Регистриран на: 28 Юли 2008 Мнения: 3360 Местожителство: София
Свидетелско показание
Описал съм го в пътеписа за Вихрен преди четири години. Върнахме се навреме в хижата, когато започна проливен дъжд. Направо стихия! Небето се затресе от гръмотевици. И тогава видях гръм да пада върху Джамджиевия ръб. Баналната огнена змия се заби в скалите, но ме порази огненото къбо, което избухна като напалм. Зловеща гледка! Не знам на колко метра поразява електричеството, но не завиждам на този, който би бил наблизо. На Пирин подценяване на облаците не бива. Времето се променя бързо, скалите са оголени и гръмотевиците по откритото са съвсем реални.
Сря Авг 24, 2016 11:31 am
B&B
Регистриран на: 22 Авг 2016 Мнения: 7
Vodenicharskim написа:
Кончето е постижимо за минаване и за 1 ден - отиване и връщане.
Аз бих Ви посъветвал да се качите от Бъндерица - Казаните - Премката - подсичате Кутело и сте на Кончето.
Минавате го и после обратно по същия път.
Изкачването без много мотаене би трябвало да Ви отнеме около 5-6 часа, слизането 3-4.
Но е добре да тръгнете възможно най-рано, за да имате запас от време.
Ако твърдо сте решили да спите на заслона и да посрещате изгрева, което наистина си заслужава, имайте предвид, че заслона побира до 6 човека...
Миналата година като ходих бяхме 12 и спах на палатка отвън. За щастие времето беше хубаво
Идеята ми е да тръгна пеша от Банско да почина малко на хижа Вихрен да се кача до в.Вихрен и да сляза до Кончето
Няма да отрека че имам желанието да посрещна изгрева на това място Минавали сме с приятели през заслона знам какво представлява
Дано не се случи да е твърде пренаселен
Благодаря за информацията
Сря Авг 24, 2016 12:13 pm
Любомир Илиев
Регистриран на: 19 Окт 2015 Мнения: 126 Местожителство: София
на хижа Бъндерица случайно видях обява с разписание на автобуси от Банско до хижа Вихрен. Разписанието е отиване и връщане по три пъти на ден - сутрин, обяд и вечер.
Миналата седмица в петък вечерта в 22,20 ч с кола пристигнах на х. Бъндерица. нощувах. В събота сутринта тръгнах за Кончето и вечерта се върнах на х. Бъндерица за нощувка.
Сря Авг 24, 2016 8:26 pm
B&B
Регистриран на: 22 Авг 2016 Мнения: 7
sluchaen_fen написа:
на хижа Бъндерица случайно видях обява с разписание на автобуси от Банско до хижа Вихрен. Разписанието е отиване и връщане по три пъти на ден - сутрин, обяд и вечер.
Миналата седмица в петък вечерта в 22,20 ч с кола пристигнах на х. Бъндерица. нощувах. В събота сутринта тръгнах за Кончето и вечерта се върнах на х. Бъндерица за нощувка.
Благодаря ти пак прегледах инфото Оказа се че ще бъда в Банско в 7.00 а не в 6.00 както си мислех и вероятно ще се възползвам от автобуса в 8.30
Иначе си мислех че няма да има смисъл да го чакам два часа и половина Ще видим как ще се получи Трябва да има импровизации Иначе няма да е интересно
Чет Авг 25, 2016 4:39 pm
Алекс.Йо
Регистриран на: 24 Мар 2013 Мнения: 303 Местожителство: София
В този сайт можете да проследите в реално време къде и колко мълнии падат. Моите впечатления са, че падат навсякъде.
Мраморното било на Пирин е от най-опасните места от гледна точка на поръжение от мълния. Скалата не съдържа токова метали, колкото рилския гранит, но формата... Ако се загледате внимателно, цялото било е разорано от мълнии. Освен опасността от електричеството, камъните, които се пръскат като шрапнели, също не са за пренебрегване - мълнията предпочита цепнатините пъли с вода, при протичането на заряда, водата моментално се изпарява и взривява скалата...
Кончето е пощадено от тези попадения, явно въжето го пази достатъчно (явно многобройните колове, въпреки голямото съпротивление) успяват да отведат електричеството в земята. Стария парапет на Юмрука беше взривен в горната си част преди години, рапелния клин на Орловец от към премката със Злия зъб също.
Явно заслончето се справя добре с попаденията (не може да се намира там и да не получава такива...), но е е зле да се подобри връзката на шините със земята - все пак приютява хора именно в такива моменти.
А иначе, за хора попаднали в гръмотевична буря на мраморното било - бързо (но безопасно) слизане от билото в най-подходящата посока (не по ръб) и изчакване фоерверките да минат, преди да се продължи. 50-100 м денивелация са напълно достатъчни. Да не се тръгва по въжето, ако бурята е близо, че там не на всякъде и не всеки ще може да напусне бързо билото... Предполагам, че въжето, при попадение на мълния върху него (някъде по цялата му дължина) ще се превърне за кратко във високоволтов кабел - не е здравословно да сте в близост с него тогава...
Въпреки всичко, мълнията е красиво нещо!
Пон Авг 29, 2016 8:43 am
B&B
Регистриран на: 22 Авг 2016 Мнения: 7
Благодарско :)
Благодаря на всички които се включиха по темата mom4i много стегнато, кратко точно и ясно е описал как трябва да се действа
Мълниите наистина са красиви но от безопасно разстояние
Любопитен пример за въздействието на светкавиците на открито - 323 елена умрели наведнъж. Нова туриститическа атракция се е получила, обмислям посещение. Внимавайте като се топлите по време на буря, дори да не е на възвишение. В други теми е писано как пътят на тока по повърхността на земята зависи от вадички, пукнатини и състав на скалите и почвата и може да изненада на уж защитено място. Например, тези елени са били на мокра повърхност върху плътна скална основа от гранитоподобни, върху сравнително голяма площ.
Получих следната история от Норвегия:
Цитат:
More than 300 dead reindeer will be left on a remote mountain plateau in Hardanger where they were found by a Norwegian wildlife inspector just before last weekend. State environmental authorities have decided against mounting a major operation to remove all the cadavers.
Norwegian authorities have decided to leave the more than 300 dead reindeer found over the weekend where they're lying, on a mountain plateau in Hardanger. The reindeer are believed to have been killed by lightning. PHOTO: Miljødirektoratet/Statens naturoppsyn/Håvard Kjøntvedt
Norwegian authorities have decided to leave the more than 300 dead reindeer found over the weekend where they’re lying, on a mountain plateau in Hardanger. The wild reindeer are believed to have been killed by lightning. PHOTO: Miljødirektoratet/Statens naturoppsyn/Håvard Kjøntvedt
“We have no plans to carry the dead animals down from the plateau,” Erik Lund, senior adviser for the wildlife section at Miljødirektoratet, Norway’s equivalent of an environmental protection agency, told Norwegian Broadcasting (NRK) on Tuesday afternoon.
“It’s not unusual that dead animals are left lying where they fell,” Lund said. “What’s unusual in this case is the large quantity of dead animals.”
They’re all believed to have been killed by lightning while huddled together during a storm on Hardanger last Friday afternoon. State authorities ended up counting 323 dead reindeer including 70 calves.
Lund said that the area where the villrein (wild reindeer) are lying is not close to any major hiking trails, nor is it in the vicinity of any important sources of water. The authorities thus feel it’s best to just leave them where they are, and let nature run its course.
Researchers and veterinarians from the environmental protection and food safety agencies, plus the Norwegian Institute for Nature Research and bureau of land management have all been working at the site since the animals were found. They’ve taken samples from the reindeer to test for any diseases, all of which are being analyzed at the state veterinary institute in Oslo.
Повече от 300 елена (или каквото е на български, средно-едри животни са тези там) са умрели някъде на платото Хардангер. Не се предвижда събирането им поради рабирането, че рано или късно дивите животни си умират в дивото и това е нормалното състояние на нещата.
Елените/сърни са умрели заедно по време на буря, предполага се че са се притискали един до друг за да се топлят по обичайния им начин.
Сря Авг 31, 2016 11:15 am
mom4i
Регистриран на: 05 Авг 2014 Мнения: 623
Едни кончета така загинаха преди няколко години в масива на Триглав, Стара планина, 20-30 бяха май...
Да, скупчването и при хората не е препоръчително при гръмотевична буря, особено на открито - шанса за оцеляване намалява. По на няколко метра един от друг поне! На голо място и на повече.
Да, скупчването и при хората не е препоръчително при гръмотевична буря, особено на открито - шанса за оцеляване намалява. По на няколко метра един от друг поне! На голо място и на повече.
Съществено е и тялото да не контактува с отдалечени един от друг предмети (вкл. земната повърхност). Най-безопасната поза е клекнал, с допрени един до друг крака и глава прибрана към коленете. Причината за тази препоръка е че около мястото на попадение на светкавицата обикновено възниква голям потенциал на електрическото поле, включително в почвата или скалите, който бързо намалява с отдалечаване от тази точка. Ако сме разкрачени вероятността да протече ток през тялото и да нанесе поражения е по-голяма, тъй като потенциала на полето в точките на допир на краката с земната повърхност би могъл да се окаже твърде различен. За чифтокопитните и нечифтокопитните такава поза за жалост е невъзможна и затова те са изложени на по-голяма опасност, дори и да не се намират в съвсем плътна група. Това се потвърждава в някаква степен и в случая с норвежките северни елени от преди няколко дни. На снимката по-долу се вижда че някои от загиналите животни се намират на доста голямо разстояние от основната група и въпреки това са били поразени от мълнията:
Забелязва се, че са слезли от най-високото и са на стотина метра встрани от него. Вижда се локва под стадото и там трябва да има поток. Една от възможностите е токът от светкавицата да е текъл по повърхността от върха към локвата и потока и така целият склон под върха е бил опасен.
Сря Авг 31, 2016 1:12 pm
Алекс.Йо
Регистриран на: 24 Мар 2013 Мнения: 303 Местожителство: София
Аз знам за два случая от България, но с по-малки щети. Миналата година над село Смочево в Рила мълния удари 26 коня (не помня точно бройката ). Един мой колега ми разказваше, че гледката била ужасна. За вторият случай ни разказа Тунджер от мах. Мумджидам в Родопите, като му бяхме на гости в края на септември. Мълния поразила цялото стадо крави на баща му. Били се скупчили покрай едно дърво.
Наскоро имаше един случай от рок концерт в Германия с около 70 пострадали. Цяло чудо е, че е нямало жертви.
Сря Авг 31, 2016 8:41 pm
B&B
Регистриран на: 22 Авг 2016 Мнения: 7
Щастлив край :)
Здравейте Всичко мина добре Няколко пъти прогърмя ама така си остана По пътя за заслона срещнах две групи от по 5-6 човека
които се бяха отказали да продължат заради мъглата... Наистина е малко тегаво вече чак такива големи групи да го обмислят да спят там...
все пак аз бях сам човек по - друго е... нямаше да завзема целия заслон... Но за моя радост нямаше чак толкова много откачени ентусиасти
Реално се сбрахме 5 човечеца три единака и една двойка За мое съжаление въпреки че вечерта се проясни сутринта бе жестоко мъглива....
тъй че мечтания изгрев на Кончето не се състоя ... Бих прикачила няколко снимки ако на някой му е от интерес но ми изглежда твърде сложно
Аз лично се храних извън заслона и си отнесох боклуците с мен. Не съм употребила и нищо от запасите които са там Добре е да има
Нощта бе доста лошо времето и не бях сигурна дали ще е подходящо тръгването на сутринта... въпреки че си носех храна за три дни
Все пак се получи забавно приключенийце Бях готова да се връщам ако е пренаселено Поздрави на всички и много хубави емоции в
планините по света и у нас
[/img][/url]
Часовете са според зоната GMT + 3 Часа Иди на страница Предишна1, 2
Страница 2 от 2
Не Можете да пускате нови теми Не Можете да отговаряте на темите Не Можете да променяте съобщенията си Не Можете да изтривате съобщенията си Не Можете да гласувате в анкети