ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Рила: Ястребец-Маркуджици-Алеко-Безименен-Мусала 06.02.21г.
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Рила Предишната тема
Следващата тема
Рила: Ястребец-Маркуджици-Алеко-Безименен-Мусала 06.02.21г.
Автор Съобщение
mom4i



Регистриран на: 05 Авг 2014
Мнения: 622

Мнение Отговорете с цитат
Dido, едно е да попадат в резерват, друго е да няма достъп. Парка има право да регламентира пътеките и достъпа. Разгледах пътеките на картата пусната от Стефан и ми направи впечатление, че са дадени само някои от съществуващите, като от друга страна не са само маркираните. Така че ми се струва, че те са разрешените. Те са масово използвани и съществуват много отпреди да се появи "Централен Рилски резерват". Преди това имаше два резервата "Студенец" и "Маричини езера", които бяха основно върху диви зони, без често посещавани пътеки.
Та предполагам, че и в Пирин е така. Но Стефан като си науми нещо и като го обземе писмовната логорея, леко спира да мисли Smile
Най-добре е да се комуникира с парковете - те ще ти кажат кое е забранено и кое не. Аз рядко прибягвам към запитване към дирекциите, познавам рейнджърите по места и те ми казват как стоят нещата. В края на краищата няма директора на парка да ме лови и пише акт, а именно рейнджърите Wink
Пет Апр 23, 2021 10:31 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6389

Мнение Отговорете с цитат
mom4i написа:
Dido, едно е да попадат в резерват, друго е да няма достъп. Парка има право да регламентира пътеките и достъпа.


Така бе Момчи, но като направиш сечение от горните твърдения и фактите, достъпът до Дено и изброените пирински върхове е забранен. Да обяснявам ли защо?

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Пет Апр 23, 2021 11:15 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3056

Мнение Отговорете с цитат
-Да обяснявам ли?
- Обясни - помоли го един от събралото се множество.
-Уф, уф! - рече апачът - Не знае ли бледоликият, че великият бял баща във Вашингтон определи резерватите за дом на червенокожите войни?
Първи там пратиха племената на ирокезите и сиуксите. Сега взел някакъв бледолик да се възмущава, че едно нещо, прилично на като кръстоска между тях, а по дух упорито и инатливо повече от най-храбрите войни на апашите, като носи гордото име Сиукс Ирокезов, ходи по орли и по гарвани в земята на предците си? Той умее да чете и да цитира говорящи кожи, но не се подчинява на повелите на бледоликите, тъй като над него е само великият Маниту!
Пет Апр 23, 2021 12:32 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mom4i



Регистриран на: 05 Авг 2014
Мнения: 622

Мнение Отговорете с цитат
Ами да, неприятно но факт - Дидо е прав...

Според плана за управление, изкачването на върховете от Мусаленския венец (освен на основния връх) от туристи е забранено.

Което си е недомислица на въпросния план, като това на всички е ясно, и както виждате - никой никога не се е опитвал да ограничава движението на хората по-билото. То и няма как - не може да се поставят по всички жандарми рейнджъри, които да следят дали се спазва забраната.

Съвета, който ми дадоха е, все пак да се въздържаме от писане на програми, в които фигурират забранени маршрути, както и да се хвалим с преминаването им в социалните мрежи - защото всичко това може да се използва като доказателство за нарушение и да доведе до последствия.

Да се надяваме, че в следващия план за управление ще се появи вратичка за въпросните билни маршрути, защото, както знаем е доста тъпо да забраняваш нещо, което знаеш, че се случва и нито имаш как да му попречиш, нито да го контролираш Laughing
А и движейки се по билото, в алпийската част, на никой не пречим все пак. За туристи говоря, не за онези с пушките с оптика...
Вто Апр 27, 2021 12:55 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6389

Мнение Отговорете с цитат
mom4i написа:

Според плана за управление, изкачването на върховете от Мусаленския венец (освен на основния връх) от туристи е забранено.

Което си е недомислица на въпросния план...


Напълно подкрепям.

Да вметна само, че съм огледал само резерватните зони (в Пирин зона 1а, 14.8% от парка). Ако включим зоната за ограничаване на човешкото въздействие (1б, 20.3% от парка), нещата стават съвсем кървави. В нея забраната за туристическо преминаване е същата, но зоната обхваща повечето била и върхове. За съжаление нямам GIS данни за зоните изключая резерватите, заради което не мога да кажа кои точно интересни обекти попадат в 1б. Бих се обзаложил обаче за Кутело, Каменица, Тодорин връх, разните чукари, Муратов връх, Синаница и прочее.

