Регистриран на: 20 Мар 2013 Мнения: 1587 Местожителство: Хасково
Преди няколко дни бях на Плитвичките езера и все нещо ми напомняше за Крушунските водопади - цвят и зеленина, макар че мащабите са несъпоставими. Погледнах какво имаме тука във форума. Незаслужено малко, или не съм направил правилната търсачка.
Колегата е писал преди много време, снимките са потънали, както са потъвали и мои.
Реших да запълня празнината, дано не досаждам.
В Интернет се сипят суперлативи, аз обичам по-обрани лафове, копирах най-скромното. "Крушунските водопади представляват поредица от водопади в близост до село Крушуна, Община Летница, Област Ловеч, Северна България. Намират се на 6 км от град Летница и са известни със своята живописност. Водопадите представляват дълга травертинова каскада. Каскадата се е образувала по протежение на река Пройновска,извираща от Крушунската пещера. Първият и най-голям водопад от каскадата е 15-метровият Пръскалото.
Водопадите могат да се разгледат, тъй като по край тях има туристическа пътека, която започва от около половин километър южно от селото и до нея се достига по път около който има възможности за паркиране. Туристическата пътека криволичи нагоре срещу течението на реката и накрая достига до първия и най-голям водопад от каскадата – Пръскалото и пещерата, от която извира реката. Има множество мостове, позволяващи на туристите да разгледат местността."
Ето мои снимки, не са нови:
Това копирах от сайта на общината:
" Деветашката пещера е една от най-големите пещери в България. Общата ѝ дължина е 2 442 м, общата ѝ площ е 20 400 м2, височина – 60 м. Разположена е на 16 км северно от Ловеч, близо до село Деветаки – на десния бряг на река Осъм. Пещерата е описана още през 1877 г. В нея са направени открития на някои от най-интересните останки от времето на неолита по българските земи. В миналото пещерата е била засекретен военен обект и до началото на 90-те е била използвана за съхранение на петрол.
Деветашката пещера е недвижима културна ценност с национално значение, природна забележителност и защитена територия. Добрите условия за живот, които предлага пещерата - големите размери, осветление на голяма дълбочина, удобна за отбрана, в съседство с извори и река, гори с дивеч, пасища и сред плодородна местност - привличат вниманието на човека от най-дълбока древност. В пещерата са на лице следи от човешко присъствие още от старокаменната епоха /около 70 000 г. пр. Хр.
Деветашката пещера е сред пещерните находища с най-богати културни останки от новокаменна епоха - VІ хил.пр.Хр."
Не Можете да пускате нови теми Не Можете да отговаряте на темите Не Можете да променяте съобщенията си Не Можете да изтривате съобщенията си Не Можете да гласувате в анкети