А инверторите им могат ли без акумулатори? Не съм ползвал такива, даже не знам има ли.
Бойлер може и без инвертор, но ще е с нестандартно управление на тока и по този начин никак не се харесва на производиели и монтажници. Някъде пише, че "бойлер(и) са свързани директно към ... панелите" и така се стигна до въпроса каква е тази система.
Сега видях и друго - че за 5 години се изплащала. Бързичко сметнах, че тези 30 панела правят по 25 кВт/ч на ден, или пет лева, ако 1 кВт/ч е 20 стотинки. За 200 дни с ясно слънце, това са 1000 лв. За пет години се изплащат 5000 лв.
Един панел е 100 - 200 долара някъде, по 30 става 6000 американски долари. Греша в нещо.
Пробвах и аз да направя малко изчисления, тръгвайки от наличната информация че инсталираната мощност е 7.5 kW и панелите са 30 на брой. Това вероятно означава че са използвани панели с мощност 250W, например като тези с единична цена 169 USD или 10590.42 лв (с ДДС) за 30-те панела. Една оценка на слънчевото греене и потенциалното количество електроенергия, генерирано от хоризонтално монтирани фотоволтаични панели на територията на България, е достъпна тук:
Въз основа на горната оценка и за опростяване на изчисленията, нека приемем че потенциала на група от 4 панела с максимална мощност 1 kW е 1000 kWh годишно. В случая имаме 7.5 такива групи или общо 7500 kWh годишно. Явно по една или друга причина моята оценка се получава дори малко по-консервативна от тази на kartechar по-горе, който е споменал 9000 kWh годишно. Да продължим нататък -- стойността на електроенергията от моята фактура с включени всички допълнителни разходи е 0.184 лв на kWh. Така получаваме че потенциално генерираната електроенергия от системата на х. Тъжа би била с приблизителна стойност 1380 лв годишно. Това означава, че дори да игнорираме стойността на останалите компоненти в една напълно завършена система (носеща конструкция, инвертор, акумулатори, управляваща електроника, проводници), както и разходите за труд по монтажа и поддръжката, биха били нужни най-малко 7 години и половина, за да "се изплати". Поставям изплащането в кавички, тъй като то би се получило само ако има кой да изкупи енергията при такава цена. В една система без акумулатори, която евентуално само подгрява бойлер, цената на произведената и съхранената енергия би била разбира се съвсем различна (много по-ниска), при това не само от икономическа гледна точка (енергията, складирана в а акумулаторите, и тази в подгретия бойлер, не са равностойни по отношение на работата, която може да бъде извършена с тях).
Вто Окт 04, 2016 8:29 pm
ПАВЕЛ
Регистриран на: 28 Окт 2011 Мнения: 597
Все пак Грийнпийс се занимава повече с екология, отколкото с икономическа рентабилност. Инициативата е добра, и дано и други хижи в България намерят начин да си уредят финансиране за подобни проекти.
Смръщени неща написах и нека успокоя чувтсвителните души. Хубаво си е нещото. Нехубавото е послъгването. Някой се е поддал на влиянието на тази добра журналистическа практика.
Ако смятаме енергия на хижата - там цената на топла вода е повече от цената на киловатчасите в сметките за ток. И нов ламаринен покрив има от тези панели.
Вто Окт 04, 2016 10:44 pm
dido
Регистриран на: 03 Яну 2007 Мнения: 6448
Ако спомена ми е добър, до хижата жици няма. Т.е. потенциалното 'избиване' на парите може да дойде само от спестени ремонти на вец-турбината или спестен бензин от бензиновия агрегат
Часовете са според зоната GMT + 3 Часа Иди на страница Предишна1, 2
Страница 2 от 2
Не Можете да пускате нови теми Не Можете да отговаряте на темите Не Можете да променяте съобщенията си Не Можете да изтривате съобщенията си Не Можете да гласувате в анкети