Breathe, breathe in the air
Don't be afraid to care
Leave but don't leave me
Look around, choose your own ground
For long you live and high you fly
And smiles you'll give and tears you'll cry
And all you touch and all you see
Is all your life will ever be
Run, rabbit run
Dig that hole, forget the sun
And when at last the work is done
Don't sit down, it's time to dig another one
For long you live and high you fly
But only if you ride the tide
Balanced on the biggest wave
You race towards an early grave
* * *
Дишай, дишай, човече!
Не бой се, не стой безразличен.
Тръгни, но не бягай от мен.
Потърси
свойто място под слънцето.
Животът е дълъг - полет висок.
Усмивки и сълзи ден подир ден.
Колкото пипнеш, колкото видиш,
толкова - туй ще е всичко за теб.
Бягай, заеко, бягай!
Дупки копай, от лъчите се крий.
И щом изкопаеш последната дупка,
не спирай,
че още една ще ти трябва.
Че дълъг е животът, и полетът висок е,
но само ако бягаш със времето във крак.
И в своя бяг безумен във вечната посока,
достигаш, неживял, до сетния си час.
Хубаво нещо са отворените данни, отвореният код и отворените стандарти, или накратко ODOSOS. Като многогодишни техни радетели решаваме да поставим началото на мрежа за различни видове измервания, която във всяко отношение е отворена. След няколко седмици усилена работа вече е налице първия видим успех:
Събираме се в Боровец рано сутринта. Вятърът и облаците -- също. Пускат лифта въпреки неблагоприятното време. Ястребец ни посреща с много силни пориви на вятъра, ограничена до няколко метра видимост и всепроникващ дъжд, който нетърпеливо нахлува неканен дори и в кабинката. Настава суматоха с преобличане и подготовка за трудния преход с много багаж. Загубваме зрителен контакт и достигаме х. Мусала на части. Наско и Гошо правят неволна сутрешна тренировка от Ястребец до долината и обратно, натоварени с повечето багаж. Все пак, скоро и те пристигат в х. Мусала. След кратък отдих продължаваме вече всички заедно нагоре и не след дълго сме край Леденото езеро. Отново кратка почивка и отново нагоре, въпреки мокротията и студа. Заемаме се с работата, за която сме там:
Решаваме да пренощуваме в з. "Ледено езеро". На следващата утрин част от нас поемат към цивилизацията по неотложни дела, а други се качват отново на вр. Мусала за доизкусуряване на започнатото.
Слънцето бавно и срамежливо ни се усмихва. Отварят се толкова любимите гледки в мъглива премяна.
Взимаме си довиждане с любезните домакини от BEO-Musala.
Готвим се да поемем отново надолу, ала ни е трудно да се разделим с окъпаната и свежа планина.
Облаците започват да се събират за следващия дъжд.
Изкачили вр. Мусала два пъти за два дни се прибираме доволни у дома.
Все още не знаем, че ще изкачим и първенецът на Витоша два пъти през следващите два дни.
Избираме си любим и по-рядко посещаван маршрут към Черни връх.
Преспата усилено се топи, но все още не се предава в неравната ѝ битка с дъждовното лято. Казват, че дъждът е по-трудно поносим от жегата за непреклонния сняг.
Езерцето под нея е пълноводно.
Попадаме отново на едно рядко цвете.
Добре се чувства то там.
А и далеч не само то.
Постепенно набираме височина.
Допълваме и "Библиотеката в планината" на Черни връх.
На слизане наблюдаваме върволицата от хора, незнайно защо избрали да се движат сякаш по мравешки. А има толкова много неотъпкани пътеки, някои дори на път да изчезнат...
Кратък филм за приключенията ни от последните дни е достъпен тук:
В четвъртък предстои да бъде инсталиран осмия измервателен уред в Крумово. Засега той преминава 72-часови проби в сградата на Хиимическия факултет на Пловдивския университет. Интересно е да се отбележи, че нивото на гама фона там почти догонва това на вр. Мусала...
_________________ "Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar." -- Antonio Machado
Станциите в Банско, София-Хладилника и София-Илинден са с обновен фърмуер, който намалява консумацията чрез изключване на WiFi чипа когато не предава данни. Вече го включваме само веднъж на 5 минути за съвсем кратко време. Това позволява да бъде подобрена точността най-вече на температурните измервания. Освен това е отстранен и бъг в отчитането на данните за ФПЧ (в предишни версии се случваше понякога погрешно докладване на нулеви стойности поради недоизчакване на датчика да завърши измерването си).
