Регистриран на: 03 Май 2011 Мнения: 832 Местожителство: Казанлък
Монблан по класическия маршрут
Осъществихме това изкачване през септември 2016г, успях да го съвместя с рождения си ден. Разбира се, имахме късмет с времето.
Нощувахме е Сен Жерве, много красиво селище в близост до Шамони:
Хижа Тет Рус /3150м/, след 3 часа изкачване от горната спирка на влакчето /2370м/:
Вече сме до хижа Гуте /3810м/, където имаме резервация за нощувка по 55 евро на човек. Хижата струва под 4 милиона евро, всичко е качвано с хеликоптери и излиза че е по-евтина от новата хижа Мусала.
След като в 03.15 тръгнахме от хижата нагоре в 06.15 бяхме на заслон Вало /4365м/, там изчакахме да просветлее и в 07.00 тръгнахме към върха:
Мисля, че това в близък план са :Камилските гърбици":
По нагоре се прескача единствената за тогава цепнатина по маршрута. Изчакахме 10-15 минути:
Предвърховият гребен на Монблан:
На върха сме около 09.40, френски гид подобрява емоцията на кадъра:
Идеално време сте случили, браво
Колко време предварително си направихте резервацията за Гуте?
Пет Яну 26, 2018 3:34 pm
Plamen К
Регистриран на: 03 Май 2011 Мнения: 832 Местожителство: Казанлък
bobbyfm написа:
Идеално време сте случили, браво
Колко време предварително си направихте резервацията за Гуте?
Около 10 август решихме да пробваме, всичко бе резервироно до 15 септември, но има един тънък момент, трябва някой да следи ежедневно, на всеки час ако е възможно сайта за онлайн резервации на хижата. Всеки ден се освобождават по няколко места. Така сутринта на 30 август видях, че са освободили 6 места и веднага резервирах 4 от тях. Петнадесет минути по-късно взеха парите от кредитната карта, по 55 евро на човек без закуска и вечеря. Реално, като "отворят" онлайн резервациите в началото на април, може да си резервирате две последователни дати или през ден по една нощувка, имате право до два работни дни преди нощувката да откажете резервацията, тогава удържат само по две евро на човек и връщат останалите пари. Това е добре в случай, че прогнозата за времето в последните дни е лоша за датите ви на изкачване. Все пак трябва да се провери в сайта на хижата да няма някакви промени за сезон 2018г. Успех!
И е добре да се качи някой друг четирихилядник преди Монблан за аклиматизация.
Пет Яну 26, 2018 4:35 pm
bobbyfm
Регистриран на: 23 Яну 2014 Мнения: 132
Мерси за информацията! Планирали сме си Брайтхорн за аклиматизация.
Пон Яну 29, 2018 11:48 am
neillmakoli
Регистриран на: 29 Юли 2015 Мнения: 223 Местожителство: Sofia
Браво за готиният репортаж и информация!
Пон Яну 29, 2018 9:04 pm
vladofff
Регистриран на: 26 Апр 2011 Мнения: 3121
А някой има ли информация как е положението през Гонела?
за запазване на места в хижата няма проблем, но качването беше забранено миналия сезон заради цепнатини....сега пак не става заради лавини...аз също дебна удобен момент
ако разбера нещо ново, ще обадя...до скоро
Чет Фев 08, 2018 10:10 pm
pl27
Регистриран на: 30 Юли 2014 Мнения: 162 Местожителство: София
Един лаишки въпрос - Каква е ситуацията с височинната болест за Мон Блан? Ако се спи на Гуте достатъчно ли е за да се аклиматизира човек за Мон Блан или е задължително попътно дотам да се качи някой 4000 м. връх (например Гран Парадизо)? Става дума за хора качвали се най-много до 3800 м (Гросглокнер)...
Вто Фев 13, 2018 1:48 am
vladofff
Регистриран на: 26 Апр 2011 Мнения: 3121
pl27 написа:
Един лаишки въпрос - Каква е ситуацията с височинната болест за Мон Блан? Ако се спи на Гуте достатъчно ли е за да се аклиматизира човек за Мон Блан или е задължително попътно дотам да се качи някой 4000 м. връх (например Гран Парадизо)? Става дума за хора качвали се най-много до 3800 м (Гросглокнер)...
Това е строго индивидуално и никой няма да ти даде гарантиран отговор. Ходил съм нависоко доста повече от жена ми, а това лято при опит за скоростно изкачване на Брайтхорн, последните двеста метра едва ги излазих, кръвното и пулса полудяха, сатурацията падна под считани дори в реанимация за животозастрашаващи нива, а тя се качи все едно е на Черни връх. Е, след няколко слизания и изкачвания, и с мен вече нямаше чак толкова грижи, но вече имам стаж с прекарани два белодробни отока, докарани точно в зоната между 3500-4800м и затова напоследък изключително внимавам. Най-добре е при първо изкачване да се иде на Парадизо, и след това веднага да се слезе максимално ниско. Така се получава шок за организма, но реакцията му можеш да следиш на безопасно и най-вече близко до болница място. Може да ти прозвучи като майтап, но от собствен опит знам, че лекарите в болницата в Аоста са много добри, оправят оток за 2 часа. Въпреки това не ти пожелавам да се запознаваш с тях.
