Стефан, мерси за информацията и снимките. Малко се бъркам с две думи които пишеш. Катерене и откатерване, може и при мен да е проблема. Катерене за мен значи изкачване с катерене. Откатерване значи слизане с катерене
Сря Авг 21, 2019 5:48 pm
stefan_iliev38
Регистриран на: 25 Сеп 2009 Мнения: 3369 Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"
Думите „катеря“, „катеря се“ ги използвам в смисъл на изкачвам се, като използвам и ръцете освен краката, тоест трябва да има 3 опорни точки. „Откатервам“ използвам в смисъл на завършеност на действието катерене.
Слизане наобратно с лице към склона с елементи на помагане с ръцете за мен е откатерване на слизане.
Абе и аз се обърках. Не съм голям специалист по български език. Тук има подробно описано значението на „катеря се“:
Катеря се:
1. Движа се нагоре по нещо, като го обхващам с ръцете и краката си, за да се закрепя по-високо или да стигна върха му. ...
2. Вървя, движа се, придвижвам се обикн. с усилие по височина, стръмнина или стълба, нагоре към върха; възлизам, качвам се, изкачвам се. ...
3. Прен. Обики. за множество от подобни предмети — разположен съм по височина, стръмнина. ...
____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!
Сря Авг 21, 2019 6:40 pm
vladofff
Регистриран на: 26 Апр 2011 Мнения: 3119
Оставям настрана спора за думата катерене. Има нещо друго, за което не се държи сметка: най-големите сакатлъци не стават по турове от 6-та то 12-та категория, именно на двойки и тройки. Причината е тривиална - щом е лесно, мислим, значи осигуровка не ни требе. А на лесното обикновено е ронливо, хлъзгаво и т.н.
А там е опасно даже и с въже. На надвесена девятка, ако паднеш, ще направиш едно бънджи и толкова, а на полегнала двойка/тройка, да цитирам един познат: "първо ще се търкаляш известно време по остри камъни, след това ще се размажеш на някоя площадка, и като бонус, на главата ти ще се изсипе и една количка чакъл..."
Чет Авг 22, 2019 9:41 am
kaloyanv
Регистриран на: 22 Авг 2018 Мнения: 2544
Преди време питах един алпинист защо не носи каска и той ми каза. "Тук на това място ако случайно падна, с каска ще се мъча повече" на същите места за които става въпрос.
Чет Авг 22, 2019 11:21 am
аngel
Регистриран на: 02 Юни 2015 Мнения: 1976
vladofff написа:
А там е опасно даже и с въже. На надвесена девятка, ако паднеш, ще направиш едно бънджи и толкова, а на полегнала двойка/тройка, да цитирам един познат: "първо ще се търкаляш известно време по остри камъни, след това ще се размажеш на някоя площадка, и като бонус, на главата ти ще се изсипе и една количка чакъл..."
Преди 10 години в отлична форма при траверс на Стражите от Полежан, го излъгах в движение право нагоре, с много тежка раница 65 литра на гърба. Проблемното място започва с голяма площадка за размисъл. Сега не мога и да си помисля да го мина. Отляво може малко да се траверсира на зиг заг, но 7-8 метра остават проблемни.
Двама пичове точно се беха отказали и се връщаха оттам, като видяха че става относително лесно, се върнаха и го изкатериха и те, но май беха с пособия.
От Големата стража се слиза без проблем по ръба на зиг-заг към езерото на изток/ водата му не става за пиене /. Този път е лесен . Снимките са изчезнали , от езерото има една оставнала. Между двата върха / левият е ребро /се изкачва лесно. Но за хора, които сакън да не ожулят коленца или одраскат пръстчета, и непременно трябва само в пътеките да са, не става, както и навсякъде в Пирин. Трябва да цепят през просото - т. е. морените.
Оттам може да се отиде и до Юлен. В тая местност няма вода през м. август - в долината Десилица няма ни река, ни поток на 3-4 км. под Плешивото езеро, което е от много застояла вода пълна с червени живинки. Та чак в долината на Юлен на ок. 2100 м. н.в има голям буен извор :
Благодаря на Стефан Илиев, Дидо и Ангел за споделената информация, съвети и снимки.
Голяма Стража ме покори с красотата си особено от север , поуплаши и дори подразни, че не се даде лесно. Но успях да я прибавя в колекцията си от втори опит.
В края на септември тръгнахме от Демяница с мой приятел, който се занимава и с катерене, през Газейския циркус. Изкачихме началния връх (юг) и всички коти на Ушиците. Стигнахме до Голяма Стража, няколко души се качиха с лекота по пасажа, за нас обаче изглеждаше твърде опасно. Слязох 30м надолу да огледам подхода на Стефан. Моят приятел беше уморен и отказа да пробваме, а на мене не ми стискаше да опитам сам.
Продължението по ръба към премката с Каймакчал също беше доста предизвикателно и се радвам, че не бях там сам.
