След отпадането на най-тежките антивирусни мерки и стабилизирането на времето от 8-ми до 11-ти юли направих четиридневен поход в Пирин.
В моите досегашни теми в този форум винаги включвах снимки, но упоритите ми опити да кача такива в snimka.bg бяха неуспешни, та пицата стана много постна.
Първоначалният вариант на публикацията с картинки може да видите в моя блог на адрес, посочен в края на темата.
Времето бе добро, натоварих се физически, поснимах (освен фотоапарата, носех и дрончето), срещнах се с добри познати, сдобих се с нови приятели, обичащи тази прекрасна планина.
Рядко ползвам лек автомобил за походите си в Пирин, поради което възможностите за начална и крайна точка са ограничени. Отново старт от Банско, което ме посрещна със зеленина и
хубави гледки към билото.
През първия ден от похода единствените по-интересни гледки бяха множеството водопади на река Демяница и най-вече Юленския скок.
Сутринта поех от х. Демяница към Тевно, по пътеката настигнах, поговорихме и се запознахме с един господин, който е един от героите в по-следващите обяснения.
На Тевно се присъединих към малката, но вече весела компания на двама Ивановци. Банскалията бай Иван Петейо е на 75 години,
като след тази разпивка се връща по билната пътека да снима Чаирските езера, а после се прибира в х. Демяница. Иван Дрънков е дългогодишен арендатор на заслона.
В продължение на много години досега винаги, когато съм посещавал заслона, съм го виждал или да се грижи за конете, или да извършва строителни и/или ремонтни дейности,
или да помага или замества Валя. За пръв път го виждам през деня да пие биричка, поради което бе невъзможно да не взема делово участие в тяхното начинание.
С горенаписаното искам да подкрепя моето мнение, че трапезите и питиетата не трябва да са единствен и най-важен повод за общуване с планината, но и не бива винаги да се анетемосват.
След втората бира, хванах баира.
Качих се на Кралев двор, местоположението на който го прави идеален за съзерцаване на Белемето, Краледворски циркус, Попово езеро и долината на Демиркапийска река.
След слизането последва фото/видео сесия и от седлото между Валявишки чукар и Момин двор.
Към 8 часа вечерта в заслона дойдоха моят племенник Христо и съпругът на негова братовчедка – Марко от Банска Бистрица.
Преди обяд бяха качвали връх Вихрен, което ги беше позабавило. На следващия ден те поеха обратно към х. Вихрен, а аз се отправих към Аргирово езеро и Джано.
От Джано също се откриват хубави гледки във всички посоки та поснимах на воля – Кременските езера, Попово езеро, страничното било на Каменица и т.н.
Най-горното Кременско езеро бе покрито от фирнован сняг и бе много ефектно за снимки.
От Джано се насочих към Попово езеро, където също последва кратка фотосесия.
Освен снимките, направих и клипчета, след което поех към Лява порта и з. Тевно езеро.
Преди да вляза в новата част на заслона, снимах езерото и кончетата. От Иван Дрънков научих, че предстои монтирането на ограда на около 20 метра около езерото,
която да ограничава достъпа на животните до езерото. Целта е да се намали замърсяването му. Непосредствено над оградата и езерото животните ще продължават да
удовлетворяват своите естествени нужди и разтворените от дъждовете и топещия се сняг резултати от тяхната дейност ще попадат отново в езерото.
Ясно е, че за да изпълни своето предназначение, тази ограда, освен импулсите, трябва да промени и гравитацията. Бая скъпа ще да е, но може това да е целта.
Подобно на множество начинания за усвояване на пари в други наши планини.
Иначе, ако оградата пребори гравитацията, от нея може да се заинтересува НАСА.
С една такава инсталация в Кейп Канаверал ще си решат проблемите с изпращането на космонавти в космоса, за което сега ползват и плащат на руснаците и Мъск.
Последният ден премина в спускане до Банско. Взех си довиждане с Каменица и Белемето и поех надолу.
Беше слънчева събота, по трасето срещах много излетници. Толкова много народ в планината не бях виждал от времето на бай Тошо.
Трябва, обаче, да добавя, че по принцип изключвам съботите, особено пък тези през юли и август, от календара на моите изяви в Пирин.
Направи ми впечатление, че всички, които срещах, бяха много дружелюбни и вежливи.
Изглежда пандемията ни прави по-добронамерени и толерантни.
В албумите има и много снимки на цветя от всички багри на дъгата. Тази година пролетта закъсня, поради което цъфтежа им бе в оптимална фаза.
Както може да видите от снимките в албумите, реките и потоците бяха пълноводни, а нивото на водата в езерата – на този етап добро.
Великолепен Пирин!
От наснимания видеоматериал сглобих едно по-кратко от 5 минути видео, илюстриращо част от видяното и заснетото.
На височина над 2500 метра и при наличие на вятър дрончето изпитваше известни затруднения
(видно и от клатенето на по-близките обекти), но за масата (само 250 грама) и цената си се справи задоволително.
Гледайте видеото по възможност поне на 1080 пиксела.
Остава да си пожелаем вирусната обстановка да не наложи отново най-крайни мерки, за да можем да се радваме на красотите на нашите планини.
Ако за тази цел изберете Пирин, то това ще е добро решение.
Вто Юли 14, 2020 8:31 am
Пчелата Жужа
Регистриран на: 29 Окт 2013 Мнения: 851
Браво! Ходене на опитен планинар и великолепни снимки и видео. Насладих се. Благодаря, че сподели с нас.
Благодаря на Пчелата Жужа и Irha.
Римейк на темата, включващ освен 3 вече публикувани в първото видео клипчета
и други 4 от Попово езеро, Тевно езеро и езерцата до и под него. Както показва и името
на темата и на видеото, акцентът е върху част от множеството красиви езера в Северен Пирин.
https://youtu.be/A1yYwlwKnu4
Не Можете да пускате нови теми Не Можете да отговаряте на темите Не Можете да променяте съобщенията си Не Можете да изтривате съобщенията си Не Можете да гласувате в анкети