Преди време веднъж имах глупостта да мина с колата през съвсем прясна пътна маркировка. После повече от половин ден се измъчих докато сваля боята - не помогнаха никакви разтворители, а пробвах няколко модела. Накрая с доста гореща и продължителна пароструйка се справих. Та мисълта ми е, че може и да свърши работа, предвид че би трябвало да е избрана, като устойчива на износване и подходяща за полагане в/у груба повърхност. Може би няма голям набор цветове, но базови такива биха се получили от бяло/жълто + оцветител.
Също си мисля, че ако тръгна да маркирам със шаблон, много по-удобно би било да пръскам със спрей, вместо да мажа с четка, но не знам дали е практически приложимо.
Сря Ное 04, 2020 7:54 pm
vladofff
Регистриран на: 26 Апр 2011 Мнения: 3146
pux написа:
шаблон, много по-удобно би било да пръскам със спрей, вместо да мажа с четка, но не знам дали е практически приложимо.
Когато преди няколко години за пръв път се бях организирал да подновявам тази пътека, на паркинга до хижата дойде Краси Стоянов https://rescueservicebg.com/krasimir-stoyanov/.
Носеше шаблони и точно флакони със спрей. Преимуществото е, че дозираш количеството и ако пръскаш внимателно, не се разтича по краищата, както става с четка и свързаното с това последващо тотално омазване на шаблона.
Беше започнал жълтата боя от долу, при разклонението за водопада. Там, където е пръскал върху цимент/стълбовете за 6КV/ и камъни -ставаше добре, но върху боровата кора - не, защото за да излиза боята от флакона без да запуши дюзата трябва да е още по-разредена, дори и от тази в неотваряна нова кутия.
Сега в неделя бях направил много добри шаблони - от подложки за чинии - не са от хартия и издържат доста повече, но при тях трябва да се чисти след всяка употреба, заради зацапването по краищата.
Бях направил и от трите вида, съгласно правилника - класически квадрат, завой /ъгъл 135 градуса/ и стрелка.
Проблемът е, че сам човек трудно ще се справи, освен ако не е бог Шива с многото ръце.
Чет Ное 05, 2020 10:14 am
planinar
Регистриран на: 20 Дек 2006 Мнения: 354
pux написа:
по-удобно би било да пръскам със спрей
Личното ми мнение е, че маркирането със спрей е загуба на време и пилеене на (еко) ресурси.
Наблюдението ми върху не една и две пътеки маркирани със спрей е, че:
1) маркировката става твърде бледа;
2) към втората година започва период на полуразпад.
Най-скъпото при маркирането е времето, което човек отделя за да се вдигне на м*****а си и ме се струва адски безсмислено няколко години по-късно да няма и следа от труда ти.
Вто Ное 10, 2020 12:00 pm
planinar
Регистриран на: 20 Дек 2006 Мнения: 354
Re: Направеното до момента
vladofff написа:
блажна боя, която да се "държи прилично" върху борова кора, т.е. да не попива
Моите наблюдения показват, че когато се маркира върху бор или друга порьозна кора (круша открих наскоро), просто трябва да се повтаря. Неприятно е, но не знам друго решение.
Всъщност това важи за бялата боя. Изглежда цветните съдържат повече пигменти и ефекта на попиването не е толкова значим.
Варианти:
1) Предвиждаш си, че на връщане ще трябва да повтаряш бялата боя. Повтарянето става доста по-бързо;
2) Планираш (и го правиш), че след 2 до 3 години ще е нужно да се опресни маршрута. В този вариант се отстраняват и други дефекти и слаби места, които неминуемо се появяват.
Вто Ное 10, 2020 12:11 pm
vladofff
Регистриран на: 26 Апр 2011 Мнения: 3146
Завършен етап
В неделя, с колегата vaskoo довършихме работата от миналата седмица.
ЧЕРВЕНАТА МАРКИРОВКА - от х.Гургулица до разклона й с жълтата е повторена и в момента вече всичко е ОК.
ЖЪЛТАТА МАРКИРОВКА - от х.Гургулица до сечището/границата на парка, където има табела/ също е изцяло направена.
Повечето марки са правени с шаблон, но на ключови разклони са поставени и стрелки - по шаблон + по-големи, да се набиват на очи.
Използвахме и по-сгъстена боя, Където беше еднократно попи бързо , но където се повтори след изсъхване стана досущ "като оригинална."
По специално за сечището - това което сега е на картата, след приключването на работите по сечището, най-вероятно ще обрасне и ще стане неизползваемо. Отделно, че и маркировка там няма къде да се поставя, защото просто няма дървета. Затова сме прекарали нагъсто нова жълта линия в гората/преминато и тествано за видимост при минаване и в двете посоки/, непосредствено по западната граница на сечището. Там може би някога, е била и една от най-старите версии на тази пътека, защото на места има следи от серпентини и улеи.