Утешението за този ден беше изкачване на Кайкакчал и Десилица.
Днес тръгнах сам от хижа Безбог през Десилишкия циркус. Харесах си един улей, който да ме изведе на реброто на върха, което сочи изток. В един момент ми се стори много стръмно и се притеснявах как ще слизам после оттам. Последните 90 метра изкачване към върха също са предизвикателни и макар да няма катерене, човек трябва да си помага с ръце на много места.
На връщане се спуснах по същия улей внимателно, но без проблеми. На отношенията между мен и застрашения растителен вид "Клек" няма да се спирам.
Това мнение е малко офтопик, в темата която сам отворих, но исках да благодаря за информацията и да споделя как съм я използвал.
В следващите дни ще споделя снимки точно по предмета на темата.
Съб Окт 19, 2019 7:04 pm
dido
Регистриран на: 03 Яну 2007 Мнения: 6451
Супер, браво за споделеното качване!
Доста малко хора опитват точно оттам, поради което ще е интересно да споделиш трак на подхода си върху картата.
_________________ Бутам след осмата бира
Нед Окт 20, 2019 9:54 pm
Dimov
Регистриран на: 22 Дек 2017 Мнения: 336
Топ 24
Още преди време ми беше интересно да намеря точно подредени най-високите планински върхове в България (разбира се и да ги изкача). Както споменах в първото мнение, материалите, които могат да се намерят в интернет са непълни или неточни. Затова аз се постарах да си направя такъв списък или колекция. Проверих и сравних наличните карти, включително допълнителните слоеве на bgmountains и стигнах до тези 24 върха в Рила и Пирин, надвишаващи 2750м.
В албума във Flickr (https://www.flickr.com/photos/dobromirdimov/albums/72157711419632427) има и по два реда за всеки връх, но предполагам, че инфото в тях е ясно на всички тук.
При различни стойности за надморска височина е взета под внимание по-ниската. Като най-достоверен източник е bgmountains, разбира се.
Някои от снимките са направени при изкачване на съседен връх. Например снимката на Вихрен е направена от склоновете на Кутело, снимката на Яловарника от склоновете на Каменица и пр.
P.S. Част от кодовете на снимките остават видими, но опитвайки да изтрия излишните символи, се проваля и изображението.
Последната промяна е направена от Dimov на Вто Окт 22, 2019 12:09 am; мнението е било променяно общо 1 път
Пон Окт 21, 2019 9:39 am
kaloyanv
Регистриран на: 22 Авг 2018 Мнения: 2544
Браво Димов, много хубав материал!
Пон Окт 21, 2019 12:35 pm
philm
Регистриран на: 06 Сеп 2015 Мнения: 56 Местожителство: София / Стара Загора
Поздравления! Снимките са страхотни!
Вто Окт 22, 2019 9:30 pm
Dimov
Регистриран на: 22 Дек 2017 Мнения: 336
dido написа:
Супер, браво за споделеното качване!
Доста малко хора опитват точно оттам, поради което ще е интересно да споделиш трак на подхода си върху картата.
За съжаление нямам трак, който да споделя. Нямам GPS, не съм ползвал и Oruxmaps в случая.
Следенето на пътеката от хижа Безбог до мястото, където се пресича реката не е трудно. Dido правилно го определи като провиране, тясно е, но няма къде да се загуби пътеката. Намират се и пирамидки. Когато се пресече рекичката, върхът вече се вижда ясно. Тук много грубо начератах откъде минах:
Възможно е да се избегне клека, като се следват каменните потоци, оставащи вляво от директния поглед към върха.
Ето снимка (от връщането), която показва каменния поток, започващ от реката:
На снимката изглежда лесно, но на места си беше доста стръмно. Не знам дали съм избрал най-лесния вариант за качване на реброто, може и да има по-лесен вариант. Във всеки случай пирамидки там няма.
Вече горе на реброто е много широко и за няколко минутки се стига до кота 2714м. Оттам върхът изглежда така:
Тръгва се леко наляво и само нагоре, това е ясно. На едно или две места се връщах 20-30 метра назад за да намеря друг път, но се стига върха. За туристи, които тичат по Кончето, минават спокойно Средоноса или Котешкия, вероятно това качване би било лесно, но те сигурно биха качили върха откъм Ушиците.
За мене, не е случайно, че този връх остана последния, който изкачих от споделения по-горе списък. Беше си трудно, не физически, а с наличието на едно, две места, които могат да са опасни.
kaloyanv написа:
Браво Димов, много хубав материал!
philm написа:
Поздравления! Снимките са страхотни!
Благодаря!
Съб Окт 26, 2019 3:05 pm
dido
Регистриран на: 03 Яну 2007 Мнения: 6451
Еми чудесно - споделените снимки от ключовите моменти на преминаването са напълно достатъчни и казват всичко - балгодарско!
