ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Кобилини стени - маршрути

 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Стара планина Предишната тема
Следващата тема
Кобилини стени - маршрути
Автор Съобщение
Sabbath



Регистриран на: 24 Юли 2019
Мнения: 25

Мнение Кобилини стени - маршрути Отговорете с цитат
Здравейте, понеже не намерих тема за тази красива част от Врачанския балкан (с изключение на една стара, която през търсачката не ми излиза), то реших да пусна нова тема, тъй като смятам това лято с приятели да направим един еднодневен маршрут.
Знам, че има няколко изходни точки - от с. Миланово, от х. Пършевица, от Очиндол и от Оплетня. Аз се интересувам главно от стартова точка Оплетня, като един кръгов маршрут би бил добро решение за еднодневна разходка.

По- конкретно, бих желал да тръгнем от Оплетня, да се изкачим до заслона над Очиндол, да продължим до Бегличка могила и оттам до Кобилини стени. След това да се върнем надолу по "приблизително" същия маршрут. "Приблизително", понеже ми се иска да се разходим и по жълтата и по червената маркировка, които гледам тук
Според прочетеното и в kade.si и в интернет, то в един момент жълтата маркировка се губи, има обрасли участъци и човек може да загуби дирята. Още ли е така и лесно ли може да се върне отново човек на нея? Възможно ли е после безпроблемно връщане по червената маркировка до Оплетня? Колко горе-долу излизат изкачването и спускането по така избрания маршрут - 3:30 нагоре и 3:00 надолу?

Ще се радвам ако някой има актуална информация за този маршрут, а нека темата бъде информационна и за сходните такива до Кобилини стени.

Благодаря предварително за отговорите и поздрави Smile
Пон Май 10, 2021 2:13 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6439

Мнение Отговорете с цитат
Ползвай GPS с BGMountains и ще си спестиш губенето.

Минавал съм отдавна там и нямам идея какво е сегашното състояние на пътеките.
Тогава по червената марка нямаше особени проблеми. Жълтата се губеше между синорите на имотите тук - https://kade.si/#map=18/2611254.7/5328678.05/0 , а в ниския участък тук https://kade.si/#map=18/2610262.51/5327783.8/0 пътеката беше доста занемарена, вероятно заради слаба посещаемост.

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Пон Май 10, 2021 4:21 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Sabbath



Регистриран на: 24 Юли 2019
Мнения: 25

Мнение Отговорете с цитат
Дидо, нямам GPS тракер и малко не съм наясно как се случват нещата с тракерите и зареждането на карти. Досега все разчитаме на приложения, маркировка по пътеките и стълбова такава. Ще те затрудня ли, ако ми разясниш малко повече какво устройство ми трябва, как се чертае карта, как се прави трак и т.н.?
Пон Май 10, 2021 5:26 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6439

Мнение Отговорете с цитат
Един вариант е да ползваш смартфон с програмата OruxMaps + инсталирана карта BGMountains.
Тази програма показва къде се намираш на картата ако ти е пуснат GPS приемника на телефона.

Има писано много по темата във форума - огледай тук http://planina.e-psylon.net/viewtopic.php?t=4782

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Пон Май 10, 2021 6:31 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
raskoll



Регистриран на: 30 Юли 2008
Мнения: 474

Мнение Отговорете с цитат
във Фейсбук група на Оплетня писаха, че по празниците са разчистили пътеките до Кобилини Стени, червената беше зарасла.

https://www.facebook.com/seloOpletnya



аз не мога да помогна за маркировката и т.н., някакси никога не я гледам и повече се дразня, като видя шарените рисунки по дървета и камъни, ако някъде се чудя - oruxmaps с карта на bgmountains е невероятна помощ. ползвам 7 годишен телефон и работи перфектно.

мога да потвърдя, че над Оплетня Жълтата пътеката може да се изгуби, защото има няколко овчарски пътеки, които не съвпадат с туристическата и водят към пасища, а не посока заслона и седловината. след седловината при Радов връх (тоест между Оплетня и Очиндол) вече не ми се струва, че човек може да се обърка, но преди това има опасност. в kade.si много добре се вижда, къде може да се обърка - в местност Мали Поляни туристическата прави остър завой на изток, а овчарската продължава на север.

иначе хубав маршрут е Оплетня - Кобилини Стени - Миланово - Гара Лакатник (стига да не изпуснете последня влак за София, който вече е доста рано, към 1830, по спомен, преди имаше и по-късни).
Вто Май 11, 2021 8:00 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Sabbath



Регистриран на: 24 Юли 2019
Мнения: 25

Мнение Отговорете с цитат
Благодаря ви момчета.
Снощи си поиграх и си дръпнах oruxmaps на телефона и успях да начертая трак точно както бях планувал нещата - с изкачване по жълтата и слизане по червената маркировка. Мисля, че това би било достатъчно и вероятността за изгубване е намалена значително.
Инак и аз планувах да пробваме с достигане с влак, но точно ранния влак навръщане засега ме отказва от тази идея - предпочитам да не тичаме с цел хващане на влака, ако знам, че ни чакат и автомобилите ни, които няма къде да тръгнат.
А и новината, че пътеките са поразчистени е още по- добра. Smile
Вто Май 11, 2021 9:55 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Стара планина Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Страница 1 от 1

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov