Хижа Тъжа се обзаведе с нов 7.5 kW фотоволтаичен генератор
Новината:
Хижа ”Тъжа“ осъмна със слънчеви панели
15:29 | 3 октомври 2016 | | / Редактор Таня Тодорова / обновено преди 1 час
Виж 2 снимки
Гаранционният срок за експлоатация на инсталацията е 25 години
Гаранционният срок за експлоатация на инсталацията е 25 години
Сн.: Официален сайт
От началото на октомври хижа „Тъжа“ в Национален парк „Централен Балкан“ разполага с 30 соларни панела, съобщиха от „Грийнпийс“.
7,5-киловатовата система позволява топлата вода в хижата да се нагрява безпроблемно, единствено с помощта на слънчевата енергия.
Инициативата е част от сътрудничеството между „Грийнпийс“-България и Туристическо дружество „Приста“-Русе, което стопанисва хижа „Тъжа“.
Планинските хижи са чудесен пример за енергийна независимост. Те нямат връзка с електропреносната мрежа. Нелогично е да използват изкопаеми горива, като могат да разчитат на слънцето и водата.
Целта на инициативата е да покаже, че хижите могат да разчитат изцяло на възобновяеми източници за енергийните си нужди и да намалят своя отпечатък върху природата.
Гаранционният срок за експлоатация на инсталацията е 25 години. Инвестицията в подобна система за дома би се изплатила в рамките на 4-5 години. Инсталираната система е разработка на българска компания. С нея компанията печели златен медал на Панаира в Пловдив през 2015 г.
„Визията ни е енергийно независими хижи, които използват възобновяема енергия. На територията на националните паркове няма място за горене на въглища и дизел, които замърсяват околната среда. Надяваме се „Тъжа“ да бъде пример за всички хижи в българските планини“, коментира Деница Петрова, ръководител на „Грийнпийс“-България.
За съжаление, на тая новина най-приляга един от коментарите, дадени под "новината" в посочените линкове - "на свинче звънче". Сградата е доста зле, често не спира да капе при валеж, вътре половината дюшеци са в мухъл, зидариите се цепят /има и пукнатини където да си пъхнеш пръста/. Преди време сменяха долната плоча, но за останалите гредореди съм далеч от мисълта, че с течение на времето сами "ще се оправят". Още като бях дете, един от предишните хижари - Христо от Острец ми разправяше, че брои всяка зима като последна за покрива и хижата въобще. Та ако могат да се отделят средства да се оправи конструкцията, може би ще има основания да се говори колко сполучлива е въпросната инвестиция.
Вто Окт 04, 2016 9:12 am
kartechar
Регистриран на: 02 Юни 2015 Мнения: 75
От икономическа гледна точка инвестицията е безсмислена. Ако се усвояват едни пари с цел реклама на "Грийнпийс", става. Рентабилността на подгряване на бойлери с PV панели е под всякаква икономическа логика, отчитайки стойността на централата.
Вто Окт 04, 2016 10:16 am
Insight
Регистриран на: 25 Сеп 2014 Мнения: 122
kartechar написа:
От икономическа гледна точка инвестицията е безсмислена. Ако се усвояват едни пари с цел реклама на "Грийнпийс", става. Рентабилността на подгряване на бойлери с PV панели е под всякаква икономическа логика, отчитайки стойността на централата.
Колко е стойноста на централата?
Вто Окт 04, 2016 10:54 am
kartechar
Регистриран на: 02 Юни 2015 Мнения: 75
Поне 21 000 лв с ДДС.
Вто Окт 04, 2016 12:19 pm
НИКОЛАЙ Т.
Регистриран на: 30 Юли 2012 Мнения: 711 Местожителство: РУСЕ
Преди да наредят панелите препокриха целия покрив с нова ламарина,така , че поне той за сега ще е добре.Дано и спалните видят ремонт в скоро време, защото Мандрата не работи през зимния сезон.Каква ще е ползата от тази инсталация обаче е друг въпрос.По-запознатите твърдят, че КПД-то на този тип инсталации е едва 15 %.
Преди да наредят панелите препокриха целия покрив с нова ламарина,така , че поне той за сега ще е добре.
Да, точно това ми направи впечатление и на мен, разглеждайки снимките:
НИКОЛАЙ Т. написа:
Каква ще е ползата от тази инсталация обаче е друг въпрос.По-запознатите твърдят, че КПД-то на този тип инсталации е едва 15 %.
Донейде странно е намерението да използват генерираното електричество (предимно) за подгряване на вода. Все пак, предполагам че някаква част от него ще се използва за захранване и на други уреди, което намирам за главна полза. Интересно ми е през зимните месеци дали се задържа сняг на покрива и как възнамеряват да го отстраняват от фотоволтаичните панели.
Вто Окт 04, 2016 1:27 pm
НИКОЛАЙ Т.
Регистриран на: 30 Юли 2012 Мнения: 711 Местожителство: РУСЕ
За покрива знаех, защото преди няколко дни говорих с един от майсторити работили по него.Похвали се, че този път са сложили по- дебела ламарина и се нядяват да изкара повече години.Що се отнася до произвежданата енергия, предполагам, че ще се използва в помощ на съществуващата вецка.Дано да има реална полза, за да не остават съмнения за едни усвоени по нашенски пари.
Странна идея, но щом някой е искал да даде панели, дал е. Какво правят тези панели - захранват променливотоковата мрежа или направо топлят бойлер с вода?
За топла вода в място със сняг трябва нещо изправено, с вертикална повърхност, по което да не се трупат преспи. Подарък, с рекламна и пропагандна цел, няма какво да се издирва смисъла без да се отчете това.
Вто Окт 04, 2016 2:55 pm
dido
Регистриран на: 03 Яну 2007 Мнения: 6448
Мрежата си е мрежа. Обикновено след клетките стоят акумулатори и инвертор. Ако са ги спестили, системата става доволно безполезна.
_________________ Бутам след осмата бира
Вто Окт 04, 2016 6:02 pm
kartechar
Регистриран на: 02 Юни 2015 Мнения: 75
Инвертора няма как да го икономисат. По-вероятно са икономисани акумулаторите (заради цената) и произведената ел. енергия се акумулира като топла вода след съответната трансформация.
А инверторите им могат ли без акумулатори? Не съм ползвал такива, даже не знам има ли.
Бойлер може и без инвертор, но ще е с нестандартно управление на тока и по този начин никак не се харесва на производиели и монтажници. Някъде пише, че "бойлер(и) са свързани директно към ... панелите" и така се стигна до въпроса каква е тази система.
Сега видях и друго - че за 5 години се изплащала. Бързичко сметнах, че тези 30 панела правят по 25 кВт/ч на ден, или пет лева, ако 1 кВт/ч е 20 стотинки. За 200 дни с ясно слънце, това са 1000 лв. За пет години се изплащат 5000 лв.
Един панел е 100 - 200 долара някъде, по 30 става 6000 американски долари. Греша в нещо.
Вто Окт 04, 2016 7:10 pm
kartechar
Регистриран на: 02 Юни 2015 Мнения: 75
Не грешиш, а пропускаш - метална конструкция, скоби за монтажа й, окабеляване, заземяване, инвертор (който преобразува правия ток в променлив), както и монтажа и настройките на всичко това. Реално тази централа ще произвежда около 9 000 кВтч ел. енергия годишно или 1 800 лв. икономия от ток. До 21 000 лв. (колкото би трябвало да струва ФтЕЦ) може да се сметне кога ще се изплати - след около 11 години ака няма допълнителни разходи за ремонти.
По-малко ток ми се струва да излезе, както и да е, но защо така ни подхлъзват по намазана с прясна тор плоскост още отначало? Греша в сметките, предполагам.
Часовете са според зоната GMT + 3 Часа Иди на страница 1, 2Следваща
Страница 1 от 2
Не Можете да пускате нови теми Не Можете да отговаряте на темите Не Можете да променяте съобщенията си Не Можете да изтривате съобщенията си Не Можете да гласувате в анкети