Направихме и множество подобрения в METER.AC сайта с цел подобряване на производителността при визуализиране на данните.
В идните дни ни предстои да монтираме и въведем в експлоатация нови станции в с. Гложене и на х. Плевен.
_________________ "Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar." -- Antonio Machado
Вто Дек 11, 2018 5:27 pm
Andro
Регистриран на: 18 Май 2013 Мнения: 106
Какви са условията за включване в проекта?
На какъв принцип са избрани точките?
Вто Дек 11, 2018 9:36 pm
ksx
Регистриран на: 26 Окт 2014 Мнения: 28
Andro написа:
Какви са условията за включване в проекта?
Проекта METER.AC до сега е доброволна инициатива, така че всеки е добре дошъл да допринесе според възможностите и уменията си. Вие какво разбирате под "включване" - да хоствате измервателна станция или да участвате в целия процес по придвижване на задачите и вземане на решения?
Andro написа:
На какъв принцип са избрани точките?
Засега се стремим точките да са колкото е възможно по-равномерно разпределени из страната и това е целта, която преследваме. В Пловдив, където основно разработваме проекта сме изградили по-добра инфраструктура.
Накратко: Установено е, че пчелите могат да летят носейки товар до около 105 милиграма. Направено е устройство с тегло около 102 милиграма, размери 6.1 x 6.4 mm, което съдържа:
презареждаема литиево-йонна батерия (70 милиграма), която е в състояние да осигури захранване в продължение на 7 часа;
микроконтролер (Kinetis KL03z ARM Cortex M0+ с размери 2 x 1.61 mm и тегло 4.1 mg);
антена (два превключвателя Skyworks 13314-374LF с тегло на всеки от тях 3.3 mg, работна честота 915 MHz);
сензори за влажност, температура (TI HDC2010) и интензивност на светлината (ALS PT19 фотодиод);
платка с размери 8×6×3.175 mm, която свързва компонентите.
Данните се събират през период от 4 секунди. Използваните компоненти са стандартни и достъпни на пазара. Предаването на данните става посредством обратно отразен сигнал (по подобие на безжичните ключове за врати, но на по-голямо разстояние). Трансфера на данните се случва когато пчелите се завърнат в кошерите си и става със скорост около 1000 бита в секунда. Предаването на данните за 10 измервания и техните местоположения отнема 32ms и изисква 1.8 mA. За позиционирането на направените измервания се използва мрежа от предаватели разположени в района, в който летят пчелите, която е в състояние да засича местоположението им с ъглова разделителна способност 4.6° при условие, че пчелите се намират на разстояние до 80 метра от предавателите. След обработка на получените данни може да бъде създадена карта на направените измервания. Презареждаемите батерии могат да бъде заредени безжично за около 6 часа престой на пчелите в кошера.
Името, което дават на този подход е "жив интернет на нещата". Възможни приложения включват умно фермерство за измерване на здравословното състояние на растенията. Данните от сензорите за влажност биха могли да послужат за управляване на напоителните системи. Данните за температура биха послужили да се определи дали усовията на дадено място са подходящи за отглеждане на даден вид растения. Понеже пчелите могат да летят между растенията, те са в състояние да съберат много по-подробна и точна информация отколкото например е постижимо с дронове.
Плановете на авторите включват добавяне на камери (Himax HM01B0), соларни панели (8 mg 3x3 mm фотоволтаици, които в комбинация с кондензатор да заменят 70 милиграмовата литиево-йонна батерия), както и евентуално управляване на полета на пчелите в бъдеще ако бъде осъществен значителен напредък в изследванията на нервната им система.
Living IoT: A Flying Wireless Platform on Live Insects
Vikram Iyer, Rajalakshmi Nandakumar, Anran Wang, Sawyer B. Fuller, Shyamnath Gollakota (University of Washington)
Днес оживихме METER.AC камера в София с поглед на югозапад към Витоша и Люлин (горе-долу от Голи връх във Витоша до вр. Добринова скала в Люлин). Включена е вече във "въртележката" от камери и е достъпна тук:
Часовете са според зоната GMT + 3 Часа Иди на страница 1, 2, 3 ... 23, 24, 25Следваща
Страница 1 от 25
Не Можете да пускате нови теми Не Можете да отговаряте на темите Не Можете да променяте съобщенията си Не Можете да изтривате съобщенията си Не Можете да гласувате в анкети