Вто Фев 13, 2018 10:06 am
Plamen К
Регистриран на: 03 Май 2011 Мнения: 832 Местожителство: Казанлък
pl27 написа:
Един лаишки въпрос - Каква е ситуацията с височинната болест за Мон Блан? Ако се спи на Гуте достатъчно ли е за да се аклиматизира човек за Мон Блан или е задължително попътно дотам да се качи някой 4000 м. връх (например Гран Парадизо)? Става дума за хора качвали се най-много до 3800 м (Гросглокнер)...
Въпросът е съвсем резонен, ние нямахме проблем на Гросглокнер, но 45 дена по-късно на Монблан имахме човек, който прояви признаци на височинна болест, което ни забави и обезпокои в деня на изкачването.
Бяхме си планували изкачване на Брайтхорн, но поради ангажимент на човек от групата пристигнахме в Червино ден по-късно /беше неделя/. А от понеделник лифтовете до плато Роса не работеха, началото на септември ги спират за профилактика. Измислихме друг вариант - хванахме лифта "Скай уей Монте Бианко" от Курмайор до Пуант Елбронер, оттам слязохме с асансьора на хижа Торино и по ледника Де Жан тръгнахме към връх Де Жан /4013м/. Стигнахме по ледника до основата на скалите под върха /около 3700м/ и се върнахме, защото нагоре теренът е доста техничен, така че за съжаление не можахме да преодолеем 4000м за аклиматизация.
Връх Дан де Жан (Dent du Geant - 4013m) /Големия зъб, всъщност не знам как се произнася правилно на френски/:
Масивът на Монблан, гледан от наблюдателната площадка Пуант Елбронер, заобления заснежен връх вляво е Монблан, вдясно би трябвало да са Мон Миди и дьо Такул:
На скалата е панорамната площадка Пуант Елбронер, която е горна лифтова станция на лифта "Скай уей Монте Бианко", вляво от нея се виждат очертанията на хижа Торино:
За смисъла на Tacul [такюл] съществуват различни предположения, с които съм само частично запознат. Едно от тях е «lieu retiré, à l’écart, cul de sac» (отдалечено/затънтено място, задънен път без изход). Други възможни интерпретации изглежда са дадени в книгата на Roland Boyer и François Dugaz "Les noms de lieux de la région du Mont-Blanc", с която обаче за жалост не разполагам. Част от съответния пасаж е видима тук:
Споменатият там израз "Pas-d’âne" може да означава няколко неща, едно от които е широко стълбище с ниски стъпала (буквално "стъпка на магаре"). Пояснението "bon pоur la toux" (taconnet) в буквален превод е "благоприятен за кашлицата".
Един французин-планинар, за когото това е бил първия изкачен четирихилядник (сетне посетен от него още поне една дузина пъти по различни маршрути), също е споменал в блога си този пасаж от книгата:
«D'où vient la dénomination curieuse de cet "autre" mont Blanc ? L'ouvrage Les noms de lieux de la région du Mont-Blanc, de Roland Boyer (1979) évoque plusieurs hypothèses : la racine germanique "tak" pourrait évoquer une surface glaciaire relativement plane – l'impression que l'on a depuis la Vallée. Toujours en germanique, "zacke" signifie "pointe" ou "dent", autre étymologie possible. On peut rapprocher "Tacul" de "Taconnaz", nom d'un village situé dans la vallée de Chamonix à peu près sous le Tacul. Rien là-dedans ne permet toutefois de comprendre pourquoi la syllabe "cul" est venue s'ajouter à la dénomination de la montagne ! Les arcanes de l'étymologie demeurent aussi impénétrables que les Voies du Seigneur »
Моят несръчен опит за превод: «Откъде иде странното име на този "друг" Бял връх? Книгата "Имената на местностите в района на Мон Блан", от Ролан Бойер (1979) споменава множество хипотези: германския корен "tak" би могъл да бъде свързан със сравнително полегат ледник -- впечатление, което се създава при поглед откъм долината. Етимологията би могла да е свързана и с германския корен, "zacke" означаващ "връх" или "зъб". Би могло да открием съзвучие и с "Taconnaz", име на село в долината на Шамони горе-долу под Такюл. Нищо от изброеното обаче не подсказва защо сричката "кюл" е била добавена към името на върха! Потайностите на етимологията остават също толкова неведоми колкото пътищата Господни. »
Макар и очевидно да е имал пред себе си въпросната книга, човекът е предпочел да не споменава стъпките на магарето и кашлицата -- напълно го разбирам.
_________________ "Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar." -- Antonio Machado
Часовете са според зоната GMT + 3 Часа Иди на страница 1, 2Следваща
Страница 1 от 2
Не Можете да пускате нови теми Не Можете да отговаряте на темите Не Можете да променяте съобщенията си Не Можете да изтривате съобщенията си Не Можете да гласувате в анкети