В момента, макар да е на места малко стръмно, незапознат с района човек може лесно да премине през този, запуснат от години участък. Ако не иска маркировка, засега може да ходи и по новия горски път... При сняг обаче, може би е хубаво да се разчита на маркировката.
Тук е "изправения" участък от пътеката, нека се знае, че посоченото на картата жълта маркировка със завои на практика почти не съществува...
Актуалното е линията на трака, оцветена съответно в жълто:
Последната промяна е направена от vladofff на Вто Ное 10, 2020 12:31 pm; мнението е било променяно общо 5 пъти
Регистриран на: 25 Сеп 2009 Мнения: 3427 Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"
planinar написа:
pux написа:
по-удобно би било да пръскам със спрей
Личното ми мнение е, че маркирането със спрей е загуба на време и пилеене на (еко) ресурси.
Наблюдението ми върху не една и две пътеки маркирани със спрей е, че:
1) маркировката става твърде бледа;
2) към втората година започва период на полуразпад.
Най-скъпото при маркирането е времето, което човек отделя за да се вдигне на м*****а си и ме се струва адски безсмислено няколко години по-късно да няма и следа от труда ти.
Бих допълнил:
3) цената на спрейовете е значително по-висока от тази на боята в кутии.
4) при вятър трудно се пръска със спрей, без вятърът да отклони струята от марката.
5) при пръскане със спрей маркиращият вдишва повече боя, което е вредно за здравето.
____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!
Там пирамидите си стоят, даже и леко ги боядисахме за да се набиват на очи. Нагоре обаче имаше повече работа, долу нещата като че ли са повече в ред...
Вто Ное 10, 2020 12:43 pm
planinar
Регистриран на: 20 Дек 2006 Мнения: 354
Свирни, като тръгваш натам отново. Ако определиш 1-2 седмици по-рано дата ще е добре, да не поемаме други ангажименти.
Това което според мен трябва да се направи е следното:
Оставаща работа по ЖЪЛТАТА МАРКИРОВКА:
От сечището нагоре - да се повтори новонанесената жълта марка, която, като еднослойна, може би ще е попила, иначе надолу е два пласта нанесени през седмица, втория пласт - гъста... Май няма какво повече да се прави.
Васко заяви желание за табелки, още от едно място са ми обещали/не че не може и без табелки, но така картината ще е пълна./
От границата на парка - до заслона - там пътеката личи, но може би не е зле все пак да се сложи по нагъсто марка.
От заслона - нагоре през Плевнята до върха - там нещата не са много добре - може би трябва да се иде с джипки до заслона и с триони да се "пооправи" клека, както и да се маркира. Предполагам, обаче, че трябва да се пита и парковата управа, имало в Благоевград един човек, който отговарял за маркировките. Колко отговаря, всеки, който ходи из Рила, вижда сам... Но поне да издействаме "разрешение".
Горе, след клека, т.е. т.нар. Соколов връх, до жалоните на вр.Белмекен, по мое мнение, си трябва да се наредят каменни пирамидки. Жалони няма, а и не трябва да има, защото зимните подсичания западно от Плевнята са лавинни, а със ски и снегоходки, при фирн, се ходи източно от пътеката, където не е лавинно, но там пък лятно няма минаване...
Според мен всичко това е работа за догодина, най-рано юли...
По ЧЕРВЕНАТА МАРКИРОВКА
Хората от тур. дружество са я постегнали, но според мен, маркировката е постно сложена и на места не е за аджамии/за които по презумпция обаче, е маркировката/. Така, че май е хубаво да се сгъсти, т.е. по правилото - от марка да се вижда следваща. Също така на важни разклони или неочаквани завои под голям ъгъл/А ТАКИВА ИМА ДОСТА/ - нови табелки и/или хубави означения със стрелки.
пак работа за другото лято.
Така, че който има желание - това е което трябва да се прави за тези пътеки, за да се върне вида им отпреди 30 години. Когато ще правя нещо, ще пиша пак.
Също така, според мен трябва да се помисли и за изцяло ново поставяне на зелена марка по "стандартната" пътека за х.Белмекен от север по долината на р.Чавча. След отклонението от пътя, нещата никак не са розови, освен ако някой скоро нещо не е правил, за което да нямам данни....