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Вто Апр 27, 2021 10:46 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
mom4i



Регистриран на: 05 Авг 2014
Мнения: 622

Мнение Отговорете с цитат
Резултат от тоталната липса на комуникация между институции и организации...

Тоталното отсъствие на БТС (с или без лиценз за "национална спортна организация с предметна област „социален туризъм”) в регламентацията на пешеходните маршрути.

Ще станем "бяла" държава някога, където нещата са добре регламентирани и логични, сигурен съм, но трябва обществена активност...

Странно ми е, че не видях пост във форума за тгова, че тече процес по създаване "ПРАВИЛНИК ЗА СЪЗДАВАНЕ, МАРКИРАНЕ И ПОДДРЪЖКА НА ПЕШЕХОДНИ МАРШРУТИ И МАРШРУТИ ЗА ПЛАНИНСКО КОЛОЕЗДЕНЕ В РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ", което е един добър пример за гражданска и обществена активност и ще доведе до приемането на едни доста смислени текстове.

Нещата там се движат от организации, но най-вече от личности, заинтересовани от дадения проблем...

Дидо си мисли за Пирин, аз за Рила, нормално е. При появата на подобен план за управление е нормално местното дружество за пешеходен туризъм ("Рилски турист" Самоков), да се опита да преговаря и да направи легално изкачването на емблематични върхове в Мусаленсикя дял и естествено - преминаването на целия венец. За съжаление целите на това дружество е само да рентиерства и обогатява членовете на УС посредством някакви дребни корупционни схеми... Е, до колкото разбрах, то е изключено от БТС и хижите са му отнети и вече се оправляват от Централния съвет, но тоав не променя проблема, че няма кой да защитава пешеходния туризъм предз институции, които не разбират и въобще не се интересуват от него.
Аз все пак оставам оптимист! Laughing
Сря Апр 28, 2021 5:48 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3297
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
mom4i написа:
... Аз рядко прибягвам към запитване към дирекциите, познавам рейнджърите по места и те ми казват как стоят нещата. В края на краищата няма директора на парка да ме лови и пише акт, а именно рейнджърите Wink

mom4i написа:
Ами да, неприятно но факт - Дидо е прав...

Според плана за управление, изкачването на върховете от Мусаленския венец (освен на основния връх) от туристи е забранено.

Което си е недомислица на въпросния план, като това на всички е ясно, и както виждате - никой никога не се е опитвал да ограничава движението на хората по-билото. То и няма как - не може да се поставят по всички жандарми рейнджъри, които да следят дали се спазва забраната.

Съвета, който ми дадоха е, все пак да се въздържаме от писане на програми, в които фигурират забранени маршрути, както и да се хвалим с преминаването им в социалните мрежи - защото всичко това може да се използва като доказателство за нарушение и да доведе до последствия.

Да се надяваме, че в следващия план за управление ще се появи вратичка за въпросните билни маршрути, защото, както знаем е доста тъпо да забраняваш нещо, което знаеш, че се случва и нито имаш как да му попречиш, нито да го контролираш Laughing
А и движейки се по билото, в алпийската част, на никой не пречим все пак...

mom4i написа:
... Ще станем "бяла" държава някога, където нещата са добре регламентирани и логични, сигурен съм, но трябва обществена активност...

mom4i написа:
... Тоталното отсъствие на БТС... в регламентацията на пешеходните маршрути.

Мисля, че на всички вече стана ясно как се процедира в България.

Срещаме се насаме с рейнджърите на националния парк, уговаряме се тихомълком с тях да нарушаваме законите, само трябва „да се въздържаме от писане на програми, в които фигурират забранени маршрути, както и да се хвалим с преминаването им в социалните мрежи“. Very Happy

И знайте, че проблеми вече няма. Щом е за парата – проблеми няма, нали се сещате какво беше написал Христо Ботев за парата. Wink

Сигурно по същия начин и шофьорите на моторни шейни през зимата са се срещнали с рейнджърите на националния парк и са им казали, че „е доста тъпо да забраняваш нещо, което знаеш, че се случва и нито имаш как да му попречиш, нито да го контролираш“. А и карайки моторни шейни в националния парк „на никой не пречим все пак...“ И накрая: „Да се надяваме, че в следващия план за управление ще се появи вратичка“, така че да можем да си караме моторните шейни на воля в националния парк.

И същите тия хора после ще кажат: „Няма да станем бяла държава, защото БТС е виновно за всичко!!!“ Very Happy


____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!
Чет Май 20, 2021 7:53 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Рила Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5
Страница 5 от 5

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov