекенските чалове са голи, тревисти и няма объркване, има видимост, няма клек като препятствие.

За Тиха Рила - всякакви коли съм виждала там, но зависи кой колко ги жали.
След всяка зима снеговете и водите изравят пътя, не зная дали се поддържа и как ще е тази година?

Иначе, от Рибни езера е рай. Върхове и езера може да въртите няколко дни ако останете на хижата - към Кьоравица и Рилец,
към Канарата, Павлев връх и Карааланица, към Йосифица, а езерата са във всеки циркус.
За къде обаче без най-голямото ледниково езеро на Балканите - Смрадливото и сърчицето на Мермерското езеро? Very Happy

Ако се доберете до кантона на Илийна река, може да се качите до седловината Кадиин гроб и оттам да се изкачите Аладжа слап / Пъстри слап
или Кадиин връх - вече е трасето на Е4.
Това точно е било изкачването на Иван Вазов откъм Рилския манастир, след което пише "Въз Кадиин връх", "Пирин" /гледан от Кадиин връх/,
"В Илина река" - стихосбирката "В лоното на Рила", 1891 г.

Избирай, Успех и ще разказваш! Very Happy

_________________
Жена се милва до зори, планина се до пладне минава.
Човек със знанията си прави от планината или приятел, или враг.
Чет Май 20, 2021 1:31 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
didkopitko



Регистриран на: 27 Юни 2016
Мнения: 297

Мнение Отговорете с цитат
stefan_iliev38 написа:

От хижа „Гургулица“ за 1 ден може да се изкачи връх Жълтата скала, но в последния етап на изкачването е без пътека по труден стръмен терен, така че не бих го препоръчал на хора, които не ги влекат стръмни склонове, камъни и клек. Smile

Стръмните склонове и камъните ни влекат, затова ходим в Рила и Пирин Laughing Виж, с клекът сме в по-други отношения - харесвам го като вид, но не и да се завирам в него.

stefan_iliev38 написа:

От Долна баня:

Хижа „Венетица“ се стига за около 2 часа, за още около 1 час се стига до заслон „Ечемиците“ – https://www.kade.si/#map=18/2643847.04/5196390.17/0.
За още около 1 час по хубав горски път и накрая по пътека се стига до връх Сиврикая 1972 м, от който се открива хубава гледка:
https://www.kade.si/#map=19/2642614.06/5195430.19/0
Последните метри преди върха са доста стръмни, но има храсти, за които да се държи човек за по-добра опора, така че няма страшно.

Значи до вр. Сиврикая е към 4 часа. Записвам си го за някога... За 1 ден 4 ч отиване, 1 ч почивка и 3 ч връщане - бива.
Благодаря за идеите.


@ДИАНА, благодаря. За Рибни е ясно - има много какво да се гледа и къде да се ходи. Това е районът, в който още не сме били, и най-много ни привлича със своите езера и върхове. Въпросът е в добирането до Рибни... без "спане" там. Ако не това лято, то за следващото ще се подсигуря с нещо офроуд, то се е видяло.
Белмекен засега печели - поради достъпът до начална точка по асфалт.
Чет Май 20, 2021 1:59 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
tortomanin



Регистриран на: 20 Мар 2013
Мнения: 1517
Местожителство: Хасково

Мнение Отговорете с цитат
vedrin написа:
Сещам се за следните неспоменати възможности:

Имаш ли представа как изглежда черният път край Илийна река?
Синьото езеро съм го гледал само отгоре, хубаво е да ида до него.
Чет Май 20, 2021 8:21 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
dobrifin



Регистриран на: 30 Яну 2013
Мнения: 1037
Местожителство: Рилско

Мнение Отговорете с цитат
Най-общо казано път за джип или по-висока кола. Преди две години, когато правихме пътеката до Синьото езеро, даже Ристе ни качи с Роувъра до горе, но на няколко места го закачи, че се бяхме натоварили доволно.
Чет Май 20, 2021 9:51 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3292
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
tortomanin написа:
...
Имаш ли представа как изглежда черният път край Илийна река?
Синьото езеро съм го гледал само отгоре, хубаво е да ида до него.


Относно Синьото езеро:

Синьото езеро не е толкова красиво, гледано от самия му бряг. От Малкия Мермер обаче е впечатляващо!