_________________ Бутам след осмата бира
Съб Окт 26, 2019 8:31 pm
Dimov
Регистриран на: 22 Дек 2017 Мнения: 336
от 2700м. до 2750м. надморска височина
През октомври 2019-та изкачих връх Голяма Стража. С това изкачване тогава успях да завърша идеята си да изкача всички 24 български планински върхове с надморска височина над 2750м. Преди самото изкачване смятах, че направя ли го, ще изпитам страхотна еуфория и наслада. Но не се получи точно така - имаше едно емоционално изхабяване, включително и заради страха, който предизвикваше Голяма Стража у мене. Едва няколко часа по-късно дойде радостта.
Повече от 2 години по-късно, подобна беше ситуацията и миналия уикенд 20-ти 21-ви ноември, когато изкачих Каменишка кукла 2717м. - сателитна кота на връх Каменица, както и самия връх Каменица, на който се качих за втори път. С този преход беше осъществена целта ми да изкача всички върхове с надморкса височина между 2700м. и 2750м. Това са 18 върха в Рила и Пирин, или още по-точно 17 + Каменишка кукла, която не е връх. Но предвид, че е кота, която е именувана, добре позната и разпознаваема, съм решил да я включа.
Идеята на темата не е да е пътепис, а справочно да предстви най-високите наши върхове с по една снимка. На който му е интересно, спокойно може да разгледа по-нагоре в страницата, или пък от самото начало на темата.
Ето ги и върховете:
(25) Връх Тодорка 2746м. (Пирин) е тринадесетият по височина връх в Пирин и номер 25 в България. Върхът е първенец на Тодориното странично било в Северен Пирин:
(26) Връх Бъндеришки чукар 2738м. (Пирин) е четиринадесетият по височина връх в Пирин и номер 26 в България:
(27) Връх Голям Купен 2731м. (Рила) е първенец на Северозападния дял на Рила и номер 13 по височина в цяла Рила:
[28] Връх Мальовица 2729м. (Рила) е вторият по височина връх в Северозападния дял на Рила и номер 14 в цяла Рила:
(29) Връх Дженгал 2729м. (Пирин) се намира на Полежанското странично било в Северен Пирин:
(30) Връх Разложки суходол 2728м. (Пирин) се намира на основното било в Северен Пирин:
(31) Връх Момин двор 2722м. (Пирин) се намира на основното било в Северен Пирин:
(32) връх Среден Купен 2721м. (Рила) е трети по височина в Северозападния дял на Рила и номер 15 по височина в цяла Рила. Върхът се вижда в центъра на снимката, а отляво е връх Малък Купен 2705м:
(33) Каменишка кукла 2717м. (Пирин) има статут на сателитна кота към връх Каменица. Намира се на Каменишкото странично било в Северен Пирин:
(34) Връх Алеко 2717м. (Рила) се намира на рида Маркуджик в Североизточния дял на Рила:
(35) Връх Карааланица 2716м. (Рила) е първенец на Средния дял на Рила:
(36) Връх Десилица 2713м. (Пирин) се намира на Полежанското странично било в Северен Пирин:
(37) Връх Рилец 2713м. (Рила) е първенец на Рилецкото било, което се намира в Средния дял на Рила:
[38] Връх Среден Скакавец 2711м. (Рила) е първенец на билото на Скакавците, което се намира в Средния дял на Рила:
(39) Връх Ченгелчал / Кадиев рид 2709м. (Пирин) се намира на основното било в Северен Пирин:
(40) Връх Скакавец 2706м. (Рила) се намира в Средния дял на Рила:
(41) Връх Малък Купен 2705м. (Рила) е четвърти по височина в Северозападния дял на Рила. Върхът се вижда леко вляво от центъра на снимката, а леко вдясно е връх Среден Купен 2721м:
(42) връх Попова капа 2704м. (Рила) се състои от две коти с височина 2704м. и 2701м. Върхът се намира в Северозападния дял на Рила:
Върховете, които представляваха по-сериозно предизвикателство за мене са Бъндеришки чукар в Пирин най-вече с ръба между Башлийска порта и кота 2673м.; Дженгал в Пирин, изкачен без пътека от запад; Рилец с финалната част на ръба при подход от юг; връх Малък Купен в Рила, изкачен от изток; връх Тодорка с първите метри от слизането към пистите.
А може би най-трудният ми преход беше пълната обиколка на всички върхове и коти на билото на Скакавците. Без да има каквито и да е технични участъци, фактът, че целият траверс трябва да се направи в двете посоки, и план Б просто няма, провокираше напрежение.
Точно за тези върхове търсих съвети тук във форума и неизменно получавах, за което съм благодарен!
Ако имам време, обмислям да напиша и един пътепис за пиринските преходи тази година.
Часовете са според зоната GMT + 3 Часа Иди на страница Предишна1, 2, 3Следваща
Страница 2 от 3
Не Можете да пускате нови теми Не Можете да отговаряте на темите Не Можете да променяте съобщенията си Не Можете да изтривате съобщенията си Не Можете да гласувате в анкети