Вто Ное 10, 2020 1:44 pm
vaskoo
Регистриран на: 21 Апр 2007 Мнения: 1444 Местожителство: София
Относно спрей или боя - спреят излиза още по-скъпо, понеже 4-5 спрея стигат за маркиране колкото кутия боя. С вятъра е забавно, освен че си на ситни цветни точици, после освен странното периферно зрение те боли главата от вдишването.
Но - при проучване на трасе и разклони върши чудесна работа - лек си и съответно бърз, маркираш с малки знаци начало, край, отбивки и разклони, след което идва истинското маркиране и почистване.
За пътеките над хижа Гургулица - жълтата пътека е чудесно маркирана в момента (червената също докато е заедно с жълтата - дотам видях), иска няколко табели, за картосхемите не сме намерили бюджетно решение за изработка и печат на съответния участък от BGMountains върху устойчив носител.
Току-що проверих в онлайн картата и не виждам чешмата да е нанесена. Пирамидите стояха, ние лично се озорихме с чистенето на надвисналите клони на големите дървета - хем скриват марката, хем са високо и трудни за стигане и само връхчетата им са надвесени ниско.
_________________ Приятелят е човек, който те познава отлично ... и въпреки това те обича
Вто Ное 10, 2020 1:55 pm
dido
Регистриран на: 03 Яну 2007 Мнения: 6499
Табелки - кажете колко са нужни, бидейки спестовни разбира се. Имаме известно количество от старите БТС-ски под ръка.
Владо, ама пусни малко снимки от подновената жълта марка - да видим резултата какъв е
Мисля да отделя завъртелият се разговор около боядисването и попиване в боровата кора в отделна тема. Някакви възражения?
_________________ Бутам след осмата бира
Вто Ное 10, 2020 10:21 pm
vaskoo
Регистриран на: 21 Апр 2007 Мнения: 1444 Местожителство: София
То си има отделна тема за съвети при маркиране, и табелите, ама и тук се завъртя дискусията.
Ще е чудесно полезните мнения оттук да попаднат на темата по въпроса.
И аз събирам стари табели, но искат почистване и малка реставрация.
vladofff да каже колко и какви табели са нужни.
Пътеката ми хареса, щото бях ходил толково отдавна, че ми беше като за първи път там.
_________________ Приятелят е човек, който те познава отлично ... и въпреки това те обича
Вто Ное 10, 2020 10:36 pm
vladofff
Регистриран на: 26 Апр 2011 Мнения: 3146
dido написа:
Табелки - кажете колко са нужни, бидейки спестовни разбира се. Имаме известно количество от старите БТС-ски под ръка.
Владо, ама пусни малко снимки от подновената жълта марка - да видим резултата какъв е
Мисля да отделя завъртелият се разговор около боядисването и попиване в боровата кора в отделна тема. Някакви възражения?
Табелки: Според мен такива трябват само на ключови разклони или специфични места, където трябва някаква видимост, различна от постигнатата с маркировката, ще опиша по нататък, къде конкретно трябва и какво да пише, за жълтата марка - общо не повече от 10 парчета, за цялото трасе от хижата до подножието на върха.
За червената не мога да кажа, трябва да се премине пак и да се заснемат конкретните места. Имам спомен за някои много подли завивания, на които слагахме боя и въпреки това, най-вече зиме си искат точно табелки.
Снимки - засега нямам, че когато правя нещо бояджийско, съм с дебелите ръкавици и оплескан до лактите заради ония вездесъщи шаблони, така че до телефона достъп, чак след баня с разредител при колата.
А темата за техническите детайли, защо пък не, сложи я където трябва.
Иначе, ако някой ходи скоро и му се носи бяла и жълта боя - според мен, боята по новото трасе над чешма "ловна среща"/на картата "студената вода", най-вероятно ще е попила и ще трябва повторно, за да се увековечи. Също така, мисля, ако има време, изправящият серпентините на сечището участък/около 300 метра/ при следващо ходене, да поочистя където има нападали клони и да ги поставя отстрани, за да се оформи нещо като пътека. Започне ли да се минава масово от там, не след дълго ще си добие вид точно на пътека и няма да се налага да се ходи из онова хубаво сечище.
Сря Ное 11, 2020 10:22 am
planinar
Регистриран на: 20 Дек 2006 Мнения: 354
Табелки
Незнайно как, в мазето ми се е озовала дясна табела "вр.Белмекен". Оригинална БТС, от старите - жълта.
vladofff, да ти я запазя ли?
Часовете са според зоната GMT + 3 Часа Иди на страница Предишна1, 2, 3 ... , 9, 10, 11Следваща
Страница 10 от 11
Не Можете да пускате нови теми Не Можете да отговаряте на темите Не Можете да променяте съобщенията си Не Можете да изтривате съобщенията си Не Можете да гласувате в анкети