Връх Голям Мермер също е красавец, макар че не е лесна цел за изкачване:



Относно пътеката с жълта маркировка от кантон „Илийна“ до Синьото езеро:

Накратко – пътеката не е от лесните.
В началото е много стръмна, върви се през гъста хлъзгава трева (трябва особено да се внимава на слизане и в мокро време).
После наклонът намалява, върви се в просечен клек, но се появяват големи камъни, които не са от най-лесните за преодоляване.
Да благодарим на доброволците, които изчистиха клека и маркираха пътеката, та поне тези пречки да не ни спъват, като минаваме!



















Относно състоянието на пътя покрай река Илийна до кантон „Илийна“:

Tortomanin, колата, дето я купи, видях, че има 17,4 см просвет, така че мисля, че няма да имаш проблем по пътя за кантон „Илийна“.
Моята кола има 20 см просвет и не е закачила никъде, предполагам, че 2 см по-малко няма да са проблем, освен ако не натовариш колата като Ристо Туристо.

Ето снимки на пътя, които направих преди близо 3 години (на 25.08.2018 г.), когато не бях с моята кола и не шофирах.
Миналата година (20-22.09.2020 г.) аз шофирах с колата си и затова снимки няма, но пътят беше в почти същото положение.

В началото пътят е земен и на места каменист – става за всякаква кола:





До тази вила – https://www.kade.si/#map=19/2601334.93/5175590.32/0 – може да се стигне без проблем с обикновена ниска кола:



След това пътят става малко по-лош, може да има паднали камъни и клони на дървета, но за по-висока кола няма проблем, срещат се и животни:





















Най-трудното място беше един праг на един завой – https://www.kade.si/#map=19/2610291.74/5174680.5/0 – леко нагорнище, пътят завива, няма добра видимост, отдясно има остри камъни, остава се с впечатлението, че има опасност да закачи отдолу, но при по-внимателно минаване отляво няма проблем и се преминава (на снимката не изглежда никак страшно, но в действителност доста се чудихме дали отляво или отдясно да минем):



След това има няколко големи серпентини, които се минават лесно и се стига до началото на кантон „Илийна“:



А това е краят на пътя при началото на жълтата маркировка – няма много удобни места за паркиране:



Внимание! Последните няколко малки серпентини в края на пътя (преди жълтата маркировка) – https://www.kade.si/#map=19/2611709.88/5174508.71/0 – са трудни дори и за висока кола, така че може и да не се минават, а колата да се остави преди тях – има удобен земен път, който се отделя надясно (на изток и след това завива на юг) и в началото му има достатъчно място да се паркира кола и да се разпъне палатка – https://www.kade.si/#map=19/2611500.76/5174419.93/0:


____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!
Пет Май 21, 2021 11:47 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3292
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
didkopitko написа:
stefan_iliev38 написа:

От хижа „Гургулица“ за 1 ден може да се изкачи връх Жълтата скала, но в последния етап на изкачването е без пътека по труден стръмен терен, така че не бих го препоръчал на хора, които не ги влекат стръмни склонове, камъни и клек. Smile

Стръмните склонове и камъните ни влекат, затова ходим в Рила и Пирин Laughing Виж, с клекът сме в по-други отношения - харесвам го като вид, но не и да се завирам в него.
...

Клекът не бива да ви спира – има съвсем малко клек само на самия връх – може би 20-30 метра. Smile

Ето малко снимки от изкачването на връх Жълтата скала на 30.09.2019 г. (май ще трябва да напиша отделен пътепис):
















____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват![img][/img]
Съб Май 22, 2021 12:15 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
tortomanin



Регистриран на: 20 Мар 2013
Мнения: 1517
Местожителство: Хасково

Мнение Отговорете с цитат
Като колата на Гугъл си! Smile
Мерси, по-подробно не можеше да бъде!

Всъщност, за момент се обърках с Мермерите, но проверих в БГ Баир и изчистих недоразумението.
На една стара карта, вероятно е била на Домино или още по стара, като Голям и Малък Мраморец бяха отбелязани двата върха между Мальовица и Додов. Минавал съм ги, но маршрутът няма нищо общо.
Синьото съм го гледал от премката между Канарата и Павлев, много ми хареса.
Съб Май 22, 2021 11:32 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Рила Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2
Страница 2 от 2

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov