Планината Кървав камък и първенецът и връх Било-1737 м.н.в.
Малко предистория... Кървав камък е планина в Западна България и Югоизточна Сърбия, в историко-географската област Краище, част от Руйско-Верилската планинска редица.
Планината е част от Руйско-Верилската планинска група, като по билото ѝ от гранична пирамида 163 до гранична пирамида 173 преминава участък от държавната ни граница с Република Сърбия. От север на юг дължината ѝ е около 18 – 19 км, а ширината – до 10 км. На север чрез седловината Въргавица (1285 м) се свързва с Боховска планина, а на юг чрез седловина, висока 1605 м – с Царичка планина. На запад, в Сърбия, се простира до долините на реките Ерма и Божичка (ляв приток на Драговищица, от басейна на Струма), а на изток долината на Треклянска река (десен приток на Струма) я отделя от Пенкьовска планина.
Билото на планината е с посока от север на юг и е силно навълнено със средна надморска височина 1500 – 1700 м, като на югоизток силно се понижава. Най-високата точка на планината е връх Било (Бигло) (1737,1 м), разположен при гранична пирамида 167, който е най-високият връх на цялото Българско Краище.
Открих информация за тази планина сравнително скоро и тъй-като бях много любопитен, се организирах и посетих и нейния първенец.
Връх Било - най-високият връх на Краището в България. В Сърбия са Велики Стрешер и Бесна кобила.
Привечер съм край село Калотинци в Краището. Прекрасно и тихо място до пустите пътища, в които автомобили рядко преминават. В Краището съм пътувал четири - пет пъти през годините. Обиколил съм повечето манастири и църкви тук, които са включени в книгата ми. Изкачвали сме и много планински първенци на малките, но красиви планини в Краището. Десетки прекарани дни по диви пътища и пътеки...
Следващият ден е набелязан за изкачване на връх Било - първенец на граничната планина Кървав камък. След "разходката" до Влахина и Малешевска, това беше добър и качествен завършек на деня. Докато през деня беше жега и августовото слънце размекваше асфалта и мозъка ми, то през нощта и рано сутринта, се озовах в близки до нулата градуси. Термометърът в колата показа 4 градуса, което казват е нормална температура за лятото в Краището.
С подръчни материали успях да сглобя и качествена салата. Градиснки домати и краставици, лук, маслини и зехтин със сирене, които бяха цял ден в хладилната чанта... За останалите, извън кадър еликсири и добавки, оставям сами да предполагате!
Рано сутринта. Събудих се още преди 5ч. Беше ми студено с летния чувал, а и бях само с единия слой на палатката, което също вледеняваше ситуацията...
Та, да си дойдем на думата. Пътувам за село Долна Мелна, от което се отделя лош, разбит от камиони и дъждове път за село Шипковица. Пътят се изкачва на серпентини, пресичащи вековните в миналото гори, които сега са брутално изсечени и води до последното село в тази част на картата - Шипковица. И в Шипковица личи, че живот е имало преди няколко десетилетия, но сега всичко тъне в разруха и самота.
Село Долна Мелна и пътят, който пресича моста. Тук някъде е добре човек да си остави колата, ако му е жал за нея. Има малък площад преди отбивката. А на стълба са отбелязани двете маркировки за връх Било в планината Кървав камък. Вдясно и вляво. Вляво е по пътя за село Шипковица, по който спестих нагоре и надолу общо шест километра, но с "под въпрос" дали ще успея да сляза невредим. А най-добрият и не толкова разбит път за стигане до село Долна Мелна е с подход през град Земен и пътя към селата: Пещера, Враня стена, Калотинци, Пенкьовци, Докьовци, Лева река до Долна Мелна. Разбира се има вариант и през град Трън, но там пътят преди години беше в лошо състояние, сега най-вероятно - в още по-лошо...
Село Долна Мелна се намира на източните склонове на бръх Било в планината Кървав камък, край бреговете на реките Мелънщица и Поломщица. Надморската височина е от 900 до 1200 м. Отдалечено е на 22 км югоизточно от от гр. Трън.
Състои се от махалите Алавойдинци, Антинци, Аризановци, Банковци, Божиловци, Борче, Бърдаре, Будимовци, Величковци, Вукаре, Гининци, Долинци, Жубреновци, Йовановци, Йовичинци, Кръстенци, Милкинци, Найденовци, Пищалци, Полом, Прибой, Радетковица, Скробаре, Средобърдинци, Тасковци, Чаушовци, Церов дол и Шейтаница.
По време на османската власт е имало неуспешен опит селото да бъде събрано на едно място. Землището му се простира от планината Кървав камък до землището на с. Лева река на изток. Граничи със селата: Горна Мелна, Къшле, Шипковица, Дълга лука, и Лева река.
Към 1945 г. селото е имало 4944 дка ниви, 1836 дка ливади, 965 дка пасища, 1560 дка гори и 60 дка градини. Основно са се отглеждали овце. През 1942 г. в селото са се наброявали: 365 говеда, 30 коня, 1764 овце, 22 кози, 230 свине и 650 птици. Основен поминък са давали земеделието, скотовъдството, занаятчийството и особено строителството (дюлгерство).
В началото на ХХ век селището се оформя като търговско средище за околните села с 5 кръчми и 6-7 бакалии. Търгувало се е с добитък, кожи, дърва и дървен материал. Имало е работилници на колари, ковачи, воденичари, бичкиджии, шивачи, кацари и др. Срещали са се и наемни работници в стопанствата (кираджии). Слабото зърнопроизводство, поради суровия климат и надморската височина, е налагало да се купува зърно от гара Земен. Сега всичко е на доизживяване!!!
Пейзаж край село Шипковица. До връх Било от село Долна Мелна са 24 км в двете посоки. Аз изминах пешеходно 18, с около 700 метра положителна денивелация, все пак спестих малко с колата. Тръгнах в 8 ч. и малко след 11 ч. бях отново при колата. Черният път до върха набира много плавно височина и бях сравнително бърз, за да сляза още преди обедното слънце да се е развихрило! Но това не е толкова важно, а е само статистика. Наоколо е стряскащо диво, от билото се разкрива невероятна гледка към всички планини в Краището.
В планината и по нейните склонове общо в Сърбия и България са разположени 13 села.
В България са 10 от тях: Бъзовица, Горна Мелна, Долна Мелна, Драгойчинци, Дълга Лука, Косово, Къшле, Средорек, Чешлянци и Шипковица. Повечето в близко до обезлюдяване състояние...
В Сърбия са останалите 3 села: Клисура, Кострошевци и Паля.
На връх Било - първенец на планината Кървав камък. Личи си, че в миналото тук се е осъществявала активна гранична дейност по охрана на границата.
С изглед към Краището. Пустиня от малки и по-големи планини, на които краят не се вижда! Толкова от тази красива и дива гранична планина! До скоро!
Ивайло, видях от снимките, че сте минали по пътеката през Къшле. Стоят ли табелите на разклона от билото към Къшле /там, където маркировката става жълта/. Точно в този район стават честа жертва на покушения и въпреки, че сложихме нови преди 3 седмици подозирам, че отново са счупени.
Чет Окт 10, 2019 12:46 pm
ivailo.hr
Регистриран на: 22 Мар 2010 Мнения: 1355 Местожителство: София
Стоят си табелите на разклона. По-скоро червената маркировка от Долна Мелна за Било никаква я няма като изключим двете табели на двата маста в самото село. Вярно, че се ходи само по асфалт, но по чисто психологически причини на всеки 300 м. може да има по една марка. Освен това по този асфалт има и няколко разклона, където човек може да почне да се чеше по главата и да си задава въпроси. От момента, в който се тръгва по черния път, марката се появява, но е нарядко до вр. Било. От там има и съвсем нова (боя по шаблон).
Това е сегмента между двете табели с червена маркировка за вр. Било: https://www.kade.si/#map=19/2507701.52/5262517.14/0
Пет Окт 11, 2019 10:10 am
Kraishte
Регистриран на: 17 Фев 2014 Мнения: 33
От Мелна до металната спирка преди Шипковица няма маркировка. В картата имаше такава за кратко, поради грешно подадена информация. В планината Кървави камик към момента са маркирани само Шипковица /от спирката/ - Било - разклона за Къшле с червена марка и от разклона към Къшле и Мелна с жълта. Следващата година ще продължим червената до връх Въргайвица. Марката от спирката до Било знам, че е нарядко, но засега няма да я оправяме, тъй като търсим вариант да направим пътека директно към Мелна, без да се налага досадното ходене по асфалт.
Съб Окт 12, 2019 9:10 pm
ivailo.hr
Регистриран на: 22 Мар 2010 Мнения: 1355 Местожителство: София
Последното би било много добре.
Съб Окт 12, 2019 10:05 pm
niki_1978
Регистриран на: 15 Май 2015 Мнения: 47
Здравейте,
Пътят от Долна Мелна до Шипковица към днешна дата може ли да бъде изминат с нормален (не високопроходим автомобил) ?
Пон Окт 21, 2019 10:56 pm
Kraishte
Регистриран на: 17 Фев 2014 Мнения: 33
Пътят до Шипковица става за лек автомобил, но не трябва да е нисък. Преди месец, обаче имаше техника която насипваше чакъл в дупките, та е възможно вече да става и за по-ниски коли.
Вто Окт 22, 2019 11:31 am
Antoon
Регистриран на: 25 Сеп 2007 Мнения: 428
Ходих до Шипковица (и вр.Било) преди 2-3 месеца. Жива мъка си е пътят. Пороите в началото на лятото яко са го изровили (според граничарите). Не мога да си представа как насипване на чакъл би го оправил. Там наклонът, и съответно денивелацията, са сериозни. Колата трябва да е предварително прежалена.
Вто Окт 22, 2019 7:11 pm
Denton
Регистриран на: 03 Окт 2018 Мнения: 59
niki_1978 написа:
Здравейте,
Пътят от Долна Мелна до Шипковица към днешна дата може ли да бъде изминат с нормален (не високопроходим автомобил) ?
Не, само с джип. Има участъци, които са отвратителни, с дълбоки коловози. Ако не ти е жал за колата може и да се пробваш, аз не пожелах и паркирахме в Долна Мелна.
_________________ I have come to this great land to seek my very own sun!
Вто Окт 22, 2019 7:43 pm
Dimov
Регистриран на: 22 Дек 2017 Мнения: 340
Denton написа:
Не, само с джип. Има участъци, които са отвратителни, с дълбоки коловози. Ако не ти е жал за колата може и да се пробваш, аз не пожелах и паркирахме в Долна Мелна.
От Долна Мелна по какъв маршрут стигнахте до връх Било. На картата виждам черен път до махала Ивановци, но после не се вижда да има продължение.
След това по червената маркировка до мястото, където се слива с жълтата: https://www.kade.si/#map=16/2503605.8/5268415.61/0 се прехвърлихме на нея и оттам през Къшле стигнахме обратно до колата в Долна Мелна.
_________________ I have come to this great land to seek my very own sun!
След това по червената маркировка до мястото, където се слива с жълтата: https://www.kade.si/#map=16/2503605.8/5268415.61/0 се прехвърлихме на нея и оттам през Къшле стигнахме обратно до колата в Долна Мелна.
Разбирам, благодаря! А колко км се получават при описания маршрут?
А дали от Терзийска махала няма някакъв по-директен път до червената маркировка?
Не се знае в какво състояние е и дали не е силно обрасъл. По подобен непознат път в региона веднъж закъсахме с паднал бор, тръни и проливен дъжд. Конкретният ден, в който качвахме Било, беше с ниска облачност и умерен дъжд, който по-късно пак стана проливен. Затова не рискувахме с преки пътища, а ходихме по споменатия вече маршрут. Иво е публикувал снимки от прехода по-назад в темата (на 9 октомври 2019 г.), можеш да се ориентираш в обстановката. Ще те излъжа за километрите, просто не си спомням.
_________________ I have come to this great land to seek my very own sun!
Не се знае в какво състояние е и дали не е силно обрасъл. По подобен непознат път в региона веднъж закъсахме с паднал бор, тръни и проливен дъжд. Конкретният ден, в който качвахме Било, беше с ниска облачност и умерен дъжд, който по-късно пак стана проливен. Затова не рискувахме с преки пътища, а ходихме по споменатия вече маршрут. Иво е публикувал снимки от прехода по-назад в темата (на 9 октомври 2019 г.), можеш да се ориентираш в обстановката. Ще те излъжа за километрите, просто не си спомням.
Часовете са според зоната GMT + 3 Часа Иди на страница 1, 2, 3Следваща
Страница 1 от 3
Не Можете да пускате нови теми Не Можете да отговаряте на темите Не Можете да променяте съобщенията си Не Можете да изтривате съобщенията си Не Можете да гласувате в анкети